Optimálne súžitie Bratislavy a okolitých obcí

Optimálne súžitie Bratislavy a okolitých obcí
0

Mnoho Bratislavčanov sa v Bratislave narodilo, vychodilo tam školy, pracuje tam a zrejme tam aj umrie. No mnoho iných ľudí žijúcich v Bratislave tam síce pracuje, ich deti navštevujú bratislavské školy, mnohé sa tam dokonca narodili, ale ani oni ani ich rodičia tam nemajú trvalý pobyt. Naopak, mnohí ľudia žijúci v obciach okolo Bratislavy majú trvalé bydlisko v Bratislave, väčšina z nich v Bratislave aj pracuje a aj ich deti tam navštevujú stredné a vysoké školy, ale bývajú v dome mimo Bratislavy. Nejde mi teraz o to, aby som poukázal, ako kto na koho dopláca. Nie. Chcem skôr poukázať na to, že Bratislava a jej satelity sú odkázané na dlhodobé spolužitie a rôzne “žabo-myšie vojny” sú len zbytočnou stratou času a energie. Mnohí z vás tu sú praví Bratislavčania, nepraví Bratislavčania a dúfam, že sa tu nájdu aj ľudia z okolitých bližších či vzdialenejších obcí. Čím pestrejšie zloženie, tým pre kvalitu diskusie lepšie. Len na ujasnenie uvediem, že ja už niekoľko rokov žijem a mám trvalý pobyt v Ivanke pri Dunaji, v Bratislave “len” pracujem, chodím na väčšie nákupy, rôzne športové či kultúrne podujatia a pod.

• Pokiaľ chceme naozaj budovať progresívne Slovensko, ako by mal vyzerať podľa vás taký progresívny rozvoj bratislavského kraja? Bratislava nebude dlhodobo schopná sa rozvíjať len v rámci jej súčasných hraníc. Občas si opäť ukrojí z okolitých obcí.
  • Čo by podľa vás mala Bratislava urobiť pre ľudí, ktorí tam dochádzajú za prácou, vzdelaním, zábavou a pod?.
  • A čo by naopak mali okolité obce urobiť pre Bratislavu?
  • Čo by sa malo dostať do strategických plánov?
  • A ako vieme ovplyvniť okolie Bratislavy, ktoré je za hranicami iných štátov?

V skratke si myslím, že optimálne by bolo postaviť Bratislavu na uroveň samostatného kraja s tým, že by do neho mohli patriť aj niektoré blízke susedné obce. Podobný model je v Česku, Rakúsku, Maďarsku…