Korupcia

Korupcia
0

V prvom rade je dôležité veci správne pomenovať, aby bolo jasné všetkým (nielen priamo zainteresovaným), čo bolo nesprávne. Lebo tolerované nesprávne konanie sa môže stať príkladom alebo inšpiráciou.
Niekde som čítal, že firemnú kultúru určuje najhoršie správanie, ktoré je ešte tolerované. Tak je to podľa mňa aj s korupciou - keď mohol on, môžem aj ja.
A nemajme ilúzie o špičkovej a nezávislej polícii. Po prvé preto, lebo policajti sú tiež len ľudia ako my… Ak som doteraz roky behal s kondičkou 7min/km, len sotva začnem po voľbách bežať kilometer za 4 minúty. No a po druhé nezabúdajme, kto volí policajného prezidenta…

Uz som to niekde pisal, ale zopakujem. Politika by mala fungovat na baze zamestnanec versus zamestnavatel, kde zamestnancom je politik a zamestnavatel narod daneho statu. ved vsetci ti “hore” su plateni z dani naroda, ak sa nemylim.

Smutné. Toto myslím celkom vystihuje prečo SMER neklesa ani po toľkých korupčných kauzách, a potvrdenie názoru, že ľudia ich nevolia preto lebo nemaju koho iného, ale preto, lebo sami vnímajú korupciu ako niečo bežné. Túto zažranú špinu len tak ľahko nevyperieme.

Áno smutné, len ak riešime korupciu a voľbu Smeru (prípadne SNS), treba si uvedomiť j rozmer, že pre značnú časť SLovákov je to voľba aj preto, že aspoň z časti dokonca dúfajú, že z tohto správania budú mať výhody. Že sa na voľbe takýchto korupčných strán aj sami priživia. Je to asi jeden z najdôležitejších aspektov prečo Smer volia aj podnikatlia a vysokí úradníci…

Korupcia je podľa mňa len dôsledok a nie príčina.
Príčina sme my voliči - volíme ľudí, ktorí sa nechajú korumpovať a čo je horšie, zjavne nám to vôbec nevadí, lebo ich volíme opakovane.
A prečo to robíme? No predsa preto. lebo svoj hlas dáme tým, komu viac veríme (samozrejme najmä emotívne). Z toho vyplýva jediné: všetky iné takzvané “alternatívy” sú nepresvedčivé, slabé a nedôveryhodné z pohľadu kritickej masy voličov.
Ak nezačneme u seba, neposunieme sa.
Očakávať, že politici nebudú zrkadlom národa, je absurdný idealizmus.
Hádzať všetko na voličov je zasa nedostatok sebareflexie z pohľadu osôb/skupín s politickými ambíciami.

Všetci akože vieme, že korupcia je zlá. Mnoho zdrojov tvrdí, že korupcia vychádza zo SMERu (hoci v právnom štáte by to mali verejne tvrdiť iba s dostatkom dôkazov).
Ale ešte som nepočul politika povedať “chceme dokázať presvedčiť viac voličov ako SMER”. Ešte som nepočul politika priznať si, že SMER je lepší v pôsobení na voličov. Ešte som nepočul politika povedať “naučme sa od SMERu ako robiť politiku, aby sme dostali príležitosť riadiť štát a dokázať, že to vieme lepšie”.
Ako sa hovorí, ak chcem hovoriť, mal by som sa najskôr naučiť počúvať. Preto noví politici by si mali všímať nie to zlé na iných, ale najmä naučiť sa to dobré…

Voliči ktorí volia korumpovaných politikov to robia nielen preto lebo im to nevadí, a preto lebo dúfajú ako píše Pavel že sa aj sami na tom priživia, ale najmä preto, lebo aj sami korumpujú a sú korumpovaní denne, u lekara, na úradoch, na STK,… To je ten zásadný problém, teda ako si naznačil, že politici sú zrkadlom národa. Preto aj hovorím že ambícia získať voličov SMER-u propagovaním slušnej politiky a bojom proti korupcii je nelogické - je to jednoducho oxymoron. Ako presvedčit niekoho kto denne užíva výhody korupcie že korupcia je zlá?
Myslím že už viacerí politici uznali že SMER je veľmi šikovný v mediálnej propagande a Fico je šikovný v debatách keď treba zmeniť tému, no neviem či to je práve to dobré čo sa od nich učiť.

Nuž, pri odpovedi na tvoju otázku " Ako presvedčit niekoho kto denne užíva výhody korupcie že korupcia je zlá?" tak len dlhodobým budovaním povedomia, že celkovom súčte je korupcia “hra” s mínusovým súčtom. Ukázať, že tých čo skutočne majú výhodu z korupcie je veľmi úzky okruh a ostatní sú tí čo do systému iba vkladajú.
Malé reklamné videá, kde sa to veľmi zjednodušeným jazykom a obrazom zhrnie. Plagátmi, reklamou a pod. Len toto musí ísť z vrchu, musí sa to stať národným programom. To bude skutočný boj proti korupcii.

Pretože presne ako píšeš: “…sami korumpujú a sú korumpovaní denne, u lekara, na úradoch, na STK,…” u bežných ľudí to ale často nie je len o tom,že chcú špeciálne výhody. Oni korumpujú a musia korumpovať aby dostali to čo im má systém dať sám a zadarmo.

Obávam sa však, že pokiaľ nebude masový informačne vzdelávací (aj) štátny program, tak korupcia nebude oslabovať. Ona nikdy nezmizne, ani na západe nezmizla, len je v prijateľných medziach…

Ahoj, nemyslím si, že tí dôchodcovia čo volia Smer ich volia preto, že by užívali profit z korupcie. Ani radoví úradníci, ktorí sú radi za svoje zbytočné pracovné pozície na ministerstvách a pod. ich nevolia preto, že profitujú z korupcie. Ani rómovia, ktorých hlasy sa kupujú. Oni sú proste len radi, že im Ficova ruka dá almužničku, to že tá druhá im ich peniaze berie z peňaženky, to už nevidia.

Presne takto treba postupovať. Krátke, na city i rozum útočiace videá treba masívne nasadiť vo všetkých televíziách a dostať korupčné správanie do roviny hanby. Korupcia už nie je in - to by mala byť správa.

Ano. No myslím že aj “vkladateľ” i keď z nej neprofituje finančne často vníma korupciu ako výhodu: “zaplatil som, vybavil som, som rád”. Často som sa stretol že ľudia nosia úplatky aj keď fakt nemusia, lebo sa napríklad “patrí” dať niečo pánovi doktorovi. Toto už je zvyk a zvyky sa menia najťažšie… Najúčinnejšie by bolo keby prijímateľ odmietal takéto dobrovoľné “dary”.

Nevravím že nejaké všimné lekárovi je dobrá vec, ale je to už len strop ľadovca, následok zlého nastavenia. A áno, lekár takýto dar prijme- prečo? Lebo si povie, že ak by odišiel do zahraničia ako polovica jeho spolužiakov, mal by sa lepšie-lepšie podmienky, väčší plat za menej roboty (menej pacientov) atď, čiže si povie, že si to zaslúži. Myslím, že tento druh minikorupcie za súčastného zlého nastavenia je nielenže nutné tolerovať, ale je aj smiešne o tom hovoriť ako o probléme vzhľadom na to, koľké peniaze sa v tomto štáte kradnú a ako nezodpovedne sa s nimi hospodári.

Práve si predviedol parádne relativizovanie morálky.
Áno, lekár si povie že si to zaslúži, pracovník na STK si povie že si to zaslúži lebo v nemecku by mal viac, úradník na katastri si povie žeby mal vo Fínsku viac tak si zaslúži nejaké to všimné a tak máme potom 70% ľudí ktorým nielenže korupcia nevadí ale ju považujú za nutné tolerovať a tolerujú ju aj politikom lebo však: keby boli politikmi na západe tak tam by zarobili viac a zaslúžia si to predsa - najmä keď robia pre ľudí.
Problém nieje objem prostriedkov z takejto drobnej korupcie, ide o princíp a nastavenie spoločnosti ktorá zvyknuta na drobnú korupciu na každom kroku ignoruje a schvaľuje aj vážnejšiu korupciu a iné zlodejiny.

Ja chápem že ide o morálku. Ale v prvom rade treba spraviť poriadky “hore”, aby ľudia neboli v tomto stave čo teraz a teda v postavení takmer nevoľníkov na úkor hŕstky. V štáte, kde miznú miliony až stámiliony v dôsledku nezodpovednej práce a zlodejín ľudí “tam hore”, ťažko budete kázať o morálke ľuďom ktorí dali/prijali 2 zajacov alebo 100 200 eúr. Áno, môžu si za to ľudia sami, lebo volia koho volia…ale nie je to preto, že dali/ dostali nejaký úplatoček, ale preto, že stratili nádej.

Súhlasím s tebou, že treba urobiť poriadok “hore”, bohužiaľ sú to ale spojené nádoby “hore” aj “dole”. Od koho očakávaš, že “hore” urobí poriadok? Kto myslíš, že začne? Teraz “preskočím” PS, lebo to “hore” nie je. Po voľbách “hore” bude a môže ísť príkladom. To môže začať “topiť ľadovec”, ale “hore” je síce tá viditeľná časť ľadovca, väčšia je však dole. V súčasnosti “hore” nie je nik, kto by začal poriadok robiť alebo chcieť…

A pokiaľ dole bude malé, takmer neviditeľné uplácanie, získávanie pozornosti alebo “nakláňanie šťasteny” vnímané ako “normálne” a “nutné” a navyše neškodné, tak ani to “hore” sa zásadne nezmení.

Ono je to vidno na mentalite na príklade: už ste niekedy dali “uplatok” inej súkromnej osobe alebo privátnej firme? Už sa vám stalo, že ste zo súkromnej píly zháňali palivové drevo - odrezky - a aby vám ich ako súkromníkovi predali a nezabudli na vás, tak ste dali flašu vína a bomboniéru? Je to úplatok? Alebo vyjadrenie vďačnosti? Alebo získanie pozornosti? Medzi dvoma súkromnými entitami?

Kedysi som sa o takejto “pozornosti” hádal so ženou - veď ten súkromník si to dá do ceny, nie je odkázaný na to, aby dostal ešte aj víno a bombonieru. Technicky som mal pravdu, veď to je pozornosť za menej ako 10 €, ak kupujete palivové drevo za cca. 500 € tak to ekonomicky nedáva zmysel. Ak by som zaplatil majiteľovi píly o 20 € viac, tak si kúpi čo chce a nie môj výber vína a cukríky, ktoré ani možno neje. Lenže žena mala pravdu, namiesto toho si viac pamätali “pozornosť”. Proste tá emócia daru navyše bola väčšia ako moje ekonomické pozeranie na vec.

A aj tu je niekde podstata tej akceptovanej korupcie (skutočnej) kde za protihodnotu získavate to čo vám verejná osoba (alebo) musí aj tak dať z povahy toho miesta, (alebo) získávate nefér výhodu. U toho súkromníka je to časť privátneho obchodu, pri verejnej funkcii je to “korupcia”.

Alebo iný príklad - už ste dali v reštaurácii sprepitné? Asi áno. A je to sprepitné, alebo vlastne korupcia?

Všetky tieto maličkosti nás formujú, robia náchylnejšími akceptovať aj “darovanioe dobrej kávy” úradníčke, za to, že na razítko alebo podpis nemusím ponížene čakať, ale aj schvalovanie “nástenkového tendra”.

A na inom príklade: “#metoo” skokovo zmenilo vnímanie sexuálného nasilia a sexuélneho obťažovania. Pokiaľ nebude niečo podobné v oblasti “malej” korupcie, pokiaľ sa to nestane “malým a nehutným správaním” - do vtedy ani “hore” nebude zásadný dôvod na odsúdenei korupcie…

Som úprimný človek, zrejme sa vôbec nehodím do politiky, a preto sa priznám, že dávam sprepitné. Doposiaľ mi ani vo sne nenapadlo, že ich korumpujem či “prikrmujem”.
Sprepitné nechávam všade, kde je služba dobrá a v mnohých prípadoch ani nemám reálnu možnosť sa do tej reštaurácie vôbec vrátiť, preto mi to pripadá “pritiahnuté za vlasy”.
Sprepitné však pravidelne nechávam aj v reštaurácii, kde chodím pravidelne, pretože ju mám po ruke a vyhovuje mi kvalita.

Som teda aj ja hnusný korupčník? A mám sa ísť nahlásiť Kaliňákovi či rovno Ficovi? Aj napriek záverečnému pokusu o zľahčenie, by som si rád vypočul rôzne názory, aby sme vedeli, čomu sa máme vyvarovať resp. kde už bude hranica, ktorú by sme tolerovali.

Ja len vravím, že ľuďom to nebude stačiť, keď im poviete- treba byť morálny. Sú znechutení a sklesnutí a prejavuje sa to aj na ich správaní. Je to ako začarovaný kruh, z ktorého sa musíme dostať. A áno, treba byť morálnym, treba sa snažiť, začať od seba a od toho je takáta iniciatíva z dola asi to najlepšie, čo môžeme spraviť, aby sme sa zo súčastného stavu vymanili. Treba ľuďom ukázať, že sa to dá a treba im dať nádej.

Pavel absolutne suhlasim s Tvojim prispevkom, len o sprepitnom si nemyslim že to je korupcia. Sprepitné dávaš až PO službe ktorú dostaneš podľa spokojnosti so službou. Korupčný dar dávaš predtým aby si uplatil niekoho kto Ti má niečo poskytnúť ako protislužbu. Vo viacerých krajinách funguje sprepitné a nieje to vnímané ako korupcia ale ako odmena a v USA dokonca okrem sprepitného čašník často ani nemá iný príjem.

Majo, Pavel Ti už napísal k tomu “hore” a “dole”, ja len k tomuto i keď už aj k tomu som sa viackrat vyjadril: ja si nemyslím že ľudia volia zlodejov, náckov a kadejaký iný odpad z nejakého “protestu” či preto že stratili nádej. Ten istý odpad nám vládne len s malými prestávkami od roku 1990, Mečiar bol predsedom vlády už od 1992-teho. Kedy stihli tí ľudia (tie slávne babky demokratky a plné pasienky v tranze hajlujúcich HZDS-akov) stratit nádej? Podľa mňa z človeka ktorý stratí nádej sa stane nevolič nie volič strany ktorá je pri moci stabilne niekoľko rokov a niekoľko volebných období za sebou, nedáva mi to zmysel.
Keďže ja mám rád príklady tak príklad: kto kupuje Fiaty a Renaulty - ten kto je sklamaný že je s nimi furt v servise alebo ten komu sa páčia napriek ich chybám? (týmto sa ospravedlňujem všetým ktorí vlastnia tieto značky, nechcel som tým nič naznačiť sami máme v rodine aj tieto značky) :wink:

Ako som už napísal vyššie, v dokumente, ku ktorému sa tu vyjadrujeme chýba definícia korupcie. Vyššie som jednu sformuloval na základe medzinárodne uznávaných zdrojov.

Ak sa pozrieš na túto definíciu, tak na prvý pohľad uvidíš, že sprepitné v reštaurácii nemôže spĺňať definíciu korupcie. Nie je utajené, ale dáva sa úplne verejne. Nedáva sa osobe s mocenským postavením, ale čašníkovi ako súčasť odmeny za službu, ktorú ti dodal.

Ale veď parlamentné voľby majú účasť iba 60% a ostatné ešte podstatne menej. Voličov Smeru je máličko oproti tým, ktorí sú proti Smeru.
Ale čo tým všetkým chceš povedať? Že v ľuďoch je problém? Áno je, a čo ďalej? Nejako mi uniká tvoja pointa. Čo s tými ľuďmi chceš robiť?
Je logické že od ľudí, ktorí sú v pozícií nevoľníkov, ťažko očakávať, že budú na 100% “morálni a ušlachtilí”.
A to že dajú úplatok aby dostali niečo, čo potrebujú, napr. lekárske vyšetrenie alebo operáciu-čo je existenčná záležitosť, tak že kvôli tomuto volia Smer, to je fakt hovadina, prepáč.