Nový volebný systém

Nový volebný systém
0

Nerozmýšľali ste ľudia nad tým … prečo sa tej korupcii na Slovensku tak darí? Aj teraz pozorujem že vznikajú nové a nové politické strany…
Ale keď čítam tie ich programy… vlastne žiadnu zmenu neponúkajú. Iba sa vymení jedna strana za druhú (často ešte horšiu).

Však na Slovensku iste žije kopec šikovných ľudí… čo by dokázali urobiť nejakú aplikáciu… typu…

Sadneš si doma k PC, zapneš aplikáciu, navrhneš zákon (alebo zmenu)… a ak ťa podporí pár tebe podobne zmýšľajúcich … o tvojom návrhu sa bude hlasovať…

Tým by sa zlikvidovala korupcia (nebolo by komu dať úplatok).
Predsa v 21 storočí, v dobe informačných technológií a internetu už žiadne strany nepotrebujeme.
Dnes sa dajú robiť voľby, referendá, hlasovania atď cez internet / mobil (napr.Estónsko). Naviac by to ušetrilo kopec peňazí.
To by bola priama demokracia… keď skutočne ktoríkoľvek občan môže takmer čokoľvek zmeniť (návrhom zákona)…
Samozrejme detaily a fungovanie podobnej aplikácie by sa doladili … diskusiou.
Rozhodoval by kolektív (všetci Slováci s IQ nad …)…
Hlas milionára bude mať rovnakú váhu ako hlas ženy na materskej.
Nebolo už dosť skorumpovaných politických strán a rôznych hnutí?

Nemyslim si, ze je to dobry napad.

Uz len to, ze aj ten najlepsi zakon ma aj negativne dopady. Kto bude vytvarat dane dopady (ci uz pozitivne alebo nagativne? Navrhovatel, ktory vidi hlavne tie pozitivne? Bude tomu predchadzat diskusia alebo rovno hlasovanie? Lebo diskusia moze ovplyvnit ludi a korupcia moze vzniknut tak, ze sa da dobry recnik uplatit aby vyzdvyhol tie benefity ktore ma aby mu co najvacsia populacia za to hlasovala a umyselne nespomenut alebo klamat v ostatnych veciach.

Dalej s bodom, ze by rozhodoval kolektiv s IQ nad je uplne diskriminacne a hlavne kto urci, ze clovek ma ake IQ a kedy to urci? Pred kazdym hlasovanim? Uplny nezmysel tento bod.

Mozno zaujimavy napad (pre mna vobec) ale velmi zle ponaty, bez zjavne zakladnych znalosti ako funguje stat a aky su ludia v state.

Dobrý úmysel ako zamedziť korupcii. No to riešenie podľa mňa prináša viac problémov ako riešení. Ja si vždy pri tomto spomeniem na vetu: “Priama demokracia nefunguje ani na bytovej schôdci, nie to ešte aby sa ňou riadil štát”.

Preto máme zastupiteľskú demokraciu :slight_smile: Možno v krajinách ako je Švajčiarsko sa s tým dá pracovať. U nás podľa mňa (zatiaľ) nie.

človeku ktorému skutočne záleží … neviem ani ako to napísať… Prijateľných podmienkach na život

nemôže predsa súhlasiť stým čo tu máme dnes… tisíce samovrážd, beznádej, zúfalosť, hlad, tisíce nútených slovákov v emigrácii, státisíce exekúcií…

a ak sa má jedna strana vymeniť za druhú … žiaľ nič sa nezmení. akurát pri korytách budú iné svine.

nečítal som ešte … čo ponúka Progresívne Slovensko… či kozmetickú zmenu alebo zmenu prospešnú pre ľudí.

životná skúsenosť ma naučila … je vždy lepšie robiť niečo - ako nič. a vy aspoň niečo robíte…

na podobný web alebo fórum ako je toto príde množstvo ľudí… tý ľudia sú nevšímavý, apatický, nikomu už neveria, nevyjadrujú sa… rovnako sú pohodlný… myslia si, že však to niekto spraví.

alebo že by už vyhynuli v dôsledku súčasnej politiky?

či je volebný preukaz diskriminačný?
niekto stým musí prísť… nejde hrať toho dobrého pre všetky strany.

mám postihnutého brata (na hlavu)… nevie čítať, písať… ale voliť chodí s mamou.

podľa čoho takýto “človek” volí? je to správne že takýto ľudia môžu rozhodovať ???

názor si urobí každý čitateľ týchto riadkov.

Tak smelo do toho, tu vám pošlem nejaké linky :slight_smile:

Pár konkrétnych riešení, ktoré PS vypracovalo v poslednom období:

Takze aby nedoslo k omylu, ja nie som za taky stav ako je tu. Ale ani omylom nie som za nieco z coho moze vzniknut nieco horsie ako divoky zapad.
Uz len dovolit ktoremukolvek obcanovi navrhnut zakon len tak napr. po robote po frustracii z nej a nechat hlasovat za ten zakon obcanov bez toho aby preslo to urcitym procesom.

Dalej stale mi pride diskriminacne s tym IQ alebo inym obmedzenim svojpravnych ludi na rozhodovani. V 18tich rokoch dostava clovek povinnosti ale aj pravomoci (napr. rozhodovat vo volbach) cize to nie je diskriminacne. Diskriminacne by bolo na zaklade vzdelania alebo rasy alebo pohlavia zbavit niekoho prava volit

Kazdym dnom ludia sa vzdelavaju alebo dospievaju a mali by mat pravo na volbu. Podla navrhu by mohli od urciteho IQ. Cize pred kazdou volbou by muselo byt robene IQ testy pre vsetkych aby sa zistilo kto ma pravo volit? Kde je setrenie? Kde je zmensenie korupcie?

A za dalsie, preco by mal mat psychopat s nulovym EQ ale s vysokym IQ viac pravo rozhodovat ako niekto ktor mal o 1. bod nizsie IQ ako by bolo stanovene?

To je mi luto, ale pokial nebol zbaveny svojpravnosti tak ma zakonom danu moc na pravne ukony ako napr. na volby.

Treba zmenu ale rozumnu a dat pravo iba ludu nie je ta cesta. Stale hovorim za seba. Ani vo Svajciarsku netvori zakony hociktory obcan, ale zakonodarci (zvoleni ludmi) a o zakonoch nasledne rozhoduju ludia v referende (neviem ci uplne o vsetkom ale myslim ze o vacsine).

ak chcete ísť do politiky, treba prijať aj nepopulárne riešenia. mať svoj názor…

a čecho-slováci mali tú česť zistiť čo je zastupiteľská demokracia. Finančné skupiny a oligarchovia zakladali politické strany na Slovensku ako s.r.o. Jedna bola čierna, druhá biela… tretia červená.
Bolo jedno čo si volič vybral. Vždy ostal podvedený. Na jednej strany beznádej, zúfalosť, samovraždy a na druhej strane miliardové kontá v daňových rajoch…

akákoľvek strana ktorá podporí priamu demokraciu - bude pre Slovákov prínosom.

občan musí byť pán… a nie skorumpovaný politici. dnes tá zastupiteľská demokracia napľuje do tváre aj 100t ľuďom ktorí prídu na námestia…

zastupiteľská demokracia v slovenskom prevedení = vôla mafie, vraždy, korytá…

Pevne verím že Slováci povedia zastupiteľskej demokracii Tak už dosť.

Celkom zaujímavá diskusia, ale…

Bohužiaľ všetko volanie po priamej demokracii je zatiaľ predčasné a zbytočné. Dva dôvody:

1. Nie sme na to pripravení. Priama demokracia funguje iba v skupine, ktorá má obmedzený počet členov. Štandardne je to obmedzenie veľmi nízke - je obmedzená číslom 1. Kto z vás je viac ako pár rokov ženatý, vie že už manželstvo je zmesou všetkých možných systémov: priamej demokracie, demokracie ale najčastejšie vlády menšiny. Niekedy dokonca aj diktatúry. A to hovoríme o rodine, nie o štátu.

2. je skoro jedno aký je volebný systém (dôležité je aby bol). Pokiaľ nebude fungovať široká kontrola zvolenej moci, tak sa to vždy zvrtne v korupciu, krádeže a pod. A tá kontrola nie je prostredníctvom úradov, polície a súdov. Musí to byť veľmi široká kontrola “neplatenej” verejnosti. Lebo iba tá je v podstate nepodplatiteľná. A nakoľko naša verejnosť je značne pasívna, preto môžu existovať skupiny ako Smer, SNS, ĽSNS ale aj SDKÚ a VPN malo svoje čierne ovce.

Záver: viac je treba aktivizovať ľudí ako meniť volebný systém…

Nie je. Keď si pozriem rebríček úspešných krajín (napríklad podľa ekonomickej slobody alebo HDP) tak volebné systémy úspešných krajín sú založené na jednotlivcoch (väčšinový alebo nejaký proxy systém) a neúspešné krajiny majú systémy podobné našemu (systém založený na politických stranách).

Je vidno ako správajú niektorí diktátori. Napríklad aké zmeny robí Putin, Fico alebo Orbán. Putin zmenil volebný systém na pomerný (aký je aj na Slovensku) s rôznymi prekážkami pre nové strany (musia mať v každom okrese stranícku bunku a pod.). Orbán aj Fico zmenil v niektorých prípadoch väčšinový systém z dvojkolovej voľby na jednokolovú. Pričom volebný systém v Austrálii ukazuje ako urobiť väčšinový systém viackolový v rámci jednej voľby (voliči číslujú poradie kandidátov).

Je zrejmé, že niektoré volebné systémy zvýhodňujú mafiánske praktiky politických strán a iné systémy preferejú jednotlivcov. Takže nie len že to nie je jedno, ale je to mimoriadne dôležité.

Takže hlas napríklad predavača, ktorý ma čas maximálne na rodinu a názor si tvorí z 30minút televíznych novín bude mať rovnakú váhu pri zákone ohľadom nejakej špecialnej témy napríklad z oboru zdravotníctva ako špičkového chirurga, ktorý sa venuje zdravotníctvu 12 hodín denne?

Alebo koľko ľudí bude proti minimálnej mzde 2 000€/ mesačne, prípadne zavedeniu UBI (aj keď na neho nemáme) alebo proti najnovším návrhom PS?

Zastupiteľská demokracia je aj o zodpovednosti a prijímaniu kratkodobo ťažkých opatrení.

Bohužiaľ aj ten výsledok, čo máme je prejavom demokracie. Preferencie Smeru opäť stúpajú, máme Kotlebu a povedzme si otvorene výsledky volieb sú skôr šikovnosťou reklamných agentúr ako politikov.

Jediná cesta z tejto situácie je podpora zodpovednosti samého za seba, čo najviac okresať štát a jeho (ne)zásahy a hlavne neformálne a dostupné vzdelávanie.

Súhlas.

Jednokolová voľba je už v slovenskej diktatúre realitou.

Prekážky politickým stranám sú už v procese:

No a trebárs aj také krúžkovanie kandidátov v parlamentných voľbách je vo svojej podstate len výsmech voličom - má to len minimálny dopad.