Korupcia

Korupcia
0

Zmysluplný návrh, dobre zdôvodnený. Pekný kus hmoty. Ale už v súčasnosti máme v TZ veľa peknej hmoty. Len otázka je kto ju drží v rukách. Bol by som za, keby sme zároveň rozšírili jurisdikciu rakúskych orgánov činných v trestnom konaní na celé územie republiky, alebo aspoň na Bratislavu.

Trestný zákon môžeme vylepšovať do nekonečna, doviesť do dokonalosti skutkové podstaty a postihnúť všetky aspekty protiprávnej činnosti. Ale pokiaľ niet toho, kto by sa toho zhostil, kto by to stíhal, kto by za to podával obžaloby, tak to význam nemá.

Aký má PS bojový plán v oblasti organizácie súdov, prokuratúry a polície?

Ďakujem Vám za reakciu, ale nevidím zmysel reagovať na eseje. Pekný večer.

Dobrý deň, ďakujem Vám za reakciu, nechce sa mi opakovať, keď už to tu bolo pekne zhrnuté.

Mám pocit, že táto diskusia sa dosť vzdialila od svojej podstaty, z čoho predpokladám aj vznikol názov “korupcia”.
Je tu veľmi veľa nič nehovoriacich príspevkov. Korupcia je prirodzená ako najstaršie remeslo, a vychádza z našej podstaty a teda hľadať skratky a zjednodušovať si život, keď nám ho napríklad aj štátna byrokracia neúmerne sťažuje. Preto veľa krát je to už len hasenie dôsledkov, ale príčina je stále nepovšimnutá. Z môjho pohľadu je riešenie korupcie v príčine a nie v dôsledku: 1. vytvárať prostredie, ktoré bude minimalizovať dôvody na korupciu (byrokracia, neprehľadnosť a neurčitosť zákonov a vyhlášok, napr. zákon o verejnom obstarávaní by mal byť obsahom polovičný), 2. Otvorené dáta na všetkých úrovniach štátu a samosprávy, (narábanie s verejnými zdrojmi, alebo práca pre štát má byť rovnako bez byrokracie a zbytočných prekážok), 3. Vytvorenie a kontróla ukazovateľov, ktoré budú hlavným indikátorom stavu inštitúcie. 4. Zber dát na hodnotenie a samotné vyhodnotenie nesmie ostať na hodnotenej inštitúcii ( príklad policajnej inšpekcie a PZ ako celok). Cieľ nie je vyhubiť korupciu, ale dosiahnuť nulové vnímanie korupcie vo verejnosti. Čo bude mať za následok aj jednoduchšie odsudzovanie korupčných činov (tj. Objednať Wifi vo vlakoch ZSSK 5x drahšie ako u súkromného dopravcu musí byt dôkazom samo o sebe). Meditovanie nad zákonmi je cesta do dnešného stavu (teda do riadneho prúseru). Právnikom by som dočasne (na výstrahu) zakázal tvorbu zákonov. Mohli by napísať čo praktici vymyslia.

jj vo vacsine navrhov mas pravdu. diskusia neuviazla. pisem taky paper o teme korupcia a hadam ho o tyzden dam vonku. uz to ma cca 30 stran.

su tam zapracovane navrhy aj odtialto z diskusie aj z uspesnych casov zo singapuru alebo gruzinska, pripadne navrhy transparency alebo klitrgaarda. upravene na slovenske specialne pomery a o info o korupcii ktore som sa podezvedal vdaka slovensko.digital

myslim, ze budeme mat zachvilu material a aj dobry postup co s korupciou robit.

Dobrý deň. V Nasledujúcich riadkoch sa pokúsim popísať, ako sa podporuje korupčné prostredie v ústredných orgánoch poprípade im podriadených organizáciach. Po každých voľbách nastáva v ÚOŠS (ústredné orgány štátnej správy) a v podobných organizáciach personálne zemetrasenie. Účelom týchto nekonečných personálnych rošád je okrem iného, vytvoriť si priateľské prostredie, v ktorom dokážem hájiť finančné záujmy príslušnej vládnej strany alebo svoje záujmy. V tomto sú schopní politickí nominanti zaisť až tak ďaleko, že ak nedokážu niekoho vyhodiť, tak proste uskutočnia organizačnú zmenu a majú vystarané. Ako jedným z riešení sa javí vhodné, prísne oddeliť politické riadenie a výkonnú zložku. Politické riadenie by stratilo dosah na personálne obsadenie a stratilo by možnosť realizovať svoje finančné záujmy.
Úplne inou otázkou je problematika nezávislosti polície, kriminálnej polície a prokuratúry. VŽdy si tieto miesta neomalene obsadia vládne strany. Zrejme by bolo vhodné otvoriť ústavu a pokúsiť sa nadstaviť efektívnejšie rozdelenie moci medzi prezidenta a vládu. Zrejme by nebolo zlé posilniť právomoci UVO a NKU, výsledkami šetrenia by sa mala automaticky zaoberať prokuratúra.

Prepáčte, ale bol by som opatrnejší s tvrdením že ľudia vedia čo je pre nich dobré. Musíte robiť rozdiel medzi tým, že ľudia pociťujú nespokojnosť a schopnosť naozaj vyhodnotiť riziká tej ktorej politickej ponuky. Viete ak je nejaká ekonomika tak prudko proexportne orientovaná, tak Trumpové opatrenia nemusia byť z dlhodobého hľadiska to pravé orechové. Rovnako prognóza IMF. ľahko sa pripúšťajú argumenty že niečo negatívne ovplyvní vývoj ekonomiky, Rád by som si vypočul tie argumenty, ktoré teraz hovoria o opaku. Skôr si myslím, že to bola politická zákazka. Ak sa nad týmto dobre zamyslíte tak musíte si uvedomiť, že sám nedokážete prísť na príčinu ekonomického rastu. Nakoniec, ak sa predtým mýlili tak prečo nie teraz (to už skôr s úsmevom).

suhlasim, ze politizacia UOSS je zdrojom najvacsej korupcie po svk.

pisem to aj do toho dokumentu. ono to cele zacina este pri vladnych rokovaniach, kde su prave jednak samozrejme ministerstva, ale aj statne firmy predmetom koalicneho dilovania.

a toto cele ma korene este v tom, ze politicke strany su casto financovane ludi, ktori prave toto chcu ako vdaku za podporu.

Posledné udalosti okolo Trumpa a Brexitu nedokážem vyhodnotiť ináč. A ono to nie je podceňovanie. Jednoducho niektore rozhodnutia proste chcú spoločenskú skúsenosť a to je fakt, nehovoriac o tom že ak by sa mali ľudia rozhodovať na základe dostupných informácii, tak to sa jednoducho nedá. Veď dnes klamstvo je úplne legitímny spôsob komunikácie s verejnosťou a potom sa to ešte kľudne prizná, viď BREXIT.
Dik za reakciu a teším sa na ďalší dišput.

Súčasťou týchto opatrení by mali byť aj štátne dotácie. Tam je veľký priestor na korupciu, lebo sa ako keby zoficiálni. Ide napríklad o dotovanie:

Každý z týchto bodov je na samostatnú tému. Ale majú jedno spoločné riešenie, ktoré sa tu už spomínalo: nastavenie jasných pravidiel a transparentnosť (otázne je, ako by mali tieto pravidlá vyzerať, a aká bude ich kontrola).

1. verejný obstarávateľ, ktorý má naozajstný záujem pre svoj úrad/obec obstarať kvalitný tovar za dobrú cenu si predpokladanú hodnotu zákazky vypočíta na základe prieskumu trhu.
  2. Akákoľvek súťaž vo VO je založená na tom, že zákazku dostane tne, kto najlepšie splní kritériá zákazky (cenu, ekonomickú výhodnosť a pod…), preto ak sa do súťaže zapojí viac ako jeden uchádzač (ale v podstate ani v prípade, že do súťaže pošle ponuku len jedne uchádzač, nevie o tom, že bude jediný, alebo by o tom aspoň vedieť nemal ale to je na dlhšiu debatu) tak stanoví cenu v súlade s tým, ABY TO VYHRAL a nespolieha sa na to, že dá strop PHZ a nikto sa neprihlási),
  3. PHZ je aj “brzda” pre spoločnosti, ktoré nemôžu splniť zákazku za tak “nízku” cenu aby sa v podstate vôbec ani nesnažili, keďže obstarávateľ má vyčlenený len určitý obnos financií
    napr. v prípade, že by PHZ stanovená nebola, obstarávateľ by mal vyčlenených napr. 10.000e a prihlásil by sa len jeden uchádzač s ponukou 15.000e - čo potom? Tomu by sa dalo ľahko vyhnúť.

potom ta poprosim, ked dam tu betaverziu dokumentu, nezabudni a skus tam toto znova pripomenut, ci sa to tam hodi.

Jasne dik. Pre mna je dolezite, aby to boli opatrenia, ktore sa daju lahko uskutocnit, nie len keci. A mozno to niekto konstruktivne skritizuje, lebo tu sa k tomu nikto nevyjadril (celkovo je tu malo ludi z priemyslu a hospodarstva, aj v PS).
Myslim, ze okolo toho tvojho dokumentu vznikne siroka diskusia, nie len tu. Dufam. A verim ze to bude bomba supa, ci ako to pises :blush:

V tomto kontexte sa to javí len ako negatívna snaha, ale predstav si sám seba, že by si mal nastúpiť do nepriateľského prostredia a byť za to zodpovedný. Ako by si odlíšil svoju “dobrú” snahu utvoriť vhodný tím od tej, ktorú kritizuješ?

Toto je ta správna otázka a toto by mohla byť samostatná diskusná téma, nakoľko tu proti sebe stoja dva fenomény. Na jednej strane chcem niečo zmeniť a mne v tom bude brániť nedostatok kompetencie v oblasti personálnej politiky a na strane druhej, skúsenosť že doposiaľ sa to len zneužívalo a podporovalo korupčné prostredie. Ja si myslím, že riešenie existuje aj bez toho, aby mal pán minister právomoc prekopávať celé rezortné prostredie. To prečo navrhujem aby sa to zmenilo na samostatnú diskusiu je vedomie, že skutočne to je veľký problém. Dnes sme sa mohli dočítať, že na BA magistráte si jednoducho vyhadzujú nepohodlných ľudí a naozaj sa to deje všade a má to úplne jasné dôsledky a je to zrovna oblasť pre ktorú PS vzniklo.

Krátkodobý vzor s bojom proti korupcii - Rumunsko - po voľbách zmenilo smer, viď:

Z toho sa aj tak trochu dá poučiť u nás. Strana, ktoré má dvoch lídrov riešených za korupciu, a dostala 46 %. Ľudia zrejme nie sú schopní vstrebať dlhodobejšie riešenia a aktivity.

Asi je to na dlhšiu diskusiu, ale zrejme treba zvoliť nejak odlišnú stratégiu aby sa to menilo…

Dotácie deformujú trh, negatívne vplývajú na podnikateľské prostredie, preto ich treba minimalizovať a úplne treba zrušiť dotácie pre konkrétnych ľudí (spoločnosti) typu dotácia na výstavbu penzionu…
Sú oblasti ktoré ale asi je vhodné podporovať, lebo je to v prospech celej spoločnosti, alebo aspoň regiónu. Tu musí byť určený jasný algoritmus výpočtu podpory a podpora musí byť nárokovateľná - nie schvaľovaná komisiou… V oblasti zdrojov energie to opisujem tu: Podpora konkrétnych typov obnoviteľných zdrojov energie
Rovnaký prístup by som volil pri podpore športovísk. Prečo podporovať akurát futbalové štadióny - a akurát v spriaznených mestách ako sa to deje teraz ? A kde sú cyklocesty, plavárne, preliezačky, bežkárske trate, klziská, mapy pre orientačný beh ??? Zase len poviem: jasný výpočtový algoritmus podpory pre všetky verejné športoviská a podpora nárokovateľná !
Samozrejme výpočet podpory pre každý projekt musí byť trvale zverejnený pre možnosť kontroly. Kontrolný orgán asi ani netreba - susedia a konkurencia ma lepšie skontrolujú či som si niečo nepripočítal…
V takom systéme nevidím priestor pre korupciu, lobing,… Keď chcem dotáciu - nemám koho podplatiť - systém pracuje automaticky…
Podpora formou znižovania daní určite stojí na zváženie, len nech to príliš nekomplikuje daňový systém

Nevieme poraziť korupciu ? Obíďme ju

Suhlasím, a preto navrhujem konkretne opatrenia pre dotovanie podnikov. Aj na obnovitelne zdroje som uviedol link.

Zaujímavá štúdia Transparency:
http://www.transparency.sk/wp-content/uploads/2010/01/030805_korup.pdf

Porovnavat kolonialske imperium z 15. storocia s dnesnym charakterom sluzieb a informatizacie… tolko k tym britom a skusenostiam. Trh je nekompromisny a nebude na UK brat ohlady. A s Trumpom to je vsetko, len nie odlisne… ty mas zvlastny postoj k legitimnosti klamania a vedomeho zavadzania za ucelom vlastnych zaujmov, ale asi by som nemal byt prekvapeny, ked si pravnik.