Polovica súčasných voličov PS deklaruje, že by si vedelo predstaviť voliť Kiskovu stranu

Polovica súčasných voličov PS deklaruje, že by si vedelo predstaviť voliť Kiskovu stranu
0

V kazdom pripade nepovazujem buducu stranu nasho p. prezidenta za nebezpecie pre PS, tak ako sa vyjadruju v danom clanku. Jednoducho mame na to, aby sme v parlamentnych volbach r. 2020 kandidovali samostatne a podotykam ze uspesne.
Sn%C3%ADmka

Zvláštne prieskumy toto. :slight_smile:
Každopádne je to zaujímavý feedback pre viacerých…

Pýtajú sa na stranu, ktorá ešte ani neoznámila vznik, nemá ľudí (iba lídra), nemá program, nemá stratégiu a už nazbiera 25%.
Inými slovami: všetci tí, ktorí tvoria koncepcie a pripravujú kognitívne ladené programy, stratégie a vízie, sa môžu niekam strčiť. Lebo slovenský volič bude voliť emotívne a stádovito. Budú nasledovať lídrov bez ohľadu na to, čo majú za sebou a aký majú tím.
…a potom sa budeme po rokoch len čudovať, kam sa to celé vyvinulo…

Asi je normálne, že osobnosť lídra vytvára určitý potenciál strany.
Je to fakt, ktorý sa nedá ani inde vo svete prehliadnuť.
Svedčia o tom voľby v Amerike, Nemecku, Francúzdku …
Prečo by to teda malo byť iné na Slovenku?
Aj tu sa traduje, že volebný potenciál strany, ktorá vyhráva voľby tvorí z 30 - 60? - tich % samotná osoba lídra strany.
Havel, Mečiar, Dzurinda, či Fico zaujali svojich voličov najmä svojou charizmou, ktorá vyhovuje väčšiemu počtu obyvateľov. Tá sa vyvinula postupne pôsobením v politike.

Akú charizmu má Štefunko, ktorý sa za lídra strany sofistikovane inštaloval sám a ešte pred voľbami vyhlásil, že chce byť premiérom si asi položili aj tí srdiečkari v PS, ktorí sa navonok tvária ako pilier strany no v anonymnej ankete by volili niekoho úplne iného.

Vyváženosť menej charizmatického lídra môžu nahradiť iné prednosti.
No v PS zdochol pes a tak mimo permanentného zberania podpisov, oblbovania nadšených tínedžerov a lanárenia budúcich voličov na vzdušné zámky vo forme vízií sa nič mimoriadne nedeje.
A to je sakramentsky málo.
Teda uvedená anketa hoci ma tu ukameňujete - je podľa mňa pravdivá a veľavravná.

Tiež mám podobný názor, že je vysokopravdepodobné, že PS budem mať problém dostať sa do parlamentu, ak vstúpi do parlamentnej politiky Kiska a PS nebude súčasťou toho. Napr. ak by PS šlo pre mňa príliš doľava, uprednostnil by som Kisku, nehovoriac o tom, že u neho by som mal zaručenejšie, že mi hlas neprepadne.

Áno, to je ok.
Ale v rámci sebareflexie si strany vedia zhodnotiť ich vlastnú hodnotu…
A hodnotu strany tvorí lojálny volič, teda taký by sa nemal dať zlákať hypotetickým politickým projektom.

Sebareflexia strany = samozhodnotenie = účelové nadhodnotenie preferencií?
Výsledok = zavádzajúce hausnumera, teda blud a klam. 9,6% PS a 25% Kiska.
Rozdiel je v tom, že PS na rozdiel od Kisku si objednalo a výsledky spropagovalo samo.
Keď vide najavo pravda, strana manipulujúca s volebnými preferenciami neobháji u zodpovedného voliča ani reálnu hodnotu 4,1%.

Lojálny volič = nezodpovedný volič?
Hypotetický politický projekt neexistuje.
Avšak existuje osobnosť, ktorá je pre voliča na základe výsledkov pôsobenia v politike dôveryhodná.
Teda taká, ktorá už vopred vytvára predpoklad vzniku dobrého politického projektu.

Čo z toho spĺňa Štefunko?

Len na upresnenie, 9,6% u PS, resp. 25% u p.Kisku nie sú preferencie, ale volebný potenciál. Preferencie u PS sú aktuálne cca 4%, u p. Kisku zatiaľ žiadne nie sú. A nezaznamenal som, že by tých 9,6% vydávalo PS za preferencie, naopak, vždy bolo zdôraznené, že sa jedná o volebný potenciál.

Len pre upresnenie, nie je to 4% ale 4,2% podla posledneho prieskumu agentury Focus.

Aby sa tu zbytočne nezavádzalo.

Volebný potenciál - súčet rozhodnutých voličov a voličov, ktorí nad voľbou danej strany uvažujú. Je preto vždy vyšší ako volebné preferencie

Volebné preferencie - počet rozhodnutých voličov (najčastejšie citovaný údaj z prieskumov verejnej mienky)

Takto sme to vtedy komunikovali aj médiám:

Čo sa týka Kisku, tak prvé prieskumy si dal robiť on, komunikoval ich napr. Týždeň, neskôr si prieskum dal urobiť na objednávku Postoj.

To nie je o zavádzaní.
Kľudne si zmente slovíčka na také aké vám vyhovujú - podstata ostáva tá istá.

Ja som reagoval na článok v téme.
Vám nezávislý prieskum asi nerobil nik.

Nemením slovíčka na také, aké mi vyhovujú, len treba mať poriadok v pojmoch a preto som sem dal zdroje. Prvý prieskum o volebnom potenciále sme si robili my, tam bola časť ľudí, ktorí by nás volili aj takí, ktorí to zvažovali, teda mohli byť voliči iných strán. O relevantnosť prieskumov sa treba obrátiť na agentúru Focus, ktorá je kontrolovaná a dlhodobo patrí k najdôveryhodnejším. Následne vychádzali už volebné preferencie, ktoré boli robené nezávisle agentúrami a kde nám preferencie postupne rástli a voliči, ktorí by nás zvažovali voliť sa postupne rozhodovali nás voliť. To môže naďalej pokračovať, čím sa môžeme približovať k volebnému potenciálu a zároveň môžeme oslovovať aj nových voličov, pretože aj volebný potenciál sa v priebehu času mení a pravdepodobne rastie.

Áno možné je všetko.
Problém nastáva keď ani 9,6% preferencií PS pred vznikom Kiskovej strany nemusí zabrániť fluktuácii 1/2 sympatizantov PS do inej partaje.
Výsledkom by bolo vyradenie z parlamentu.
Že je to možné napovedá prieskum presunu potenciálnych voličov do Kiskovej strany.
A voliči Smeru, SNS, či nebodaj Kotlebovcov v tom asi veľkú rolu nehrajú.

Neda mi to, ale musim sa vyjadrit. Som si viac ako isty, ze PS ma obrovsky potencial aj napriek deklarovanym prieskumom ohladne buducej moznej strany p. Kisku. Asi som vecny optimista.

Nechcel som ale musím reagovať.
Možno sa nájdu aj takí, ktorí sú na tvoj jednostranne obmedzený večný optimizmus v prospech tvojich idolov zvedaví.
Som si ale istý, že nielen ja ale aj mnohí diskutéri, ktorí majú čo duchaplné povedať iným k danej téme nie sú na podobné permanentne sa opakujúce bezduché frázy zvedaví.
Jednoducho povedané, tebou vložený názor, napr. mňa, no som si istý, že niesom sám odrádza nielen od zapájania sa do diskusie ale aj čítania, či vôbec otvárania danej stránky.
Viem, že reakcia na inú osobu je proti etike tohto portálu. Asi sa inak nedá.
Už som ťa niekoľko krát upozornil aby si na moje príspevky nereagoval.

Sme stále v úrovni špekulácií o budúcnosti, čo je v poriadku, ale kým sú premenné také aké sú, tak sa nedá zodpovedne trvdiť, čo sa stane. Kiska ešte oficiálne neohlásil s kým a ako bude niečo tvoriť. PS môže rásť priebežne aj popri iných projektoch, ale samozrejme rôzne to môže veci ovplyvniť, ak by sme však šli odhadovať z volebného potenciálu možnej Kiskovej strany, tak sú dáta takéto, menej ako 25% voličov PS by volilo určite možnú Kiskovu stranu (tmavo modrá), zbytok (svetlo modrá) je skôr áno, ale nie jednoznačne:

Výsledok ale je, že treba ďalej pracovať a získavať si dôveru voličov, lebo sme len na začiatku a pravdepodobne do volieb je ešte čas a uvidíme aj čo sa všetko ešte udeje, čo to môže ovplyvniť.

No je to prinajmenšom zarážajúce zistenie. O niečom vypovedá.

Na mieste je otázka - prečo?
A mala by nasledovať sebareflexia lídrov (ešte stále sa javí ako čosi nemožné) ako aj zmena niektorých (zabetónovaných) názorov.

Zarážajúce to práveže nie je a dokonca ani prekvapivé, ale samozrejme to treba brať do úvahy. Prezidenta si veľká väčšina ľudí v PS váži a súhlasí s výkonom jeho funkcie, teda je prirodzené, že má veľké sympatie. Veľa percent ľudí by zvažovalo podobne aj v iných dlhoročne etablovaných stranách, kedže je to najpopulárnejší politik. S prezidentom sa bude ďalej komunikovať a PS bude na jeseň predstavovať niekoľko zaujímavých vecí, takže pracujeme ďalej a ovplyvňujeme to, čo ovplyvniť vieme.

Nevidim vobec ziadny dovod preco by som nemal reagovat. Toto tu je otvorene diskusne forum a ked sa rozhodnem na nejaky prispevok reagovat, tak reagovat budem. Ty mi to urcite zakazovat nebudes. Pekny den ti prajem.
Este doplnim, je mi naprosto jasne, ze vo vacsine nazorov sa asi nezhodneme, ale to je v poriadku. Je to normalne v ramci diskusie. V kazdom pripade tvoje nazory akceptujem naprjiek tomu s nimi suhlasit nemusim.