Plán Bratislava - Matúš Vallo

Plán Bratislava - Matúš Vallo
0

#1

Presne tak, ako je vo vysokej politike lakmusovým papierikom spolupráca s korupčnými stranami, alebo fašistami, je na bratislavskej úrovni lakmusovým papierikom spolupráca s developermi. Predstava, že sa k pečiatkam na rozhodnutiach o povolení stavať dopracovali vždy čestne a zákonne, je rovnako naivná, ako predstava, že Kali s Lackom neobchodoval.

Progresívne Slovensko sa relatívne jasne vyhranilo voči Smeru a kotlebám. Vcelku jasné posolstvo. Obdobou v komunálnej politike je vyjasnenie svojho postoja k developerom. Nielen preto, že v meste práve oni “točia” najväčšie peniaze.

Ako sa k tejto otázke stavia kandidát na primátora Matúš Vallo?

Ako sám kandidát hovorí, absolvoval desiatky prezentácií svojho plánu pre Bratislavu. Čiže prvou logickou otázkou by malo byť - čo to pre Bratislavu vlastne plánuje? A tu začína byť malý problém.

Nedajme sa opiť Matúšovou emocionálne spracovanou prezentáciou. Ale ak nad vecami hlbšie pouvažujeme, problémom č.1 pre Bratislavu nie sú rôzne tipy smetných košov, lavičiek a obrubníkov. Zavedenie nejakého katalógu prvkov pre verejný priestor predsa nie je to, čo dnes Bratislavu przní. Že sú iné koše na gottwalďáku a iné na šafku, je síce mrzké, ale neprzní to tvár Bratislavy tak výrazne, ako bohorovnosť developerov. Ak to tak Matúš vníma, je to signál, že sa díva iba pod nohy, prípadne pred seba, ale najďalej iba po najbližší smetný kôš.

Bolo by ale dobré ísť pozrieť na Bratislavu z hradu. Toho hradu, ktorý nad mestom po 500 rokoch stráca a čoskoro úplne stratí svoju dominanciu, aj vďaka Eurovea 2. Bratislavskú históriu strážiaci štvorvežatý klenot čoskoro preskočí v majestáte sklo a betón. Takto to v Bratislave proste chodí. Hrad už nebude dominantou. Lebo sa jeden developer rozhodol a politik mu to dovolil. Čo si developer zmyslí, to si aj postaví. A funkcia primátora je na dosiahnutie cieľov jednotlivcov nástrojom, určite nie prekážkou.

Bratislava nepotrebuje smetné koše z katalógu (aj keď by to bolo celkom fajn), rovnako ako Titanik po náraze nepotreboval vyleštené strieborné súpravy.

Keď Matúšov plán neobsahuje žiadne konkrétne a merateľné ciele, a už vôbec nie lehoty na ich splnenie (je to vôbec plán ?), skúsme Matúša vyburcovať k tomu, aby sa jasne a zrozumiteľne vyjadril - aký je jeho plán s developermi ? Aký konkrétny? Zatiaľ som zachytil len Matúšovu vetu, že s nimi treba spolupracovať. To je asi veľmi málo.

Čiže pýtajme sa:

AKÉ KONKRÉTNE pravidlá plánuje v meste pre developerov nastaviť ? KEDY ich plánuje zaviesť ? AKO ich bude vynucovať ?

Obdobne by sme sa mali pýtať na ciele vo všetkých oblastiach, ktoré Matúš vo svojom pláne zaradil do kapitol. “Čo konkrétne? Kedy? A ako?” by nemali ostať nezodpovedanými otázkami.

Aby sme predišli sklamaniam, bez jasných odpovedí bude lepšie na Matúšov plán pre Bratislavu nazerať zatiaľ skôr ako na plán sebaprezentácie pred Bratislavou. Vnímanie občanov ako fanúšikov môže byť v príprave kvalitného plánu celkom slušnou mentálnou prekážkou. Našťastie je do volieb ešte dosť času, aby Matúš plán pre Bratislavu naozaj pripravil. Pretože plán ohúriť fanúšikov obyvateľov iba dojmami vo finále volieb nemusí stačiť. Aj keby bol akokoľvek úprimný, nad čím niet pochýb. Úprimnosť z Matúšovej kampane naozaj cítiť, to sa musí uznať. Ale Bratislava potrebuje jasný plán. Jasné ciele, jasné kroky na ich dosiahnutie, jasné lehoty.

Neklamme si, vyšľapané chodníčky predchodcov, čo zanechali na tvári Bratislavy nezmazateľné stopy, sú veľkým lákadlom pre nejedného kandidáta.


#2

Dobre položené otázky a verím, že na ne prídu aj od Matúša jasné odpovede. Bez nich nebude možné pohnúť Bratislavu vpred.


#3

Bolo by dobre, keby PS urobilo nieco ako verejny hiring, ak chce nejakeho kandidata podporit a pozorne pocuvat odpovede na konkretne otazky.


#4

Už jedno kolo bolo. Ale verím, že Matúš nebude mať problém odpovedať znova …


#5

Pán Horváth,
samozrejme sa treba pýtať, všetkých, aj Matúša Valla. Lebo na dobre položené otázky môžu padnúť dobré odpovede. Len nie vždy býva súčasťou položenej otázky dobrý úmysel a neviem, ako je to v tomto prípade. Máte asi dosť informácií (lebo ste ich v texte použili) o tom, čomu sa Matúšov plán venuje. Pri troche snahy a googlenia by ste teda určite aj v prípade developerov ľahko prišli na to, že Matúš k nim povedal ďaleko viac, než tú jednu vetu, ktorú zmieňujete. Jednak odmoderoval celú debatu v KC Dunaj s developermi, mestom a nezávislými odborníkmi na tému developerskej výstavby v okolí Eurovea (je na youtube), a myslim že z nej bol jeho postoj k developerom úplne jasný. V nedávnom rozhovore v Trende zase k tejto téme povedal toto: „Nemyslím si, že sa developeri správajú inak ako vo svete. Rozdiel je v tom, či mesto dokáže byť ich partnerom. Či im dokáže dať jasné limity a pracovať s nimi. Mesto má vedieť, kam chce ísť, a developeri ho majú nasledovať. U nás je to naopak. Ukazuje to aj žiadosť dvoch najväčších developerov o štatút významnej investície pre svoje miliardové projekty. A zrazu o tom, ako bude vyzerať mesto, hovoria oni. A mesto ich iba doháňa. Magistrát dnes nemá ľudí, ktorí sú pripravení rovnocenne si sadnúť s developerom za stôl po architektonickej, ekonomickej či právnej stránke a byť im prísnymi partnermi.“ A ľahko sa dá nájsť viac výrokov, ktoré Matúšov postoj k developerom dávaju do úplne iného svetla, než naznačujete. Ale znovu opakujem, pýtať sa treba a odpovedať tiež.


#6

Vsetko, co pisete, je na prvy pohlad uspokojive. Obavam sa vsak, ze plan pre Bratislavu neobsahuje v oblasti developmentu ciele, ktore by boli zrozumitelne, meratelne a vymahatelne. Je mozne tuto temu rozmenit na podrobnejsie oblasti a dozvediet sa riesenia?


#7

Myslim, ze Matus Vallo s tym nema najmensi problem, ved kazdu chvilu ma rôzne diskusie (pred mesiacom aj pred komunitou PSka) a odpoveda na nich na vsetky otazky. Cely plan predstavi v marci a nepochybujem, ze konkretne, zrozumitelne a vymahatelne ciele v nom su.


#8

Odporúčam ti sa zúčastniť niektorej z jeho diskusií a opýtať sa ho priamo alebo mu napíš na info@planbratislava.sk alebo priamo na facebook určite odpovie aj ked nie asi hneď z dôvodu vyťaženia.


#9

Zdravím, dovolím si skromný komentár.

Pravidlá developerom možno určovať len na základe zákona a v jeho medziach. “Najsilnejším” nástrojom na určovanie pravidiel je územný plán. Mať v oblasti územného plánovania ciele a termíny určite možné je. Rád by som ale podotkol, že s “vynucovaním” daných pravidiel je to trochu komplikovanejšie.

Ak si odmyslíme problematiku vymožiteľnosti práva, vzaté čisto iba pohľadom do legislatívy treba smutne povzdychnúť, že Bratislava nemá žiadne, doslova ŽIADNE zákonné prostriedky na “vynucovanie” dodržiavania územného plánu.

Vymyslený príklad - Bratislava, ako orgán územného plánovania, stanoví územným plánom v nejakej časti mesta prípustnú funkciu - stavby pre šport a rekreáciu. Tým, že to mesto naplánuje, zároveň končí. Ak príslušná mestská časť v danej časti povolí bytový dom, v rozpore s územným plánom, Bratislava nemá ako “vynucovať” dodržanie svojho územného plánu. Situáciu má v rukách stavebný úrad mestskej časti, potom štát (okresný úrad, ministerstvo, prípadne súdy). Bratislava sa môže len vyjadriť svojim stanoviskom. To je všetko. Žiaľ, nie je pánom situácie. A ani tak skoro nebude. Pretože nezáleží na kandidátovi, ale na legislatíve. Zákon o Bratislave, stavebný zákon, zákon o obecnom zriadení … tam treba hľadať bezmocnosť Bratislavy pri “vynucovaní” svojho územného plánu.

Tiež musím podotknúť, že “vynucovanie” územného plánu je len jednou z mnohých problematík územného plánovania. To by bolo na dizertačku :disappointed_relieved:


#10

Aj by som súhlasila so skromným komentárom, keby sme denne neboli konfrontovaní so skutočnosťou, že sa hlavné mesto ani len nesnaží vynucovať súlad s územným plánom. Znásilňuje ho a dokonca vydáva svoje “územné rozhodnutia” v rozpore s odbornými stanoviskami svojich odborných útvarov (odborných komisií) a dokonca dokáže vydať 2 rozporuplné stanoviská k jednému a tomu istému prípadu v priebehu 1 mesiaca?! Ak sa spýtame, podľa akých kritérií, odporučia nás - účastníkov konania na infozákon?! myslím si, že by pre začiatok stačilo aspoň dodržiavať tie zákony a legislatívu, ktoré platia teraz…


#11

Presne preto by bolo dobre poznat ciele kandidata v uzemnom planovani. Lebo ak Bratislava nema kompetencie vynucovat uzemny plan, je akykolvek predvolebny slub iba nesplnitelnym slubom.

Cize co je plan ? Kreslit novy uzemny plan, ktory budu vsetci silni hraci porusovat bez postihu?


#12

Bola som na prezentáciách PlanB Matúša Valla kde jednoznačne pomenoval problém: magistrát hlavného mesta sa z (ne)pochopiteľných dôvodov vzdal regulácie územného plánovania a dlhodobého plánovania svojho rozvoja, napriek tomu, že reálne funkčné nástroje má.
Developeri robia len to, čo im mesto dovoľuje. Dovoľuje im to len preto, lebo nemá (nechce?) vlastný dlhodobý plán rozvoja. Myslím si, že si to Matúš Vallo uvedomuje a že pracuje na tom, aby nám povedal konkrétne kroky ako to chce urobiť . :slight_smile:


#13

Myslím, že je to trochu inak, trochu zložitejšie. Ale pokojne mi oponujte.

Na ceste do úspešného cieľa - odstránenia problému (netýka sa to len problematiky územného plánovania) máte postupne 3 prekážky:
1. Správne pomenovať problém.

Pomenovať problém je celkom problém :slight_smile: Pretože často sa stáva, že problém sa musí rozobrať na niekoľko menších, ale tým sa už pozornosť nevenuje. Povrchné pomenovanie problému nemôže viesť do cieľa. Ak aj správne pomenujete problém, ste len v tretine cesty.

2. Správne pomenovať príčiny.
Pomenovať príčiny býva často náročnejšie ako pomenovanie problému. Ak sa zmýlite v bode 1., nemôžete pomenovať príčiny a teda cieľ nedosiahnete. Ak aj správne pomenujete problém, bez poznania jeho príčiny nie je možné navrhnúť správne riešenie. Poznať príčiny už vyžaduje širší pohľad na problém. Často sa tiež stáva, že sa zamieňajú príčiny s následkami.

3. Správne navrhnúť riešenia

Ak správne pomenujete problém a správne pomenujete jeho príčiny, musel sa stať malý zázrak. No aj tak ste iba v 2/3 cesty. Ak nenavrhnete správne riešenia, cieľ nedosiahnete, navyše môžu pribudnúť ďalšie problémy.

Michal Truban viackrát v debatách hovoril o tom, že nie jedno opatrenie pomôže, ale až súhrn viacerých. Určite to platí v územnom plánovaní. Kým niekto navrhne správne riešenia, nie jedno, ale súhrn viacerých, musí najprv bez zakopnutia prejsť prvé 2/3 cesty.

Len pre “pobavenie”. Ministerstvo dopravy a výstavby zaplatilo 2 milióny eur za analýzy, v rámci ktorých sa mali analyzovať aj problémy územného plánovania a povoľovania stavieb. Čo myslíte, podarilo sa to? :slight_smile:

Na záver len jedna doplňujúca otázka, prečo si myslíte, že problém územného plánovania Bratislavy “leží” na Magistráte?


#14

Velmi dobre napisane. Ako z manazerskej knihy.

Presne toto mi vadi na plane pre Bratislavu. Ani na webe, ani na prezentaciach nie je pri developerskej teme nic zrozumitelne. Ani pomenovanie problemu, ani priciny, ani opatrenia.

Aby sme sa rozumeli - uprimnost Matusa je nepochybna. To je ale velmi malo! Uprimnost nam nepomoze zastavit prznenie Bratislavy. A udivuje ma, ze PSku staci emocionalny plan na to, aby ho povazovala za dobry.

Tomas ako hodnotis Matusove riesenia v problematike developmentu ty?


#15

Môžeme diskutovať o problémoch, príčinách aj riešeniach. Ale hodnotiť - to mi neprináleží; čo určite chápete.


#16

Dnes som bol na jednej z “prezentácií” kníh Plán Bratislava, a musím povedať, že to je veľmi dobrý začiatok, ako zmeniť lokálnu politiku. Okolo roku 2010 kedy vznikol aj Nesrovnal boli ľudia, ktorí chceli priniesť novinky, dôveryhodnosť, a pod., no výsledok poznáme všetci. Bol to však dobrý krok, a teraz vidím veľký posun. Po stretnutí s Vallom viem, že je to veľký posun, pretože v komunálkach 2010 to bolo len také hranie sa na malo piesku SDKU, SaS a tvorili sa veci, no tuto je ozaj kus roboty, min. 2 roky práce, takže za mňa osobne, podporujem, zmena k lepšiemu.