MY SME HNUTIE ZMENY: Čo má teraz robiť opozícia – a čo budeme robiť my?

MY SME HNUTIE ZMENY: Čo má teraz robiť opozícia – a čo budeme robiť my?
0

Najnovší blog a o tom, čo by sa malo robiť. (sharujte, likujte, komentujte …)

cely blogpost:
Nevieme, ako si vláda poradí s touto situáciou, ale sme presvedčení, že by mala reagovať silnejšie, ako odchodom Kaliňáka a Gašpara: to už dnes vyzerá len ako vynútené minimum. Lebo 100 tisíc ľudí nepríde do ulíc preto, aby odišiel jeden minister, to vyjadruje oveľa väčšie znechutenie.

My sme za predčasné voľby, pretože MY SME HNUTIE ZMENY: Progresívne Slovensko je hnutie zásadnej zmeny generačnej aj programovej zmeny. Kozmetické zmeny nestačia, aby sa obnovila spravodlivosť, aby sa obnovila dôvera v štát.

Do politiky musí prísť silná nová a odborne vybavená generácia, aby mala guráž zásadné zmeny presadiť.

Áno, môže to vyzerať príliš sebavedomo, ale je vidieť, že ľudia sú naladení na zmenu a je našou zodpovednosťou a zodpovednosťou všetkých demokratických politikov, aby to bola zmena k lepšiemu. Aby ľudia mohli opäť veriť v pozitívne zmeny, aby rozumeli úprimnej snahe meniť veci k lepšiemu, pretože bez toho sa nepohneme a zostaneme tam, kde sme teraz.

Ak vláda nedospeje k dohode na predčasných voľbách sme zato aby pokračovali verejné protesty: sme za to, aby boli “nad-politické” a samozrejme pokojné.

Vláda nesmie mať pocit, že nás (verejnosť) tak ľahko opinká.

Prečo je to dôležité? Lebo som presvedčený, že ak im prejde toto, tak im už prejde všetko a bude to len horšie.

Čo ma teraz robiť opozícia – a čo budeme robiť my?
Vidíme problém v tom, že opoziční politici zostavujú koalície (nedávno do regiónu a teraz do komunálu). Ale pre celoštátnu politiku sa rátajú percentá, či sa bude dať vymeniť Smer – ale chýba dohoda na spoločnom obsahu.

Stav v oblasti vymáhania spravodlivosti je taký katastrofálny, a očakávania ľudí sú také zásadné, že sme presvedčení, že v tejto jednej jedinej oblasti by mala ísť demokratická opozícía v čo najširšom zložení ASPOŇ SO ZÁKLADNÝM SPOLOČNÝM PROGRAMOM.

Nie je to úplne obvyklé, ale situácia u nás nie je vôbec obvyklá – toto ale nie je vec sexy programu, toto je nevyhnutnosť pre krajinu ako celok.

Sme presvedčení, že ak pôjde silný blok demokratickej opozicíe s programom silných reforiem v oblasti vymáhania spravodlivosti, justície, ale aj ďalších záväzkov politikov, tak že to zvýši dôveru ľudí, že zmena v našom štáte je ešte vôbec možná a že nepríde sklamanie.

Nehovoríme o volebnej koalícii, nehovoríme o ničom nereálnom. Keď sa na tom dohodneme, žiadna politická strana nemôže cítiť výhodu alebo nevýhodu. Ale na zásadných oblastiach a kontúrach zmien sa treba dohodnúť vopred, aby sa potom dali realizovať rýchlo.

• Preto sme takéto okruhy navrhli a navrhujeme o nich rokovať:
  • Nezávislý dohľad (inšpekciu) nad policajným zborom.
  • Samostatný policajný zbor bez politických tlakov.
  • Odborný audit fungovania bezpečnostných štruktúr.
  • Samostatná a moderná prokuratúra pod verejnou kontrolou.
  • Zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov.
  • Zákaz prikrmovania – Absolútny zákaz akéhokoľvek profitu z verejnej funkcie.
  • Prijatie zákona o lobingu.

Všetky návrhy máme podrobne rozobraté a je ich samozrejme viac. Dával som ich tu, aby ste mali predstavu. Zároveň rád uvítam akékoľvek ďalšie komentáre a návrhy.

Uplne super a jednoznacny suhlas … ludia sa pytaju co dalej a treba im dat jasne a zretelne odpovede podlozene odbornostou a realizovatelnostou.

Michal, stalo by za zvazenie vytvorenie blogu na Nku, alebo Sme. Myslim, ze by to malo sirsi dosah.

Inak fajn, konecne niekto nielen opisuje situaciu, ale aj navrhuje co dalej…

moj blog je tiez dostatocne citany a Nko je aj tak stale nasa bublina. potrebujeme sa z nej dostat von.

ale som rad, ze sa obsah paci.

Nehnevaj sa, hoci sa v tom texte nájdu aj pozitívne veci v globále je to spŕška nezmyslov.
Mám vážnu obavu, že ak je toto to čo chce PS teraz presadzovať, tak je to posledný klinec do rakve, ktorú si lídri v prípade predčasných volieb doterajším spôsobom budovania hnutia pripravili.

Hmmm no ja si zas naopak myslím, že nakoľko PS už pravdepodobne stratilo šancu stať sa významnejším subjektom na politickej scéne, netaktickým vymedzením a stratou možnosti osloviť voličov Smeru, je to práve Mišova tvár, spôsob jeho prejavu, ako písomného tak aj ústneho, ktorý by dokázal pretlačiť PS do parlamentu cez liberálnych voličov a mladých. Mne sa to celkom páčilo.

Pravdu má aj @MLF aj @Daniel1

Tie Zásadné oblasti sú rovnaké ako majú všetky strany. Nie je tam žiadna nosná a zásadná téma alebo nejaká radikálna zmena. To všetko sú zmeny zákonom odhlasuje aj Fico ale de facto sa nemusí nič zmeniť. Takže zostáva iba spôsob prejavu ako hovorí @MLF

Neviem niektoré body sú jasné z pár slov, ale tieto:

• Samostatný policajný zbor bez politických tlakov.
  • Samostatná a moderná prokuratúra pod verejnou kontrolou.
    sú tak všeobecné, že by bolo veľmi dobré aspoň high level napísať ako to spraviť, resp. aká je predstava.
    A osobne som proti prijatiu zákona o lobingu. Nevravím, že súčasný stav je dobrý, ale lobing je presunutie problému inde(tí silnejší majú oveľa väčšie šance) a nie jeho vyriešenie.

Prečítaj to zajtra ráno na kameru. Zaves na vašu hlavnú webovú stránku, kde bude prepis, aby to bolo dohladatelne googlom, potom pošli v emailingu a potom na sociálne siete. Ako potencionálny volič chcem vidieť reakcie “zakladateľov” na stránke hnutia a nie loviť na ich separátnych blogoch. Zanedbávate oficiálny web. Pripoj linky na rovnaké videá, kde formou tiež video explainera zhrnies “návrhy podrobne … rozobraté (na fóre seriously?)”.

samozrejme to cele komunikujeme aj na inych kanaloch, a teraz sa zasa situacia meni, tak sa komunikuju ine veci. dobre bude :slight_smile:

Ak chces ist mimo bublinu daj si Ligu Lanovka tam mas cca 80 ludi+to co stretnes cestou do lesoparku, mozno MHD.

Ludia tak ci tak volia na Slovensku obraz cloveka ako ideu.

co sa tyka lobingu, obavam sa, ze je to ako s potratmi. ak sa ich rozhodnes zakazat, budu sa vykonavat tak ci tak, len ilegalne a v ovela horsej forme.

mat nad lobingom kontrolu je teda v sucasnej situacii ovela lepsie riesenie, ako ich ponechat nadivoko a tvarit sa, ze nejestvuje.

Ilegálne, ale ich možno bude menej. Hlavne hraničné prípady budú extrémnejšie v lobingu.

ale tak to v praxi nefunguje. nebude ich menej.

Budem trochu kritický …

mne sa zdá vyjadrenie my sme hnuitie zmeny v rozpore s obsahom textu — opozícia sa musí zjednotiť na základnom spoločnom programe …

na toto vyjadrenie mám niekoľko dôvodov…

1. historická skúsenosť … snahy o zjednotenie opozície sme už prežili presne pred 20 rokmi … SDK a SDKU bol krátkodobo megaúspešný projekt, ktorý mal dlhodobo zdrvujúce dôsledky… trošku nadnesene by som povedal, že smerácke desaťročie je priamym dôsledkom SDKU. V prípade SDK a SDKU existovali dva krátkodobé ciele - poraziť Mečiara a urobiť reformy … to boli ciele a nie nástroje jeho existencie a ich naplnením sa obsah vyprázdnil (a tak dopadol) zároveň však jeho dominancia potopila všetky subjekty, ktoré sa do tejto koalície dostali … niektorí dokonca plynule prešli do Smeru a reprezentujú úplne opačné hodnoty ako mala SDK … čiže zjednocovanie na báze krátkodobých cieľov dokáže MoŽNO naplniť krátkodobé ciele (odstaviť Smer od moci) ale určite neznamená ZMENU …
  2. Politická skúsenosť — úprimne nepovažujem OLANO, SaS, Sme rodina za predstaviteľov vyššej politickej kultúry ako Smer… osvietenský absolutizmus je asi lepšou formou vlády (vrátane straníckeho prostredia) ako demokratické inšittúcie, ale jeho najväčším problémom je “reprodukovateľnosť” v prípade pádu absolitistického vládcu aj preto sa najviac osvedčili demokratické modely … Matoviča, Sulíka alebo Kollára nepovažujem za osvietených ľudí a v ich stranách nevidím žiadne kroky budovania demokratických štruktúr… stranícky sa nelíšia od strany SMer akurát v dôsledku nedostatku moci nie sú atraktívne pre tých, ktorí deformujú slovenskú politiku…
  3. Spoločenská skúsenosť---- úplne, ale úplne najčastejšia obrana fica a smeru, s ktorou som sa v posledných týždňoch stretol nebola na jeho kroky, talent ministrov, ale … to chcete aby nám tu vládol matovič a Sulík? … drvivá väčšina nechce Smer, ale to, čo za roky v politike predvádzali a predvádzajú teraz Matovič a Sulík nie je pre nich (a pravdu povediac ani pre mňa) žiadna zmena … (nebol by som prekvapený, keby sa medzi najsilnejšie strany po voľbách dostalo KDH, pretože Hlinove “prevrátenie” a spôsob vedenia KDH je viac než profesionálny)… tu hovoríme najmenej o 3/4 voličov Smeru z 2012…časť z nich volila 2016 LSNS a Kollár, pretože chcela zmenu politiky a časť zostala verná smeru, pretože forma politiky Sulíka a Matoviča sa im nepáčila. U kollára a Kotlebu sa presvedčili, že o zmenu nejde ale spojením sa so Sulíkom a Matovičom ich necháme Kotlebovi, Ficovi a Dankovi v košiari a budeme sledovať ako si ich rozdelia …
  4. Filozifická skúsenosť - ak ľuďom vadia hodnoty, ktoré stelesňuje pre nich momentálne Smer, čo podľa mňa je najmä bezzásadovosť politiky, ktárkozrakosť, popieranie reality, sledovanie osobného prospechu tka úzka spolupráca s nesúrodými subjektami pre bežného človeka (napr. mňa) vyjadruje presne tieto hodnoty …

ALE ABY som bol konštruktívny a navrhoval riešenia tak si dovolím dať …

… nemám nič proti na zosúladení návrhu riešení napríklad na riadenie polície a prokuratúry … ak sa nájdu návrhy riešení na ktorých sa opozičné strany zhodnú treba ich predložiť a dokonca ponúknuť aj vládnym stranám aby sa k nim pripojili …

… ja by som zrušil rétoriku, že so smerom do vlády určite nie … nepohybujem sa medzi aktivistami a pravičiarmi, ale skutočne Sulík a Matovič sú v zuboch národa rovnako ako Fico a Kaliňák (ktorí už odstúpili)… ja by som povedal, že kedy so Smerom rokovať o vláde -

---- v žiadnom prípade nemôže Smer mať politické zastúpenie v silových zložkách (vnútro, spravodlivosť, obrana) teda žiaden minister a žiaden štátny tajomník
— v eurofondových rezortoch nemôže mať Smer zastúpenia väčšinové (teda viac ministrov a štátnych tajomníkov)
— nový parlament nebude vyjadrovať dôveru vláde ako celku, ale (upraví sa zákon) každému ministrovi zvlásť a to tajným hlasovaním …

a možno by sa našlo ešte niečo… ;o)

Cital som to od zaciatku a suhlasil a suhlasil…a potom napises posledny odsek so Smerom. Cela strana a jej clenovia by uz nikdy nemali dostat moznost ovplyvnit hocico v slovenskej politke. Ako hovoria americania: S teroristami sa nevyjednava.

neviem či vieš … ale aj náš predseda sa priznal, že volil smer … ;o) tiež to celkom nechápem, pretože ja som “prekukol” smer od jeho vzniku, ale neberiem mu to …

ide o dve veci jedna je stratégia a realita…

… strategická dilema je jasná … nemôžeš bojovať o hlasy niekoho koho ponižuješ … “zásadovosť” v postojoch k smeru robí z voličov smeru “menejcenných” ľudí… tí, čo volili smer a sú nespokojní s jeho vedením majú možnosť prijať vlastnú potupu a voliť opozíciu alebo prijať voľbu smeru ako voľbu chybného systému a prikloniť sa k alternatíve – to je LSNS, Kollár prípadne SNS… to je podľa mňa horšia alternatíva ako zmeniť rétoriku voči voličom … najviac hlasov, ktoré môže PS získať je medzi bývalými voličmi Smeru (cca 10%), niečo je medzi SaS (3%) a minimum OLANO (1-2%) … nemusí sa to nikomu páčiť, ale nebrať to do úvahy pre mňa znamená, že PS sa stane trojským koňom SMERu…

… realita je taká, že po voľbách môže vzniknúť pat ako v roku 2016… pravdu povediac podobné zloženie koalície som považoval za najpravdepodobnejšie a najtrvanlivejšie hneď po voľbách… tá sulíkova megakoalícia by podľa mňa nevydržala a možno by nedošla ani k vysloveniu dôvery … akurát som čakal, že starý stratég Bugár z toho vytrieska oveľa viac … aj preto tvrdím, že bugárove otočky nie sú podpásovky ale výsledky vydierania …

… pravdu povediac vláda s kollárom je pre mňa rovnako neprijateľná ako vláda so smerom a ak nastane situácia slovensko s vládou v demisii alebo vláda so smerom, tak prijateľnejšia je pre mňa alternatíva so Smerom za jasne stanovených podmienok, vopred známych podmienok …

Myslím si, že " tudy cesta nevedie". Mám 53 rokov a poznám veľa voličov smeru. To čo navrhujete je logické a veľmi rafinované a teoreticky by vám to možno aj vyšlo, ale opýtam sa čisto ľudsky, vymenili by ste kôli politickým ambíciam 10% smerákov za tie 3% mladých vzdelaných perspektývnych ľudí v uliciach na piatkových mítingoch?Ja si myslím, že tým smerákov treba ponúknuť alternatívu, za ktorou pôjdu a nie sa za nich prezliekať a dúfať, že s Ficom vo vláde vyjednáte nejaké podmienky. Ak tým ľuďom stačia sociálne balíky na to aby ho volili nebude ťažké vymyslieť niečo lukratívnejšie. Len prosím nezrádzajme tých, ktorí ešte majú silu bojovať za slušné Slovensko bez korupcie.

úprimne … Sulík bude o “novej sieti” vykrikovať stále, štefunkova minulosť bude stále vyskakovať… takže všetky principiálne a tvrdé postoje voči smeru budú všetci vnímať ako pokrytecké …

… z tých, čo chodia na protesty sú všetci proti smeru ale polovica nie je za súčasnú opozíciu … voličov Sme rodina je tam minimum (veď je to šorošovská akcia), OLANO volia ľudia skôr z núdze a SaS volí veľa voličov napriek jej politikom … to, že sa organizátori snažia vynechať politikov nie je len úlisná hra ako deklaruje Smer ale určite aj prejav celkového znechutenia zo stavu politického života v SR …

… Smer dokáže veľmi účinne upevňovať polarizáciu voličského zázemia odkazovaním na kauzy radičovej vlády aj na to, že veľa “káuz” vznikalo, resp. pokračovalo aj za vlády pravicovej …

…strana zmierenia, ktorá stanoví presné pravidlá pre vládnutie pre všetky strany a to na systémovom základe … napríklad hearing ministrov v parlamente, odvolávanie tajným hlasovaním, legislatívne zmeny justície, polície a prokuratúry -.-.-

… vytvorenie niečoho ako 20 principiálnych podmienok PS pre vytvorenie vlády 2020 (kde by dokonca ani nemuselo byť menovaný smer priamo) by vytvorilo odpoveď pre to, či so smerom alebo nie … máme principiálne kritéria a kto ich splní s tým budeme rokovať …

v tomto polarizačnom marazme slovenska toto považujem za síce rizikovú ale najefektívnejšiu cestu pre PS ako sa diferencovať, zostať principiálny a nechať otvorené dvere na riešenia …