Michal Truban predstavuje Radikálnu digitalizáciu - 9.10.2018

Michal Truban predstavuje Radikálnu digitalizáciu - 9.10.2018
0

@truban

Nemám rád “radikálne” vyjadrenia a reformy, ale odhliadnuc od tohto slova sa mi kampaň celkom pozdáva, Michalovi sedí a pôsobí uveriteľne.

Predstavujem si, že v tejto chvíli sa už začnú mobilizovať subjekty šedej IT ekonomiky a som presvedčený, že začnú mať oprávnené existenčné obavy. Takže by som očakával postupnú diskreditačnú kampaň a neprekvapili by ma ani hackerské útoky.

Každopádne, držím palce.

Nuz tieto pokusy su uz po celom svete, vsetko papierove zrusit, vratane penazi…
A co takto cip pod kozu, potom uz nebudeme potrebovat naozaj nic. Avsak sa snad jedneho dna zobudime a zistime, ze nielen, ze nemame nad sebou ziadnu kontrolu, ale mozno i to, ze sme prestali pre spolocnost existovat. A otazka na zaver: kto bude spravovat a ukladat vsetky nase udaje??? Taki ludia, ako je napr. M. Zuckerberg a jemu podobni? A kto strazit nepovolenu manipulaciu s nasimi udajmi. Nie s adresou, alebo telefonnym cislom, ale so vsetkym, co na tomto svete predstavuje kazdy jedinec. Pisem o fantasmagorii, ci starseni? Ja si myslim, ze ani nie, i ked som pesimista v otazke, ci nam tento horor podari odvratit. Pan Truban, verim, ze Vy ste myslienkou nadseny, ved z tohto prostredia pochadzate. Ja si ale nemyslim, ze väcsina obyvatelstva tejto planety si praje “skleneneho cloveka”, ktory je neobmedzene manipulovatelny a ovladatelny. Ved tymto systemom by sa naplnil sen vsetkych diktatorov a vladcov!

Načo čip? Veď stačí len “trochu” upgradnúť technológie a dokážu Ťa spoľahlivo identifikovať biometricky alebo z DNA v Tvojom pľuvanci. :wink:

Nemyslím, že to budú Ľudia ako Mark… Skôr to budú Donaldovi ľudia, prípadne Merkel ľudia v Európe.

Možno patrím k menšine, ale ja mám presne opačný pocit. Digitalizácia mi pomáha nebyť obmedzovaný, byť flexibilnejší a mať k dispozícii možnosti vybaviť veci z ktoréhokoľvek miesta na svete. Výhody sú síce čiastočne kompenzované tým, že som odkázaný na technológie, ale len v minimálnej miere.
Oveľa viac ma poteší, keď si nejaký úradník radšej stiahne všetko potrebné z iných úradov elektronicky, než keby ma mal preháňať po papiere niekam na druhý koniec mesta…

Okrem hesla “vy nemáte dokazovať štátu, ale štát má dokazovať vám” bohužiaľ príliš nesúhlasím s tým videom.

• cieľ je nereálny, papier bude treba (Moja babka proste nebude chodiť na školenia a nebude si kupovať počítač, to je fakt),
  • cieľ “celá štátna správa bez papiera” mnohým ľuďom naháňa hrôzu, pretože oni jednoducho radšej majú papier a to je jediné s čím vedia robiť, nemajú chuť sa školiť. Cieľ nemá byť zbavenie sa papiera, ale uľahčenie styku s úradmi. Papier nie je nepriateľ.
  • a čo náklady pre podnikateľov? Elektronizácia sa u nás robí tak, že tvorí reálnu prekážku podnikania (náklady na počítač, internet) pre živnostníkov , ktorí počítač nepotrebujú k práci. Alebo je cieľom dať “účtovníčkam” viac pracovných príležitostí? Lebo za nimi ten murár nakoniec musí ísť a žiadať ich aby mu posielali dokumenty cez internet, lebo on to nevie… napísal som o tom aj článok: [https://ondrejhalama.blog.sme.sk/c/486688/el-komunikacia-s-daniarmi-250-eur-10-eur-mesacne-nakladov.html
  • elektronizácia je už trochu negatívne zafarbený pojem ako “privatizácia”, spojený s rozkrádaním a nevydarenými projektmi, treba s tým narábať opatrne

Cize nie “zrusime dovody preco treba tolko papiera” ale “vymenime papier za elektronicke formulare”. Vyborne PS - statne urady si burat nedame(a vytvorime par dalsich lebo Poliacik najde diskriminaciu a nerovnosti vsade).

Nuz, ono je to vzdy tak, ze nie vsetci maju ten isty nazor, a je to tak aj dobre. Avsak, myslim si, ze cena, ktoru budete platit za to, ze z ktorej kolvek konciny sveta mozete vsetko (?) vybavit (naozaj?) je neuveritelne vysoka. Strata identity a absolutna ovladatelnost na kazdom kroku (ta iste s tou 100%-nou digitalizaciou iste coskoro v plizivej forme pride) je nekonecne viac, ako nam tato digitalna totalna kontrola poskytne! Ale, co uz, asi nas to aj tak neminie. A to tym rychlejsie, cim viac ludi tento stav budu dobrovolne akceptovat, ci este aj usilovne podporovat!

Tu sa bije stredovek s novovekom, Afrika s Amerikou, či konzervativizmus s liberalizmom?

Kto zvíťazí?

Tí čo chcú s každou sprostosťou hodiny cestovať po úradoch, vypisovať siahodlhé často nezmyselné lajstre a počúvať prednášky o nutnosti rozbujnenej byrokracie? Postávať hodiny v nekonečných radoch v zasmradených a často vybavením a čistotou nedôstojných čakárňach a platiť navyše náklady za stratený čas, dopravu a zbytočné poplatky za štátne služby verejnosti?

Alebo tí, čo idú s dobou a chcú takto stratený čas a peniaze využiť na iné zmysluplné a prospešné činnosti?

U mňa je víťaz jasný.
Pokrok sa zastaviť nedá. Je závislý iba od stupňa vyspelosti krajiny.
Mení sa myslenie, menia sa nároky a každý sa tomu musí skôr, či neskôr prispôsobiť.
Ja som jednoznačne za rýchlejšie dobiehanie vyspelého sveta.

Myslim si, ze @truban ma na mysli jednotnu digitalizaciu statnej spravy. S tym suhlasim.

Ono je to diskutabilne. V case,ked ma kazdy mobilny telefon, kreditnu kartu, v case kamier “na kazdom rohu” sa digitalizaciou statnej spravy dnesny stav osobnej slobody cloveka bohvieako nenarusi. Aj v dnesnej dobe sa da kazdy vysledovat, zalezi na technologii a ta ide milovymi krokmi dopredu.
Co tym chcem povedat? Jednoducho len tolko, ze to co je prezentovane v Michalovom videu, s tym suhlasim nakolko to usetri nielen cas ale aj nervy velmi vela ludom, najma podnikatelom a zivnostnikom, avsak najvacsi osoh vidim v uspore papiera a tym padom aj v citlivejsom pristupe k zivotnemu prostrediu a prirode.

S niecim sa da suhlasit a nieco je blbost. Mozem porovnat napriklad vybavenie vypisu registra trestov na Slovensku a v Australii. V Au 3 minuty online aj s platbou a do 14 dni v schranke. Neviem si predstavit nedostat original (papier), ktory jednoducho musite mat pre dalsie ukony. Papier sa da obmedzit na minimum, ale nikdy nie zrusit.Samozrejme na Slovenku treba tlacivo a ist este aj osobne a nezabudnime na kolok. Osobne za najvacsi problem povazujem ak aj do tlaciva na vypis registra trestov vkladaju na ministersve zahranicnych veci reklamu na nebankove pozicky. Co mi vsak nejde dohlavy, ak si pozriete metadata dokumentu, tak ich upravovala konkretna firma, ale su na serveroch mzv. Takze dalsia trhlina a otazka na Trubana, je to bezpecne? Ako je mozne, ze konkretna firma moze menit dokument vlozeny na stranke ministerstva?

https://www.mzv.sk/documents/726756/785211/register_tresov_SR.pdf/

Výpis z registra už vybavíš aj na počkanie na väčších poštách.

No ale ak by si tie ďalšie úkony vybavoval elektronicky, svet by bol hneď “radikálnejší”… :smiley:

Metadata by som v tomto prípade nepreceňoval. Musíme si uvedomiť, že aj tie metadata sa do dokumentu zapisujú len nejakým softvérom. No a keď je ten softvér tak (dementne) naprogramovaný, že tam vždy zapíše konštantu bez možnosti konfigurácie, tak ho môžem prevádzkovať aj v superzabezpečenom priestore a dokumenty ním generované budú vždy v metadatach obsahovať túto konštantu.
Čo Ty na to Michal @truban?

Pozorne si precitajte moj prispevok este raz. Nepisal som, kde to vybavim, ale ze treba ist osobne a vypisat tlacivo, alebo vam pistarka vola a mate to cez telefon? To plati aj na poste, nie? Co to meni na mojom prispevku?

Ak potrebujete overeny original na vybavenie viz tak asi tazko vam bude stacit nejaka elektronicka kopia. Pokial by ste mali zaujem mozem vam poslat cislo na imigracne v au a mozete zacat s radikalizaciou. Ja vam budem fandit. A drzim palce pri zmene sveta. A za aku dobu ho chcete zmenit na vase radikalne riesenie? A co skupina ludi, ktora jednoducho nema internet, pc, alebo s tym nevie robit? Aj ich zradikalizujete??

Akym softverom dokazem vlozit textovu reklamu do dokumentu vlozenom inde?? Ak to je take jednoduche ako pisete, tak zase ste len potvrdili dieru v bezpecnosti. Mam viac ako 9 rokov jednu z najvacsich webstranok na Slovensku, ale vzdy sa rad priucim nieco nove s cim som sa este nestretol.

Ja len, že keď som to vybavoval naposledy na pošte, nič som nevypisoval, iba podpísal. Áno, ísť tam osobne je trochu otrava.

Je len otázka času, kedy to niekto začne riešiť na globálnej úrovni. A možno sa to už rieši. Ale rozhodne treba začať a pokračovať.

Toto paradoxne považujem za najmenší problém. Stačí pár self-service kioskov v úradoch a veci môžu fungovať rovnako. Ak chce niekto chodiť osobne do úradu, asi mu v tom nebudeme brániť. Ale vieme ovplyvniť spôsob, akým tam vybaví veci.

Gratulujem…

Každopádne, každý softvér je bezpečnostné riziko. :slight_smile: Počnúc Microsoft a končiac Apple platformou. :wink:
Softvér si vždy robí, čo chce, ted konkrétne čo chcel vývojár. V súčasnosti napríklad nikto nevie, čo presne všetko posiela taký Windows von…
A obdobne sa správa akýkoľvek iný nástroj. Môžeme mu veriť alebo aj nie.

Za vsetky pripady uvediem jeden, skromny ale velmi casto vyuzivany. Urcite vsak nie ten najviac vypukly:
Skusali ste v rodine napriklad poziadat stat o prispevok na starostlivost o dieta?
Preco ma rodic/matka priniest kopie rodneho listu (ktory tam na UPSVaR uz predtym priniesla 3x), preco aj rozhodnutie ktore vydal samotny UPSVaR o tom ze dieta ma dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav (ten sa nezmeni v priebehu par mesiacov).
Preco nemoze UPSVaR pouzit digitalnu kopiu dokladov a nepytat ich stale znova a znova a znova pri kazdej dalsej ziadosti?
Urcite, zivot je zmena a pocas zivota nastanu zmenu ktore nikto z nas nepredpoklada a urad nema o nich ako vediet. Ale zivit statny aparat ktory len zbiera kopie dokladov v 21.storoci?

Kto skusil a ma nadhlad ako by sa to dalo zjednodusit sa urcite musi nad tym zamyslat, nemyslite?

P.S. stat vam ku kazdej ziadosti poda “pomocnu ruku” tym ze vam ku kazdej ziadosti da prirucku. Prirucka k tomuto prispevku ma 14 stran - to by sa tiez urcite dalo zjednodusit (drop-down menu, moznosti, vylucovacia metoda, atd)