Nová spoločenská dohoda- sexuálne obťažovanie, #metoo

opatrenie
diskusia
Nová spoločenská dohoda- sexuálne obťažovanie, #metoo
0

Vychádzajúc z textu - M. M. Šimečku -odomknite zadaním emailu

“Na jednej strane je násilie na ženách, fyzické aj duševné. V týchto prípadoch niet o čom diskutovať a aj medzi väčšinou mužov už dlhšie panuje zhoda, že má byť potrestané.” Preto sexuálnemu násiliu sa tu venovať nechcem.

Hlásime sa k rovnoprávnosti:
" Našou víziou je Slovensko, kde väčšina nielen rešpektuje práva menšín a znevýhodnených skupín, ale aktívne vytvára príležitosti na to, aby tieto práva mohli byť reálne využívané"

Takže otvárame témy - Ženy v politike
a vieme, že politická kultúra si vyžaduje zmeny.
Ale v praxi -

Je ťažké prepnúť z humoru na Zomri, do vážnejšieho dialógu. Ale budeme(aj ja) sa to musieť naučiť.

Byť korektný neznamená byť nudný a bez humoru, problém je kumulácia nekorektnosti, keď na jednom stretnutí sme museli spúšť dvojzmyselných poznámok a vtipov až preseknúť a mohlo to byť prítomným dámam nepríjemné.

Cieľom témy nieje vymenovať vaše preferencie ale
1.predstavenie moderných noriem -existujúce pravidlá slušného správania* -firemnej etikety…
2. vybrať po dohode problém, situáciu a k nej odporúčané riešenia, a taktiež pomenovať čo je a kedy neprípustným konaním.
ďalej nejdem zachádzať

Cieľom je vytvorenie- alebo preloženie, či predloženie manuálu(formálneho rámca) o akom hovorí respondentka v rozhovore pre DVTV na interné účely komunity - ale z ktorého by sa neskôr mohol vypracovať dokument pre verejnosť, námet na verejné diskusie… nepomenujem to implicitne, načrtávam smer.

Diskusia o manuáli a jeho obsahu prebehne bez ohľadu, na domnelý konsenzus o potrebnosti či nepotrebnosti takého dokumentu.

Vopred upozorňujem, patria sem len príspevky k téme a udržujúce plynulosť diskusie. Kŕmenie trollov zakázané. Kto si chce pokecať o korektnosti a jej zbytočnosti nech si vytvorí vlastnú tému.

Upozorňujem vopred, príspevky sa môžu (snáď po adekvátnom vysvetlení) aj mazať.

Ak sa clovek sprava normalne, slusne, s uctou k sebe aj druhemu, nepotrebuje ziadne pravidla alebo spolocenske dohody. Ale zaklad takeho spravania musi mat uz vo vychove. Je to cisto moj nazor. Dufam ze to nie je povazovane za trolling :grinning:

normalne, slušne a s úctou je príliš všeobecné a každý si to môže vysvetliť po svojom a resp. Môže si povedať, že je to akceptovateľné pretože si neuvedomuje ako to môže brať niekto kto má iné normy, zvyky atď.

Fakt prvé čo očakávam sú už hotové kódexy správania alebo ako to nazvať - kto pracuje v neakom korporáte očakávam že tam niečo takéto existuje a potom môžeme prediskutovať jednotlivé body

Prispevok zmazany na ziadost autora vlakna.

Casto sa nad tymto zamyslam. Ako feminista, ale aj ako muz a otec.

Z mojho podladu tu ide o moc - neuvedomujeme si to, ale postavenie cloveka a o to viac v muza v spolocenskej, pracovnej alebo rodinnej hierarchii ma obrovsky vplyv na mmoznost (vo vacsine pripadov) zeny sa obtazovaniu, aj verbalnemu branit. Ked mate dieta a ste slobodna matka, tak si tazsie dovolite povedat stop explicitnym poznamkam svojho nadriadeneho. Ked ste mlada novinarka, tazsie poviete nie komentarom uznavaneho starsieho kolegu. Proste podvedome sa bojite. Alebo uplne vedome.

Ako muzi mame este jednu ‘vyhodu’. Sme fyzicky silnejsi ako zeny. To dava zeny do pozicie, ze v pripade ak by malo verbalne obtazovanie prerast do fyzickeho, tak prehraju. Preto radsej mlcia, pretoze sa boja, ze by ich odpoved mohla viest k fyzickej reakcii. A boj by prehrali.

Preto je pre mna rodova rovnost o rovnosti moci.

včera prebehla diskusia (48 minúta) Oľga Pietruchová: “Čo sa týka mechanizmov tie máme nastavené pomerne dobre, máme veľmi progresívny antidiskriminačný zákon… sú firmy ktoré majú vypracované kódexy správania, majú vypracované celé postupy” a k tomu som chcel nasmerovať toto vlákno, nastúpil som do práce a (už nehovorím, že prešiel školou) neviem aké správanie je a aké nie vhodné a skrátka málo sa informuje a tlačí na definovanie slušného správania, nieje diskuisa alebo okej začína- o tom čo je v spoločnosti vhodné a aké sú následky nášho konania alebo ako sa cíti ten druhý - možno z toho sála pokus o hyperkorektnosť ale proste sa o tom nehovorí

dávam do pozornosti článok ako Slušní muži se musí postavit těm neslušným

Iba jeden môj postreh. Myslim si, že narast agendy okolo obťažovania súvisí s čoraz častejším javom vyzývavého obliekania sa žien. Je to iná forma “obťažovania”, ktorá často ovplyvňuje pocity a myslenie okolitých mužov. Takže niekedy je to len priamy následok situácie.

Tvoj pôsob uvažovanie by mal úspech v moslimských krajinách. Ja sa rád pozriem, ale mám dostatočnú sebekontrolu, aby som ženskú neobťažoval. Muž, ktorý sa nevie kontrolovať je slaboch.

Peter nielen v Moslimskych, aj v radoch “KDH/OLANO positive” je taketo Kuffovské myslenie “Ty môžeš za to že som Ťa znásilnil” celkom časté.
@belanp: aj keby sa po ulici prechadzala naha tak ju nik nema pravo obťažovať, ak sa muž cíti byť obťažovaný jej výzorom/konaním a nemá možnosť úniku tak ju môže požiadať aby ho neobťažovala či nahlásiť obťažovanie.

No, @Peter_Michalik a @rastislavz, nepochopili ste ma.
Napísal som len to, že je to môj postreh o tom, že vyzývavé obliekanie žien ovplyvňuje myslenie mužov.
Predstav si, že ju máš na očiach v práci dennodenne, či potom nedáš na to nejakú narážku alebo ti to neovplyvní tvoje myslenie.
Ja to neodsudzujem, mám rád vkusnú krásu, napísal som to len ako postreh, že takýto jav existuje.
Ale faktom je, že pri labilnejších frustrovaných jedincoch, to môže byť spúšťačom aj ťažšej formy obťažovania.
Čo vidíš, páči sa ti to, nemôžeš to mať, ale chceš to, prebúdza silu túžby, závisti až posadnutosti. (poučenie z Mlčania jahniat :slight_smile: )

Mne sa zda ze Ty si nepochopil nas. Co je to “vyzyvave oblecenie”? Niekoho mozno napriklad vzrusuju odhalene clenky a co teraz, kvoli nemu si maju vsetky tie clenky zahalit? V kazdej firme je nejaky dresscode, este som nevidel ziadnu firmu kde by zeny boli oblecene “vyzyvavo”. Ale aj keby, ked to mas denne na ociach tak si na to zvyknes a casom to prestanes vnimat, neslintas na to denne. Sorry ale fakt tomu nemozem rozumiet ako je mozne obvynovat obet nasilneho cinu ze si sama za to moze.
Ak ma niekto s tym problem ze je neukojeny tak to je jeho problem a nie tej zeny a mal by s tym nieco robit, bud si najst sposob ako sa ukojit alebo ist za psychologom, pripadne psychiatrom ak sa z toho stava patologicky problem. Pripadne ak sa nejaka zena oblieka tak, ze jej vypadavaju obcas prsia, tak moze na nevhodne spravanie upozornit svojho nadriadeneho.
Sposobov je vela ale ten najnevhodnejsi je sexualne vtipy, narazky a chytanie za zadok.