Predstavenie vizie PROGRESIVNEHO SLOVENSKA

dokument
Predstavenie vizie PROGRESIVNEHO SLOVENSKA
0

#1

Tak konečne k tomu prišlo a prvý draft vízie je vonku. Zajtra na konferencii (ideovakonferencia.sk) bude aj v tlačenej forme. Budeme radi za každý feedback.

Prečítajte si našu víziu ➤ https://www.progresivne.sk/vizia/
Rozsiahly dokument v prvej časti pomenúva trendy, ktoré v nasledujúcich rokoch ovplyvnia Slovensko, ako rapídny technologický pokrok či starnutie populácie. Následne v druhej časti identifikuje priority, na ktorých by mal byť postavený plán budúceho rozvoja krajiny. Súčasťou dokumentu je aj 13 konkrétnych, merateľných cieľov, ktoré chce Progresívne Slovensko realizovať v politike.


#2

takýto rychly feedback tomu mali v newsletteri dennikaN:

3. Progresívne Slovensko vás chce spraviť šťastnými
Rok po tom, čo podnikateľ Ivan Štefunko & spol. založili Progresívne Slovensko, prišlo toto hnutie s 13-bodovým politickým plánom. Je to síce len zlomok z dokumentu Vízia, na ktorom podľa hnutia pracovalo vyše 50 odborníkov, ale ako to už býva, 13 viet je chytľavejších, zábavnejších a najmä uchopiteľnejších než suchý wordovský dokument s desiatkami strán.

Okrem toho treba uznať, že aj pri týchto 13 vetách si hnutie zachovalo svoj originálny prístup, akým sa vyznačovalo už od začiatku, keď sa ešte nevedelo rozhodnúť, či bude alebo nebude politickým subjektom, až kým ho nepredbehol Miroslav Beblavý.

Kým od strán bežne počúvame hmlisté vízie o rozvoji školstva, dopravy, zdravotníctva alebo čohokoľvek, respektíve len o niečo konkrétnejšie plány ako znížiť nezamestnanosť či korupciu, Progresívne Slovensko to poňalo inak. Ak bolo cieľom aspoň trochu prekvapiť či oživiť debatu, tak to celkom vyšlo.

Jednak sú všetky ich plány nadpriemerne konkrétne. Napríklad znížiť podiel dlhodobo nezamestnaných pod priemer EÚ (teraz sme v TOP 3). Znížiť pozíciu SR v rebríčku OECD vnímania korupcie o dvadsať priečok. Znížiť počet predchádzateľných úmrtí na úroveň ČR.

Avšak najzaujímavejšie na cieľoch hnutia sú tie, ktoré bočia od bežných tvrdých ukazovateľov a obvyklých kritérií a zameriavajú sa na kvalitu života či šťastie. Sú presne tri, z nich najlepšie znie cieľ číslo 12: v indexe miery šťastia OSN sa nachádzať v prvej 25-ke krajín (aktuálne sme 40.).

Po dnešku teda máme politický subjekt, ktorému záleží na tom najdôležitejšom. I keď ťažko súhlasiť, že by to pre volebný úspech čosi znamenalo. Každopádne – ciele hnutia síce nemajú cveng Dzurindových dvojnásobných platov, ale aspoň to nie sú Ficove istoty.


#3

Dobre napísaný dokument, plný múdrych myšlienok a vízií.

Pokiaľ ide o moje komentáre a pripomienky, mám dve:

  1. Dal by som väčší dôraz na oblasť spravodlivosti. A večne omieľaný cieľ skrátenia súdnych konaní (nie že by to tiež nebolo dôležité), by mal byť IMHO skôr nahradený cieľom týkajúcim sa kvality a presvedčivosti rozhodovania, čo sa v skutočnosti akcentuje aj v samotnom texte. Aj keď rozumiem, že tam ťažko nájsť kvantitatívny ukazovateľ.

  2. Mám jednu vetu v oblasti vzdelávania, ktorú vnímam ako problematickú, a predpokladám, že nebudem sám. Konkrétne, na strane 74 je to veta “Zavedenie financovania škôl podľa kvality výstupov (pravidelné hodnotenie podľa systému PISA).”

Toto je nápad, ktorý sa tu už vyskytoval, a bol opakovane kritizovaný ako nie veľmi šťastný. Takéto finacovanie vytvára tlak na zbavovanie sa slabších žiakov a súťaženie v tom, ktorá škola bude viac “elitná”. V situácii, keď nám testy PISA ukazujú, že práve žiaci z príjmovov a sociálne slabšieho prostredia nám systematicky stále viac zlyhávajú a systém ich nedokáže podchytiť, by to mohlo viesť ešte viac k zhoršovaniu tohto trendu. Aby sme zlepšili priemer, potrebujeme ťahať dopredu aj tie deti, čo zaostávajú, najmä v dôsledku svojej rodinnej situácie.

Takže navrhujem preformulovať takto: Zavedenie vhodnej podpory a motivácie škôl na pokračujúce zvyšovanie kvality ich výstupov, a to tak najlepších škôl, ako aj tých najslabších.


#4

Len malý postreh - developeri otvárajú šampanské. O zastavení živelného developovania nielen hlavného mesta nie je vo vízii ani slovo. Logická otázka - sú developeri sponzormi hnutia?


#5

samozrejme ze nie su. financovanie je transparentne na webe: progresivne.sk/financovanie tuto temu sme tam nedali, lebo je skor komunalna, ale rozhodne by sa mala zmienit. mame aj v hodnotach krasu a z toho to podla mna vyplyva.


#6

Akym sposobom budete viziu a jej jednotlive casti komunikovat verejnosti - volicom? Mam na mysli komunikaciu, kde je jasne, co mate v plane. Mat 13 meratelnych cielov je dolezite, ale mne zatial nie je jasne, co vsetko je na naplnenie jednotlivych cielov potrebne. Resp. to este stale dava prilis vela priestoru na “citanie medzi riadkami” (Napr.: “… mame aj v hodnotach krasu a z toho to podla mna vyplyva”)


#7

Na streame to bolo lepsie ako na papiery.


#8

z vizie sa robia teraz pracovne skupiny na jednotlive oblasti, ktore pokryju presne konkretne kroky co a ako robit.

samozrejme komunikovanie posolstiev z vizie alebo aj programu uz je potom marketingova uloha.


#9

Ahoj, chcel by som sa opýtať na jednu vec. Na stránke PS v časti financovanie bola kedysi taká tabuľka, kde boli všetci, ktorí darovali peniaze na tento projekt zoradení od najvyššej sumy, ktorú prispeli, po najnižšiu. To nové financovanie, čo tam teraz je (neviem ako dlho to je zmenené), nesedí s tým, čo tam bolo predtým. Prečo tam už nie sú tie pôvodné čísla? Existuje niekde tá tabuľka, o ktorej hovorím?


#10

to o com pises boli prispevky na obcianske zdruzenie PS, teraz sa zverejnuju prispevky na politicke hnutie, ktore vzniklo v januari 2017


#11

Aj som si myslel, že je to takto. A teda tie príspevky na občianske združenie, tie sú niekde dohľadatelné?


#12

momentalne su zverejnene na webe ps len tie financie na hnutie, lebo oz ps nema vlastnu stranku


#13

Keďže Progresívne Slovensko je Progresívne Slovensko, či už sa bavíme o hnutí/strane alebo o občianskom združení, nebolo by fér, aby tie financie a príspevky boli niekde zverejnené? Pretože predpokladám, že tie peniaze sa nestratili. Boli to celkom vysoké sumy. Myslím, že dokopy viac, ako to, čo tam je uvedené teraz pre politické hnutie.


#14

urcite ano oz bude dalej fungovat ako samostatny think tank