Navrhované opatrenia - čo zatiaľ máme

Navrhované opatrenia - čo zatiaľ máme
0

Chcel by som sa vyjadriť k tým autám. Pokiaľ je auto benefit, musí byť zdanené. Je to len mzda v inom ošatení. Navyše, a to je dôležité, nám tu tieto benefity vytvárajú dopravné zápchy a sú príčinou budovania ďalších ciest, čím nám všetkým uberajú zo zelene a ešte aj znečisťujú životné prostredie svojimi emisiami a napokon aj vrakmi.

Tak v pripade mimoriadnej situacie mi autobus na stavbu nepojde. Tie benefity maju ucel hlavne pre firmu, nie pre samotneho zamestnanca. Aj keby neboli benefitom menej ich nebude.

Úha, typický turbo-neoliberál. Ja som reagoval na tupú ideológiu, ktorú by si rád presadil a ty hneď útočíš na moje vzdelanie. Končíme, chlapec.

pisem aj tebe. hore v popise kategorii som pisal, ze tu nebudem tolerovat ziadne osobne urazky alebo nekonstruktivnu atmosferu. tak prosimta s tym prestan a prispievaj iba konstruktivne.

obaja.

Michal neviem či bolo rozumné priniesť sem navrhy pseudoekonomockeho institutu, kt. je iba sluhom krajne liberálneho polit. krídla a to má za ciel zničiť štát, zrušiť dane a odvody, zlikvidovať posledné zvyšky soc. ochrany a prijimovej solidarity. z pohladu zapadnej europy vobec nemáme vysoké danovo-odvodové zaťaženie. problém nie su nízke čisté mzdy ale 3xnizsie superhrubé mzdy. To su financie kt. su od nas vycuciavané zapadom, našimi zlodejmi, danovymi rajmi atd… a preto chýbajú aj ludom v penazenkách ale aj štátu na soc. oblasť a iné oblasti. Naopak na dôchodky vydavame len 6% HDP oproti zapanym krajinám 10-15%. prečo keď máme tak skvelého ekonoma ako je pán Hellebrandt sme odkázaní diskutovať tu krajne libertariansku agendu aby po nej 70% tunajších SaS trollov skočilo ako po údenom?? ľavičiar je človek so sociálnym cítením a nesobeckými záujmami, ak u nas takí ľudia vôbec sú tak ich je ako šafránu a uz vobec je zázrak ak komunikujú aj politiku. Vďaka za to, že tu vôbec prispieva pán Olej. z odkázanych skupín kt. sa to priamo dotýka už vôbec ťažko čakať žiadosť o pomoc. Slovan ak je na pomoc odkázaný tak sa za to hanbí a nikdy prosiť nebude. preto je potrebné aby boli sociálne citiaci politici kt. sa za odkazané skupiny postavia kym ich supy nezožerú. To je tvoje poslanie a tiez poslanie dalsích odborníkov v PS. Ja poznam jediného slováka, kt. ale fandím, Bekima čo urobil karieru na tom že sa nechal poľutovať. aj to možno práve preto, že je iba polovičný slovák

ja rozumiem tomu, co pises. ja si myslim, ze mame byt solidarny a pomahat si. to sa ale nijako nevylucuje s tym (prave naopak to podporuje) ze podnikanie je jednoduche a nie su tam niektore zbytocne byrokraticke prekazky ktore su len na papieri a vsetci ich aj tak obchadzaju atd…

preto prosim pisme konstruktivne navrhy. podlozene na cislach, vzoroch z inych krajin a ako to tu posunut dalej, dopredu. nie kto je aky zly :slight_smile:

konstruktivne sa mozes k tym INESS opatreniam vyjadrit tu:

Toto je vyborny napad. Zazil som uz X zacinajucich drobnych remeselnikov po dedinach, ktory nerozumeju uctovaniu a uctovnickam uz vobec nie. Radsej si to vzdy ako mozu zjednodusia pracou nacierno.

určite sa môžu najsť aj u liberálov dobré návrhy čo sa týka boja s byrokraciou, len sa netreba nechať v tiahnuť do ich myslenia a ich konečneho cielu- menej štátu, menej solidarity. (navyše ked už za smeru sme v tomto ohlade hadam dosiahli dno) Treba hladať dôvody problemov v soc. systeme tam kde vznikajú. napr. ako nam chybaju dane a odvody státisicov mladych šikovnych emigrantov, kt. sme inymi nenahradili…na tuto temu sas nediskutuje. prinesú len excel tabulku, kolko chyba a kolko bude ale nepytajú sa prečo a kto kedy tomu zadal príčinu… na jednej strane stojíme empatické solidárne hnutie kt. chceme lepší život pre všetkých na druhej sú sebeckí liberálni žraloci kt. cielom je znižiť moznosti štátu a solidarity… je ťažké hladať spoločnu reč i ked v r. 2020 to zrejme bude nevyhnutné. za nás by som dal ale podmienku aby sa pri akejkolvek zmene zakona kt. sa dotkne príjmov štátu sledoval konečný efekt či sa príjmy navýšia alebo znížia, príp. aby sa tam ponechala brzda, ak sa prijmy znízia opatrenie sa o rok automaticky zruší

Lenze vela tych “ochranarskych” opatreni prave sposobuje ich obchadzanie a nedodrziavanie (vid. stavbari zivnostnici).

A nie je to o byrokracii, ale neunostnej cene, ked jeden nestastny zasah statu (zastavenie vystavby dialnic) ti vyprodukuje 8 000 nezamestnanych, dominove bankroty subdodavatelov, exekucie zivnistnikov.

Vezmi si Zakonnik Prace, ktory ma chranit najzranitelnejsiu skupinu a jednoducho pokial mu nerozumie clovek so zakladnou skolou tak si s nim zamestnavatel moze vykladat ako chce. A 800 stranam clovek so zakladnou skolou rozumiet nebude.

Potom vznikaju take blbosti ako Agentury Docasneho Zamestnavania, ktore nemaju majetky, ale nasho cloveka a mozu vsetko.

Radcsej menej ochrany, ale vymozitelnej.

Nevidim dovod preco by obec nemohla podnikat. Tu mas jeden z prikladov ked obec podnika, a ma to viacero pozityvnych aspektov, napr. vytvaranie prostriedkov do obecnej pokladnice, vyriesenie romskej problematiky a ine. Takze urcite JE VHODNE aby sa podnikanie obciam nielen dovolovalo ale ich v tom aj podporovalo. To co sa podarilo v Spišskom Hrhove, to sa moze podarit aj inde, a som za, aby takychto obci bolo v nasom state co najviac. Ved tam v predstihu naplnaju min. dva body vizie PS. :wink:

Michal, ja som čakal, že skupina (ex) podnikateľov v PS príde s inovatívnymi vylepšovákmi (aspoň v oblasti podnikania), z ktorých mne samotnému padne sánka. Bomby šupy - ako to voláš. Nestalo sa. Čo je progresívneho na znížení daní pre právnické osoby? Rovno ti odpoviem - nič. Choďte za svojimi zamestnancami, účtovníčkami, a rozprávajte sa s nimi, ako by sa dalo niečo zlepšiť a príďte s návrhmi.

Na komunite sa neustále hovorí o nápadoch (tie mal aj Riško S.) a vôbec sa nejde do detailov. Ak má strana prežiť po prvých veľkých voľbách, tak potrebuje silné odborné skupiny. Aby som neznel len negatívne, politická stránka práce PS je inovatívna a na dobrej úrovni.

Neznalosť zákona neospravedlňuje + tento bod bol pod kolonkou daňových povinností. Ja skôr vidím problém v tom, že človek musí obehať niekoľko úradov, aby založil firmu, zriešil daňový úrad a niekoho zamestnal. To by mohol zabezpečovať “one stop shop”. Toto by mala pretláčať pravica a nie rušenie pokút a znižovanie daní.

Ako vravím - riziko podnikania. Ja to beriem ako dočasný ústretový krok pre sektor, ktorý je výrazne ovplyvnený ekonomickou krízou. Pri aplikovaní na všetky faktúry by pravdepodobne došlo k výraznému zneužívaniu systému podvodníkmi.

Bod hovoril všeobecne o benefitoch a to sú aj finančné benefity. Koľko firiem by začalo vyplácať zamestnancom len minimálnu mzdu a zvyšok nezdanene na ruku? O koľko by klesla priemerná mzda v SR? Aj nefinančné benefity sú benefity. Nevidím dôvod, prečo by sme mali štát oberať o príjmy, ktoré má v súčasnosti. Na tom nie je nič progresívneho.

Tomuto bodu nerozumiem, a to mám v sebe dve kávy :wink:

Aj rodinná firma môže odísť (napr. už len z okresu). Rodinné firmy nemusia podporovať komunitu. Čo je vlastne rodinná firma? Dvaja členovia? Čo ak jeden z firmy odíde alebo zomrie? Chápem tvoj cieľ - podporiť slovenské firmy, ale to sa dá aj inak.

To neznamená, že stredoškolák je automaticky schopný robiť štatutára. Decká sa majú vzdelávať a nie pracovať či podnikať.

Ja si myslím, že podnikateľ si nájde lepšiu cenu a sám si má uvedomiť, že preklad webu mu dá určité benefity. Slovensko má dôležitejšie problémy ako sú nejaké preklady webov…

Podnikal si niekedy?

Áno a ty? Dosť hlúpa reakcia…

Tak potom sa uprimne cudujem.

Chcel by som podnikat bohuzial tie nezmyselne zakony, co sa casto menia ma od toho odradzuju.

Jedine pre co som sa toho sna nevzdal je, ze som volny. Nepoznam lepsie obdobie na zacatie podnikania ako ked nemam za nic zodpovednost a plno casu.

Moja matka mala dlho exekucie kvoli nevyplatenim fakturam.

To je pekný príklad, lenže ty nemáš v 3000 obciach na slovensku skúsených manažérov že? A čo sa v obciach na slovensku v podnikoch skôr deje (inak je ich dosť veľa) rodinkárstvo,tunelovanie,korupcia alebo takýto rast? Musíš porovnávať aj všetky prípady keď si poslanci prerozdelovali byty, uliali peniaze, dotovali nerentabilné podniky a tak ďalej a ďalej. Ak by si mal za každý môj takýto príklad dať jeden pozitívny a fungujúci tak dlho písať nebudeme.

Napisal som len moj nazor, suhlasit s nim samozrejme nemusis. Akceptujem to.

Ja by som viac štruktúroval prvú kategóriu - “Nastavenie systému”. Mohli by sme potom opatrenia rozdeliť do kategórií, bolo by to prehladnejšie.

Napadajú ma tieto kategórie k nastaveniu systému (v zatvorke priklad):

• začatie podnikania (počet úkonov, proces, registrácia firmy, atd…)
  • zlepsenie vedlajsich procesov (napríklad stavebne konanie - uzemne, stavebne, kolaudacne, dostupnost sieti, internet)
  • financovanie (podpora pristupu ku kapitalu, uvery, statna pomoc)
  • dane (najma zjednodusenie systemu, licencie, superhruba mzda)
  • pravne opatrenia (cas na vyriesenie sporu na sude, ochrana mensinovych investorov, vek na zacatie podnikania, riesenie insolvencie)
  • medzinarodny obchod (podpora exportu z vizie, colne domumenty a podobne)
  • uz som spomenul v sekcii “financovanie” statnu pomoc, ale mozno by bolo dobre sa samostatne venovat dotaciam, najma na podporu vzniku pracovnych miest. V navrhovanych kategoriach je uz spomenuta “Štátna podpora podnikania (public-private partnership)”, mozno myslime to iste.

Navrhujem urobit taky brainstorming, dat tieto kategorie do zdielaneho dokumentu, a spolu doplnime body, co by bolo treba urobit. Nasledne by sa pripravili opatrenia.

to su všetko parcialne opatrenia a navyše príliš pravicovo-liberálne. väščinou všetko o zjednodušení podnikania. štát ale tvoria nielen produktívni občania ale aj odkazané skupiny. ak všetky naše opatrenia zrealizujeme zvýši sa životná uroven aj odkazanej skupine?. ak sa znizia dane, odvody a zvysi sa čistý prijem podnikatela ci zamestnanca z čoho sa budu zvyšovať soc. davky odkazanym slovakom aby živ. uroven dobiehala zapad aj v ramci tychto skupin? a ak sa jednym prijem zvysi a druhí budu stoputí ako posl. 6r. kde bude potom solidarita kt. má PS vo vízii? Toto treba porovnať, premyslieť a vyšísliť pri kazdom jednom ekonomickom opatrení.

Bod č. 1 v cieloch hnutia by malo byť dorovnanie prijmov a soc. davok slovakov voči medianu eurozony, napr. do r. 2030. ak by sme s EU toto vyrokovali a nasli spôsob ako sa k tomu blížiť mnoho inych problémov by sa postupne vyriešilo samo. hroziva emigracia by klesla na beznu uroven- a navratom resp. neodchodom nasich Top ludskych zdrojov by sa aj rozne deformovane oblasti napravili. ak tu ostane resp. sa vrati, mladosť, krása, vzdelanie, morálka. toto bude zarukou vyššej kvality spoloč. života. samo o sebe. po r. 1990 sa rodí inym typ detí, skôr nekonzumná generacia s prosocialnejšími hodnotami, prip. tí mladí kt. maju skusenosť ako veci funguju na zapade by len svojou prítomnosťou boli prekazkou pre korupčne ladených ludí staršej generácie. Takže ciel je aby pomer mladí migranti vs imigranci zo slovanskej zony bolo 1:1. napr. max. 100tis pracujucich a studujucich slovakov mimo SR, kompenzovanych 100tis čechmi, ukrajincami poliakmi atd a to aj v gender pomernom zastupení. pri dorovnani prijmov voči zapadu by to nastalo automaticky. samozrejme mnoho prav. stran ma fas. antisolidarne programy a mnoho mladych potom k antisolidarite (menej štátu) inklinuje. treba kultivovat tych kt. este tomuto antisocialnemu prudu neprepadli

Vízia je pravicová a chýbajú v nej sociálne veci, zdravotníctvo, energetika, …

Z čoho by sa dorovnávali príjmy a sociálne dávky?