O kalkulačke hodnoty bytov IFP

O kalkulačke hodnoty bytov IFP
0

#1

Inštitút finančnej politiky vytvoril pod záštitou Ministerstva financií SR jeden úplne nepoužiteľný nástroj na výpočet hodnoty občianskych nehnuteľností. Kalkulačku hodnoty bytov. Tento nástroj je absolútne zbytočný lebo sa opiera o údaje, ktoré nezodpovedajú princípom trhovej ekonomiky.

Základná listina, ktorá je podkladom pre všetky výpočty prebiehajúce v rámci uvedenej kalkulačky používa základné údaje, ktoré sa dajú nazvať aj ako netransparentné! Dôvod je veľmi jednoduchý. Použité údaje reflektujú len vôľu (sen) predávajúcej strany a nezohľadňujú vôľu (ochotu) kupujúcej strany.

Okrem iného ceny, o ktoré sa kalkulačna opiera sú na báze čítania akýchsi inzerátov, ktoré môžu ľubovoľne uverejňovať nielen predávajúce strany ale i na províziách úplne závislí realitní sprostredkovatelia, či iné tzv. tretie strany so spoločným cieľom a síce chcieť nafúknuť cenu na maximum. Napríklad pre vyššie nastavenie dane z nehnuteľností, či pre vyššie nastavenie hypotékárnych úverov. A možno aj niečo iné. Kto to vie?!

Občanom sa ponúka veľmi úlystným spôsobom im dopomôcť vytvoriť ich subjektívne dojmy o tom, že hodnota nehnuteľnosti je vysoká (a stále sa len zvyšuje). Čo si vlastne občan SR aj môže želať myslieť, lebo je to na prvý pohľad úplne príjemná predstava. Predstava, s ktorou sa dá dobre žiť i spať. Ale je to opäť spôsob akým môže dôjsť ku realitnej bubline. Ku reakcii na (už) zmanipulovanom trhu. Reakcii, ktorá bude zaťažovať len a len ľudí (s ich už privysokými hypotékami a atď.). A nie banky a iné in-štitúcie, ktoré možnú novú realitnú bublinu spôsobia. Pod „odbornou“ (môj osobný názor je ale „odpornou“) asistenciou a so súhlasom skorumpovaných úradníkov štátu SR.

Na vysvetlenie uvediem, že v skutočne civilizovanom svete sa spracuvávajú pre štatistické účely len seriózne údaje pre potreby výpočtu hodnoty nehnuteľností! A síce také, ktoré stavajú nie na fantáziách o možných cenách ale na cenách, ktoré sa dobro-voľne obidvoma stranami uzavreli v kúpnej zmluve. A sú teda vždy známe každému slovenskému notárovi.

Vyzerá to tak, že Ministerstvo financií SR ako štátna inštitúcia neverí (neche veriť) notárom ale maklérom a realitným kanceláriám. Čo je čudné lebo ceny, ktoré sú uvedené v inzerátoch nie sú právne záväzné, ale ceny uzavreté v kúpnej zmluve už áno! Čo je podstatný kvalitatívny rozdiel v údajoch potrebných pre zodpovedne spracovanú t.j. plne kvalifikovanú štátnu štatistiku.

(Pritom tu garantujem i neskúseným a bojazlivým ľuďom v štatistike a v matematike, že viem veľmi dobre, čo tu píšem i preto, lebo … ja sama som dôkladne preštudovala jeden semester štatistiky v Nemecku. S hodnotením 1,3 u vysokoškolského profesora, ktorého kruté hodnotenia nepoznali hranice. A pravidlom ešte stále ostáva jeho puntičkárske skúšky málokedy zvládnuť, či zvládnuť len o vlások s hodnotením 3,9. Určite ale nie pre jeho milosrdnosť. Práve naopak. Platilo i to, že kto neprešiel perfektne štatistikou, neprešiel celým štúdiom. Skúška zo štatistiky bola u nás kľúčovou skúškou. Ale ako to teraz vidím tak to malo zmysel perfektne preštudovať základy štatistiky v Nemecku. A nie PhD. na Slovensku. A pritom sa intelektuálne natoľko predimenzovať, že tomu bude len verejná hanba).

Nemecku existuje oznamovacia povinnosť notárov o údajoch relevantných pre potreby výpočtov (reálnych) hodnôt nehnuteľností. Tieto sú poskytované nezávislým znal-covským výborom známych ako Gutachterausschüsse für Grundstückswerte. Pričom sa zachováva anonymita kupujúcej a predávajúcej strany. (V zmysle ochrany osobných údajov). Niet žiadneho dôvodu vymýšľať pod nešťastnou záštitou slovenského mini-sterstva fiktívne hodnoty na základe fiktívnych cien z inzerátov. I keď sú Inšitútom fi-nančnej politiky pre potreby verejnosti zradne označované resp. deklarované ako „ … skutočne inzerované ponukové ceny …“.

Aký druh skutočnosti sa tu chce vštiepiť ľuďom na Slovensku do hlavy? Skutočnosť o diktatúre cien jednej strany? Toto má byť na Slovensku realita?! Ani počas socializmu by takejto drzej „skutočnosti“ nikto nechcel dobrovoľne uveriť! I počas socializmu mali ľudia vlastný rozum a zdravú hrdosť!

Vzniká otázka:

Kto pre koho financoval a prípadne i naďalej financuje inzeráty pre potreby kalkulačky IFP? Ľudia na Slovensku nie sú takí hlúpi, aby nechceli rozumieť tomu, aký cieľ môže skrývať taká úplne sfejkovaná kalkulačka. A svetaskúsení slováci a slovenky už poznajú i to, čo znamená anglický výraz: „Garbage in. Garbage out“. Čiže smetie do (kalkulačky) a následne i smetie (z kalkulačky) von! Avšak múdri slovenskí občania a občianky už nechcú byť nikomu viac smetiari a plánujú pre seba len čistú budúcnosť. Bez regresnej rovnice doterajšej kalkulačky hodnoty bytov inštitútu IPF. Lebo poznajú i sami veľmi dobre svoju vlastnú ľudskú hodnotu a nepotrebujú, aby im ju niekto odkiaľsi nadiktoval, že akí majú a musia ľudia na Slovensku byť a preto za koľko majú, či musia niečo ku-povať. Lebo akási sfejkovaná kalkulačka IFP slúži na podporu zmanipulovaného myslenia ľudí na Slovensku. Ak, tak len ako pseudoargument!

Nezáväzný dodatočný odborný typ: a) TEGOVA a b) BASEL II resp. III.


#2

Jednym z moznych cielov takejto kalkulacky pripadne mapy cien nehnutelnosti je nastavenie vyberu dane z nehnutelnosti. V minulosti ju navrhoval Filko, ma ju vo vizii aj PS.

Moj osobny nazor je, ze to je nezmysel. Lebo ziadna mapa ani model objektivne nezachyti hodnotu nehnutelnosti. Ta sa da objektivne posudit len trhovo, pri predaji. Rovnake byty v rovnakej lokalite, mozu mat inu hodnotu, lebo na ne vplyva mnozstvo faktorov, ktore sa daju tazko objektivne posudit: susedia, zariadenie, vyhlad, stav…

Odhad hodnoty nehnutelnosti je subjektivny, lebo pre kazdeho moze mat nehnutelnost osobitnu hodnotu. Ta sa da objektivne posudit len pri predaji, podla toho, aku cenu je ochotny kupujuci/predavajuci ponuknut…