Legalizácia marihuany + drogová politika

Legalizácia marihuany + drogová politika
0

…Who cares?

Slovensky kontext je: prevazne konzervativny, nabozensky, menej otvoreny a menej tolerantny, v spolocnosti prevladajuci mindset.
Z mojho pohladu su odpovede na Vase otazky irelevatne, pretoze legalizacia uzivania marihuany je podla mna otazkou osobnych slobod a zakladnych ludskych prav. Som presvedceny, ze kazda ludska bytost ma zvrchovane pravo konzumovat rastlinu konope v akejkolvek forme.
A myslim si, ze dnes je uz stav veci ohladom legalizacie marihuany vo svete tak daleko, ze mozme pokojne konstatovat, ze legalizacia je ekonomicky, zdravotne aj socialne prospesna a uplne bezpecna ak je zaroven na mieste a implementovany prevencny program. Aj v kontexte SK.

Vojna proti drogám nezlyháva. Ona nemá už zo svojej podstaty zmysel a je vopred prehratá. Človek by si myslel, že sa ľudstvo poučilo na prohibícii alkoholu v USA. Nuž, nepoučilo…

Asi ťa prekvapím, ale aj u nás boli a sú veľké skupiny, ktoré sa na marihuane nabaľujú a sú ozbrojené. Určite to nie je tak výnosné ako Albánci a kokaín/heroín, ale toto funguje aj na Slovensku.

@Zuzana_Didekova Veď v tom článku sa explicitne píše, že poznajú formu náboženskej viery. :wink:

A moj priklad vaznenej dcery v pivnici, ktorej sa nevyvinul ani zrak ani rec? Ako ona vedela o akychkolvek ritualoch? Intelektualne bola na urovni psa. To je extremny priklad, je daleko vacsie mnozstvo odrezanych komunit od sveta, kde nepoculi o nadprirodzenych silach.

Kde konkrétne? Píše sa tam: “Kultúra Pirahov je spečifická relatívnou absenciou akýchkoľvek rituálov a spoločensky podmienenou sústredenosťou na prítomnosť. Nenájdeme u nich mýty o stvorení, tradičné príbehy ani fikciu, inými slovami Pirahovia komunikujú iba o udalostiach, ktoré sú ukotvené v danom momente.”.

Maximálne by sa dala za to považovať táto pasáž: “Majú jednotlivých duchov, ale tvrdia, že týchto duchov pravidelne stretávajú. Keď som zisťoval, o akých duchov ide, dozvedel som, sa, že títo duchovia, ktorých stretávajú, nie sú neviditeľní. Sú to entity, ktoré na seba berú podobu predmetov v ich okolí. Duchom nazvú jaguára, alebo strom, v závislosti od vlastností, ktoré má. Duch u nich neznamená to isté, ako u nás a všetko, o čom rozprávajú musia empiricky prehodnotiť.”.

Čiže nejde o duchov v našom slova zmysle, ale o živé bytosti (alebo predmety). Takže to je vec terminológie, ako sa to preloží, ale nie viery.

a to nestačí? k fyzickým predmetom, nie k abstraktným či nehmotným konceptom, sa predsa viazalo a viaže mnoho existujúcich i zaniknutých náboženských systémov.

Nestačí. Lebo to nie je viera. A neviem ani aké konkrétne náboženské systémy máš na mysli, keďže ľudia buď uctievali nejakých prírodných duchov, predkov alebo bohov, prípadne mali nejaký abstraktný systém fungovania sveta.

Tu ide o to, že pomenovali nejakú bytosť (alebo predmet) ako ducha, ale ani sa k nemu nemodlili, alebo nejak inak ho neuctievali a nepripisovali mu ani žiadne nadprirodzené vlastnosti. V tejto debate by sme mohli pokračovať niekde inde, ale myslím si, že sem sa nehodí.

Ale ja som mal na mysli komunity, ktore vobec ani nemali moznost prist do styku s informaciou o externej nadprirodzenej moci a neveria na duchov a pod., su len materialisticky zalozeni. Proste divosi, co nevedia ani, ze nieco ako nabozenstvo existuje. Alebo vobec ine civilizacie a ze ich ostrov nie je cely svet obkluceny nekonecnym oceanom :D.

Nahodou, v teme o mariske by som bol praveze prekvapeny, ak by sa pri teme zostalo :D. Samozrejme, ze po par slukoch riesime existencne otazky :smiley:

Vidíte a to je to, v čom sa nezhodneme. Pretože “vojna proti drogám” je vojna ako každá iná. Doplácajú na ňu ľudia a niekto na tom vždy profituje. To nie je vec názoru, ale informovanosti. Pozrite si kampaň anyoneschild.org a snáď vás presvedčia argumenty priamo obetí tejto “vojny”. Štát má povinnosť prevziať kontrolu a to neznamená obligátne občas niečo vyhlásiť, alebo podporiť OZetká typu “zober loptu”. Aj keby sme opomenuli korupciu a s tým spojenú falošnosť a nefunkčnosť, nemôžte viesť vojnu proti niečomu, čo je skôr konceptom, alebo spôsobom správania sa. Musíte sa venovať príčinám. To je podobné ako “vojna proti terorizmu”.

Prečo? Navyše ak by to bolo len z toho dôvodu, tak by to ani nestálo za tú námahu. Iné motívy ako chuť vás skutočne nenapadajú?

Pýtam sa prečo nie je zakázaný alkohol a cigarety (nikotín) ked tieto drogy su omnoho škodlivejšie ako marihuana.KOMU TO VYHOVUJE žeby drogovej mafii ?

Tabulka škodlivosti drog

1. heroin
  2. kokain
  3. barbituráty
  4. metadon
  5. alkohol
  6. ketamin
  7. benzodiazepin
  8. amfetamin
  9. tabák
  10. buprenorfin
  11. kanabis
  12. rozpouštědla
  13. 4-MTA
  14. LSD
  15. metylfenidát
  16. anabolické steroidy
  17. GHB (anestetická taneční droga)
  18. extáze
  19. alkylnitráty
  20. L-cathinon

Informace na: http://www.drogy-info.cz

I keď je hlavnou témou legalizácia marihuany + drogová politika, prihlásili sa k slovu aj „bojovníci“ proti alkoholu a tabaku.
Bez akýchkoľvek diskusií, alkohol napáchal, pácha a bude páchať veľa škôd, podobne i tabak. Konzumáciu týchto komodít sme zdedili od našich predchádzajúcich generácii. Aj tie si uvedomovali ich škodlivosť a preto už v minulosti dokázali svojim spôsobom kontrolovať ich produkciu a cestou dane ako tak regulovať ich spotrebu. A to je aj v súčasnosti hlavný účel spotrebných daní. Akékoľvek neuvážené zvyšovanie spotrebných daní len z fiškálnych dôvodov, ako aj z dôvodu potláčania ich konzumácie prináša vždy negatívne javy, ako nedovolenú výrobu, a to najmä v prípade alkoholu a tiež pašeráctvo, ktoré prevláda hlavne u tabakových výrobkov. Aký-taký zvýšený výnos dane odchádza súčasne na výdavky spojené s potláčaním týchto negatívnych javov.

Takže napríklad fľaška lacnej vodky v cene povedzme 5 € s objemom 0,7 litra a obsahom alkoholu 40 % objemu je zdanená spotrebnou daňou vo výške 3,02 €, ak by sa daň zvýšila trojnásobne, potom by bola spotrebná daň cez 9 €, plus priamo úmerne by sa zvýšila aj DPH obsiahnutá v cene fľašky. Tak, áno, takto zvýšená cena by mala dopad na určitú societu. Avšak, vždy sa nájde niekto, kto potreby tejto society naplní, hoci aj nelegálne a bohvie čím. Tí, čo konzumujú liehoviny v cenách desiatok eur, s tými zvýšená spotrebná daň nezamáva. No a v prípade ostatného obyvateľstva nastúpi masívna nákupná turistika do susedných krajín.
Na Slovensku je výška spotrebnej dane z liehu 1 080 €/hl a. (čistého alkoholu), v ČR je to 1 055 €/hl a., v PL je to 1 329 €/hl a., AT je to 1 200 €/hl a., no a v HU je to 1 082 €/hl a., takže nech sa páči dvoj, či trojnásobne zvýšiť spotrebnú daň z alkoholu, naši susedia sa potešia! Pochopiteľne, rovnako by sa musela zvýšiť aj daň v prípade pestovateľského pálenia ovocia, pretože nesmie byť nižšia o viac, ako 50 % zo štandardnej národnej sadzby dane. To by v praxi znamenalo likvidáciu liehovarov na pestovateľské pálenie a hlavne rozmach nedovolenej výroby liehu!

Pokiaľ ide o tabakové výrobky, tam je daný harmonogram úprav sadzieb daní legislatívou EÚ.

Aj nepriame škody by mali byť znášané iba konzumentmi.
Kto si chce zariskovať, nech si je vedomý, že ho už nikto chrániť nebude. Naopak, ostatní sa budú chrániť pred ním.

@Ludo, vitaj aj ty v tejto téme. Presne o tej zodpovednosti, ako píšeš, je aj táto pesnička:

"Toto video nie je vo vašej krajine dostupné.

Je nám to ľúto."
Je to dostupné aj niekde mimo youtubu?

No tak to mi je fakt ľúto. Neviem, skús pogooglovať, alebo si to pusť keď budeš najbližšie v nejakej inej krajine. Stojí za to hlavne v kombinácii s klipom.

už ste vypĺňali dotazník Global drug survey- v sk preklade ?
keďže dáta sú dôležité môžete zdieľať ďalej - https://goo.gl/AXH6py - som zvedavý na reach - link je v obidvoch prípadoch ten istý
viac o dotazníku https://dennikn.sk/965760/objednate-si-kokain-rychlejsie-nez-pizzu-najvacsi-dotaznik-o-drogach-je-prvykrat-dostupny-aj-v-slovencine/?cst=8205352f02e14b6c219a223b42638187b4650698

Vo všeobecnosti to nie je moja téma. Ale zaujímavý člákok v plnom znení:

mňa to trápi , momentalne ničime životy mnoho mladym ludom pre 0,2 gramu susiny ,keby bola moznost to zmenit urcite by trebalo vynat prechovovavanie maleho mnozstva marihuany z trestneho zakonika