Navrátenie dôvery v štát (právny)

Navrátenie dôvery v štát (právny)
0

Skôr ako začneme riešiť budúcnosť (rodovú rovnosť, bezuhlikovú spoločnosť, garantovaný príjem…), skúsme sa nachvíľu zastaviť a pozrieť ako na Slovensku momentálne vyzerá. Politici sa zaoberajú predovšetkým sami sebou a vlastnými spormi. Médiami rezonujú trápne témy, kto s kým sa stretol a kto šnupe kokaín. Akákoľvek zmysluplná správa štátu ide bokom. Diskusia o zdravotníctve neprekročí tému poplatkov za vyšetrenie alebo drahých CT, téma školstva je iba o mzdách a peniazoch. Políciu, prokuratúru, súdy riešime iba cynickým konštatovaním, že je spolitizovaná a skorumpovaná. Štát nám tak trochu funguje samospádom. Je tak robustný a veľký, že jeho postupná skaza (ničnerobením) je veľmi ťažko pozorovateľná.

Prvú vec, ktorú musí spraviť akákoľvek alternatívna politická sila, je navrátiť ľuďom dôveru v štát. Nie som zástancom libertariánskych myšlienok o minimálnej úlohe štátu. Štát vnímam ako výdobytok. Štát momentálne negarantuje nič. Redukoval človeka na ekonomickú jednotku, ktorá v rámci svojho postavenia, musí sama bojovať o svoje práva (priama nahrávka libertariánom, a áno ľudia potrebujú istoty). Platí právo silnejšieho/vplyvnejšieho. Obyčajný človek nemá reálne možnosti bojovať o svoje práva. Ak je poškodený, častokrát iba pokrčí ramenami, a skonštatuje: tak na toto nemám. Nemám známosti, nemám informácie, na úradoch všetci na mňa serú, toto naozaj nedám. Toto využívajú v plnej miere silnejší. Bežný človek je sám so svojím problémom. Nemá sa kam obrátiť.

Tento aspekt zmeny mi v diskusii chýba. Je jasné, že ľudia v dnešnej dobe reagujú hlavne na marketingové posolstvá. Je však také zložité odkomunikovať, že štát bude vnímať obyčajného živnostníka rovnako ako nadnárodnú spoločnosť (ktorá na konci dňa je iba oportunistický akt ako zo Slovenska vyždímať čo najviac)?

Po voľbách mi jeden známy, podnikateľ v stavebníctve, povedal: som volil Fica, lebo som si myslel, že budú zákazky. Ale títo chlapci, nechcú nič robiť iba kradnúť. Som dal ceny veľmi dobré, aj kamarátov som mal, aj tak mi povedali, že prepáč nedá sa-vyššie záujmy.
Aj preto si myslím, že je čas (lebo ho poznám veľmi dobre, ak si on toto uvedomil, tak…). Množstvo ľudí si už uvedomilo, že nakoniec transparentné prostredie a rovnosť práva a príležitostí je lepšie pre všetkých. Len to realizovať a následne o tom presvedčiť všetkých.

A práve toto posolstvo/ambícia mi chýba: milí občania, štát je tu pre Vás a urobíme všetko preto aby sme to zabezpečili. Toto je úloha, hoci vôbec nie progresívna.

@Anton_Somora presne toto si myslím aj ja.
A podľa mňa jediné riešenie ako to spraviť je úplne prekopať :

-Políciu (aby rovnako vyšetrovala všetkých a nezávislo od politikov a ich tlakov)
-Prokuratúru ( aby dozorovala všetky prípady rovnako a nezávislo a dohliadla na ich vyšetrenie ) A tu by bolo potrebné zvážiť aj kompletné rozpustenie a urobenie štátneho zastupiteľstva úplne na novo, nakoľko zvonku to vyzerá, že prokuratúra je nereformovateľná vďaka 20 ročnému nič nerobeniu s ňou.
-Súdy (v čo najkratšom čase obmeniť aspoň 50% sudcov a stransparentniť súdne konanie a celý súdny systém)

Spravodlivosť je totiž úplne základná hodnota ktorú keď ľudia nebudú cítiť nie je možné vrátiť ich dôveru v štát.

A len tieto tri zložky štátu bude tak náročné zreformovať a zmeniť ich fungovanie že podľa mňa je to práca pre poriadneho reformátora ktorý musí na to udrieť rýchlo a razantne. A je to o to ťažšie, že na kopu týchto zmien je potrebná ústavná väčšina.
Preto je potrebné

• jasne pomenovať reformné kroky
  • jasne nájsť a určiť osobu a jej tím ktorý to urobí
  • získať podporu ľudí ( veľmi veľa vysvetľovať a mediálne komunikovať o čo ide a prečo sa to robí a čo sa tým dosiahne)
  • získať dostatočnú podporu v parlamente aby sa našlo 90 poslancov čo to odhlasuje.

Takto to vidím ja.

To je kameň úrazu v politike, či má nato niekto gule. Zatiaľ sa mi skôr zdá, že súčasné politické osobnosti by radšej stále kĺzali po povrchu, v bezpečných vodách. A ak by sa našla politická sila, ktorá do toho pôjde, nie som si úplne istý, ako to odkomunikovať voličovi, aby sa dosiahol volebný výsledok. Alebo inak: ten odpor pri predstavení takýchto zmien bude podľa mňa obrovský.

Tak trochu nádeje vzbudzuje desatoro , hlavne Rovnosť a Spravodlivá spoločnosť na popredných miestach, už len doplniť predstavu realizácie :wink:

ROVNOSŤ
Veríme, že spoločenstvo je tvorené jednotlivcami, ktorí sú si rovní vo všetkých právach. Preto považujeme za dôležité chrániť slabších, tých, čo sú v menšine, či tých, ktorí sú akýmkoľvek spôsobom znevýhodnení, aby mohli svoje práva realizovať. Kritériami rovnosti v spoločnosti je pre nás možnosť dôstojného života pre všetkých a rozmanitosť tých, ktorí majú rovnaké práva.

SPRAVODLIVÁ SPOLOČNOSŤ
Vyjadrením rovnosti práv je pre nás spravodlivé zaobchádzanie so všetkými členmi spoločenstva bez rozdielu. Zabezpečenie spravodlivosti, dostupnej každému v reálnom čase, považujeme za základnú povinnosť verejnej moci. Je preto zodpovednosťou tých, ktorým spoločnosť zverí výkon moci a starostlivosť o verejné statky.

Anton, mas talent klepnut klinec priamo po hlavicke. Len pre ilustraciu uvediem osobnu skusenost so sudmi. V roku 2014 som sa prvy krat v zivote obratil na sud, aby riesil banalny sudny spor. Do dnes nie je nic vyriesene. Trvalo im rok aby mi vobec zareagovali na moje podanie. Dalsi rok im trvalo, nez prisiel sudny znalec a napisal znalecky posudok. Som zvedavy, ako dlho im bude trvat, nez vydaju sudne rozhodnutie a potom budu nasledovat nekonecne odvolavania protistrany … Sudnictvo svojou organizaciou prace zije v tvrdom komunizme. Ziadna kontrola, ziadna produktivita. Je to jeden velky bordel, ktory sa neda opravit, alebo vylepsit. To treba od zakladov uplne inac postavit.
Mam len jednu otazku. Najde sa niekto na Slovensku, kto ma na to nielen gule, ale aj vedomosti a manazerske schopnosti ? Sucasny stav sudnictva a stav spravy viacmenej celeho statu zrejme niektorym skupinam ludi vyhovuje a preto sa s tym do dnes nic neurobilo.

Neviem presne ci to stavať nanovo, nie som odbornikom, to ako nato nech riesia ti ktori maju nato vedomosti a ja si myslim ze je ich dost. Len maju podla mna problem, nedoveruju politikom (a to opravnene) a taky clovek ma problem, idem do verejnej sluzby, kde budu vselijake tlaky na mna, ze nakoniec pri najlepsom z toho vyjdem ako blbec, v najhorsom (… si doplnte co uznate za vhodne, ja som chcel ako mrtvola, ale tam hadam nie sme). Preto tam vo vacsine pripadov mame len figurky. Ved aku poriadnu myslienku sme za poslednych 10 rokov vyprodukovali? Sa tu stale handrkujeme, ci minmalna mzda o 5 alebo o 10 euro, trochu znizime dan na mlieko, zasa zvysime poplatky za auta, potom ci maju byt vysetrenia za 5 euro alebo zadarmo, alebo murujeme nebankovky a riesime ci koksuje ten alebo ten.

Cize potrebujeme dostat do verejneho priestoru kvalitnych ludi. Ti musia mat zaruku svojej autonomnosti. To sa neda bez cestnych politkov a ti nebudu zvoleni ak im ludia neuveria. Takze ja by som to nevidel tak ze nie su, ale ako ich tam dostat - tych co maju gule, vedomosti a zrucnosti.

@Anton_Somora trafil si presne hlavný problém: [quote=“Anton_Somora, post:3, topic:1297”]
A ak by sa našla politická sila, ktorá do toho pôjde, nie som si úplne istý, ako to komunikovať voličovi, aby sa dosiahol volebný výsledok. Alebo inak: ten odpor pri predstavení takýchto zmien bude podľa mňa obrovský.
[/quote]

Musí sa nájsť taká sila. A je to to čo očakávam od ľudí ktorý budú chcieť progresívne meniť SK.

@Lubo vidím že aj ty vnímaš veci veľmi podobne.

odpoveď na tvoju otázku. Z minulosti vieme, že nikto sa doteraz od revolúcie nenašiel. Všetci len rozprávali a maximálne kozmeticky opravili úplne nefunkčné. Každý sa bál seknúť po prstoch policajtom, prokurátorom a sudcom naraz.
Bez úplnej očisty to ani nepôjde.

Očista sa dá urobiť len dvoma spôsobmi.

1. radikálnou reformou kde staré rozpustíš a nahradíš to niečím úplne novým
  2. postupnou tvrdou kontrolou existujúcich ľudí ktorá ale vyžaduje osvietených vodcov ktorý nastavia pravidlá a budú mať nástroje na ich vynucovanie a dodržiavanie. A popri tom musíš vychovať úplne novú generáciu nezaťaženú väzbami ktorá tých pôvodných časom vymení

@Anton_Somora dostať sa tam musia sami svojou šikovnosťou a prípadne šikovnosťou niekoho komu záleží aby tam taký ľudia boli. Ale obávam sa, že zatiaľ na SK nie je taká osvietená skupina ktorá vloží kapitál aby dala priestor šikovným čo posunú krajinu vpred a z čoho by v podstate ťažili všetci. Taká skupina sa tu na progresívnom SK možno formuje ale uvidíme či budú mať potom aj odvahu ísť do toho naplno s vlastnou kožou na trh.

otázka znie: kde tých “kvalitných ľudí” vziať? Vy ste ochotný isť pracovať na presadzovaní takýchto reforiem ?

Lebo nikto len tak nepríde a neurobí to za nás.

Je ťažké vracať dôveru v štát, v prostredí kde prevláda nezáujem. Hneď v úvode bolo spomenuté, že celé politické spektrum rieši skôro osobnú agendu, ktorá sa priveľmi vzdialila od ľudí. Posledné roky sa na politickej scéne sľubovali pudové veci (istoty, bezpečnosť, infraštruktúra, práca, dôchodky a pod.), ktoré človeka uchlácholia, rýchlo oslovia a nevzbudzujú ďalší záujem.
Áno, slováci neveria štátu ale skôr ako konkrétne kroky by sme mali premýšľať a pracovať nad tým, ako vzbudiť v bežnom človeku záujem o veci verejné. Ako presvedčiť každého aby sledoval dianie okolo seba, narábanie s prostriedkami, proste prácu politikov. V prostredí plnom nezáujmu a apatie je jednoduché kradnúť, klamať a zavádzať. Uznajte…
Politika sa v našich podmienkach príliš vzdialila od ľudí, nedokážu sa s ňou identifikovať, rétorika je priveľmi intelektuálna (niekedy keď sledujem správy mám pocit, že ani autor nerozumie čo hovorí, ale je to zámerné aby mu nerozumeli ani iní). Ako veriť niečomu čomu nerozumiem? Začiatkom by mohlo byť otváranie tém a počúvanie podnetov (nielen na internete). Havran to pekne napísal nedávno na svoj profil - kým “skúsení politici” chodia na futbal do Anglicka a stretávajú sa v Rakúsku, Kotleba chodí na dedinský futbal a každú nedeľu do kostola. Nečudujme sa potom, že jemu ľudia veria (áno vytvára ilúziu), ale jeho vnímajú ako súčasť masy, ako človeka, ktorý žije ich život.
Ak PS bude rozoberať vysoko kultivované témy a bude rétoriku smerovať len na intelektuálov a elitu z prostredia business-u, bude agenda a prejav ťažko uchopiteľný pre bežného voliča. A bez hlasov sa politika robiť nedá.
Ako navrátiť dôveru ľudí v štát? Vráťme štát ľuďom a prinesme im politiku späť do sfér, kde to nie je hračka oligarchov a elitársky klub. Spravme z politiky vec verejnú, dajme priestor verejnej kontrole a vráťme do politiky ĽUDÍ.

Ako?

BTW: aj progresivne.sk sa formuje ako elitarsky klub, uz iba na tomto fore: mate pocit ze zakladatelia progresivne sa tu zapajaju?

Nateraz nie som ochotny, ak aj opomeniem finacnu stranku (nemam taky prijem aby som si mohol dovolit to robit na fulltime bez zamestnania a plat v statnej sprave mi nevykryje hypoteku a uvery), tak nemam doveru v progresivne sk, tych ludi nepoznam a nicim ma zatial nepresvedcili ze by to mysleli vazne. nateraz sa mi zda ze je to len dalsi projekt ala siet/sas/olano (sebarealizacia uzavretej skupiny ludi, ktora potrebuje nejakych podporovatelov, aby budila demokraticky dojem, ale o rozhodovanie, pravomoci, zodpovednost sa delit nebude, to zostane v tejto uzavretej skupine)

Toto vnímanie má asi dosť ľudí a čiastočne aj ja aj keď osobne poznám niektorých zo zakladateľov. Ich príbehy z minulosti naznačujú žeby mohlo ísť o zaujímavý spôsob ako posunúť SK k lepšej budúcnosti. Môj pohľad sa podobá vášmu a presne ako píšete je to veľmi uzatvorené a neviem či bude ochota otvoriť to demokraticky tak aby sa delili o rozhodovanie, právomoci, zodpovednosť …

Ale možno len predbiehame a príde časom aj k tomu.
Hovorí sa, že na dobré si treba počkať, tak uvidíme.

Včera som mal depresívne vyjadrenia ja tu: Ako rozšíriť komunitu (horizontálne aj vertikálne), ale nie na adresu PS, alebo jej zakladateľov. Skôr na obrovskú šírku rozbehnutej diskusie, ktorá často nevedie nikam.

Tu sa mi páčil začiatok - jasne definované čo sa chce. Ale skĺzlo to len do negativizmu vôči PS a zakladateľom. [quote=“Anton_Somora, post:9, topic:1297”]
BTW: aj progresivne.sk sa formuje ako elitarsky klub, uz iba na tomto fore: mate pocit ze zakladatelia progresivne sa tu zapajaju?
[/quote]

Áno mám, aj na základe včerajšej diskusie, ale aj na základe čítania…

A treba si uvedomiť, že toto je fórum na výmenu názorov, nie je to stránka kde PS dáva svoje názoery. Ale iné som chcel - podstatnejšie:[quote=“Anton_Somora, post:9, topic:1297”]
Spravme z politiky **vec verejnú

Ako?
[/quote]

Veľmi jednoducho a pritom komplikovane: dať ľuďom možnosť veci riešiť, dať (uvoľniť) údaje, dať nástroje ako sa zapojiť. Ale aj povinnosť na tých najnižších miestach, v obciach a komunitách spolurozhodovať, kontrolovať tok financí a práce. Dať politikom a úradníkom zodpovednosť za ich rozhodnutia, a možnosť ich kontrolovať…

P.S.: dá sa aj využiť odkaz na iných, tak aby sa zvýšila ich pozornosť: @truban, @IvanStefunko, @mdubeci ale treba byť v nastavení tvorivý, aby keď už tu trávim(e) čas, aby sa to odrážalo v budovaní niečoho.

ja si myslim, ze toto je jedna z hlavnych priorit na ktorych chce PS stavat a z ktoreho sa vlastne vsetko odvija. (aj menej korupcie, aj lepsie skolstvo a zdravotnictvo) od lepsie fungujuceho statu.

Na konkretnej realizacii sa pracuje. Su to zlozite temy, reformy, dokumenty, program atd… neda sa to vsetko spravit za den. Tato komunita sluzi ako jeden z kanalov z ktorych chodia zaujimave podnety a napady.

Cochvila (par tyzdnov) budu vychadzat nejake prve navrhy na zlesenia a konkretne napady.

Michal nenechajte sa v PS odradiť kritikou, že PS je elitárska skupina, ktorá sa nezapája do debát tu v komunite.

1. Ja si myslím, že ľudia v PS elitou sú, ale v pozitívnom smere. Tým, čo dosiahli, vybudovali, za čo bojovali. Príkladom sú úspešné firmy, resp. príbeh Pezinskej skládky, alebo angažovanie sa Ivana Štefunka za sociálne práva v minulosti. Vybudovali svoje kariéry bez straníckych nominácii, bez pomoci netransparentných peňazí. Vo mne PS po dlhej dobe vyvolala pocit spoluzodpovednosti za veci verejné, pocit že SLOVENSKO MÁ NA VIAC.

2. Nemyslím si, že ľudia v správnej rade PS sú odkázaní na to, aby išli do verejného priestoru a hľadali v ňom možnosť ako si zarobiť peniaze. Práve kvôli tomuto im verím.

3. Očakávať, že lídri PS budú zavesení na tomto fóre a budú tu viesť živú debatu je pomýlené. Kto potom bude tvoriť program, kto bude dávať dokopy organizáciu prichádzajúcich aktivít? Treba si uvedomiť, že lídri PS sú vyťažení ľudia, ktorí majú aj množstvo iných projektov. Nie sú to politici, ktorých hlavnou úlohou je ideologicky vplývať na masy.

4. Naspäť k téme v tomto vlákne - budovanie právneho štátu začína v dôslednom dodržiavaní platných zákonov ľudí, ktorí pracujú pre štát. To vyžaduje vytvorenie silného, ale hlavne funkčného kontrolného mechanizmu vnútri štátu a rovnako participáciu verejnosti na veciach verejných a poukazovaním na chyby vo fungovaní štátu. Táto občianska participácia sa v prípade začínajúceho občianskeho združenia PS môže prejaviť aj tým, že si ľudia prídu vypočuť názory lídrov na nadchádzajúcej tour.

1. pozitivne/negativne ale elita, historicky slovac elite nedoveruje
  2. odkazani nie su, to neznamena ze to robit nebudu (okazani nie su viaceri, to nie argument)
  3. pomylene to nie je, vid slovensko.digital chalani na fore zaveseni su, a nielen forum moderuju, ale aktivne tvoria obsah. tvorit program by mali v sirsom kruhu ako oni piati/dat draft mozu, na organizaciu aktivit najst ludi. ak lidri progresivne nie su politici/ nemaju ambiciu nimi byt tak o com je tato cela aktivata? to sa kludne mozu stretavat na pive a kecact o com chcu ;). bud vstupis do tej rieky alebo nie. maju ale sancu ukazat ze su ini politici
  4. suhlas, az na to vytvorenie kontrolnych mechanizmov, podla mna su vytvorene, len v praxi nefunguju, nevyvodzuje sa zodpovednost, resp. kontroly su formalne vid NKU. kontroluje iba to co jej niekto dovoli a hlavne aj ked nieco vobec najde, tak sa potom nic nedeje. Ja osobne si myslim, ze co sa tyka procesov, tak viac menej slovensko na tom nie je zle. problem su konkretni ludia. cize progresivne ak by chcelo opravit stat, musi pocitat ze bude velmi velmi vela funodvanych/cestnych ludi, ktori obsadia riadiace funkcie. to si viem predstavit. slovensko je plne schopnych a cestnych ludi. sudy (ako nezavisla zlozka) su uplne iny problem. mozno @Miju by mohol na tuto temu nieco konkretne, mam pocit ze tato problematika je mu blizka

suhlasim sklzlo, ale nesuhlasim s tym len. stale sa drzime temy, sem tam odbocime.

ok, tak potom naco to zakladali? aby si ludia mohli popisat?

Prepáč, mal so asi napísať “len ucelené a záverečné názory. Je to na vývoj názorov.” Rýchlejšie mi to písalo ako myslelo nad plným významom.

Celkom správne @Anton_Somora si napísal, že problematika spravodlivosti je mi veľmi blízka. Veľmi ma hnevá ako ne-funguje náš systém spravodlivosti a preto som sa rozhodol s tým niečo urobiť ako len budem vedieť. Môj pohľad som dal podrobnejšie tu:

A ak sa tu rozprúdi diskusia o podrobnejších riešeniach a stratégii ktoré mi budú blízke ako takú zmenu dosiahnuť som otvorený každému dobrému odborne podloženému nápadu a veľmi rád na ňom spoločne popracujem. Ale ako som už písal veľa návrhov riešení už aj existuje a prišli s nimi viaceré iniciatívy a mimovládne organizácie napr:

http://www.strngamzazmenu.sk/wp-content/uploads/2015/11/Strngam-za-zmenu.pdf
http://www.viaiuris.sk/tag/sudnictvo/

Všetky tieto návrhy sú veľmi dobré ale majú jeden problém. Majú malú politickú podporu aby boli uvedené razantne do života a tiež aj chýbajú lídri v jednotlivých zložkách štátu ktorí by si ich presadili a to vidím asi ako najväčší problém…

Zbezne som to prebehol a zda sa mi ze teda konkretne riesenia/ich navrhy existuju, tak ako pises. Jedna otazka, odborna verejnost sa k tomu vie prihlasit? Tj. myslim tym napr. advokatsku komoru, a dalsie odborne spolky? Lebo asi ak sa ma presadzovat nieco taketo, tak bez sirsieho suhlasu sa to neda (tlak je proste maly)

Doplnene neskor: aby sme sa chapali, nie je problem deklarovat ze je nieco zle, taktiez nie je problem povedat opravime to. Problem je povedat ako. Resp. povedat ako aby to bolo uveritelne, presedatilne v demokratickom zriadeni. Ja som sice clovek z IT, avsak plne si uvedomujem (aj vdaka statnym zakazkam) ze presadit nieco v demokratickom zriadeni, kde vsetci maju svoj nazor, svoje zaujmy a poziadavky je proste beh na dlhe trate. Preto ma zaujima predovsetkym ako.

Jednu vec im nemožno uprieť a to, že minimálne iniciovali toto fórum a pritiahli takých ľudí, akými sme my sami sa sem nasáčkovať, čítať a vyjadrovať sa. Za to im patrí moja vďaka.
Zásadnou otázkou však je, do akej miery by dokázali za svoje investície (čas a peniaze) vydláždiť cestu na politický piedestál iným, fundovanejším ľuďom a len by ich podporovali, z pozície člena. Ja som na takúto pozíciu pripravený ju akceptovať.í