Navrhované opatrenia - čo zatiaľ máme

Navrhované opatrenia - čo zatiaľ máme
0

Vízia nie je zlá, treba s ňou cieľavedomo pracovať. Pravičiarom sa dnes zdá príliš ľavicová, ľavičiarom, naopak, príliš pravicová. Ja som viac pravicovo orientovaný.
Ľudia, ktorí nie sú zdravotne hendikepovaní, by mali byť schopní sa o seba postarať sami. Pokiaľ sa o to preukázateľne snažia a nedarí sa im, potom je chyba v systéme a musíme im zo solidarity pomôcť. Do systému potrebujeme “naliať” práve toľko solidarity, aby mali dotknutí, inak hendikepovaní ľudia možnosť si to nejako (TBD) vynahradiť. Pokiaľ pridáme príliš veľa solidarity, systém prestáva byť zdravo motivujúcim.

Takto univerzálne postavená otázka ma zdvíha zo stoličky. Rozoberme si dôvody, komu konkrétne a prečo by sme mali dorovnávať príjmy. Aké máme záruky, že dorovnanie bude použité na to, čo má pokrývať solidarita? Skúsme radšej odstraňovať rôzne deformácie, ktoré tu vznikajú na základe zlodejstva, protekcionizmu i nezmyselnej regulácie na rôznych úrovniach.

Kdesi som tu čítal diskusiu aj na tému univerzálneho základného príjmu. Neviem a nemôžem sa s tým stotožniť. Ľudia podľa mňa potrebujú k životu rôzne podnety, ktoré im prináša pracovný proces. Práca nie je len drina. Je to i možnosť vzdelávať sa, nadväzovať a udržiavať medziľudské vzťahy a inak sa vyvíjať. Pokiaľ ľudia prestanú pociťovať nutnosť pracovať, aby sa postarali sami o seba a svojich blízkych, bude to začiatkom konca. Alebo sme to už aj prešli?

To nebola univerzálne postavená otázka, na ktorú si mal všeobecne reagovať. Bola to otázka na PjerSid, len ti to akosi ušlo…

dakujem, bližšie som svoj pohlad vysvetlil v inych diskusiach. napr. “vízia iba pre vyvolených?”… jednoducho povedané jednotnými hranicami sme sa stali absolutne sučasťou EU a hrať sa na rozdielne ekonomiky a soc. systemy je podla mna podvod a fašizmus. neodkázané skupiny slovakov mozu ist pracovat ako do Bratislavy tak do Londyna, Paríža, Viedne… ale soc. davky ako napr. ID sa odvíjaju od “NASICH” platov a tam sa nejak rata % pomeru, i to je este deformované cez stravne listky bonusy atd. tiez valor. si ovela mensie ako rast platov. treba si uvedomiť že tu za súhlasu EU prebieha ekon. genocída odkázaných skupín. žaba sa varí pomaly ale napr. posl. 6r uz vytvorilo hodne velky rozdiel aj medzi i tak nedostatocnymi slov. mzdami a soc. davkami u nas. toto sa napr. nedeje v CR, tam aby chranili slabsich, neprijali euro, neznicili solidarny pilier poistovne, odstrihli biznis cirkvam, soc. davky zvysuju dostatočne atd… pokial by aj solid. pilier znicili zrejme by valorizovali ine soc. davky rozdielne ako star. dôchodky, lebo tam je obrovsky rozdiel(predsa len star. dôchodca je človek kt. si za života dačo zarobil usetril, ma 2.3 pilier atd) a má tiez mensie potreby ako mladsí clovek. (sirota, invalid atd). to neplatí o ludoch kt. maju 70+r samozrejme. bolo jednoducho necitlivé a od ekonomov špinavé, prijať všetky mozne antisolidarne nastroje a nijako pritom nechraniť odlisne soc. skupiny. napr. 2. pilier pre invalidov mal platiť štát,(vtedy by aj valorizacie mohli ostat symbolicke ako je to teraz) uvazovali vraj o tom ale neschvalili to. pri nasej vyske 2. piliera je vlastne prvy rozdeleny na dva. podla mna je to otazka pre europsky sud pre ludské práva

Je to smutné ak taká rozsiahla vízia nerieši soc. systém

Voľné živnosti v jednom povolení na podnikanie - máme cca 40 strán živnosti. Každú treba žiadať samostatne. To už dnes nie je problém, vďaka elektronickému občianskemu. Ale načo to komplikovať. Chápem, ak niekto potrebuje konkrétnu živnosť do zahraničia, tak sa mu vydá. Ale napríklad, mám projekčné práce a potom mi zavolá zákazník, že chce len rozmnožiť projekt a v princípe, by som mal mať ešte aj živnosť na rozmnožovanie. Ale ja ju nemám, tak len dúfam, že nedostanem pokutu za neoprávnené podnikanie. Alebo si rýchlo túto živnosť vďaka elektronickému občiankemu doplním, a takto si deň po dni doplním všetky a štát mi ich zakaždým vystaví, podpíše a jednu po druhej zadarmo pošle poštou. Takže namiesto, jedneho papiera štát vystaví a pošle čo ja viem 50 listov. A znásobte si to počtom podnikateľov… Zbytočná byrokracia na strane štátu.

Sídlo, dnes keď sa štát vyhráža doručovaním do elektronickej schránky mi príde fyzické sídlo ako duplicita. Zvlášť pre nejakých freelencerov, ale aj pre ľudí, čo žijú v podnájme. Musia si sídlo viac menej iba formálne prenajímať. A vlastne biznis model založený na neschopnosti štátu je virtuálne sídlo. Podnikateľ zastupuje funkciu štátu.

Takže nariekaš nad tým, že štát operatívne rieši tvoje potreby. Živnosti tu nie sú len pre tvoju záťaž a pre Finančnú správu. Slúžia aj spotrebiteľom, ktorí si vedia jednoducho zistiť, či sa činnosti venuješ dlhodobo, alebo si si ju nahodil nedávno…

Asi moc sleduješ Vaskyho. On sa vyjadruje takto hlúpo. Potom sa čudujeme, že slová ako fašizmus a genocída devalvujú.

mozem sa vyjadrovať iba hlupo alebo pravdivo. oboje nie je mozné, čiže mi radšej vyvráť v čom sa mýlim. moznost zarobku v EU je pre produktívneho slováka 3+tis eur, soc. davka pre odkazaného 300-400eur. to je 10nasobny rozdiel v zivotnej urovni. je to pravda alebo hluposť? je to len hra na rozdielne ekonomiky a je to genocída odkazanych skupin. za tym si stojím. neexistuju hranice statov, nemozu ani rozdielne ekonomiky. starobné dôchodky narastli za posledne 4r. o 25eur, invalidné o 20eur, treba porovnat o kolko vzrastli napriklad nase mzdy za to obdobie alebo dôchodky v inych státoch EU. po tomto porovnaní to mozme kludne verbálne hyperbolizovať bez bazírovania na tom či sme nejaké slovo devalvovali či nie. viac ako hodnota slova by pre nás mala znamenať hodnota človeka. vaskyho si pozriem v ramci humoru, on bojuje za kotlebu a kollara ja za odkazané skupiny, čiže na jednej lodi s nim isto nie som)

To sa ale neda takto porovnat, vzdy treba dat primerane porovnanie, kolko zarobi, tolko v buducnosti moze dostat. Vid: https://blog.postoj.sk/26029/zneuzivaju-mladi-podporu-v-nezamestnanosti-na-sabaticke-volno

Ja mám radšej inteligentný humor a nie žumpu :slight_smile:

Nemôžeš ísť dávkami hore len preto, že niekto v EÚ zarába 3+ tisíc €. Mzdy a dávky máme nižšie, lebo máme slabšiu domácu spotrebu a cestovný ruch. Pokiaľ nebudú ľudia viac vyťahovať peňaženky, tak bude tento rozdiel pretrvávať.

PS môže ovplyvniť krajinu, aby podporovala naše tovary, služby a turistické destinácie + aby štát vytváral nové pracovné miesta.

Mzdy mame nizsie, lebo mame tak nastaveny pracovny trh. Kym budu Slovaci ochotny pracovat za taku mzdu, tak mzdy nestupnu.

Skor by som to definoval kym budu Slovaci lacnou pracovnou silou. Na druhej strane ak by to tak nebolo, kopec spolocnosti by sa prestahovalo do krajin s takisto lacnou pracovnou silou. Mam na mysli napr automobilky a ich montovne.
Samozrejme by sa u nas zvysila tym padom nezamestnanost, co by malo aj dalsie negativne dosledky. A Kazimir by mal velky problem so svojimi grafmi. :smiley:

Jednou z veľmi silných príčin, prečo ľudia objektívne nevyťahujú viac peňaženky je, že my na Slovensku si bývanie neprenajímame. Kupujeme si ho, a preto si potom 2x rozmyslíme, čo ešte budeme kupovať. Potreba vlastniť nehnuteľnosť zrejme vyplýva z pretrvávajúcej nedôvery pri prenájmoch. Ľudia sa obávajú podvodníkov, nevymožiteľnosti práva a pod. A zrejme stále ešte oprávnene. :frowning:

Nemyslim si, ze by sa toho bali. U nas na Slovensku je celkom zauzivane vlastnit nieco a hlavne nehnutelnost na byvanie. Casto ale potom zistis ze ta to stoji viac ako ten podnajom :slight_smile:

pokusil som sa zhrnut dosial navrhovane opatrenia na zlepsenie podnikania a pridat svoje napady.

hodil som vsetky navrhy do excelu pre vacsiu prehladnost a roztriedil do kategorii ako ich uviedol Michal Truban (@truban) v uvode tejto temy.
myslim, ze k niektorym by sa hodili samostatne temy na diskusiu v ramci kategorii, tiez by sa hodilo pokusit sa vycislit dopady na statny rozpocet tam kde je to mozne resp. su dostupne info.

pre vybrane navrhy by sme tiez mohli urobit anketu aby sme zistili podporu v komunite.

prikladam link:

https://drive.google.com/open?id=1a_K9lAA-AdSlIQN7_B61wYAyANNUwWIH

napady, ktore este neboli v tejto teme spomenute uvadzam nizsie (niektore su prevzate z inych tem v komunite, ktore som cital):

1. zvýšenie kvality služieb štátu pri komunikácii s občanmi a podnikateľmi na úradoch. Zavedenie prístupu ako v súkromnom sektore ku kontrole kvality (napr. mystery shopping, dotazniky spokojnosti klientov - obcanov, KPIs) a časť odmeňovania úradníkov viazať na kvalitne vykonávanú prácu v nadväznosti na kontrolu kvality
  2. zvýšiť motiváciu štátnych zamestnancov k úsporám štátnych výdavkov cez odmeňovanie úspor - bežne sa vyčerpá rozpočet úradu, štátnej organizácie na 100% aj keď to nie je nevyhnutne potrebné. Pri motivačnom systéme odmeňovania zamestnancov úradu za usporené prostriedky je potenciál na úspory štátu. Netýkalo by sa napr. výdavkov na komunikáciu s občanmi (front office) alebo výdavkov na podporu podnikania aby to nebolo kontraproduktívne a na druhej strane neznižovalo spokojnosť občanov so službami štátu.
  3. systém anonymného nahlasovania podozrení na korupciu, neefektívne výdavky, porušovanie predpisov pre štátnych zamestnancov. Možnosť nahlásenia na špeciálnu nezávislú inštitúciu, i keď aktuálne zrejme neoficiálne funguje smerom k opozícii
  4. podmienka určitej dĺžky praxe v súkromnom sektore pre nových štátnych zamestnancov prípadne aspoň vedúcich zamestnancov, ktorým by prospeli skúsenosti z “druhej strany” a mohli by priniesť nový vietor do štátnej služby
  5. postupná reforma tabuľkových platov aby neboli pod minimálnou mzdou ale motivovali štátnych zamestnancov - aktuálne je veľa tabuľkových platov pod minimálnou mzdou - tie sú síce dorovnávané do minimálnej mzdy ale stierajú sa rozdiely medzi podriadenými a vedúcimi, prípadne medzi absolventmi a dlhoročnými zamestnancami
  6. zákaz vypísania nového verejného obstarávania menej ako 6 mesiacov pred koncom funkčného obdobia politikov - volených zástupcov vrátane im podriadeným úradom a organizáciám - obmedzenie možnosti tunelovania pred koncom funkcie politika či politického nominanta
  7. obmedzenie podpisovania zmlúv na max.platnosť 1 rok po skončení funkčného obdobia politika - voleného zástupcu vrátane im podriadeným úradom a organizáciám - obmedzenie možnosti tunelovania politika či politického nominanta. Nutné definovať výnimky a spôsob ich schválenia.
  8. zákaz vypísania verejného obstarávania “na mieru” dodávateľovi plus definícia kritérií “na mieru” - napr. keď podmienky spĺňa iba jeden výrobca, produkt, keď je uvedená menej dôležitá alebo nepodstatná vlastnosť produktu s prílišnou presnosťou a pod.
  9. daňové priznanie automaticky vyplnené štátom, podnikateľ ho len schváli alebo požiada o korekciu - štát na základe podaných výkazov podnikateľa a ďalších dostupných informácií vygeneruje daňové priznanie a zašle podnikateľovi na schválenie s požiadavkou na zaplatenie dane. Podnikateľ môže požiadať o korekciu a doplní alebo opraví informácie k priznaniu.
  10. zjednotiť IČO, DIČ a IČ DPH tuzemskej organizácie pre zjednodušenie administrácie podnikateľom
  11. maximálne zjednotenie lehôt na vykonanie povinností podnikateľov a komunikáciu so štátom (obojstranne), t.j. Tam kde nie sú relevantné prekážky zjednotiť lehotu na 15 alebo 30 dní pre všetkých podnikateľov a zároveň pre štát a tiež iné inštitúcie ako poisťovne atď. Samozrejme definovať rozumné výnimky.
  12. možnosť vybaviť úradné záležitosti na úrade nezávisle od miesta bydliska občana / podnikateľa, tam kde je to možné - samozrejme na odborne príslušnom úrade ale bez potreby posielania človeka na iný úrad len kvôli bydlisku v inom okrese.
  13. povinnosť štátu vždy zverejniť v elektronickej zbierke zákonov úplné znenie aktuálne platného zákona nie len novelu.
  14. prispôsobiť hlavný informačný portál štátu na spôsob “user friendly” pre používateľov vrátane call centra, video školení - štát by mal poskytovať komplexné informácie podané prehľadným spôsobom s aktívnymi linkami na ďalšie informácie či priame vykonanie elektronickej služby. Taktiež call centrum by malo skutočne poradiť nielen navigovať na web stránke. Nepovinné online školenia vrátane video návodov pre rôzne povinnosti podnikateľov by mali byť dostupné zadarmo na portáli, taktiež kalendár seminárov pre osobnú účasť.
  15. pravidelné semináre organizované štátom v regiónoch zadarmo k rôznym povinnostiam podnikateľov - napr. témy ako platenie daní, odvodové povinnosti, zmeny legislatívy pre podnikateľov
  16. zoznam všetkých povinností podnikateľa podľa predmetu činnosti na jednom mieste na informačnom portáli - napr. vo forme checklistov po zadaní predmetu činnosti, rozdelené na všeobecné a špecifické podľa činnosti, s možnosťou vyžiadania automatickej emailovej notifikácie pred blížiacim sa termínom povinnosti voči štátu
  17. prijímanie zmien k dôležitým zákonom max. 1 krát v roku s platnosťou zmeny od 1.1. nasledujúceho roka, ideálne zverejnené min. 3-6 mesiacov pred platnosťou zmeny najmä pre daňové zákony, zákonník práce a iné zmeny s veľkým dopadom na náklady alebo čas podnikateľov
  18. štátna podpora malým a stredným podnikateľom pri investícii do preferovaných odvetví s vysokou pridanou hodnotou. Neobmedzená len na komplikované eurofondy ale nad rámec eurofondov, jednoduchá pomoc vo forme úľav na daniach, poplatkoch, podpora pri zamestnávaní, týkalo by sa aj zahraničných investorov a zahraničných kvalifikovaných zamestnancov. Vhodná oblasť napr. informatika, dôležité presnejšie definovať. Toto by mohlo podporiť skutočný rozvoj odvetví potrebných pre budúcu ekonomiku.

tesim sa na diskusiu, kritici podte do mna :slight_smile:
pripadne dajte napady co este chyba, co viac rozpracovat alebo prediskutovat.

Toto vidím ako nesprávny krok. Ja podnikám a účtovníctvo mi robí zodpovedná osoba, ktorej verím. Ale ak by to bolo tak ako píšeš, tak aj tak by som musel mať účtovníčku ďalej. Lebo to schválenie nie je len jednorazová procedúra. Tam treba veci skontrolovať - za celý účtovný rok.

A anonymnej uradničke štátu neverím, že daňové priznanie spracuje v môj prospech.

Navyše prečo by mali nepodnikatelia platiť náklady štátu na podnikateľov?

Rozumnejšie by bolo keby daňové priznanie bolo jednoduchšie a elektronické, tak aby udaje, ktoré som štátu dal v priebehu roka už boli vo formulári zahrnuté. Tak aby pre živnostníkov a SME (mikro, malé a stredné podniky) nebolo daňové priznanie strašidlo, ale pomoc.

Inak samotné daňové priznanie nie je až tak problematické. Samotný problém je inde: rozlíšenie a uznanie čo je nákladom podnikania. Viď príklad prezidenta a jeho firmy. Ak by existoval autorizovaný výklad, tak je to jednoduché. Prídem na konzultáciu na daňový úrad a tam mi vysvetlia pohľad štátu. Na konci konzultácie dostanem “papier” s podpisom, že som to urobil podľa ich konzultácie a nemusím sa obávať daňovej kontroly, ktorá môže mať iný pohľad. To je podľa mňa celý problém účtovníctva - nejednoznačné výklady.

Stat by mohol zabezpecit podrobnejsi vyklad - mozno priamo v tlacive alebo setrnejsie - odkazom na nejaku stranku.

Bohužiaľ zákon a ani smernica nevie pomenovať každý detail. A ani nemá, lebo bude tak obsiahla, že sa v nej aj tak nik nebude vyznať. Ale je neprípustné, aby jedna daňová kontrola niečo vyhodnotila a druhá povedala opak.

Tu som to myslel podobne ako v štátoch: najmem si auditora, alebo konzultujem na daňovom. Výsledok auditu (alebo konzultácie) mám potvrdený a prípadná kontrola, ktorá nebude súhlasiť s mojim postupom si nesúhlas musí vyriešiť s auditorom (daňovým konzultantom). Nie so mnou, lebo ja som postupoval podľa rady zodpovedného odborníka. A to slovo zodpovedného podčiarkujem.

studoval som ale uz davno na FHI EU ale ekonomike sa nevenujem. ale mam taky dojem, ze sa tam spominalo, ze napr. v USA maju podrobnejsi popis k danovemu priznaniu a tusim to dokonca aj obsahuje vycislenie, kolko si za vytvorenie danoveho priznania moze uctovat danovy poradca - ale to len naokraj.

kazdy detail to nemusi pomenovat - ale medzi kazdym detailom a velmi strohym navodom je siroka oblast. pri dobrej voli niekde medzi tym by sa dalo najst nieco, co by bolo realizovatelne.

To ano. Tiez nerozumiem, ako sa toto moze stavat. O com to svedci ? Ze niekto nie je dostatocne kompetentny ?

A ako sa to realne da urobit ? Aspon ilustracne… Je v kompetencii statnych uradnikov rozhodovat o vydavkoch ?

Vo vseobecnosti - ak by statne urady, institucie ale aj podniky boli riadene tak, ze na istych urovniach by boli riadiaci pracovnici, ktori by mali istu mieru pravomoci (ale zaroven aj zodpovednosti) ako nakladat so zdrojmi, potom by sa to mozno dalo.

Ale tu je trochu aj problem - uradnici mozu preferovat kratkodobe a osobne motivacie pred dlhodobym efektivnym fungovanim.

Chcelo by to urobit dokladnu analyzu a reformu fungovania statnych institucii. Pozriet sa na kompetencie a zodpovednost uradnikov.