Prehliadka mesta zdarma

Prehliadka mesta zdarma
0

Ahojte,

máte niekto skúsenosť s občianskymi združeniami a dobrovoľníctvom? Chcel by som robiť prehliadky po našom meste zdarma - na podporu turistického ruchu (a ešte ma to aj baví).

Sprievodcovské služby možno vykonávať na základe viazanej živnosti s akreditáciou od ministerstva školstva. Akreditácia je drahá a časovo náročná. Logicky si myslím, že ak by som to robil dobrovoľne ako člen združenia, akreditáciu nepotrebujem. Neviete mi prosím poradiť, ktorá verejná inštitúcia by mi mohla dať jasné a záväzné stanovisko?

Vďaka.

Zaujímavý nápad!

Nemôžeš financie na akreditáciu získať prostredníctvom nejakého grantu? :slight_smile: Známy, nakoľko si robí konzervatórium ako 2. strednú śkolu, keď potreboval stanovisko k nejasnostiam v zákone ohľadom maturít, napísal priamo na príslušné ministerstvo. :smiley: Môžeš skúsiť.

Stále by som ale zvažoval získať financie na akreditáciu od “niekiaľ”.

@misokristof
Skus najst na FB Ivor Svihran. Robi taketo nieco:

Super, ďakujem, presne toto som potreboval.

Cez infožiadosť som dostal z MV SR odpoveď, že dobrovoľnícky môžem činnosť vykonávať aj bez akreditácie. Tým pádom je zbytočné venovať akreditácií peniaze a hlavne čas.

Jasne. Odborná spôsobilosť sprievodca cestovného ruchu (čo ty nazývaš “akreditácia”) sa týka podnikania, týka sa to zákona o zájazdoch a živnostenského zákona. Prehliadky zadarmo však nie sú podnikaním.

Ale pozor, ak by si za to bral “sprepitné” či tzv.“dobrovoľný príspevok” (vo veľkých mestách tak žijú sprievodcovia tzv. “free tours”) tak už by to bolo porušením zopár zákonov a miestni sprievodcovia by ťa určite bonzli.

Sprepitné fakt nemám v pláne. Niektoré z prehliadok asi budú začínať/prechádzať/končiť vo vinárni, ale to ide snáď mimo mňa, keď si niekto niečo kúpi.

Fungujú aj v Malackách celkom úspešne

Vďaka za typ, stretol som sa s Ivorom a dosť mi pomohol.