Korupcia

Korupcia
0

@Milan_Majtan To, že to tak nejaká firma spravila, ešte neznamená, že to je legálne a nie je to na mastnú pokutu. A že to tak nakoniec aj ostane. Celkom nedávno sa napríklad snažili telekomunikační operátori obchádzať nariadenie o roamingu a zavádzať také tarify, aby mohli na pseudo-roamingu ryžovať naďalej. Ale celkom rýchlo ich to prešlo, možno po patričnom administratívnom upozornení.

Každopádne, nejaké možnosti zneužitia a vedľajšíe negatívne efekty má v dnešnom komplikovanom svete všetko. Bavme sa o tom, či systém gastrolístkov vykazuje tie chýbajúce znaky korupcie, na ktoré som poukázal vyššie. Doteraz ma o tom nikto nepresvedčil.

Dík za info. Prvá časť - kolúzia vo verejnom obstarávaní. Neetické správanie, ale nie korupcia. Samostatná kategória porušenia súťažného práva.

Druhá časť - relevantné. Podozrenie na korupciu. Ale jedine od Matoviča, ktorý toho bohužiaľ natáral už príliš veľa, aby som ho mohol brať vážne. Jediná dôveryhodná vec mi tam príde info o lobingu - po parlamente chodili ľudia a presviedčali, že gastrolístky sú dôležité… Ale každý lobing nie je automaticky korupcia. Aj keby to bol utajený lobing, čo je podľa mňa problém, a preto píšem že treba zákon o transparentnom lobingu. Lebo utajený lobing je najtesnejšie ku korupcii, ostáva už len prvok “odmeny”, ktorý je ťažko preukázať. Ak chodíli zástupcovia gastrofiriem po parlamente úplne verejne a organizovali si stretnutia s poslaneckými klubmi, aby im vysvetlili, prečo sú gastráče dôležité, je to podľa mňa férový a transparentný lobing.

Takže fajn, gastrolístky sú niekde na hrane korupcie, najmä keď ich zachraňovali netransparentným lobingom. Ale nemáme jasnú info o odmene pre poslancov, hoci aj aspoň niečo typu spis Gorila.

Naozaj si nedovolím zjednodušene označiť ich v tejto situácii za korupciu. Ak sa tento príklad dá na niečo využiť, tak na podporu toho, že potrebujeme dobrý zákon o transparentnom lobingu.

@Peter_Michalik Argumentácia ad absurdum je samozrejme prípustným argumentom, ale podľa mňa tu neobstojí. Nejde o to, že by ľudia zo dňa na deň presedlali na chleba s paštétou. Ide o celkovú spoločenskú kultúru, že gastráče podporujú využívanie gastronomických zariadení. Tvrdím to len ako hypotézu, nemám na to žiadnu štúdiu. Ale tiež mi to podporuje moja osobná skúsenosť.

Keď máš gastráč a blízku prevádzku, kde ten gastráč môžeš minúť na teplé jedlo, tak je pohodlné ísť tam na obedové menu. Najlepšie je, keď to máš ako zautomatizovaný zvyk, vybehnúť s kolegami v štandardnom čase do obľúbeného podniku. Keď to robí dostatočný počet ľudí, tak to spôsobí, že bude v okolí dosť podnikov, ktorí budú obedové menu ponúkať. Gastráč je jednoducho nudge, aby si jedol varenú stravu a dával tým prácu ďalším ľuďom.

Už len taký fakt, že slovenské “menučká” sa pohybujú cenovo niekde okolo štandardných gastráčov, plus nejaké drobné, aby si mal motiváciu siahnuť do peňaženky a niečo prihodiť aj čašníkovi, podľa mňa o niečom svedčí. O tom, že gastronomický trh do istej miery žije z gastráčov. Tiež som robil v krajinách bez gastráčov, a na obedy do reštaurácií som tam nechodil.

@lubo.kuzela, @PeterKocvar, @Milan_Majtan, @TomasM, myslím, že viacerí sa tu zhodneme na tom, že gastrolístky sú istá forma absurdnosti, ktorá prospieva najmä pár firmám a inak s tým máme iba komplikácie. V minulosti boli snahy o zrušenie gastrolístkov, ale nejako vždy zlyhali (môžeme špekulovať, či bola za tým nejaká forma korupcie alebo čo), ale podľa mňa toto nie je správny prístup. Kde je podľa Vás route cause? Prečo vlastne vznikli gastrolístky? Ja to vidím asi takto…
Podľa Zákonníka práce (§ 152) má zamestnávateľ povinnosť poskytnúť zamestnancom jedno teplé jedlo denne. Veľké firmy s tým problém nemajú, ale pre menšie firmy by dôsledné uplatňovanie tohto paragrafu bolo pomerne komplikované. Preto vznikli gastrolístky, ktoré formálne akože nie sú platidlom, ale poukážkou na takéto teplé jedlo? Pritom zároveň riešia mnohé iné témy - napríklad individuálne preferencie zamestnancov pri výbere jedla, alergici a podobne… Fakt, že postupom času vznikli aj odvodené formy (platba v hyper- a supermarketoch, či karta), je len prirodzenou evolúciou. Ak si však uvedomíme, že táto forma príspevku na stravovanie je na pomery EÚ celkom jedinečná (osobne neviem o krajine, ktorá by takto fungovala, viem, že nič takéto nemajú ani v Rakúsku ani v ČR), mali by sme si naozaj položiť otázku o racionalite, či efektivite tohto prístupu.
Čo keby sme zrušili, prípadne nejako obmedzili uvedené ustanovenie zákonníka práce? Ak to tak nerobia ostatní, asi to má nejaký dôvod. A ak nám toto ustanovenie neprináša nejakú zásadnú konkurenčnú, či sociálnu výhodu, neverím, že budeme vzorom pre zvyšok sveta, aby tento model nasledovali…
Túto povinnosť by som možno nechal aktívnu iba pre prevádzky nad určitý počet zamestnancov (=takto to aj dnes funguje podľa dobrej praxe) a úplne vylúčil pre menších zamestnávateľov.
Sociálnejšie orientovaní jedinci by ma možno teraz zrušili, že zamestnanci prídu o peniaze, ale toto sa predsa dá určiť zákonom ako povinný jednorazový nárast miezd o sumu príspevku zamestnávateľa ku dňu zrušenia tejto povinnosti.

Priznám sa, že osobne vôbec nevidím opodstatnenie pre akékoľvek “stravné”.
Možno málokto vníma skladbu príspevku na gastrolístok - časť platí zamestnanec, časť zamestnávateľ (do určenej výšky je to daňovo uznaný náklad), časť je zo sociálneho fondu (jeho použitie je upravené osobitným spôsobom). Za nezanedbateľný tiež považujem fakt, že takéto príspevky na stravenky sú pre mňa nedaňový príjem. Je okolo toho dosť administratívy, ktorá by jednoducho odpadla, keby sme (tak ako v iných západoeurópskych krajinách) neriešili stravné vôbec.
Je to podľa môho názoru analogická téma ako “superhrubá mzda”. Mne aj zamestnávateľovi je v zásad úplne jedno, akú mzdu mám dohodnutú brutto. Pre mňa-zametnanca je podstatné to, čo dostanem na účet (=čistá mzda) a pre zamestnávateľa zasa celkové osobné náklady (=vrátane stravného).
Aj preto by som osobne uvítal, keby som nemusel riešiť stravenky vôbec, ale celý tento sociálny aspekt bol premietnutý v mojej mzde, respektíve tiež vo výške nezdaniteľnej časti. Znížime tým administratívu, eliminujeme percentá provízie zvláštnym firmamám a hlavne - priblížime sa k štandardným európskym štátom.
Máme plné ústa toho, že chceme európske platy. Mali by sme však druhým dychom dodať, ako vieme z našej krajiny urobiť efektívnejšiu - teda najmä eliminovať neštandardné administratívne praktiky.

Zhrniem to: kto chce zrušiť gastrolístkový biznis, mal by riešiť naraz zmenu všetkých relevantných predpisov: zákonník práce, možno daňový zákon, možno zákon o mzde…

A tu sa dostavame k silnemu statu, ktory toto bez podnetu neskotroluje, ludom to je brutalne jedno (tym nevadi, ze im nepreplacaju nadcasy), jednoducho beru to ako povinnu jazdu. Gastro zariadenia by boli najradcsej keby sa gastrace zrusili kedze oni platia najvacsiu proviziu a najviac prace. (bchadzaju zakon ich opatovnym pouzitim).

Myslim si, ze na ten obed zajdes ci mas gastrac alebo hotovost.

Ak ma byt zachovana zasada tepleho jedla tak dnes v kazdom vacsom meste aj dedine mas donasku.

Samozrejme ked mi daju cash (co vlastne aj stravne listky su) nezomriem od hladu.

Mohlo by to byt formou mzdoveho zvyhodnenia za pracu nad 4 hodiny vo vyske 3,80€.

@GGA Navrhujem zriadiť samostatné fórum “Gastrolístky”, lebo väčšina z vás tu rieši tie, a nie korupciu, na ktorú je toto fórum zamerané.

Ja nesúhlasím s tým, že gastráče sú len čisté zlo, vidím ich ako formu inteligentného pošťuchnutia, nudge, k tomu, aby sa ľudia zdravšie stravovali (v zmysle jedno teplé jedlo denne) a aby im systém na to vytváral podmienky. Synergický efekt je stimulácia gastrobiznisu. Vyššie som to už vysvetlil dostatočne, čakám, že niekto dá nejakú konkrétnu analýzu, ktorá by to vyvrátila.

Takisto som vysvetlil, prečo odmietam gastráče označovať za korupciu. V slovenských podmienkach čakám, že ma teraz niekto obviní, že som platený sorošovskými a smeráckymi gastrofirmami. Nie, nie som.

Pokiaľ ide o superhrubú mzdu, zamestnancovi je to v deň výplaty skutočne jedno. Ale v deň zistenia choroby mu nie je jedno, či má zdravotné poistenie. A v deň odchodu do dôchodku mu nie je jedno, či má dôchodkové zabezpečenie. Takže argumentovať osekaním systému len na čistú mzdu, a každý nech sa za ňu stará, ako môže, nepokladám za progresívne. Jedného Sulíka už na Slovensku máme.

@Milan_Majtan Myslím si, že keby sa zrušili gastráče, tak by si veľa ľudí začalo riešiť obedy inak. A keby si veľa ľudí začalo riešiť obedy inak, tak by zanikla časť gastronomických prevádzok. Takže ďalšia časť ľudí by prestala chodiť na tie teplé obedy jednoducho preto, že by na ne nemali kam chodiť.

Cely zakonnik prace treba prekopat, alebo najlepsie zrusit, a urobit novy. Tolko absurdnosti a nesmyslov co tam je…

Tak na to treba najskôr vyhrať voľby. :wink: …lebo keď vyhráš voľby, môžeš všetko… :smiling_imp:
Reálnejšie je zmeniť jeden paragraf, než urobiť komplexnú novelu, na ktorej musia reálne participovať všetky zainteresované rezorty.
Ale áno, kandidátov na zmenu by sa tam našlo viac.

Uvidim ako dlho budem robit este v jednom supermarkete a napisem ti kolko ludia u nas platili v gastracoch. Teple jedlo nemame.

Najde sa niekto, kto tu ma gastroprevadzku len tak na porovnanie?

Tie gastrolistky nie je problem vymenit za peniaze. Skusal som takto riesit deti. Nasli si prevadzku kde im ich ochotne samozrejme za proviziu vymenili.

Teraz ked su gastrokarty tak za ne kupis alkohol aj cigarety lebo pri vacsine terminalov nevidis ci zakaznik plati kreditkou alebo gastrokartou.

Neviem, kde za 50centov (hodnota najmensieho gastrolistka co som doteraz videl) kupis teple jedlo. Nehovorim na naklady na jeho tlac a spracovanie.

Ver tomu, ze peniaze, ktore davas na poistne v zivote slusny clovek nedostane naspat a este ich ma aj problemy zo soc. poistovne dostat. To uz nehovorim, ze sam si musi dohladavat veci niekedy aj 10rokov stare.

A nikto ich nedodrzuje, lebo bezny clovek nema cas na jeho studovanie, Inspektorat bez podnetu nekona a zamestnavatel ti ho vzdy vysvetli ako on potrebuje kedysi s poznamkou za dverami stoji dalsich 10 ludi :blush:

Myslím, že na komplexný záver sú dáta z jednej kasy v supermarkete málo. Navyše, môže ísť aj o gastráče, ktoré už raz boli použité na platbu za teplé jedlo v gastronomickom zariadení, takže svoj účel splnili. Chcelo by to veľkú objektívnu analýzu od niekoho typu tím “Hodnota za peniaze”.

Niektorí ľudia tu píšu o gastrokartách ako o veľkom víťazstve. Pritom to, čo píšeš ty, svedčí skôr o tom, že sú ešte horšie než gastráče, lebo sú ľahšie zneužiteľné.

50 centový gastráč je hrozný, ak naozaj zamestnanec dostáva len ten na deň. To by asi bolo na inšpektorát práce, aby sa na to pozrel. Ale podľa mňa skôr ide o dorovnávací gastráč, aby sa dorovnalo zvýšenie k dohodnutej výške príspevku na stravu.

Samozrejme, nepochybujem, že zdravotné a sociálne poistenie na Slovensku je plné zlyhaní a je na ňom čo zlepšovať. Ale zároveň ten systém ako taký má svoje opodstatnenie.

Really? To je ako povedať “nevadí, že máme predražené diaľnice, hlavne, že ich máme”.

Fakt potrebujeme veľkú analýzu, aby sme zistili, že kto chce, dokáže lístky minúť aj inak, než na teplé jedlo. Urob si svoj subjektívny test a choď si kúpiť rohlíky do Lidla.
Z analýzy Ti možno vyjde, že 70% lístkov sa používa na teplé jedlo. Lenže potom chcime aj druhú analýzu - keby sme lístky nemali, koľko ľudí by si kupovalo to isté teplé jedlo? Nemyslím, že by to číslo bolo zásadne nižšie - veď už dnes majú ľudia na výber. Akokeby sa ľudia bez lístkov nedokázali normálne stravovať (viď okolité krajiny).
A tiež - koľko by mohli stáť najlacnejšie teplé jedlá, keby priemerné náklady na transakciu boli bez nákladov na uplatnenie lístkov u kupónovej firmy? Určite by nejaké percento stravovacích zariadení premietlo túto úsporu buď do ceny alebo do kvality.
A v neposlednom rade - som zvedavý, ako by nejaký tím konzultantov vymýšľal metodiku vyčíslenia “hodnoty” získanej niekoľkými teoretickými teplými jedlami navyše vyváženou celou touto administráciou (od réžie s lískami, cez transakčné náklady až po administratívu okolo evidencie prideľovania lístkov).

Fakt na toto potrebujeme “veľkú objektívnu analýzu”? Sorry, ja nepotrebujem objavovať teplú vodu.

@GGA Ak je účelom gastráčov, aby boli minuté na teplé jedlo, tak gastráč, ktorý je minutý na teplé jedlo, splnil svoj účel. Alebo mi niečo v tom uniká?

Tá druhá časť je pre mňa podnetnejšia. Samozrejme, že si treba najprv klásť otázky, čo by nám taká analýza mala zodpovedať. Áno, súhlasím, že ak sa pýtame na skutočný efekt gastráčov, tak by sme sa mali pýtať aj na to, koľko ľudí by si dávalo teplé jedlo aj bez nich. Vrátane toho, ako by sa po ich zrušení pravdepodobne vyvíjali ceny obedových menučiek v jednotlivých regiónoch. A ako funguje stravovanie zamestnancov v krajinách bez gastráčov. Alebo ako by sa mohla prípadná zmena stravovacích návykov prípadne prejaviť na zdravotnom stave obyvateľstva a čo by to spoločnosť stálo, v porovnaní s nákladmi na systém gastrolístkov.

A áno, naozaj si myslím, že by sme na to potrebovali “veľkú objektívnu analýzu”. Pretože rozhodnutí a koliesok na základe dojmov vycucaných z prsta, sme tu už mali viac než dosť.

Takymito udajmi disponuju len gastrofirmy tak ako chces spravit tuto analyzu?

Ludia pouzivaju gastrace najme na velke nakupy a ako dojazd pred vyplatou, ked im nevadi nechat aj 50centov smerom hore, kedze z listkov sa nevydava.

Nenasitnost gastrofiriem sposobila, ze povodny ucel sa davno stratil (rozsirenie gastrolistkov do retazcov, vydavanie listkov v hodnote pod zakonom danu stravnu jednotku, gastrokarty), len aby tiekli proviziea to je cely ich problem.

Nedala by sa táto téma premenovať napr. na Gastrokorupcia? … človek tu príde nažhavený, že čo nového a stále len tie gastráče …

ale aspon sa par ludi dozvedelo nieco nove o gastracoch :slight_smile:

No, precital som si a mam k tomu len jednu vec. Kazdy clovek, ci je to politik, ci je to radovy obcan, MUSI NIEST ZODPOVEDNOST za svoje ciny a samozrejme aj nasledky. Ak sa toto podari zrealizovat, uviest do praxe, korupciou sa nebude treba zaoberat.

suhlasim, ale toto je na siroku debatu a pri tych cinoch ktore clovek ma na mysli sa to tazko aj definuje. nam vo firme napriklad vela krat ludia spravili kopec chyb a firma prisla o vela penazi. na druhu stranu zasa inokedy vela krat firme pomohli atd… kto a ako by mal byt sudcom v tychto veciach?

vo firme cloveka vyhodis. v politike ho nemusis zvolit.

samozrejme za porusenie zakona musia byt ludia potrestani. a to treba nechat na naozaj spickovu, nezavyslu policiu a sudy.

tak to je fakt, ale taketo nieco ako nezavisle sudy som BOHUZIAL na Slovensku este nazazil. Dufam ze sa jedneho dna dozijem toho, ze to ozaj funguje tak ako ma. :roll_eyes: