Predaj vo sviatok a nedeľu

Predaj vo sviatok a nedeľu
0

Na sviatky perlil Sulík, ktorý si rýpol do zákazu predaja v štátny sviatok … a dostal na frak, tak si rypol ešte raz … ukázalo sa, že veľa ľudí so zákazom problém nemá a myslím, že veľmi skoro budeme mať na stole aj otázku obmedzenia predaja v nedeľu…
… na druhej strane má pravdu Sulík v tom, že to nie je liberálne a asi to ani nie je progresívne…

… reagoval som na to, že asi je rozdiel v Bratislave, kde sú tisíce ľudí, ktoré majú ako alternatívu ísť do obchodu a v Kopčanoch, kde AJ TAK nevidia žiaden dôvod mať otvorené obchody

… tak mi napadlo, čo tak ten zákaz liberalizovať … teda nedať plošný zákaz, ale nechať to na obciach a dať právo obciach stanoviť podmienky predaja v nedeľu a sviatok …

… prakticky by to znamenalo napr. mestské zastupiteľstvo v BA by povedalo zaplaťte 1€ za m2 otvorených prevádzok (výmysel) správny poplatok a môžete mať otvorené … mesto by malo otvorené, obchodníci by volili medzi službami zákazníkom a nákladmi a aj ľudia, čo s tým nesúhlasia by z toho niečo mali (príjme miestneho rozpočtu) -… veď kedysi právo trhov a podmienky práva trhu patrili do kompetencie mesta …

asi to nie je agenda na teraz, ale ako hovorím počítam, že zákaz v nedeľu sa môže ľahko objaviť na parlamentnom stole a môže to byť politická otázka … tak čo bolo by to progresívne riešenie?

Ja osobne za progresívne považujem, ak predaj vo sviatok, či nedeľu budú politici riešiť až ako nejakú 642. prioritu, teda keď 641 prioritnejších vecí už bude vyriešených na prospech občanov.

Richard perlil, ale perlili aj iní. Mňa pobavil týpek, ktorého sa v Parndorfe na Veľký piatok anketári spýtali, čo si myslí o zákaze predaja vo sviatok a on sa vyjadroval, že s tým jednoznačne súhlasí. Ale na otázku, prečo potom sám nakupuje, keď je sviatok už len mykol plecami.

Z ekonomického hľadiska je zákaz predaja vo sviatok najviac v prospech obchodných reťazcov. Celkový objem nákupov sa nezmení (ľudia budú rovnako jesť a obliekať sa stále, len nakúpia menej). Ľudia sa budú musieť viac “vtesnať” do menšieho objemu otváracích hodín… A zároveň predavači menej zarobia, keďže prídu o príplatky vo sviatok.
Osobne mi tento zákaz žily netrhá, ale nesúhlasím s ním. Ak má štát potrebu to regulovať, má regulovať výšku (%) príplatku za prícu vo sviatok. Považujem za absurdné, že predaj v maloobchode nám vadí, ale prevádzka reštaurácií nie. Ale veď prečo by to malo byť logické, keď tu máme Absurdistan.

Za progresívne by som teda považoval, keby sa štát nezaoberal vecami, ktoré dokáže riešiť trh. Obchodníci by si mali najlepšie vedieť spočítať, či sa im vyplatia otváracie hodiny počas sviatkov alebo nie. Štát by podľa mňa nemal zakazovať otváraciu dobu a ani regulovať to, ako ľudia trávia svoj voľný čas.
Ak už má niekto potrebu niečo v tejto veci regulovať a tvári sa, že mu ide o zamestnancov, mal by riešiť to, čo hovoril iný Róbert (Fico), že by sme mali navýšiť príplatky za prácu vo sviatok (a cez víkend). Lenže to neznie tak sexi, lebo to povedal Róbert, tak radšej budeme hlásať ochranu záujmov zamestnancov, ktorí v konečnom dôsledku prídu o možnosť príjmu.

Bavím sa tiež na tom, ako si berieme Rakúsko za vzor, čo sa týka zákazu tohto predaja. Ale keď príde téma “Skripeľ a vyhosťovanie ruských diplomatov”, už nás rakúsky vzor nezaujíma.

Na druhej strane, súhlasím s Tvojím návrhom, že lepšia regulácia otváracích hodín patrí skôr do kompetencií mestských častí a obcí. Do istej miery to takto už je aj teraz…
Ale dodal by som, že takéto úpravy môžu byť robené iba maximálne raz za nejakých X rokov a pre obdobie minimálne Y mesiacov vopred.
…teda napríklad pravidlo zmeny otváracích hodín môže byť menené len minimálne po 3 rokoch a každá zmena musí byť prijatá s platnosťou minimálne 1 kalendárny rok vopred. To by mohlo byť férové voči obchodníkom, aby im niekto stále nemenil pravidlá hry počas hry. A ak k takejto zmene dôjde, mali by mať dostatok času, aby sa rozhodli, či prispôsobia otváracie hodiny, alebo presťahujú svoju prevádzku.

Toto je bohuzial dalsi chrumkavucky populisticky zakon, ktory robi viac skody ako osohu:

1. Je diskriminacny

Postihuje iba istu skupinu teda obchody. Preco nie pumpy, restauracie, fabriky?

1. Prehlbuje socialne rozdiely.
    Robotnik vo VW zarobi o polovicu viac ako predavacka. K tomu dostane priplatok za sviatok. Preco jemu zakon nekaze byt s rodinou?

2. Diktuje hodnoty a preferencie

8 sviatkov na Slovensku je cirkevnych? Co ateisti a ine vierovyznania. Preco by si Pravoslavny…mali brat na sviatky dovolenku? Pre mna je vyhoda relativna casova flexibilita a moznost privyrobit si cez sviatok. Takto mi niekto diktuje aby som cez sviatok isiel do krcm… ehm prirody.

1. Podporuje plytvanie

Niektore vyrobky maju trvanlivost len niekolko dni. Tesne pred koncom zaruky idu na zlavu. Pocas sviatkov si ludia robia zasoby ktore neminu. Rovnako aj obchody sa pripravuju na napor predzasobenim tovaru, ktory sa vyhodi.

1. Je nezmyselny

Ucelom bolo, ze aj predavacka si chce oddychnut cez sviatky. Akosi sa pozabudlo, ze predavacka ma nerovnomerne rozvrhnuty pracovny cas a sviatok si pekne odrobi v iny den. Nielenze si neodychne, ale ani nezarobi. Dalej v nonstop prevadzkach zacina pracovna zmena od polnoci a trva do 10rana co je akurat tak na kolaps ako odychnutie.

Verim, ze sa PS takymto blbym zakonom vyhne.