Povinné zverejňovanie miezd v pracovných inzerátoch

Povinné zverejňovanie miezd v pracovných inzerátoch
0

#1

čo hovoríte na túto aktivitu?

Poslanec Beblavý pripravuje návrh zákona, ktorý upraví povinnosť zamestnávateľov uvádzať minimálne ponúkanú mzdu za inzerovanú prácu. Tento navrh prevzal od Občianského združenia Pracujúca chudoba.

Viac info:
Petícia: https://www.peticie.com/povinne_zverejovanie_miezd_v_pracovnych_ponukach
Blog predsedu Pracujúcej chudoby: https://kuruc.blog.sme.sk/c/453230/mzda-v-pracovnych-inzeratoch-povinne.html

Beblavý rokuje o tomto návrhu aj s ministrom Richterom, ktorý podporu tomuto návrhu nevylúčil, rovnako podporu tomuto návrhu vyslovila KOZ a aj ďalší poslanci koaliční i opoziční. Zásadne proti je len SaS a zamestnávateľské zväzy.


#2

V podstate sa to už rozoberá tu:

Za mňa osobne súhlas.
Presnejšie diskúsia začína tu:
https://komunita.progresivne.sk/t/nizke-mzdy-na-slovensku/1299/75?u=pavel.simon


#3

Úplne prakticky. Zháňame osobu vhodnú na pozíciu

  • Špecialista na výskum a vývoj (oddelenie výskumu a vývoja systémov)

Plat určite nepoviem, lebo ho ani neviem. Osobne som však proti povinnému zverejňovaniu:

  • chceme, aby sa nám ozývali len odborne relevantní uchádzači, nie tí, čo majú záujem o plat
  • stratili by sme jednu z možností vyjednávania

#4

Jednoznacne podporujem takyto navrh a to z dvoch hlavnych dovodov, prvym je skutocnost, ze sa clovek zbytocne neprezenie na pohovor a druhym dovodom je informacia pre ludi s odracovanymi rokmi vo firme, ake mzdove podmienky firma ponuka novym zamestancom :grinning


#5

Priatelia, čo hovoríte na tento článok v Denníku N?
Veľmi ma sklamalo, že Ivana Molnárová z portálu profesia.sk - ktorá sa angažovala v PS od samého začiatku, kritizuje povinné zverejňovanie ponúkaných platov.
Zverejnenie ponúkaného platu znižuje nevyváženosť medzi zamestnávateľom a uchádzačom o zamestnanie, a je úplne jedno, či to zamestnávatelia musia robiť v čase rekordne nízkej nezamestnanosti, alebo kedykoľvek inokedy.
Aké sú k tejto veci postoje PS?

Článok v N je tu:


#6

Mám z toho trochu zmiešané pocity. Hlavne mi to znie ako ďalšie nariadenie, ktoré ak zamestnávateľ poruší, hneď dostane mastnú pokutu… Oveľa viac by sa mi pozdávalo skôr nejaké odmeňovanie práve tých zamestnávateľov, ktorí tieto informácie uvádzajú.

Každopádne nie som vyslovene proti, no asi ani nie úplne za tento návrh.

A k tomu, aké negatívne dôsledky to môže mať… v článku sa uvádza, že 27% pracovných ponúk v prvom kvartáli tohto roku už plat zverejnilo. Preto by nebolo zlé spraviť nejaké porovnanie toho, akú odozvu na inzeráty mali spoločnosti pred a po zverejnení mzdy. Prípadne ako na to reagovali uchádzači na pohovoroch, alebo priamo zamestnanci, ktorí tak mohli tiež vedieť, aký nástupný plat spoločnosť ponúka a porovnať si ho so svojím atď.


#7

To ale nie je riešenie. Cieľom je odstrániť časť nerovnováhy medzi zamestnávateľom (ten má prakticky všetky informácie) a uchádzačom o zamestnanie (ten ich má mnohonásobne menej). Na to potrebujeme nastaviť pravidlá pre všetkých, nie “motivovať” niektorých.

V článku sa uvádza, že minulý rok to bolo 27%, v tomto roku (v 1. kvartáli) 27,2%. Z toho vyplýva, že firiem, ktoré minulý rok nezverejňovali ponuky, a tento rok ich zverejňujú, zas až tak veľa nebolo.


#8

Zaokrúhlil som to, keďže tie dve desatiny sa mi nezdali až také podstatné pre to čo som tým chcel povedať. Ale zaokrúhľovať takéto údaje nie je úplne rozumné, priznávam.

No a práve od tých 27,2% by bolo fajn zistiť ako (a či) to ovplyvnilo záujem o ich pracovné pozície a pod. Zase je otázne či by takéto niečo vôbec bolo relevantné pri relatívne nízkom čísle.
Možno sa ešte skúsiť pozrieť do zahraničia? Či niekde takéto povinné zverejňovanie funguje a aké sú na to ohlasy z oboch strán pracovného trhu…


#9

najvačší problem slovenska su nasobne nizsie prijmy oproti zapadu a to ma mnoho neziaducich dopadov. hlavnym je exodus stoviek tisic mladych ludí,kt. sam o sebe ma znova mnozstvo neziaducich nielen ekonomickych dopadov. a tak by sa dalo pokracovat dalej… cize menovatel vsetkeho su nizke mzdy a toto je nastroj kt. moze na ich rast tlačiť a tak trosku urychlit konvergenciu v EU.
z tohto pohladu su akekolvek kvazi negativa a namietky v mene akejsi “obrany slobody” absolutne marginalne a išli by proti všeobecnym prioritnym zaujmom vsetkych slovakov resp. ludi zijucich na uzemí SR, a to je dobiehanie životnej urovne vyspelych krajín


#10

Mňa to naopak potešilo, pretože s týmto návrhom nesúhlasím.

Každopádne, bez ohľadu na pozitíva/negatíva, postavenie strán by malo byť vyvážené. Ak má zamestnávateľ povinnosť zverejnenia ponúkaného platu, mal by mať obdobnú povinnosť aj uchádzač o zamestnanie. Preto by som v tejto súvislosti považoval za vyvážené, ak by existovala povinnosť uviesť očakávanú mzdu vo všetkých CV zverejnených za účelom získania práce a tiež vo všetkých sprievodných listoch.


#11

Prešiel som si veľa pohovormi a som za tento návrh. Stalo sa mi že som absolvoval 3-4 kola pohovoru a nasledne zamestnavadel povedal že ponukne nišži plat aký som oznámil recruiterovi a on povedal že to nie je problem => stratil som kopu času a usilia ktore som mohol odfiltrovať už na začiatku.

Zo strany zamestavateľa v tom tiež vidim prinos. Zamestavatel tym ušetri naklady personalistov a manažerov pretože bude mať na stole iba ponuky kde potencialny zamestnanec suhlasi s platovimi podmienkami.


#12

Toto nedáva zmysel. Zamestnávateľ má všetky informácie o platoch svojich zamestnancov, a rovnako o požiadavkách uchádzačov. Záujemca o zamestnanie nemá žiadne informácie, okrem svojej predstavy o plate.


#13

Práve naopak… Máme dva scenáre, ktoré by mali byť rovnocenné.
Zamestnávateľ inzeruje pozíciu, uchádzači reagujú.
Uchádzači tiež inzerujú svoj profil (zverejnené CV) a headhunteri a firmy na to reagujú ich oslovením.


#14

Okej, v takom prípade tiež nie je dôvod neuvádzať minimálnu požadovanú sumu. Zástupcovia zamestnávateľov môžu vzniesť požiadavku na zmenu legislatívy. (Tak, ako predmetnú úpravu navrhol A. Kuruc z Pracujúca chudoba).

Nič to ale nemení na tom, že ak zverejňuje ponuku práce zamestnávateľ, tak uvedenie minimálneho ponúkaného platu odstraňuje informačnú nerovnováhu medzi ním a uchádzačmi o miesto. Že existujú aj iné situácie na tom predsa nič nemení. :slight_smile:


#15

A to je presne príklad nezrelosti a povrchnosti tvorcov legislatívy… Preto sme schopní prijímať populistické návrhy namiesto toho, aby tu existoval reálny racionálny model zákonodarstva zabezpečujúci rovnosť podmienok ako východiskový predpoklad zmien v legislatíve.
Riešenie spôsobom “skupina A navrhne niečo a ak skupina B chce to isté, nech si to navrhne tiež”, je podľa môjho názoru tak trochu nešťastné. Ale na to musíme zjavne ešte dozrieť… :wink:


#16

Úplne prakticky. Zháňam zákazníka na svoj high-tech výrobok. Bude to asi len špecialista na výskum a vývoj. Cenu výrobku určite nepoviem, lebo ju ani neviem. Osobne som však proti povinnému zverejňovaniu. Chcem, aby sa mi ozývali len odborne relevantní zákazníci, čo vedia oceniť kvalitu a dobré služby a nie takí čo im ide len o najnižšiu cenu. Stratil by som jednu z možností vyjednávania.

Irony off.

Naozaj sa nechceme priblížiť k vyspelým krajinám? Zverejnená výška platu je inde bežná vec.

Rovno môžeme aj výrobky v supermarketoch a na trhoch predávať bez cenovky ako na tureckom bazáre - keď chceme ísť takýmto smerom.

Presne tak. Keď si len pomyslím, koľko času som zmárnil zbytočne na pohovoroch a neviem koľkých kolách, len kvôli tomu, aby som sa nakoniec dozvedel nejakú smiešnu výšku platu o ktorý nemám záujem.

Keď sa na to pozrieme očami celej republiky - tak táto ekonomika tým dosť trpí.