Poplatok za rozvoj ako príjem v rozpočtoch mestských častí Bratislavy

Poplatok za rozvoj ako príjem v rozpočtoch mestských častí Bratislavy
0

#1

#2

Veľmi dobrý blog! Tomáš skvele napísal.

Ja už som si pri tejto téme tiež čo to odskúšal. Snažili sme sa všemocne s kamošom pripomienkovať samotný zákon, ale žiaľ bezúspešne.
Jeho vymáhanie je v tomto smere nie až tak účinné. Silou mocou za jeho okamžité zavedenie bojoval poslanec Ján Buocik, ktorý hovoril, že jeho nezavedením môže prísť BA o 15 miliónov.

Nestalo sa tak. Poplatok sa týka aj budov ako výrobné haly a pod. Vtedy sa voči tomu stavali niektorí developeri. Dôvodom nespokojností bolo zdvojenie podmienok pre nich: vyvolané investície a k tomu vyrúbená najväčšia možná čiastka za m2 (35€) a ustatných sa to týkalo, že sa cena môže pretaviť aj do cien samotných nehnuteľností.

Ak to pôjde tak ďaleko dobre ako Dúbravke tak OK, len aby sa nerobil až nekontrolovateľný rozvoj s vidinou naplnenia rozpočtu.


#3

Jakub, máš pravdu, že ten zákon nie je vôbec jednoznačný. Tie výrobné haly môžeš ale spoplatniť inou sadzbou (napr. nulovou), je to na jednotlivej obci. Napr. Nitra sa rozhodla vôbec nezavádzať poplatok, aby neodradila pridružené investície spojené s Jaguarom.
Čo sa týka vyvolaných investícií, tak tie by logicky nemali byť, ale znovu sa to nikde explicitne nedočítaš. Takže keď samospráve preskočí, môže vyžadovať oboje.
Problém je, že zákon neupravuje ani kontrolu výberu či využitia. Čiže keď vyrúbia poplatok, tak to netreba zverejniť a v kľude sa môže stať chybička pri výpočte. Nemáme to ako skontrolovať. Použitie poplatku je síce účelovo viazané, ale vieme ako to chodí. Všetko, čo mali doteraz v kapitálových výdavkoch môžu teraz presunúť na bežné, lebo kapitálové im pokryje príjem z poplatku.


#4

Plne súhlasím. Ono je to tak, keď všetko sa robí procesom “hŕŕŕ”. Pri prvých koncepciách sa zabudlo medzi zúčastnených zavolať aj developerov, poprípade dotknuté subjekty, ktoré to začali riešiť až keď to bolo v kompetenciách mesta. Napr. pred tým nebola diskusia či už s Hlavnou architektkou, alebo IUR.
Keď bude vyžadovať oboje dostane sa tiež do patovej situácie. Riešili sme to pri iniciatíve s Lidom.

“Problém je, že zákon neupravuje ani kontrolu výberu či využitia. Čiže keď vyrúbia poplatok, tak to netreba zverejniť a v kľude sa môže stať chybička pri výpočte.”

Toto si dobre, že spomenul. V meste mala byť pôvodne ku tomu zriadená pracovná skupina… ale vieš ako to chodí.