Pavel Sibyla vstupuje do PS - rozhovor v N a audiorozhovor Sme

Pavel Sibyla vstupuje do PS - rozhovor v N a audiorozhovor Sme
0

Od dnes je Pavel Sibyla @palo_sibyla nová posila v PS. Pavel je bývalý šéf Nadácia Zastavme korupciu a bývalým riaditeľom odboru vnútornej politiky u prezidenta Andrej Kiska. Zároveň je to dlhoročný novinár a nositeľ Novinárskej ceny.

“Nie som spokojný s tým, ako je spravovaná naša krajina. Politici sa však tvária, že všetko je v poriadku. Nechcem sa tomu ďalej prizerať, chcem ich vymeniť. Tak ako vo svojich predchádzajúcich zamestnaniach, aj v Progresívne Slovensko sa budem venovať téme boja proti korupcii, ale aj sociálnym témam.”

Rozhovor v Nku

Audio rozhovor SME

Mne sa nepáči to, že PS sa posúva stále viac a viac doľava. S obedami “zadarmo” pre každého nesúhlasím ako nesúhlasím s vlakmi zadarmo. Myslel som si, že sa budete snažiť o centristickú vyváženú politiku, ale ťaháte sa naozaj už príliš doľava a neviem, či liberálnou ľavicovou politikou oslovíte voličov Smeru. Mňa určite nie, to sa radšej počkám s čím príde Kiska. Škoda, lebo máte pre mňa veľmi prijateľnú zahraničnú politiku.

Tak tiež ma nepotešili formulácie v rozhovore. Mesiace sa hráme na centristickú stranu a potom takéto vymedzenie. Nie že on sám vníma PS ale že PS je ľavica… Je to nuansa jazyka, ale stále verejné vyjadrenie.

Ja nemám problém byť naľavo od stredu. Ale nech je o tom konsensus v strane a nie že urobíme pivot v mediálnej komunikácii na základe toho kto ako tak medialne znamy pristupi do strany.

Apropo, ono hodnotové smerovanie určujú členovia a môže sa stať že reálne sme podľa členskej základne na pravo od hodnotového zamerania p. Sibylu.

No,ja vnimam PS ako hnutie ludi z celeho politickeho spektra ale z jednym velkym cielom, zmenit zivot v nasej krajine k lepsiemu pre vsetkych. A prave preto som v PS.

Obedy zadarmo su fajn, a chapem argumentu rovnosti sanci. Je smutne, ak sedi hladne dieta v kute, lebo pochadza z chudobnej rodiny. Ale na druhej strane treba povedat, kto to zaplati, a diskutovat, ci nie su lepsie riesenia.

Rovnaky argument mozeme pouzit totiz vsade. Televizia zadarmo, chudobny nema pravo na informacie? Autobusy zadarmo. Ucebnice zadarmo. Obedy pre stredoskolakov zadarmo. Dialnice zadarmo…

Vsade v uvedenych prikladoch vznika nerovnost.

Plosne opatrenia su drahe, lebo: zadarmo dostane aj ten, co to nepotrebuje; klesa kvalita; system sa zneuziva. Vidime to pri vlakoch.

Obedy nema kto varit, lebo kucharky nezarabaju ani minimalnu mzdu. Uz teraz je kvalita diskutabilna. To treba riesit tiez. Ak nie som spokojny s kvalitou, som nuteny za produkt platit? Aky bude potom tlak na kvalitu sluzieb?

Vratme sa k otazke, kto to zaplati. Lebo plosne ‘zadarmo’ je neuveritelne drahe. Nebolo by lepsie zvysit rodinne pridavky, danovy bonus na dieta a podobne, zaviest nejake systemove kroky? Pavel argumentuje administrativnou narocnostou. Ja to vidim presne naopak. Prave vacsie prerozdelovanie je narocne na administrativu, a vznika priestor na korupciu.

Tu nejde vobec o obedy. Tie su len modelova situacia. Ide skor o pristup, ako riesit socialne otazky, aj z pohladu financii. Lebo ak mi niekto ponuka sluzbu, viem ze ma to bude stat ovela viac, ako ked si to zabezpecim sam. A ak neviem kontrolovat cenu a kvalitu, treba zvazit, ci ma takato sluzba zmysel…

Do kamena tesať! :slight_smile: A okrem platom dodávam normy a súťaže podľa cien.

Okrem uvedenych skutocnosti pripominam este otazku plytvania. Uz teraz je plytvanie v skolskych jedalnach (aj preto ako pise @lubo.kuzela lebo kvalita je casto miziva), ked ziaci vracaju nedotknute porcie, neuveritelne. Ktore sa navyse kvoli idiotskemu EU pravidlu nesmie ani pouzit ako potrava pre hospodarske zvierata. A ked to bude cele zadarmo tak sa zvysi “No sak daj, zadarmo je, ked Ti nebude chutit tak zahodis”…
Zena robi v skolstve a raz doniesla domov “kosti” pre psa lebo mali kuracie stehna. Neveril som svojim ociam kolko nedotknutych alebo iba minimalne dotknutych stehien tam bolo, bolo mi luto davat to psovi napadlo ma zeby som to sam zjedol, kolko zbytocne zamordovanych kureniec aby sa to cele nakoniec zahodilo…
Okrem toho je to nelogicke ze si rodic nemoze dovolit obed pre dieta v skole, lebo obed za tu dotovanu cenu ziadny rodic nenavari a dieta jest musi, cize rodic v podstate odmietne lacny obed lebo si ho nemoze dovolit a vzapati mu doma navari drahsi?
Take pripady treda riesit adresne nie plosne sprznit cely system kvoli par promile pripadov. Lebo v opacnom pripade preco by malo byt zadarmo iba jedlo v jedalni? Preco plosne nedotovat zakladne potraviny aby boli zadarmo aj v obchodoch, lebo predsa co ked nejaky rodic nema na to aby dietatu kupil mlieko?

Presne tak, PS ako lacno skočilo na Ficov populizmus.

Ano, vyrabaju sa neexistujuce problemy aby sa zahmlievali a neriesili realne… :frowning:
Tvarime sa ako chceme setrit, chceme zero waste, zvierata uz niesu veci ale citiace bitosti a do toho bum - obedy zadarmo… Podobny paradox ako s obmedzenim pouzivania plastovych sackov a plastovych slamok - a pritom uzakonime nutnost pouzitia plastovych jednorazovych rukavic akoby sme boli v akejsi rozvojovej krajine kde vsetci maju lepru a neumyvaju si ruky. Uz som zazil ze v jednom nemenovanom obchode si baba balila pecivo do plastovej rukavice lebo nebol k dispozicii sacok… :expressionless:

Tak obedy zdarma sú vec jedna, veľa záleží na mechanike ako to teda zadarmo bude a či bude možnosť pre deti ktoré sa chcú pre rôzne dôvody stravovať doma možnosť nedotovať jedlo ktoré vlastne ani nejedia

Celkom zaujímavé pre porovnanie je sytém vzdelávacích poukazov - máte naň nárok, ale nie na preplatenie. Na druhú stranu sa oň môže uchádzať viacero subjektov, čo si pri školskej jedálni nevidem dosť dobre predstaviť pri plošnom nastavení.
https://www.minedu.sk/vzdelavacie-poukazy/

Ale v tomto vlákne nejde o obedy, ale o ten medialny framing kedy bez toho aby to zodpovedalo oficiálne deklarovanej kom. strategii či feedbacku z členskej základne prehlási nový člen strany že ok, sme ľavica.

Nemám problém s tým byť členom ľavicovej strany. Mám problém s konktrénymi opatreniami (viď navrhovaná mechanika obedov zadarmo) a s unesením rétoriky o PS.

PS je v mojich očiach strana, ktorá nerieši delenia na pravo a ľavo, orientuje sa na liberálne strany Europy a konkrénte opatrenia ako zlepšiť našu krajinu. Byť ľavicicou lebo nás tam tlačí mediálny naratív živený vyhláseniami niektoých členov…to je pasívne a bez kontroly nad vlastným osudom.

Viete to nejako rozviest, nieje mi jasne co znamena konkretne mechanika obedov zadarmo. Skola o detoch ktore sa chcu stravovat doma nebude ani tusit lebo naco by sa niekto nahlasoval ze sa nechce stravovat v jedalni ked je to zadarmo? Ak kvoli nicomu inemu tak preto, lebo na mikulasa dostane zadara v jedalni aj cokoladoveho mikulasa - ostatne zahodi… Uz ked spominate vzdelavanie poukazy - tie su tiez velmi negativnym prikladom ako uz priamo v skole od detstva ucime deti podvadzat lebo rodicia a deti su priamo skolou vyzyvane aby ked nemaju zaujem o ziadny kruzok sa prihlasili do virtualneho kruzku len kvoli tomu aby skola dostala peniaze a aby nevysli nazmar - co je v podstate preplatenie poukazu o ktorom hovorite ze nan nieje narok… Je to dalsi priklad ako priamociary lavicovy sposob riesenia problemu bez hlbsich suvislosti sposobi dlhodobo vacsie skody ako uzitok.

Neda sa debatovat o zaradeni PS bez toho aby sa debatovalo aj o tejto teme, lebo to suvisi s tym ci PS je skutocne lavicou aj ked sa tak kvoli nepopularite lavice odmieta do nej (zatial?) priamo zaradit. Podobne ako ked SMER tvrdil ze je akousi strednou cestou… Ked spominate komunikacnu strategiu, mam z toho pocit ze zjednodusene povedane komunikacna strategia znie “vyhybajte sa (zatial) lavicovym temam aj ked su Vam velmi blizke”. Povedat my niesme lavica, to len zli novinari a blogeri nas tam tlacia nestaci. Ak clen PS oficialne vyhlasi ze obedy by mali byt zadarmo, tak to uz sa neda uhrat ze ste do toho tlaceni, kvoli tomu Vas tak ludia vnimat budu. Media nemozu za to ze Vy mate vyznamnych clenov ktori davaju take vyhlasenia ale za to moze Vasa strana. Vy sam sa musite rozhodnut ako sa k tomu postavite, ci chcete mat v strane - otvorene si povedzme komunistov - a ci chcete byt Vy v strane v ktorej komunisti maju dolezite slovo. Nehrajte tu na nas Ficove hry ze ked nieco kvaka tak to urcite nieje kacka ale to len zli novinari chcu z kvakajuceho tvora umelo vyrobit kacku, teda ak sa chcete orientovat na inteligentneho volica.

Na mechanike obedov zadarmo mi vadí
a) je to nesystémové riešeni problému nerovnosti - dobre to rozrpísal vyššie @lubo.kuzela .

• ak obedy, prečo nie večere raňaky, šaty doprava a iné
    b) Plytvanie - obedy sa budú variť podľa počtu žiakov. Rodič nemá motiváciu odhlásiť dieťa z obedov keď je choré alebo sa pre dietarne dovody či iné stravuje doma
    c) Ak sa pre dietarne dovody dieta stravovat ani nemoze v jedálni alebo má rodiča ktorý mu chce proste variť doma, tak stále prispieva cez dane na obedy zadarmo pričom ich nechce využívať. To sa síce deje v viacerých prípadoch obhajovaných verejným záujmom. Ale tu mi pripadá že pre mamku s 3 deťmi ktorá je ešte na materskej by niekedy bolo lepšie mať o pár eur navyše ako najstaršie s obedom zadarmo.
    d) áno poukazy na kruzky nie su dokonale riesenie - v kontexte obedov som myslel to, že aj keby sa pri obedoch inspirovali poukazmi tak trh s jedalnami neexistuje zatial co pri kruzkoch mozete dietatu realne vybrat z dostupnych moznosti na skole aj mimo skoly.
    e) dobre to popísal aj V. Ledecký v psolednom rozhovore - jedálne príjmu kuchárky aby varili obedy pre deti ktoré ich ani jesť nebudú a celé sa na to budeme spoločne skladať.

Inštitucionálne stravovanie má pri to iné akútne problémy - recepty, normy, výber dodávateľov a surovín, platy zamestnancov…

Prosím Vás, nik to nemá problém s tým čo si myslia a hovoria media a blogeri. Mám problém s tým, že sa podľa mňa posunula ad hoc naša vlastná komunikácia na vonok a že je to niečo čo sa nám deje (sme v pom pasívny účastníci) a nie je to niečo čo by cielene sami živili.

Som rad, ze tu vznikla diskusia, urcite sa zapoji aj @palo_sibyla. Ja len dodam, ze k obedom zadarmo sa vyjadril Pavel svojim osobnym nazorom, oficialne stanovisko PS k tomu sa nekomunikovalo. To kto sa citi viac vlavo a vpravo je uplne legitimne a vzdy budu ludia, ktori budu tam ci tam, dolezite je ist vpred a spolocne. Konkretne riesenie sa vzdy hlavne musi dobre pripravit a potom spravne zrealizovat, ako maju aj lavicove riesenia v inych krajinach, ktore dobre funguju, rovnako aj pravicove, ak sa tak daju definovat. Problemom je, ze u nas sa vela opatreni a reforiem nerobilo efektivne a cokolvek lavicove je potom odstrasujuce pre jednu skupinu a nie uplne dobre funguje pre skupiny, ktorym mali byt urcene. To treba zacat robit poriadne a bude jedno, ze ci je to vpravo, alebo vlavo.

Mne vyhovuje práve na komunikáciu toto forum - voči FB mám ako užívateľ averziu a nie som online na priame kladenie otázok, tu si nájdem čas pri káve

Kolko si uz nazbieral podpisov pre Zuzanu?

Kolko si uz nazbieral podpisov pre Zuzanu?

Ahojte všetci. Ďakujem za reakcie, vidieť, že vám na PS záleží. Úplne na mieste je kritika tých, ktorí hovoria, že nebolo dobré povedať, že podľa mňa je PS od stredu do ľava. Síce som len radový člen PS, ale zaznelo to v médiách a niekto môže brať za bernú mincu.
Táto skúsenosť nám ale vraví, že si to vo vnútri ešte potrebujeme vydebatovať. Ľudia chcú počuť, kde stojíme a ak im z našich posolstiev nebude zrejmé, v čom sme iní od SaS, Spolu či KDH, tak na to môžeme doplatiť. Dnes je jasný pozicioning cez pojem “progres”, otázka je, či väčšina ľudí vie pod tým niečo predstaviť.
K obedom: podľa mňa je v poriadku, ak vo vnútri PS sú na to odlišné názory. Je to fajn, pokiaľ sa vieme o takýchto témach baviť konštruktívne. A neostaneme len pri nálepkách. Mysím, že mnohých ľudí na tomto návrhu iritujú dve veci: 1) navrhuje to Smer, 2) slovo “zadarmo.”
Skúsme si odmyslieť slovo zadarmo a nahraďme ho slovom “pre všetky deti.” Tak ako sú (resp. by mali byť, keby boli vytlačené) učebnice pre všetky deti, náčinie na telesnú výchovu pre všetky deti, toaletné potreby na wc a pod. Otázka znie, prečo obedy majú byť vyčlenené a deti nech sa uprostred dňa rozdelia do skupín, kde jedny hladujú, druhé jedia keksy a malinovku (lebo je to najlacnejšie) a ďalšie pohánku s bio kuraťom, čo im mama zabalila? Ak nebudeme pri obedoch podporovať segregáciu a ešte posilňovať rozdiely medzi deťmi z bohatých a chudobných rodín, bude to pre všetkých lepšie? Zlepší sa napr. školská dochádzka (ako sa to stalo v ČR) a zvýši súdržnosť? Ak áno, potom to opatrenie stojí za zamyslenie.
Samozrejme, a to som povedal aj v tých rozhovoroch, diabol sa ukrýva v detailoch. Aj dobrý nápad sa dá spackať. Ak by to skončilo tak, že to jedlo sa nebude dať jesť, resp. bude hrozne nezdravé, ak sa budem jedom plytvať, lebo sa nevymyslí, ako prinútiť deti, aby sa z obedu odlhásili, ak im mama zabalila niečo lepšie, ak sa nebude sledovať, aké benefity prinieslo toto opatrenie, tak radšej do toho ani neísť.
Mimochodom, aj prezident Kiska myslím tento návrh podporil a nemyslím, že to urobil preto, lebo sa chce zapáčiť voličom Smeru. Ale preto, že vie ako vyzerá chudoba a keď na ňu doplácajú deti.
Mnohých vás moje vyjadrenia nehnevali, chápem to. No je to pre nás dobrá škola. Objaví sa ešte veľa návrhov (od ostatných strán) s potenciálom zlepšiť rovnosť šancí a zachovať dôstojnosť. Čo je jedna z hodnôt PS. A my sa budeme musieť zamyslieť, ako sa k nim postaviť a neostať len pri tom, že je to zlé, lebo to veľa stojí a navrhuje to Smer alebo Oľano. Verím, že sa nám to bude dariť a ukážeme, že sme aj v úrovni diskusie iná strana, ako ostatné.

Ahoj Pavel,

nie som proti obedom “zadarmo”, ani nie som nahnevany.

Co mi vsak chyba a uz som to nacrtol:

1. Bavme sa konstruktivne o tom, ako by to malo fungovat, a zbavme sa nalepiek. Tato debata tu chyba, a socialne a ekonomicke temy zatial nikto v PS nejak nereprezentuje. Kedze bolo komunikovane, ze by si sa mal venovat prave socialnym temam, je to super, tesim sa a preto som zacal debatu. Aj tu v komunite som otvoril viacero tem, ktore ale neboli prilis diskutovane, alebo skoncili na pravica/lavica nalepkach. Ide prave o tie detaily, ako by to malo vyzerat. Zo vsetkych stran (napriklad z pohladu vydavkov a prijmov).

2. Uplne suhlasim s tym, ze si musime vo vnutri vydiskutovat kto sme a co chceme. A potom to prezentovat navonok. Ulahci to aj komunikaciu vo vnutri. A tiez to vyjasni ocakavania clenov, aby neboli sklamani, nebodaj nahnevani zo smerovania hnutia.

No… strana ktora chce vystupovat seriozne by sa mala zbavit tohoto javu rozsireneho v inych stranach ze “sukromne si myslim nieco, oficialne nieco ine”. Ako mam vnimat stranu ktorej predstavitel vyjadruje verejne osobny nazor ktory je iny ako oficialny? Nie nahodou tak ze je ten clovek tam z vypocitavosti? Uz tu mame podobnych “v sukromi som nacek, oficialne liberal” dost, myslim ze nepotrebujeme dalsich podobnych…

Fiha, tak toto je ine kafe… v podstate hovorite ze moznost slobodnej volby co si dat na obed je akousi brzdou? Fakt sa necudujte ked Vas potom niekto nalepkuje ako laviciarov ked sa takto prezentujete.

Toto potom vyzera ze PS je nehomogenna skupina ludi ktori este sami nevedia ako sa maju prezentovat. Ficovej vlade je vytikane okrem ineho ze sa viac bavi svojimi vnutornymi problemami ako problemami ludi.
Ak sa Vy este stale po tolkom case od vzniku strany musite bavit o tom kto vlastne ste a nebavite sa realnymi problemami volicov tak ste na tom velmi podobne a osobne nevidim preco by som mal volit niekoho kto sam nevie cim je. Dnesny sklamany volic potrebuje niekoho s jasnou orientaciou a s jasnym nazorom a rieseniami.
Po dlhsom case som sem zavital ale myslim ze som si ujasnil ze PS nieje pre mna a po vcerajsom vykone pana Beblaveho vo vybore sa moje vahy vyrazne naklonili na ich stranu.
Takze zrejme tu koncim a pozdravujem vsetkych. @Mirko: nevyslo mi to stretnutie s Tebou, mal som nejake napady ohladne bliziacich sa reginalnych volieb ale snad sa raz stretneme a pokecame.

Urcite nikdy PS nebude hnutie ovci bez nazoru, to je zly jav. Sme a budeme hnutie roznych nazorov so spolocnymi hodnotami, ktore hlada vzdy tie najlepsie riesenia, ale tie sa nachadzaju v diskusii roznych nazorov, inak to ani nejde. Len treba vnimat roznorodost nazorov, ktore su este prijatelne a potom konkretne vyjadrenia hnutia, ktore vznikaju nasledne.