Porotne sudy - diskusia

Porotne sudy - diskusia
0

Ahojte,
chcel by som otvorit diskusiu o plusoch a minusoch znovuzavedenia porotnych sudov a ich aplikacie na Slovensku.
Este nez sa pustim do hlbsieho popisu a argumentacie, patri sa povedat ze nemam pravne vzdelanie. Preto by som poprosil tych z vas, ktori ho maju, nech ma opravia ak sa v texte vyskytnu nepravdy, pripadne zavazne nepresne pravne formulacie.

Historia
Porotne sudy na Slovenskom uzemi existovali uz pocas Rakusko-Uhorska a Cesko-Slovenska (1918-1938) kde islo o trestne porotne sudy.

Sucasny stav

• vo vacsine pripadov rozhoduje sud s jednym sudcom, ktory ma prislusne vzdelanie a pozadovanu pravnu prax
  • od roku 2006 v trestnych veciach s predpokladanou vyskou trestu cez 8 rokov rozhoduje senat (sudca a dvaja prisediaci)
  • prisediacim moze by clovek bez pravneho vzdelania, su voleni na 4 roky obecnym zastupitelstvom, navrh predklada primator alebo starosta
  • prisediaci musi mat previerku NBU
  • hlas prisediaceho je rovnocenny so sudcovym

Navrh zmeny

1. Zrusenie prisediacich a ich nahradenie porotnym sudom
  2. Znovuzavedenie trestneho porotneho sudu, najma na specializovanom trestnom sude
  3. Vytvorenie porotneho sudu na specializovanom trestnom sude, ak predpokladana vyska trestu presiahne 5 rokov
  4. Vytvorenie porotneho sudu na trestnom sude, ak predpokladana vyska trestu presiahne 8 rokov. (podobne ako pri prisediacich
  5. Pocet porotcov 12
  6. Porotcovia budu vyberani z volicskeho zoznamu v obvode prislusneho sudu
  7. Zalovany by mal mat pravo na porotny sud a rovnako mat pravo sa tohoto prava vzdat, po suhlase prokuratora a sudcu
  8. Ucast v porote je povinna rovnako ako platenie dani

(potreba previerky NBU je otazna)

Pozitiva
Vzhladom na nedoveru obcanov v sudy by bolo vhodne zvazit zavedenie porotnych sudov:

• zvysila by sa doveryhodnost v nestrannost sudov
  • znizil by sa vplyv penazi, kontaktov a konexii v sudnictve
  • vysle to signal, ze stat nie je viac ako obcan a vsetci su si na sude rovni
  • nazdavam sa, ze vacsina ludi by prijala najma fakt, ze socialny status je na sude nepodstatny a kazdy moze byt sudcom toho druheho (v poslednych rokoch je citelne elitarstvo v spolocnosti)
  • urychlilo by sa rozhodovanie v zlozitych a dlho trvajucich sudoch/kauzach

Negativa

• potreba zmeny ustavy? (pridanie zakladnej obcianskej slobody - pravo na porotny sud)
  • zo zaciatku mozna nevola obcanov
  • potrebna uprava zakonnika prace (dni volna pocas jury duty atd.)

Tlačovka PS 20.3.2018 - Zuzana Čaputová - 11 OPATRENÍ NA OBNOVENIE DÔVERY V SPRAVODLIVOSŤ

Pozitíva jednoznačne prevažujú.

Obzvlášť poškodení by sa mali domáhať rozsudku od poroty.