Legalizácia marihuany + drogová politika

Legalizácia marihuany + drogová politika
0

Ja osobne si myslím, že užívanie drog je v prvom prípade problém, ktorý ma riešiť školstvo a zdravotníctvo, nie polícia a súdy. Príde mi až zvhrlé (a mimoriadne neefektívne) posielať užívateľov (ktorých jediný prečin je užívanie) do väzenia

@mdubeci - Tá prvá veta, presne týmto začína informačná brožúra, ktorú som v lete čítal v Portugalsku :slight_smile: Tam presunuli problematiku drog z min. vnútra a polície na min. zdravotníctva a (pozitívne) efekty sa dostavili…

Nepovazujem sice problem drog na Slovensku momentalne za najdolezitejsi (a nebol by asi ani v TOP 10 tem), suhlasim vsak s tym, aby bola nacrtnuta aspon vizia akym smerom sa mame vydat.

Podla toho, co som cital je experiment v Portugalsku mimoriadne uspesny a urcite sa oplati z neho cerpat skusenosti.

ja by som hlavne chcel, aby sme o tejto téme bavili ako dospelí ľudia, bez hystérie.

@mdubeci toto :slight_smile: pokiaľ to budú robiť formou, akou to robia na MMM, tak to je absolútne kontraproduktívne.

dovolím si k tejto téme (inak, inde je thread s resocializáciou užívateľov drog, toto s tým úzko súvisí) hodiť jedno video, keď už sa hovorí o “portugalskom experimente” - v konečnom dôsledku mi to takto dáva zmysel :slight_smile:

Drogová problematika je jedným z problémov, ktoré treba určite riešiť, aj keď to možno nie je ten najväčší problém na Slovensku.

Ako aktivistka sa venujem tejto problematike už niekoľko rokov. Momentálne sa snažíme v kampani Za triezvu drogovú politiku o presadenie zmien v trestnom zákone.

Už niekoľko rokov sa pripravuje novela trestného zákona, ktorá by mala obsahovať dekriminalizáciu drog na osobnú spotrebu. Žiaľ, zdá sa že doteraz nebola politická vôľa na jej presadenie, aj keď pripravená novela už pomerne oklieštená.

Snažíme sa pretlačiť túto novelu formou petície a aktivizáciou ľudí, či už užívateľov alebo ostatnej verejnosti.

Ako odborníka máme vo svojich radách právnika, ktorý túto novelu pripravoval a ktorý je tiež hovorcom našej iniciatívy.

Ak vás zaujíma činnosť našej iniciatívy a chcete sa prípadne pripojiť, tak nás kontaktujte na našej e-mailovej adrese info@drogovapolitika.sk.

Petíciu môžete podpísať na našej internetovej stránke, tu: http://drogovapolitika.sk/kampan/peticia

Vďaka za odpoveď, Vaša iniciatíva vyzerá veľmi zaujímavo. Petíciu určite rád podpíšem.

vďaka za link na aktivitu

Mozete debatovat kolko chcete, ale data z Portugalskeho experimentu su jasne ako slnieckarske slniecko.

Dekriminalizácia, nedajbože legalizácia mäkkých drog, kým je pri moci SNS, neprichádza do úvahy.

Vlastne, na Slovensku neprichádza do úvahy, nech vládne hocikto.

Súčasťou drogovej politiky by mal byť aj alkohol, teda akakolvek bola politika, mala by byt konzistentna, co dnes nieje kvoli vysokym zarobkon z alkoholu.
Spolu s pripadnou dekriminalizaciou by zvýšenie spotrebných daní na alkohol, cigarety a makke drogy myslím bolo dosť účinným nástrojom ako znížiť ich spotrebu. Dnes si fľašku lacnej vodky kúpite za pár šupov. Keby stála 2x, 3x viac, tak by si každý rozmyslel či si ju kupi.
Dalej by konzument akejkolvek drogy mal pocitat s odmietnutim hradenia zdravotnych ukonov k chrobam/urazom sposobenymi priamo uzivanou drogou.
Co sa samotnej legalizacie tyka, nevidim vyznam zakazovat ludom byt voci sebe nezodpovedni - ci uz je to hazard, drogy, ci rizikove sporty. Legalizacia by priniesla to, ze by drogy uz neprinasali zisk podsvetiu, ale naopak statu vo forme dani. Dnes sa masovo zakazuje hazard ktory ani neviem preco vlastne vadi ludom ktori nehazarduju, a co bude dosledkom? Ze sa hazarderi presunu inam. Ak by sa hazard zakazal plosne ako drogy, vznikli by ilegalne herne ktore by osklbalu hraca este viac.

Ahojte vospolok.
Skusim sem napisat moje skusenosti a postrehy.
Druhy krat. Lebo prvykrat som vsetko co som chcel napisat napchal do jedneho prispevku a bolo tam privela odkazov, co tento system nezvladol.
Problematike konopy sa venujem od roku 2000.
Som clenom Neinvesticneho fondu Preco Nie Konope?
V roku 2009 sa nam podarilo presadit legislativnu zmenu ktora umoznila pestovat na SK technicku konopu:

Momentalne sa venujem importu konopnych potravin z Kanady:
http://www.hempseedoil.eu/
a vyrobe a distribucii kanabinoidov:

Sme clemi EIHA.org, ktora pracuje na priprave harmonizovanej legislativy ohladom limitov THC v konopnych potravinach a pouzitia CBD, pripadne konopnych extraktov v potravinach, kozmetike, vyzivovych doplnkoch.
Osobne si myslim, ze legalizacia marihuany (ale aj ostatnych drog) je problem moralny:
http://www.konopa.sk/4_argumenty_preco_je_legalizacia_cannabisu_problem_moralny/
A uz dnes existuje pravny ramec ktory umoznuje spustit program medicinskeho konope na predpis aj na Slovensku:
http://www.konopa.sk/legislativny_ramec_pre_pouzitie_konope_na_medicinske_ucely_na_slovensk/

Tak od argumentacie Bohom sme sa nastastie uz posunuli pred par rokmi. Tolko k prvemu argumentu
To, ze zlyhava vojna proti drogam, ale neznamena, ze ju treba vzdat. A povedat, ze sa na marihuane nabaluje mafia je nezmysel minimalne v nasich koncinach, pretoze charakter dealovania marihuany na Slovensku je zasadne odlisny ako v U.S.A. a inych krajinach. U nas sa ziadna velka skupina nenabalila na marihuane, tu predavaju a pestuju mladi ludia, ktori chcu rychle peniaze alebo potrebuju na vlastnu spotrebu. K tej medicinskej marihuane by som rad povedal ano, ale je mi az zle ked vidim, ako si ludia co chcu fajcit marihuanu dokazu obhajovat tuto svoju chut.

Argument s Bohom bol specialne pouzity pre Slovensky kontext :wink:
Zaujimalo by ma, kde sa podla Vas uz posunula debata o legalizaci marihuany na Slovensku?
Mate pristup k statistike, ze kto pestuje na SK marihuanu?
Mam zato, ze ste zabudli, ze v nasich koncinach pestuju ilegalne marihuanu vo velkom rozne skupiny ludi rozhodne to nie je iba o mladych ludoch.
Medicinske konope je vazna tema a nie je tu pouzita ako zamienka hulit legalne travu.
Nemam pocit, ze ste nejako rovynuli tuto debatu.
O co Vam presne ide?

Tak vysvetlite mi ten Slovensky kontext prosim pekne.
Myslim, ze debata sa neposuva, a preto sa mi nepacia taketo kampane za legalizaciu. Lebo strana, ktora je proti odmieta v prvom rade vobec diskutovat. Myslim, ze krok, ktorym to PS moze v pripade vladnutia posunut je ten, ze sa dopodrobna preskuma

1. Kto fajci marihuanu?
  2. Kolko ludi fajci marihuanu?
  3. Spaja sa s marihuanou aj ina trestna cinnost? (myslim priamo s jej vyrobou a distribuciou)
  4. Su uzivatelia tvrdsich drog zaroven uzivatelmi marihuany? do akej miery?

A mate pravdu, pristup k tej statistike nemam, je to len domnienka vytvorena z vlastnej skusenosti v ziadnom pripade nie argument, takze sa ospravedlnujem za zavadzanie.
Ide mi o to, aby sa k tejto otazke pristupilo dokladne a nevyuzivala sa len ako marketing. Naozaj si nemyslim, ze mozeme v sucasnosti s istotou skonstatovat, ze dekriminalizacia pripadne legalizacia by bola prospesna alebo minimalne bezpecna… Mam na mysli v Slovenskom kontexte :wink:

spojil som tuto temu s temou, kde sa to uz preberalo: Legalizácia marihuany + drogová politika

But do you vape (hulis)? Asking the real questions… :smiley: