Lučenec a okolie :D

Lučenec a okolie :D
0

Kolegovia a kolegynky z Lučenca a okolia :smiley: Ak ste PS pozitívni, ukážte sa, pridajte sa s nápadmi, čo by bolo treba a čo by sa dalo v regióne urobiť.

Na začiatok bude super, ak zistíme, že nie sme sami osamotené koly v plote, ale máme možno podobne postihnutých :sunglasses: susedov.

Teším sa na vás. Štev:o)

Minimálna mzda

Ja som z Haliče, ale aj keď sa vrátim na Sk o 2 mesiace, tak v Lc isto neostanem a pôjdem rovno do Ba, ten región je mŕtvy.

…možno máš pravdu a možno je len hlboko hibernovaný… (kukni LIFE 2017), ale keď sa preberie k životu, budú sa diať veci :smiley:

Všetci schopní a šikovní ľudia, čo som tam poznal už tam nežijú, buď sú v zahraničí alebo v Ba. keď som tam chodil na dovolenku, už som ani nemal s kým ísť na pivo.

Máš pravdu okrem toho všetci :smiley: Tiež som v Bratislave, ale ešte som nad Lučencom nezlomil palicu :slight_smile: Rád si to pivo s tebou niekedy dám :slight_smile:

Tak Lc je už v hibernovanom stave už cca 100 rokov. Ešte za čias Rakúsko-Uhorska niečo znamenal, potom to už šlo dole vodou. Pivo si môžme dať, ale v Lc ja určite neostanem, pôsobí na mňa veľmi depresívne a nie sú tam žiadne možnosti.

Čaute chalani. Ja som tiež pôvodom z LC, z Rúbaniska (kedysi Sad pionierov :grinning:), GBST, atď… Ale už 20 rokov som mimo - 5 rokov VŠ, potom 14 rokov mimo SK, aktuálne bývam pri Žiline. Ale na LC strašne rád spomínam, prežil som tam celú mladosť. Takže na to pivo sa veľmi rád pridám.

Rúbanisko II - taky tak :smiley: vitaj sused :slight_smile:

Chalani - možno predsa len poznáte ľudí, čo im nie je ich život v Lučenci ukradnutý - nie každý sa tak ako my odhodlal odísť, a nie všetci čo ostali sú neschopní - ak si na niekoho takého potenciálne PS spomeniete skúste mu cingnúť :wink: Ak nič iné, človeka poteší počuť alebo vidieť blízkeho či známeho čo odišiel do sveta :wink:

Diera je možno čierna, tí čo sú dole možno majú fúru dreva, len nemajú zápalky :wink:

Aha sused :grinning:. Ja som tiež Rúbanisko II, presnejšie to bol panelák K, ešte keď to bol Sad pionierov :slight_smile:.
Stále mám v LC hodne početnú rodinu - rodičov, brat s rodinou, bratranci, sesternice, tety, ujovia, atď… V podstate som z rodiny asi jediný, kto odtiaľ vypadol. Dokonca aj ja sa tam tak raz ročne na pár dní vyskytnem. Takže určite skúsim niekoho z rodiny zapojiť.

2All:

Ak nie je možné pomôcť mestu ako Lučenec, tak je PS len teoretický koncept. Nemyslím si t:o)

V Lc nie je okrem Johnson Control, čo je ťažká otročina na linke a mäsokombinátu nič. Človek sa môže zamestnať ešte u niektorého z tamojších kvázipodnikateľov, u ktorých makáš za minimálku a možno niečo dostaneš ešte na ruku alebo v nejakom suúpermarkete, predajni či reštike, tiež za minimálku. Najzaujímavejšie pozície pre ľudí sú v štátnej správe, lebo tam dostaneš o niečo viac ako minimálku Je tam úbohá kúpyschopnosť, bary, reštaurácie sú prázdne, nič sa tam nedeje, lebo ľudia nemajú na nič peniaze. Čoho je tam naozaj veľa tak sú herne, ktoré má Lc asi najviac na Sk pri prepočte na obyvateľa. Jediné čo by reálne pomohlo tomu mestu je asi len dobudovanie rýchlostnej cesty a prilákanie väčšieho investora, ktorý zamestná aspoň 1000 ľudí, čím by spôsobil tlak na tamojšie mzdy a zvýšila by sa tým kúpyschopnosť, potom by sa následne mohli rozbehnúť aj menší podnikatelia. Ináč sa tam nič nepohne.

Peter - súhlas. Bez zvýšenia konkurencie v zamestnávaní ostane väčšina ľudí v regióne v ekonomickom nevoľníctve. Štát nemôže všetko, ale môže dať priority na štátnu pomoc podnikom, ktoré budú zamestnávať ľudí v regiónoch, ho aj ako montážna sila - spočiatku. Rýchlostná cesta je základ - súhlas. Dobudovanie infraštruktúry do znevýhodnených regiónov môže pomôcť aj zamestnanosti - ak nebudeme dovážať robotníkov z Rumunska.

Dobrý deň - každý deň, Štefan! Čo takto miesto konkurencie rozhojňovať synergiu a medzi nevoľníkmi hľadať a nachádzať kolegov s podnikateľským duchom, ponúknuť im podiel zodpovednosti a na výnosoch firmy? Regióny sa môžu rozvíjať z vlastného potenciálu a nie s avšak navzdory štátu ;o)
Srdečne Dušan

Dušan zdravím Vás :smiley:

Cením si diskusný príspevok. Pekná idea. Len dve ALE :wink:

1. miera podnikateľského ducha v populácii je tak nízka, že týmto spôsobom by región skôr vymrel, ako by nahromadil kritické množstvo ľudí schopných a súčasne ochotných sa do takého čohosi pustiť. Určite si viem predstaviť ekonomický model s vyššou mierou interesu zamestnancov - big like (preto tu nedávam big ALE :smiley: )

2. “…navzdory štátu” - je fakt, že väčšina dobrých vecí je tu len vďaka energii a snahe ľudí bojujúcich so štátnym mordorom. ALE :slight_smile: zaklincovať sa v pozícii “trpiteľa” ktorý má a môže dosahovať rozvoj len navzdory štátu je cesta nikam. Je to len intelektuálna bavka. Raz máme štát a keďže sa on snaží meniť občana na svoj obraz je potrebné začať ho meniť na svoj - na náš obraz. Štát nikdy nebude dokonalý nástroj, ale je to jediné čo máme. Nesúhlasím s ideou, že by sme sa mali vzdať toho čo má robiť. Štát je len jedna súčasť ekonomiky - výkonu. Je ako motor - kým do neho nepríde olej (rozum) a palivo (ľudia) a iniciácia (podnikateľské idey) nebude žiadna funkčnosť - žiadny výkon :smiley: tak to vidím.

Zatiaľ “navzdory” s cieľom “s” :smiley:

Súhlas.

1. hľadajme kritické množstvo podnikateľov so zdravým srdcom a hlavou
  2. začnime používať miestnu samosprávu

Zdravím páni :slight_smile:
Ak môžem vstúpiť do Vašej debaty, ja by som palicu nad Lučencom nelámala, to by sme museli potom nad celým regiónom od neho smerom na Východ, kde je to mnohokrát aj oveľa horšie. Ja som sa tu narodila, dokonca som sa po vyštudovaní sem aj vrátila a tu aj žijem, takže problémy tohto mesta vidím, ale nepovažujem ich za nerešiteľné.
Problém vidím v súčasnosti najmä v dobudovaní rýchlostnej cesty, bez nej sem väčšieho investora zrejme nedostaneme.
Tiež si myslím, že štát by mal výraznejšie podporovať stredných a drobných podnikateľov, zbytočne budeme nadávať na tých miestnych ako platia svojich zamestnancov, keď pri tej kúpy schopnosti miestneho obyvateľstva a odvodovom zaťažení majú fakt problém zamestnanca slušne zaplatiť aj keby chceli.
No a v neposlednom rade, ak sa bavíme o rozvoji mesta, tak výrazne bude potrebné zefektívniť a stransparentniť nakladanie s verejnými zdrojmi, čo je úlohou samosprávy.

Cieľom solidárnej strany by malo byť aby ľudia ostávali, nie len to aby sa vracali. rôzdiel je veľmi podstatný v mnohých aspektoch.

Súhlasím s mnohým vyššie uvedeným :slight_smile: Skúsime niečo v LC vymyslieť?

Komunity sú pre spoločenský a ekonomický reštart Slovenska rozhodujúce. Ako píšete nie je cieľom len návrat ľudí, ale aj ich zotrvanie v regiónoch po tom ako kvalifikačne dospejú (hoc na zahraničných vysokých školách, alebo školách v hlavnom meste) a získajú potenciál nielen pre individuálny ekonomický rast, ale aj pre širší rast v rámci komunity. Ich rast a tlak môže a mal by dosiahnuť mieru, ktorá si na štáte vynúti investičnú aktivitu (komunikácie a infraštruktúra). Môžu byť príkladom pre zvyšok populácie, aby sa o svoje veci a svoju budúcnosť zaujímali aktívne.

Niečo ku komunitám aj k Lučencu nájdete v časopise pointa. ktorý je dielom študentov mediálnej školy časopisu .týždeň v roku 2017. (www.tyzden.sk/info/fond/medialna-skola/)

Aktualita: vraj…

Len malá poznámka: tieto závery sú postavené na extrapolácii a predpokladoch. Ono je to ale trochu zacyklené. Kým nebude infraštruktúra, nemajú sa mozgy kde uchytiť. Kým sa neuchytia mozgy, nebude základ pre to aby za sebou potiahli zvyšok. Možno príliš jednoduché, ale Lučenčan v Bratislave je presne výsledok tejto en-cykliky :wink: Predstava, že šikovní ľudia s doktorátmi po návrate z Oxfordu, Prahy a Bratislavy postavia na zelenej tráve fabriku triedy Jaguár je mimo realitu. Možno IFP reaguje na potrebu vlády vysvetliť ľuďom, že v skutočnosti na sľúbených a nepostavených cestách nezáleží.