Platnosť zmluvy pri porušení zákona o VO ?

Platnosť zmluvy pri porušení zákona o VO ?
0

Zdravím,

v meste Šaľa nastala zaujímavá situácia. Pri stavbe bytoviek mesto obišlo verejné obstarávanie a uzavrelo zmluvu s dodávateľom napriamo. Po dlhom dlhom čase ÚVO skonštatoval, že sa jedná o porušenie zákona o VO a zákazka bola zadaná v rozpore s týmto zákonom, rozhodnutie je právoplatné.

Mám nejaké info, ktoré som si dohľadal ohľadom takejto situácie - podľa všetkého by mala byť takáto zmluva automaticky neplatná, údajne pre to exituje nejaký nález NS SR (alebo ÚS SR ?). Nedarí sa mi bohužiaľ nájsť nič konkrétnejšie.

Neviete mi v tomto prosím poradiť ? Snažíme sa túto záležitosť zastaviť, ale nevieme nájsť vhodný prostriedok, ako to docieliť.

Vopred vrelá vďaka.

neviem, ci v tomto vie pomoct @rado_pala ?

Ak uplynulo od uzavretia zmluvy v rozpore so zakonom o VO viac ako rok, tak uz nie je objektivne mozne sa neplatnosti dovolat: mame to totiz v zakone o VO tak nastavene, ze platnost zmluvy uzavretej v rozpore so zakonom o VO moze napadnut na sude len Urad pre VO (UVO), a to do 1 roka od jej uzavretia (dnes § 180 zakona 343/2015 o VO, predtym § 147a zakona 25/2006 o VO). podobne je to napr. aj v pripade zakazky na podielovu odmenu co dostal Bzan, je tam jednoznacne porusenie zakona o VO, ale uz uplynula lehota. naopak, “slavne” zrusenie zmluvy o Gabcikove bolo prave dosledkom toho, ze UVO “stihol” za prvej Ficovej vlady podat zalobu v lehote a po 10 rokoch sud povedal ze je neplatna.
Problem je, ze UVO toto opravnenie vobec nevyuziva (resp. pouzil ho dokopy asi tri razy, aj to v politicky podfarbenych veciach - vid Gabcikovo).
Ina otazka je, ci bola zmluva riadne zverejnena podla § 47a Obcianskeho zakonnika (ak bola uzavreta po 1.1. 2011). Ak nebola, nemohla nadobudnut ucinnost, co je velmi silny argument na to, ze z nej mesto nesmie plnit.
tolko rychla odpoved. najlepsim prostriedkom v takychto situaciach je aj medializacia, len to treba mat podrobne pripravene.

@rado_pala UVO to nestihol, napriek mojim násobným urgenciám - evidentne nebol na tom politický záujem. Medzičasom som skúsil ešte cez prokuratúru, ale tento týždeň sa vyjadrili, že na obchodnú zmluvu nemajú právomoc. Takže s tým sa už nedá nič robiť. Riešil som aj s právnikom, ešte pred podaní na UVO, či to neviem sám napadnúť na súde, ale vysvitlo, že je tam obmedzený okruh ľudí, ktorí to môžu napadnúť. Ja, ako občan mesta, v tom okruhu nie som.

Takže už zostáva asi posledná možnosť - podať trestné oznámenie na tých, ktorí to VO vedome obišli za účelom zisku vopred vybranej firmy. Nie som si celkom istý, ale súdiac podľa Janušeka so Štefanovom, by to malo byť trestné… alebo sa mýlim ? ďakujem.

PS: len doplním čerešničku na torte - vopred som upozorňoval ŠFRB aj Min. hospodárstva, že tam prebieha konanie a podľa NKÚ to asi aj skončí ako nezákonné. Volal som dokonca s riaditeľkou pre úvery. Tá mi prisľúbila, že určite to neschvália, kým sa neukončí šetrenie UVO… a čuduj sa svete, o pár mesiacov im úver priklepli. To len fakt pre zaujímavosť.