Legalizácia marihuany + drogová politika

Legalizácia marihuany + drogová politika
0

V sekcii “Spravodlivosť a právny štát” bol náznak dotknutia sa tejto témy, avšak len po stránke užívatelia vs. zákony. Áno, je kontraproduktívne, aby sa polícia, súdy a väznice zapodievali koncovými užívateľmi marihuany. Avšak jej dekriminalizácia nie je tým najlepším riešením, a práve preto diskusiu otváram pod hlavičkou sekcie “Ekonomika a hospodárstvo”, lebo legalizácia marihuany je veľkou a doposiaľ nevyužitou príležitosťou pre ekonomiku tak malého štátu, akým je Slovensko.

Dekriminalizáciou nedochádza k postihovaniu užívateľov. Polícia sa môže viac venovať skutočným zločinom, súdy nie sú zahlcované prípadmi “zločincov”, ktorí nikomu neublížili a daňoví poplatníci sa nemusia skladať na ich lapanie, súdenie a väznenie. V tomto prípade je aj naďalej nevyhnutné regulovať jazdu pod vplyvom omamných látok, avšak suma sumárum by došlo k zníženiu výdavkov štátu, resp. k ich rozumnejšiemu alokovaniu.

Polícia, súdy a väznice sa aj pri dekriminalizácii marihuany musia zaoberať výrobcami a obchodníkmi s touto rastlinou. Ich súčasnou prohibíciou alebo možnou dekriminalizáciou, udržujeme pri živote systém, na ktorom bohatnú skupiny fungujúce za hranicami zákona. Finančný prínos pre štát je v oboch prípadoch nulový. Keďže užívatelia marihuany na Slovensku boli, sú a vždy budú, tak sa tzv. “vojna proti drogám” vyhrať nedá. Nikdy. Ani teoreticky a ani inak.

Prohibíciou paradoxne podporujeme skupiny konajúce za hranicou zákona a dekriminalizácia na tom nič nezmení. Slovensko je krajina zaostávajúca za ekonomicky najvyspelejšími krajinami sveta. Zameriavame sa na montážne haly a iba sa tvárime, že využívame potenciál cestovného ruchu. Slovenský vidiek je od pádu družstiev a neďalekých fabrík na kolenách. Nemáme zlatú Plzeň ako Česi, ale čo sa týka vína sme urobili obrovský krok vpred. To však nestačí.

Predstavte si modelový príklad:

Fero je z dedinky pri Medzilaborciach, z hladovej doliny. Vďaka zmene sa rozhodne podnikať. Založí si živnosť a požiada o povolenie, kde uvedie okrem iného miesto činnosti. Štát mu umožní pestovať maximálne 100 rastlín naraz na jednu živnosť. Možno sa vám to zdá veľa, ale vedel by tým zásobovať akurát tak jeden malý podnik (coffee shop) napr. v Prešove. Fero sa rozhodne, že spojí sily s jeho kamarátom Jožom. Informujú o tom štát a ten im umožní spoločnými silami pestovať maximálne 200 rastlín naraz. Vďaka tomu sa im a ich rodinám zmení život. Certifikovaní predajcovia by museli uvádzať, kto vyrobil daný produkt a kde k tomu došlo. Vytvárala by sa “značka”… “meno”.

Prečo obmedzenia? Aby sme sa vyvarovali chybe, kde by trh prevalcovali veľkí investori, ktorí by výrobu ťahali do centier a zisky by plynuli hŕstke ľudí.

Touto zmenou by sa zvýšila zamestnanosť v oblastiach výroby, prepravy a predaja. Štát by mal extra príjmy z daní a hlavne z DPH a prípadnej spotrebnej dane. Ilegálna výroba a predaj by išli do útlmu. Štát by mal viac možností na riešenie výrobcov, distribútorov a predajcov tvrdých drog. Na Slovensko by prúdili húfy turistov, ktorí by tu míňali svoje peniaze na prepravu, ubytovanie, stravovanie, atď.

K tomuto nám bráni len iracionálny strach. Nič iné.

Medicínske využitie marihuany a ďalší výskum beriem ako samozrejmosť. Marihuana sa využíva ako anestetikum, antipsychotikum, taktiež na znižovanie príznakov epilepsie, atď. Škodíme našej krajine, keď toto odmietame.

Drogová politika

Legalizácia drog je na Slovensku neuskutočniteľná. Čím chcem povedať, venujme sa témam, ktoré majú aspoň akú takú šancu. Sorry, ale s trávou nepochodíš.

Sorry, ale s travou pochodim. Vidis aky je tento moj argument konstruktivny?

zdravím súhlasím s @Vladimir_Olej. Nemyslím si, že to je až tak zarúbané u ľudí. Je to len o osvete a vzdelávaní. Ak by sa ľudom vysvetlili všetky efekty od zdravotných až po ekonomické myslím že by to bolo spoločnosťou prijaté rovnako ako alkohol aj cigarety. Aj tieto drogy majú rôzne akceptovanie v rôznom čase. Nakoniec ľudia prichádzajú na to, že je lepšie bez nich avšak kým na to prídu úplne, je dobré s toho financovať napr. zdravotníctvo a školstvo. To sa bez legalizácie nedeje a zisky s toho idú akurát mafii a pár vyvoleným a nás stojí jej kontrola mnoho výdavkov na reštrikcie.

A čo nikotín, alkohol a kofeín?

Toľko ľudí je na nich závislých. Bez nich neprežije ani deň alebo dva - nieto ešte mesiac. Stačí keď sú chvíľu bez tej svojej drogy a stane sa z nich agresívny, nervózny človek bez dôstojnosti.

Myslim, ze tema legalizacie (a aj v jemnejsej forme “dekriminalizacie”) nie je to, co by ludi najviac na Slovensku trapilo. Je to kontroverzna tema, ktora zbytocne podnecuje negativne emocie, lebo je vnimana casto ciernobielo.

Nemam nic proti, ale myslim, ze by sme sa mali venovat dolezitejsim a menej kontroverznym temam.

Myslim, ze raz sa to stane, ked sa PS alebo ina lavicova progresivnejsia strana dostane do parlamentu, spolu so SaS a vynimkami z Mostu/Smeru by to vedeli pretlacit.

Ja by som sa skôr snažil ľudí nejakým štýlom odradiť od požívania alkoholu, fajčenia a poď. Tráva môže byť zlegalizovaná, v určitom množstve, a podľa dostupnosťi na to uvaliť veľkú daň a tie čo sú na alkohol a cigarety ešte zvýšiť. Tí najzávislejší budú platiť pravdepodobne tak či tak ale zvyšok možno prestane.

A dôvodom je zníženie nehodovosti, útokov, agresivity ktoré boli pod vplivom alkoholu, fajčenie aby sa ani reštauracie nesnažili robiť ústupky pre fajčiarov, nakoľko to aj tak ovplivnuje zákaznikov a čuchať dym pri jedle je proste hnus.
tým pádom by som Fajčenie zakázal v akýchkoľvek verejných vnútorných priestoroch,

myslím si, že prínos niekoľkých miliard do štátnej pokladnice a menšie výdavky na reštrikcie vďaka legalizácii v kontexte nedostatku zdrojov na školstvo a zdravotníctvo sú dosť dôležité. Ono všetko záleží od uhla pohľadu. Ale ja si napríklad viem veľmi dobre predstaviť daň z marihuany priamo naviazanú na výdavkovú kapitolu zdravotníctvo, školstvo a na konkrétne výdavky na ktorých by sa dohodlo naprieč celým politickým spektrom aby sa to stále nemenilo. Ale súhlasím, že prioritou aspoň pre mňa je v takomto poradí spravodlivosť, školstvo, zdravotníctvo. A keď sa na to pozrieš tak, že v prvej priorite ušetríš na výdavkoch a čase všetkých zložiek ak nebudú riešiť užívateľov marihuany do nejakého množstva a zároveň z dane z marihuany zaplatíš vzdelávanie sociálne slabších alebo opravíš/postavíš nemocnicu a dáš lepší plat zdrav. personálu - teda dofinancuješ priority 2 a 3 tak je zrazu s toho téma čo má silný spoločenský potenciál.

Ja osobne nemam nic proti, a suhlasim s tebou. Ale presadit nieco taketo by vyzadovalo zbytocne vela hadok a energie, ktora sa da vyuzit inak.

Ak sa nieco presadi, tak ako by to bolo zbytocne?

A presadi? Podla mna nie. A opakujem, nemam nic proti.

Ja si myslím, že je to zarúbané. Žijeme v krajinke, kde si kriticky veľké množstvo ľudu vykladá svet podľa toho, čo povedala Panna Mária, nie podľa rozumu.

Chlast, to je OK, ale pichať si trávu môže iba hnusný feťák.

No, nepochodíš. V tomto štáte sa ti nepodarí zrušiť ani absolútne zbytočný a iracionálny sviatok Sedembolestnej Panny Márie, nie to zlegalizovať pestovanie trávy.

Vy tu na PS ako keby ste odmietali vnímať skutočnosť, že Slováci sú - zovšeobecňujem - v princípe iracionálne spoločenstvo.

Zakladáte si témy, ktoré vonku, v realite, mimo tejto bubliny, nemajú žiadnu šancu sa presadiť, ako je legalizácia trávy.

Ja si myslím, že s realitou by toto spoločenstvo malo aspoň okrajovo rátať. Zamerať sa na chlebové témy, na efektivitu štátu, na nezamestnanost, dane, , školstvo, zdravotníctvo, vylúčené komunity, cestovný ruch, to je OK, to beriem.

Ale bezuhlíkové Slovensko? LGBT? Tráva? Nepodmienený základný príjem? Iste, diskusia je to výživná, ale tam to končí.

Dúfam, že som dostatočne konštruktívny.

Ak sa to niekde ma riesit a zacinat debata, tak tu. Toto je forum progresivneho Slovenska, nie zadubneneho Slovenska. Ci sa to presadi v iracionalnom spolocenstve je druhorade, ale my tu o tom diskusiu musime mat. Funguje to inde a moze aj u nas, po generacnej obmene sa tu nazory precistia a vyprofiluju a ako som uz vravel, ak SaS bude s PS drzat v tejto tematike za jeden povraz a pripoji sa par odpadlikov z ostatnych stran, vidim tu realnu sancu.

“presadit nieco taketo by vyzadovalo zbytocne vela hadok a energie”

O tom je politika :slight_smile: Presadiť na Slovensku vôbec niečo je ťažké. PS bude riešiť aj témy, ktoré v našej krajine nie sú bežné. Btw, bežné témy sú kauzy a kydanie na rôzne skupiny ľudí. Byť progresívnym znamená myslieť za hromadu odpadu, ktorú predstavuje naša politická scéna.

Nebavíme sa tu len o uspokojení užívateľov, ktorých počty nie sú zanedbateľné a zrejme porastú.

Reč je o zvyšovaní zamestnanosti, a to nie len vo veľkých mestách. Slovenský vidiek má najviac dlhodobo nezamestnaných ľudí. Politici sa neustále vyhovárajú, vidiek ich nezaujíma a tu je riešenie. Vo svojej podstate jednoduché a nízkonákladové riešenie.

Koľko sa toho nahovorilo o cestovnom ruchu? Aké riešenia priniesli politici? Tu je riešenie.

Ako už bolo spomenuté, daňové príjmy by sa mohli priamo naviazať na určitú výdavkovú kapitolu (školstvo, zdravotníctvo, …). Časť by mohla ostávať VUCkám alebo mestám a obciam. Napr. príjmy v katastri Michaloviec by ostali Michalovciam. Toto je na diskusiu.

Suhlasim s tym aby sa riesili aj taketo veci, su svojim sposobom progress do buducna a treba na to mysliet, ale v prvom rade treba spravit poriadok a progress v aktualnych temach ako su zdravotnictvo, skolstvo, korupcia, mzdy, nezamestnanost a zvysovat spokojnost obyvatelstva lebo tu je toho odpadu strasne vela a potom sa medyi ludmi hromadi frustracia, unava, odpor k politike a siahaju po zufalych rieseniach.

Marihuanova plantaz / legalny predaj by ciastocne riesila niektore z tem, ale napriek verim tomu, ze sa najde viac odporcov ako priaznivcov a myslim si, ze by to teraz este mohlo viac uskodit ako mat z toho nejaky osoh.

Pán Michalka,
neviem, kde učíte, ale ak sa naozaj pohybujete s otvorenými ušami medzi mladými ľuďmi, tak by ste mali vedieť, že hoci je to sekundárna až terciálna téma (čo sa týka progresu krajiny dopredu), medzi mladšími ročníkmi je to vec/téma skutočne veľmi rozšírená…
Veková škála je niekde medzi 15 - 35 rokov a horná hranica sa každým rokom posúva. . :wink:

A v skutočnosti legislatívna úprava istého maximálneho objemu na zdravotné/osobné účely nevyžaduje ani tak veľa hádok a energie.

V záasade súhlas s Marek.Durec a Miju.

Ja veľmi dobre viem, aká je rozšírená. Nie som proti legalizácii užívania, výroby etc. Len konštatujem, že je to okrajová téma. Zakladať na nej kampaň asi nemá veľký zmysel - viď SaS.

Je mi jasné, že legislatívna úprava čohokoľvek progresívneho nevyžaduje titanskú námahu. Keby sa chcelo, máme už dávno aj legalizovanú trávu aj sobáše gayov aj bezuhlíkové Slovensko. Ale sa nechce.

Úprimne, neverím, že sa to nasledujúcich 15 - 20 rokov zmení.

Debatovať o tom môžme, to je ok, nemám problém, ale pri súčasnom konzervatívnom a budúcom ultrakonzervatívnom a fašizujúcom zložení politických síl, je to asi všetko čo môžme.

Som za. Ale myslím že pre väčšinu Slovenska je to nepriechodné.