Podporit institut "Rodinny podnik", zmenu sucasnej legislativy. Prosim precitajte popis tejto temy

opatrenie
Podporit institut "Rodinny podnik", zmenu sucasnej legislativy. Prosim precitajte popis tejto temy
0

Rodinne a celkovo male a stredne podniky(SME - small and medium enterprises) nie su legislativnym nastrojom,
ale dosledkom zapadneho danoveho systemu a celkoveho prostredia.
.
Na Slovensku nemozu fungovat uz len preto, pretoze slovensky danovy system a celkove podnikatelske prostredie su uplne opacne s tymi na Zapade a tento slovensky danovy system a prostredie motivuje a priamo vedie podnikatelov jednak presne opacnou a taktiez velmi odlisnou cestou, ako je vytvaranie dlhodobych malych a strednych rodinnych podnikov.
.
Na rozsirenejsie zavedenie SME na Slovensku je potrebne zaviest zapadny danovy system a celkove podnikatelske prostredie.

Nie som odborníkom na spôsoby podnikania. Moja odbornosť pochádza z úplne inej oblasti. Ale načo je v našom systéme ďalšia kategória podnikania, keď už zavedené sa dajú aplikovať?

Problém živnosti, družstva, s.r.o., a.s. a iných spôsobov podnikania, nie je v samotných kategóriach, ale celkovo problematickej legislatíve, administratíve a byrokracii. Zjednodušme podnikania ako také, aby začínajúci (ale aj dlhodobo podnikajúci) podnikateľ nestrávil “skoro polovinu času” administratívou podnikania namiesto samotného podnikania…

Zavedieme ďalšiu kategóriu, tak naši legislatívci a úradníci zavedú ďalšie “lajrtrá” a výkazy. Situáciu to len zhorší…

Pan Zitnak, ved mne tu prave ide o zmene slovenskej legislativy aj danoveho systemu. Prosim vas odpiste mi ci to nie je jasne z popisu temy a aj niektorych mojich odpovedi? Neviem preco ste uz treti co odpoveda ze sa to neda lebo legislativa ked jasne hovorym ze ide o upracu a ZMENU legislativy. Neviem ci ludia vobec necitaju detailnejsi opis temy?

Ano treba to zjednoduchsit a preto toto navrhujem. Teraz mame “predaj z dvora” a to bol nasledok toho ze sa druzstvo, s.r.o., a.s. neda aplikovat vsade a najmae pre Slovensko je nieco take potrebne. Cize to co mame dnes nefunguje, suhlasim ze treba upravit aj zmensit byrokraciu pri vsetkych formach. Cize toto ma zjednoduchsit a zdokonalit sucasny “predaj z dvora”.

Ospravedlnujem sa.
Obavam sa, ze pri mojej prvej odpovedi som nepochopil pointu vasho prveho prispevku.
.
Vas navrh inac dava urcity zmysel a ja teraz chapem vasu pointu.
Ja osobne by som vsak nesiel az tak daleko, ako je vytvaranie dalsieho legislativneho subjektu.
Skor by som to nechal na nejaky ten “zdravy rozum” alebo tzv. common sense a snazil by som sa tu prebujnelu byrokraciu a statnej buzeraciu riesit pomocou zmeny postoja a vztahov medzi ludmi celkovo v celej slovenskej spolocnosti.
Ked chce clovek totiz kradnut, ziadna legislativa mu v tom nedokaze zabranit.
Rovnako je to aj s byrokraciou, buzeraciou a vztahmi medzi ludmi.
.
V podstate ide o to klasicke - namiesto nasledkov choroby liecit jej priciny.

@domoni
zda sa mi ze nerozumiem presne co by si tym rodinnym podnikom chcel dosiahnut, aky ciel okrem odpustenia HACC? pri tom HACCP sice nie som odbornik ale tusim to ma do cinenia s hygienou a myslim ze to by u zdravotnikov nepreslo. tiez si myslim ze budeme mat aj nejake zavazky voci EU v tejto oblasti, takze som skor skepticky.

co sa tyka tej novej kategorie rodinny podnik, pozrime sa na to opacne:
preco by mal mat nejaku vyhodu rodinny podnik oproti malemu podniku alebo zivnostnikovi s povedzme 3 zamestnancami?
ak zadefinujeme napriklad 2. kategoriu danovej licencie pre male podniky s prijmom do 50T €, tak by to mohlo zahrnut aj vacsinu rodinnych podnikov, moze byt?

1. kategoria danovej licencie pre male podniky s prijmom do 50T € je velmi dobry zaciatok a nova kategoria PO nemusi byt.

Posledny zaverecny update na tuto temu (kedze nemozem editovat popis). Tema sa casom vyvijala, rozvijala a toto je zaver:

Práve z dôvodu viacerých špecifík rodinného prostredia a prepájania rodinného a podnikateľského života by malo byť znižovanie náročnosti podnikateľských aktivít jednou z hlavných priorít pri zadefinovaní opatrení na podporu rodinných podnikov.

Prvou takouto oblasťou je zadefinovanie rodiny ako podnikateľskej resp. ekonomickej jednotky.
čo by umožnilo vytvoriť právne formy rodinného podnikania, napríklad v podobe rodinnej živnosti, farmy a obchodnej spoločnosti.

Rodinná živnosť by mohla fungovať podobne ako klasická živnosť s tým rozdielom, že by sa na nej podieľali minimálne dvaja členovia rodiny, z ktorých by aspoň jeden musel mať živnostenské oprávnenie.

Rodinná farma by fungovala na základe pozície samostatne hospodáriaceho roľníka, kde by takto pracovali minimálne dvaja členovia rodiny, z ktorých by aspoň jeden mal osvedčenie o zápise do evidencie samostatne hospodáriacich roľníkov.

Rodinná obchodná spoločnosť, ktorou by mohla byť rodinná obchodná spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť. V takejto spoločnosti by museli mať členovia rodiny nadpolovičnú väčšinu súhrnu peňažných i nepeňažných vkladov základného imania spoločnosti. Navyše by minimálne jeden z členov rodiny musel byť členom štatutárneho orgánu.

Ďalším možným návrhom smerovania podpory rodinných podnikov by mohlo byť rodinné zdaňovanie. Rodinné zdaňovanie by bralo rodinu ako jeden zo subjektov daňového práva, kde by mohol daňové priznanie za všetkých rodinných príslušníkov podávať správca podniku

Navrhujem do tejto novej podnikateľskej jednotky zahrnúť aj súčasné opatrenia „predaj z dvora“ v rámci ktorých sú zahrnutý iba prvovýrobcovia. Čiže integrovať tzv. „predaj z dvora“ do novej podnikatelskej jednotky a mať prehľadnejšiu aj jednotnú legislatívu.

Výhody v porovnaní so súčasnou legislatívou

• Jednoduchšie riešenie nástupníctva lebo dnes je mnoho komplikovaný prepis firmy napr. z otca na syna.
  • Umožnilo by to jednoduché rodinné zdaňovanie.
  • V prípade keď občas jeden rodinný príslušník pomáha v rodinnom podniku neplatili by pokuty.
  • Globálny predaj produktov, súčasná legislatíva „predaj z dvoru“ povovoľuje okrem z vlastného dvora iba predaj miestnej obchodnej prevádzky.
  • Rovnaké pravidlá pre rodinné podniky prvovýrobcov aj zvyšných.
  • Samozrejme zníženie administratívnej záťaže, ktorou sa rodinné podniki súčasne musia prebíjať.