Organizácia spojených národov

Organizácia spojených národov
0

Kedže sa začalo Valné zhromaždenie OSN na čele s Miroslavom Lajčákom, tak sa vraciam k tej voľbe Generálneho tajomníka, keď teraz vychádza najavo, že aké dohody sa nakoniec urobili.
Napríklad, za čo vymenili Rusi Lajčáka vo voľbe GT OSN, ktorým sa stal ten Portugalec napriek tomu, že GT mal byť z nášho regiónu. Vlastne stalo sa to ešte pred pár mesiacmi, ale naše média nevedia o takýchto veciach informovať. Teraz som náhodou čítal

S Lajčákem, který je zároveň slovenským ministrem zahraničí, Zeman podle svého mluvčího jednal také o reformě OSN a o novém Protiteroristickém úřadu OSN. Do jeho čela byl před několika měsíci zvolen Vladimír Voronkov, se kterým se dnes český prezident setkal po Lajčákovi.

tak nie je ťažké si dať veci dokopy, že v OSN zrovna teraz vytvoria nový úrad, ktorý vlastne až tak nový nie je, lebo preberie ľudí a agendu a náhodou zvolia za šéfa ruského diplomata. No a Lajčák dostal ako cenu útechy ceremoniálnu funkciu Predsedu VZ na jeden rok.

https://www.un.org/sg/en/content/sg/personnel-appointments/2017-06-21/mr-vladimir-ivanovich-voronkov-russian-federation-under

Ja by som v tom nevidel hneď spiknutie proti Slovensku - väčšinou to boli kvalitní kandidáti a regionálne preferencie sú podľa mňa dosť slabou výhodou. Rovnako by si tento post mohli nárokovať Stredná Amerika, Austrália, Juhovýchodná Azia, Blízky východ… na viac zo strednej Európy už jeden Generálny tajomník bol (z Rakúska).

Ja nehovorím o žiadnom spiknutí, to sú normálne politické dohody a nakoniec ani veľmi nešlo o Slovensko ako také, akurát, že sme sa dostali dosť ďaleko (avšak väčšie a pozitívnejšie mediálne PR mali bulharské kandidátky). Inak tá regionálna rotácia je fakt a teraz existovalo všeobecné očakávanie, že je na rade “Východná Európa”, kde Rakúsko nepatrí.

Until the Security Council announced it had backed Guterres, many observers thought Russia would support the newest nominee, Bulgaria’s Kristalina Georgieva, whose name was thrown into the ring only days before the Security Council’s decision.

It seems Russia backed down – and whatever political sweeteners it was offered to do so we may never know.