Korupcia

Korupcia
0

tak prvá verzia dokuemntu uzrela svetlo sveta:

budem rad, ked pozriete, spripomienkujete a vytvorime spolu dalsiu verziu a este lepsiu.

Zdravím komunitu.

Ja si myslím, že ak nebude chcieť korupciu odstraňovať ten najvrchnejší, nepôjde to ani tým pod ním. Ak ten najvrchnejší nebude mať záujem korupciu odstrániť, ale tí pod ním áno, tak to by musela byť kompletná trojka - šéf najvyššieho súdu, najvyšší šéf prokuratúry a šéf polície. No keďže nie sú nezávislí, tak to asi nepôjde. Korupcia nemôže byť len hore alebo len dole. Ak by korupcia hore nebola, dole by ju nepestovali, báli by sa.
Na druhej strane, aj naša legislatíva by mala byť jednoznačnejšia, bez dier, aby ju lumpi nemohli obchádzať, resp. prekrúcať vo svoj prospech. Ak ten, kto nedokáže obhájiť nadobudnutie majetku, či okázalý luxusný život, mal by byť majetok odňatý nie len jemu, ale aj jeho žene, deťom, či príbuzným až do tretieho kolena, nekompromisne.
Na záver, ak predseda vlády nebude mať záujem korupciu odstrániť, ťažko sa niečo zmení.

Bohužiaľ toto je podmienka nutná, nie však postačujúca.

Pokiaľ bude korupcia tolerovaná na všetkých úrovniach, tak aj tým politikom na vrchole nebude pripadať taká “hrozná”. Ľudia musia prestať zbojstvo - korupciu - považovať za národnú črtu. A to i len daním “kávy, čokolády” na úrade.

Priklad zmeny pohľadu na sociálny problém je úplne z inej doby a iného problému: https://cyklokoalicia.sk/tag/jaywalking/ - Počiatky jaywalkingu sprevádzala veľká zahanbujúca kampaň…

Podstatné je, že musí vznikať spoločenské odmietanie tohto “fenoménu”…

Dnes sme s velkou slavou dostali vo firme namiesto gastracov kartu. Pre mna bude prvym testom boja proti korupcii zrusenie gastrolistkov, a odstrihnutie legalne “vypalnickych” firiem od systemu…

Ide o drahy a administrativne narocny system, ktory neposkytuje ziadnu pridanu hodnotu.

@truban Neviem či má význam pripomienkovať tento dokument, či (a kedy) bude nasledovať jeho druhá, vylepšená verzia. Ak by som to vedel, tak by som aj nejaké pripomienky sformuloval. Ale len tak o ňom diskutovať a vylievať si srdce ako nám korupcia ničí ovzdušie, nepokladám za prínosné.

Zásadná pripomienka by bola, že ak idem písať dokument o boji proti niečomu, čo volám “korupcia”, tak by som mal uviesť definíciu toho, čo to tá korupcia vlastne je. Aj keď sa snažím byť stručný a zrozumiteľný, tá definícia je jednoducho “must”.

Lebo potom, keď to nezadefinujem, tak sa mi môže stať, že niektorí ľudia za korupciu označia napríklad gastrolístky, a budú odo mňa očakávať boj proti gastrolístkom. Má toto byť predmetom tohto materiálu?

Nehovorím, že gastrolístky nemajú svoje muchy, ale za korupciu by som ich teda neoznačoval.

Pán Kuzela, nacistejsou formou by bolo uplne zrušenie gastrolístkov aj gastro kariet. No a malo by nastupit vyplácanie stravného priamo zamestnancom. Tým sa odstráni zbytocny mediclanok. V skutocnosti sa totiz platením kartou len malo zjednodusil administrativny system. Dnes na tom zarabaju zase len firmy, ktore tie karty vydavaju a tym odcerpavaju financie zamestnavatelom, ktori im za karty v zmysle uzavretych zmluv musia platit.

Co vravis na osobne udaje, ktore pri aktivacii tejto karty poskytujes. Nam dali Ticket Restaurant a podla toho s cim by som musel suhlasit mi to pride doslova vydieranie udajov na marketingove ucely.

Ja mam tiez ticket, a zistil som, ze to funguje ako normalna bankomatova karta, a som za to kupoval oblecenie. Takze vobec nevidim zmysel…
V podstate mi je jedno ci tieto udaje pouziju, ak to zlepsi ich marketingove a obchodne modely… Osobne nemam velmi co tajit…

Veľmi dobrý článok o korupcii. My vlastne aj vieme čo treba urobiť aby sa znížila korupcia akurát za 10 rokov to nemal kto urobiť… Verím, že PS predstaví jasný plán protikorupčných opatrení aj s ľuďmi ktorý ho naplnia…

s tym absolutne suhlasim.

pri gastrolistkoch ide o korupcii v tom, ze je to zakon prelobovany urcitou skupinou a ludi :).

v tom splna aj definiciu korupcie z TI:
Corruption is the abuse of entrusted power for private gain.

alebo aj vseobecnu:
Corruption is a form of dishonest or unethical conduct by a person entrusted with a position of authority, often to acquire personal benefit.

@truban Ďakujem za reakciu. Toto je definícia korupcie, ktorú by som doplnil do dokumentu:

Korupcia predstavuje nemorálne správanie osoby s istým mocenským postavením (autoritou) spojené s nadobudnutím osobného prospechu pre ňu samotnú alebo inú osobu. O korupciu ide, ak korumpujúca osoba utajene poskytne odmenu korumpovanej osobe, aby tak oplyvnila konanie, z ktorého môžu mať korumpujúca alebo korumpovaná osoba prospech, a ktoré je v rozsahu autority korumpovanej osoby. Teda musí byť súčasne splnených päť podmienok: utajenosť, odmena, konanie, prospech a autorita (podľa Senior, I. (2006), Corruption – The World’s Big C., Institute of Economic Affairs, Londýn, s. 27, dostupné na https://iea.org.uk/wp-content/uploads/2016/07/upldbook324pdf.pdf).

Aj v prípade gastrolístkov by teda malo byť splnených týchto 5 podmienok, aby sme mohli povedať, že ide o korupciu:
utajenosť - naozaj si nedovolím spraviť definitívny záver o tom, že gastrolístky boli pred rokmi prijaté v dôsledku utajených rokovaní. Je to možné, ale takisto je možné, že šlo o snahu mať v pracovnom práve inštitút zaručujúci “jedno teplé jedlo denne”, ako boli zamestnanci zvyknutí zo socíku. V pohode by to zapadalo do ľavicovej agendy, aj bez podozrení na korupciu.
odmena - buď by musela byť odmena na začiatku, alebo aspoň preukázaná odmena za to, že poslanci systém gastrolístkov udržiavajú. Hoci aj nejaké príspevky do stranníckej kasy alebo odborárom od spoločností, ktoré gastráče vydávajú. Doteraz som o tom nepočul, aj keď to nevylučujem.
konanie, prospech, autorita - toto všetko tu samozrejme je. Ale bez konkrétnych indícií o utajenosti a odmene si nedovolím robiť záver o tom, že súčasná existencia systému gastrolístkov je výsledkom korupcie.

Máme množstvo iných prípadov vo verejnej politike, kde z nejakého pravidla má niekto výhodu. Napríklad z PZP majú výhodu poisťovne. Ale celé je to zároveň na prospech spoločnosti a zapadá to do rámca nejakej politiky. A hlavne, rovnako ako pri gastrolístkoch, chýbajú tam prvky do mozaiky toho, čo tvorí korupciu.

môžeš mi toto tvrdenie vysvetliť? nakoľko robím 17 rokov poistenie a celkom do toho vidím mám na toto iný názor ako ty ale rád si o tom podiskutujem. Konkrétne ma zaujíma kde vidíš v PZP tú výhodu poisťovní ? Nakoľko je to skoro vo všetkých poisťovniach čo to robia stratový produkt alebo len veľmi málo ziskový.

Takéto konkrétne info o ziskovosti nemám, ale vychádzal som z toho, že keď vám zákon nahnal tisíce povinných klientov, tak na tom nakoniec zarobíte. V pohode beriem, ak to tak ekonomicky nie je. Ale nemal som nikdy dojem, že by sa poisťovne chceli pozbavovať svojich klientov, lebo na tom prerábajú.

Išlo mi len o ilustráciu, že je bežné, že z nejakého verejného opatrenia má niekto prospech, a niekto zase možno aj stratu. Ale nedá sa len na tom základe robiť záver, že ide o korupciu. Tak ako je dnes v móde hovoriť o všetkom, čo sa nám nepáči, že to je diskriminácia, tak by sme k tomu potom mohli rovno dodať, že je to aj korupcia, a mali by sme vysvetlenie na všetko.

Inak, keď do toho vidíš, tak mám aj ja jednu otázku :-). Prinieslo z ekonomického hľadiska veľkú zmenu to súdne rozhodnutie, že aj nemajetková ujma musí byť krytá PZP? Alebo sa to ešte v praxi nestihlo prejaviť?

:+1: ešte je aj vyššia forma od gastro lístkov, a to sú prídelové lístky - to je absolútny vrchol, ktorý priamo tvorí korupčné prostredie.
PS. Ale podla Boha pravdy “Asociacia poskytovateľov gastro lístkov” zabezpečujú teple jedlo. - Najlepšie v TESCu pri pokladni.

no vo vseobecnosti ked sa takto nato cisto pozeras to problem nie je. ale je verejnym tajomstvom, ze pri schvalovani / resp. ruseni stravnych listkov sa celkom silno lobovalo a je kopec indicii ze aj korupcne.

zaroven je to nastavenie take, ze jediny kto z toho ma prospech su dane firmy. vsetci ostatni na tom v podstate tratia. takze je vseobecne zhoda, ze by mali byt dobrovolne, ale nedari sa to nikdy presadit :wink:

niekde som cital dobry status, ze ked sa zrusia stravne listky, budem vidiet, ze uz nie sme mafiansky stat :slight_smile:

Otázka “verejného tajomstva” je z hľadiska korupcie celkom zaujímavá. Keď všetci vieme, ako to vyzeralo s privatizáciou a kadečím iným, ale zároveň to nikdy nebolo objektívne vyšetrené ako korupcia. Ako problém vidím práve korupčný lobing (akýkoľvek), a nie hocijaký zákon, ktorý možno je výsledkom takých aktivít, a možno nie. Nebojoval by som teda proti gastrolístkom, ale proti netransparetnému lobingu. A vedľajším efektom bude možno skutočne aj zánik gastrolístkov.

Takže by som povedal, že keď sa prijme realistický zákon o transparentnosti lobingu a bude sa v praxi uplatňovať, poviem, že nie sme mafiánsky štát.

Podľa mňa majú gastrolístky okrem popísaných negatívnych vplyvov aj ten efekt, že zamestnanci, aspoň niektorí, si skutočne za ne dávajú to jedno teplé jedlo denne. A priľahlé gastronomické prevádzky z toho fungujú. Neviem či niekto robil analýzu toho, koľko gastrolístkov sa pomíňa v reštauráciách a bistrách. Až potom by som si dovolil tvrdiť, že jediný, kto má z nich prospech, sú firmy, ktoré ich vydávajú.

A ty si myslíš, že ľudia bez gastrolístkov by prestali chodiť na obed a doniesli by si chleba s paštétou? Žil som v niekoľkých krajinách, ani v 1 nie sú gastrolístky a ľudia sa stravujú v reštikách aj bez nich. Tak potom spravme preukážky na všetko, nebudeme potrebovať ani peniaze a ľudia budú usmerňovaní, čo si majú kupovať.

prosim precitaj si:

Nuz najnovsie jedna gastrofirma vyuzila zmenu gatrolistkov na ziskavanie osobnych udajov. Ak ju chces pouzivat musis suhlasit s tym, ze tvoje osobne udaje budu poskytnutne partnerom, akcionarom a ich nasledovnikom. Najkrajsie je, ze je tam este spomenuta nejaka francuzska firma. Ak toto nie je vydieranie od sukromnej firmy skrz statnu nezmyselnu regulaciu tak neviem.