Obecný carsharing

Obecný carsharing
0

Po diskusii na Facebooku uvažujem o progresívnych témach, ktoré by mohli byť atraktívne nielen v krajských mestách, ale aj v menších okresných mestách, ktoré majú na SLovensku silné postavenie … ako priaznivec zdieľanej ekonomika mi napadla jej podpora, ale nielen podpora, ale aj aktívna participácia…

čo tak obecný carsharing? teda “obecné” autá, autá obcí, mestských organizácií a firiem zastrešené jednou organizáciou, ktorá okrem správy a účasti poskytuje aj prípadným záujemcom z radov občanov pre prípadné potreby … obec má právnu silu aby vymáhala neplatenie prenájmu aj dosah na ľudí aj hodnovernosť … ale sú aj nejasnosti …

vie niekto odhadnúť aká je vyťaženosť a koľko automobilov môže mať v správe mesto a mestké organizácie, školy, mestské správy a podobné inštitúcie? dalo by sa na tom vybudovať niečo?

čo by na tom bolo dobré a čo by bola prekážka?

V ramci elektromobility by to mohlo byt zaujimave, len momentalne pochybujem ze niekto by mal na nakup elektromobilov.

nemyslim si ze nejake relevantne mnozstvo. vo vacsich mestach mas poriesenu nejaku formu hromadnej dopravy a v mensich (< 10 tis obyvatelov) ak neratam nejake traktory technickych sluzieb tak auto ma tak starosta, mozno este jedno max. referentske k tomu, ale ze skoly by mali auta silne pochybujem.

skor vidim potencial v nevyuzitych autach obcanov - aj pomerne vyrazne vyuzivane auto je 90% casu zaparkovane a je vela ludi ktory vytahuju auta 1x-2x do tyzdna. paci sa mi napr. sluzba carrivederci ktora poskytuje platformu na prenajom aut sukromnym osobam https://carrivederci.com/

je to podla mna super vec, sam uvazujem ze to niekiedy vyuzijem a najlepsie je to vytvoril trh sam, bez akychkolvek statnych zasahov. samozrejme nic nebrani tomu aby aj verejne insttucie to vyuzivali ako technicku platformu pre sharing.

samozrejme potom je to reálnejjšie, tiež som uvažoval či by mohlo byť “progresívny” volebný sľub vybudovanie nabíjacej stanice …

ale predstava, že prídu autonómne elektromobily a ľudia sa ráno zobudia a zrazu začnú túžiť po carsharingu je podľa mňa zcestná … veľké mestá - krajské majú na to potenciál ale na “okresnej” úrovni to bude pre každého investora veľmi veľmi ťažké udržať to na ziskovej úrovni … obec - mesto, by v tomto prípade plnila nielen komerčný užítok carsharingu alebo aj iné úžitky … parkovanie v meste, sociálny rozvoj, dostupnosť služiieb, cestovný ruch a jeho rozvoj atd … teda nepriame efekty a nie priamy zisk…

jedna vec je súčasný stav a druhá jeho zmena … v súčasnosti všetky inštitúcie riešia nákup tzv, referentských áut neviem ako sú využité … ak by fungoval carsharing inštitúcii mohol by obecný carsharing nakúpiť pickupy, dodávky, multivany, suv a iné špecializované autá, ktoré by potreby obyvateľov aj inštitúcii riešili efektívnejšie a pestrejšie ako jedno vlastné auto …

v malých obciach by to mohlo fungovať jedine v kombinácii napr. s “družstevným” vybavením, záhradkárskou technikou a “strediskovou obcou” pre viacero obcí … tých miest medzi 10-50000 je na Slovensku tužím asi 70, čo nie je zanedbateľný trh …

a čo sa týka občanov, neverím, že slovák požičia vlastné auto nejakému podnikateľovi, ktorý ju bude používať ďalej … podľa znalosti malomeštiackej mentalitiy je myšlienka zdieľania áut občanmi pekná (aj nad tým som uvažoval) ale využitie mesta ako sprostredkovateľa sa mi zdá oveľa prijateľnejšie a “hodnovernejšie” ako obyčajná komerčka aj pre takéto rozšírenie ponuky …

Medzitym v Nitre niekto nakupil elektromobily za 70 000 pre policiu, ale vraj sa nevyuziju kvoli “zlej farbe”

Pritom cesty su v zlom stave. Uvidime kto sa na tom bude vozit. Nemoze to dat niekto do medii?

Skor realnejsie a vidom ze to funguje sa vozia spolu do prace a z prace. Ano bolo by vymakane, keby nemuselo auto stat pred firmou na parkovisku ale dalsia partia s nim isla domov. V podstate by znizili naklad na obstaranie toho auta o polovicu. Akurat ze su tri zmeny tak potrebujes tri partie… Alebo neobmedzeny pocet aut aby isto vedeli, ze ked im skonci zmena najdu tam auto.

Nie je potrebne, aby obce kupovali a vlastnili auta. Neustale vidim na cestach, ako sa z/do prace presuvaju ludia v pomere 1 clovek na 1 auto.

Efektivnejsie by bolo, keby obce vytvorili platformu, cez ktoru by ludia mohli shareovat svoje prazdne vozidla a zjednodusila im komunikaciu so spoluobcanmi, ktorych rano/popoludni caka rovnaka trasa.

Ludom co takto shareuju moze ponuknut nejake ulavy od obecnych poplatkov ci dani.

Platformy existuju stačí aby obce robili reklamu a vzdelávanie. Marek to ma aj na web stranke www.spoluprehviezdoslavovo.sk

to čo ty hovoríš je riešenie pre autonómne autá
… ale myslím, že nielen zo strany automobiliek bude veľký tlak aby sa autonómne autá nepresadili ako “kolektívne” autá … dôvod som uvádzal inde … na evidovanom aute strácaš ročne hodnotu vo výške 10% hodnoty… pri miliónoch áut s 10 000 hodnotou (priemerne) sú to miliardy, ktoré ekonomika “vytiahne” z ľudí… keby ľudia tieto peniaze hodili do “obehu” malo by to dosť inflačné vplyvy, takže napokon je toto riešenie výhodné pre všetkých … automobilky vyrábajú masovo autá, ekonomika sa neprehrieva a ľudia majú pocit bohatstva vo vlastnom aute …

… mne ide o to, že ak chceme skutočne zabrániť tomu aby bol svet (mestá, obce) stavaný pre autá a nie pre ľudí tak by to malo byť aj tými mestami a obcami podporené …

.

netvrdím, že obce musia kupovať autá … preto som na začiatku dal otázku otázku aký je vozový park miest (obcí) … ak zoberieme mestský úrad nejaké 3 referentské autá, obecné podniky 2 referentské autá, dodávka, malé nákladné auto, neviem či školy majú autá … tak už teraz majú nejaký vozový park… keďže sú to verejné peniaze väčšinou majú oveľa prísnejšie podmienky ich súkromného využitia ako firmy … pritom ich využívanie je často oveľa menšie ako pri firemných autách …

… vytvorenei užívateľsko pôžičkovej platformy by mohlo obci variovať štruktúru vozového parku — napr. namiesto 4 referentských áut podobnej kategórie iba 1-2 plus SUV, van a pod. čo by umožnilo efektívnejšie využívať na špecifické účely nielen pre dané organizácie aj pre občanov … pripojenei občanov či už zdieľaním miesta alebo zideľaním áut pre špeciálne účely (napr. dodávka, malý valník a podobne) by mohol byť bonus ponuky ---- občan by znížil náklady na vlastníctvo auta aj opotrebovanie …

… inač podpora cez úľavy by mohla byť atraktívna pre zapojenie občanov, to je dobrý tip…