Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2

Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2
0.0 0

#1

Cieľom tejto témy je dohodnúť sa na jasných a konkrétnych realizovateľných činnostiach vedúcich k pribúdaniu malých zelených plôch v mestách (napr. časť chodníkov pretvoriť na zeleň, navrhnúť praktické stromoradia, prispôsobiť kvetináče potrebám zelene, zelené električkové trate, chodníky umožňujúce vsakovanie vody do pôdy), ktoré vieme zrealizovať pod hlavičkou PS ako skupina dobrovoľníkov/aktivistov.

Ide o pokračovanie/druhú fázu témy Klimatická zmena – odvodňovanie krajiny a budú pribúdať ďalšie samostatné témy na základe 8 návrhov vzniknutých v prvej fáze.

Téma je facilitovaná: (@Peter_Faltus )

Cieľ témy: Dohodnúť sa na konkrétnych činnostiach a možnostiach participácie na týchto činnostiach

Dosiahnutie cieľa do: 11.07.2017

Teším sa na vaše návrhy.


Problémy bežného života - hluk, psy, billboardy
#2

Pokiaľ nehovoríme len o efekte niečo zasadiť, odfotiť sa a po nás potopa, tak treba najskôr myslieť o dlhodobej údržbe, vrátane zavlažovania a hnojenia takýchto plôch. Okolitý povrch nesmie byť taký, že sa rozhorúči a všetko spáli. Na toto treba myslieť vopred, inak nás poženú.
Mojim presvedčením je, že dlhodobo nezamestnaný ľudia by sa mali starať práve o skrášľovanie životného prostredia, čo má minimálne 2 plusy. Oni si, dúfam, zarobia, môžu získať príjemný pocit z toho, že niečo urobili, no navyše to môže zlepšiť aj ich vnímanie v očiach verejnosti, čo ich môže výrazne psychicky povzbudiť.


#3

Zaujímavá a relatívne bezúdržbová v meste by mohla byť i dažďová záhrada. Trocha však náročnejšia na priestor a realizáciu.
http://www.ludiaavoda.sk/data/files/98_manual_dazdove_zahrady_kravcik.pdf


#4

Ahojte,

s navrhovateľom diskusie Peťom (@Pet45) sme sa minulý týždeň stretli a dohodli na tom, ako budeme v téme ďalej postupovať. Obaja sme presvedčení, že sa nám tu spolu v komunite podarí realizovať riešenia z 8 navrhnutých tém z prvého kola diskusie.

V druhom kole diskusie potrebujeme nájsť konkrétne riešenia a navrhnúť plán ich realizácie. Dôležité je, aby návrh riešenia mal chuť aj niekto realizovať. Viac ako riešenia, “čo by sa malo urobiť”, hľadáme riešenia, “čo ideme urobiť”…ako napr. realizáciu konkrétnej zelenej plochy, návrh legislatívy, petíciu, info-stránku k téme, atď atď…

Výsledkom druhého kola diskusie má byt:

  • konkrétny plán možných riešení
  • zoznam osôb, ktoré majú záujem konkrétne riešenie realizovať

Máte nejaké návrhy k procesu diskusie / plánovaniu riešenia?
Aké riešenia v téme malých zelených plôch v mestách si viete predstaviť realizovať?


#5

Čo konkrétne by sme vedeli v týchto návrhoch spraviť pre zlepšenie situácie tu v komunite?


#6

Osvedčilo sa nám spolupracovať s miestnym (MčRužinov) - odborom životného prostredia - akýkoľvek plán výsadby stromov musia schváliť - je na to procesné projektovanie, ktoré musia schváliť. Výsadba stromov hlboko zaostáva za výrubovými konaniami! Hocijaký pošahaný magor dá žiadosť na miestny úrad, že nejaký strom je bezpečnostnou hrozbou a oni ho vytnú (a ten magor má fixnú ideu, že ten strom môže za jeho spackaný život, lebo nosí smolu a negatívnu energiu a iné kraviny). Ak sú malé zelené plochy aj tie pred domami, tak v Ružinove sa ľudia o tie malé zelené plochy starajú…chcelo by to možno spoluprácu s miestnym úradom, zakúpiť stromy (oni majú limitnuté finančné zdroje)…a ak pred jedným domom ľudia vidia, že sa starajú, budú aj pred ostatnými, len aby v hanbe nezostali. Takisto spolupráca so správcami bytových domov…získať záhradné služby, ktoré budú zabezpečovať orez kríkov a stromkov, pred domami, ktoré spravujú…


#7

Ako píše [quote=“Jana_Polacikova, post:6, topic:3103”]
Výsadba stromov hlboko zaostáva za výrubovými konaniami!
[/quote]

Mohli by sme preto prísť napr. s aktivitou “Strom za strom” alebo ešte lepšie za jeden vyrúbaný X nových. Pokiaľ by sme naozaj dokázali vybudovať korektný vzťah s niekoľkými úradmi a naštartovali aktivitu, ktorú by progresívni ľudia v mestách mohli pochopiť, tak by sme za výrub pôvodného zasadali niekde inde nový strom prípadne i viac. A pokiaľ by sme túto aktivitu plánovali rozumne, t.j. vytvárali by sme funkčné ostrovčeky tam, kde sú na to vhodné viaceré podmienky (nielen miesto, ale i ľudia), mohlo by to zarezonovať vo verejnosti. Aby to zarezonovalo pozitívne, treba si to ešte dobre premyslieť.


#8

Skor v takomto stave ako sme (myslim krajinu) by som prijal tu variantu (vyrubany strom za x dalsich zasadenych stromov).
Len to treba spravne uchopit, nech sa nevysadzaju stromy, ktore tam nemaju byt (napr. topole -tie by nemuseli byt nikde na slovensku) a na miestach kde nemaju byt… Nech ma to koncepciu a nie iba “hura” systemom


#9

Momentálne pracujeme na dokumente, ktorý ma túto problematiku podchytiť - je ale konkrétny na mesto Pezinok, keďže nový schválený územný plán nemá výkres zelene - generel…
momentálne sme:
v 1 štádiu: teoretická príprava
2 štádium: začiatok júla sa stretáva pracovná skupina zložená aj s arboristov a ľudí zo životného prostredia + urbanisti (zloženie je stále otvorené)
3 štádium: dokument sa zverejní obyvateľom a pôjde osveta
4. štádium: pracovná skupina zasadne a vyhodnotí pripomienky, odporúčania a námety, ktoré vzniknú za obdobie - 3 štádium
5. dokument sa právne doladí a predlozi na najblizsie MsZ spolu s podpismi ludi

co potrebujeme?
chceme popritom vytvoprit appku (do mobilu) ktora dost vyrazne pomohla - @truban vedel by si helfnut? - grafiku vieme dodat, aj funkcionalitu, potrebujeme koderov.
inspirovane je vo velkej miere projektom v NewYourku.

celý tento scenár sa da lahko aplikovat na cele slovensko
scenár máme pripraveny a aj ako zapojit ludi - a hlavne ktore skupiny atd.

Záver nie je rychlokvasny a len na efekt, ale mal by byt metodicky a hlavne strategicky na dlhsi cas - udrzatelnost.


#10

Súhlas, stromy musíme sadiť po dohode s odbormi životného prostredia miestnych častí, obcí…diverzitu pôvodných drevín, kríkov…čítala som najnovšie štúdie, že v mestách sa netreba báť vrátiť sa aj k ovocným stromkom (čerešne, višne), ale aj agáty, a napríklad moruše - jednu som vysadila pred náš obytný dom. Už Mária Terézia objavila ich hodnotu a dala príkaz, aby sa popri cestách vysádzali…volali sa cestovateľské bufety, aby sa pocestní mohli občerstviť, zasýtiť. Robia dobre ľuďom, včelám, vtákom… stromy sú najdokonalejšou a najlacnejšou klimatizáciou.


#11

v Pezinku je niekolko milovnikov stromov ktory obnovuju povodne dreviny - moruse, oskoruse, hrusky, slivky, a ine… rozne druhy atd… :slight_smile: vedia pomoct, dokonca aj dodat iste sadenice. len najprv treba vediet kam a aky strom posadit a aku funkciu ma plnit aj za x rokov, aby sa poto niekto neozval ze mu vadi cloni atd… (bezny fenomen dnesnej doby).


#12

Toto je super:thumbsup:


#13

V Ružinove sú výborné baby na životnom…takúto alokáciu vieme dohodnúť.Vždy hovorím, že je to o ľuďoch :relaxed:


#14

Takže potrebujeme cez komunitu získať ľudí, ktorí

  • sú uznávaní odborníci ohľadom výsadby drevín a inej zelene, aby sme mali záruku, že to celé “nevypáli” negatívne
  • sú schopní vypracovať príslušnú dokumentáciu, aby všetko bolo ako má byť (správne z hľadiska funkčnosti a práva)
  • majú kontakty na príslušných úradoch a ich odboroch a pokiaľ majú vybudované aj dobré pracovné vzťahy, o to lepšie
  • ktorí vybehajú všetky potrebné povolenia
  • dodajú dreviny a iný potrebný materiál
  • bývajú v miestach, kde by sme zamýšľali niečo také zrealizovať a budú tam jednak našimi “emisármi” a súčasne budú dohliadať na to, aby to prežívalo aspoň prvé kritické mesiace, kým sa to správne nezakorení
  • zrealizujú výsadbu samotnú
  • akciu spropagujú

Dlhodobú údržbu by sme mali v každom prípade zabezpečiť cez miestne úrady. Nechceme ich predsa nahradiť, ale dosiahnuť to, aby si konali svoju povinnosť.


#15

Igor, v Čataji poznám jedného mladého ITčkára - včelára, ktorý okrem svojich včielok a skvelého medíka aj vysádza stromy popri cestách, učí miestnych poľnohospodárov, že nie každá burina je škodlivá, že sú aj užitočné buriny, že sa viac máme venovať lúkam ako trávnikom a že krajinotvorba je o niečom inom ako o golfovom ihrisku…máme úžasných ľudí, ktorí toto denne robia z presvedčenia, ktorí nečakajú, nezalamujú rukami ako nestíhajú, nemajú čas…proste konajú. .


#16

Výborný manuál, takto by to išlo - za Ružinov, Pošeň - sever to už takto nejako robíme :point_up_2:


#17

súhlasím, ale treba buď posunúť dobu naplnenia cieľa (asi nie), alebo agilným prístupom určiť čo je z vyššie uvedeného adekvátne od-prezentovať k dátumu 11.7.2017. - teda ako ŠTART.

My to v Pezinku máme trochu rozbehnuté a PK je aj malé mesto - čiže je to uchopiteľnejšie. (zatiaľ o tom vie len uzavretá skupina, aby to nebolo zlomene hneď v počiatku).

Ale podľa mňa by bolo úplne super - keby sa to takto spustilo na viacerých mestách súbežne a myslím, že aj spoločné odkomunikovanie médiám by malo väčšiu váhu pre štart.
A čo vidím, ako ešte väčšiu pridanú hodnotu, že keby tieto skupiny ľudí v daných mestách medzi sebou komunikovali a vymieňali by si skúsenosti vedeli by dobre nastaviť stratégiu komunikácie s úradmi a tiež poukazovať, že tam to ide a aké procesy k tomu stačia atď. aby sme sa navzájom ťahali.


#18

Super diskusia a nápady! :slight_smile:

Čo tak sa chytiť touto aktivitou aj niečoho ďalšieho?

Čo tak z toho vytvoriť projekt, že za každý podpis na vznik hnutia, ktorý už správna rada obdržala vysadia dobrovoľníci jeden strom (cháp ako všeobecne sadenicu, môže ti byť kríček, sadenica kvetín, hocičo). Projekt, ktorý bol čisto iniciatívou dobrovoľníkov, aby sa to mohlo odkomunikovať, že je to čisto iniciatíva ľudí (dobrovoľníkov PS) aj keď pod krídlami správnej rady PS.

Je evidentné z tejto diskusie, že v komunikácii s úradmi atď to možné je. A myslím, si, že na otázku: “vysadiť 10 000 stromov, kto to zaplatí?!” sa dá nájsť tiež odpoveď. Myslím, si že ak ten pozná toho, ten toho a ten zas toho, tak to nemusí byť finančne nezvládnuteľné.

Taktiež si myslím, že by bolo treba tie oblasti, ktoré by sa mali “zozeleniť” rozložiť po celom Slovensku. Nech sa napríklad naplánuje časť v spomínanom Ružinove, ulica v Bardejove, skalka pred obecným domom v dedinke na strednom Slovensku atď :slight_smile:

Rád pridám ruky a motiku k práci :wink:


#19

Igor, Pezinok bol vždy o krok vpredu. Aj občiansky odpor ku skládke, ktorá dostala väčší rozmer, než lokálny…ja som sa v EIA procese na Prima park 2 odvolávala na precedens rozhodnutia Najvyššieho súdu účastníkov konania verejnosti práve práve v Pezinskej skládke…Pezinok je benchmark:slight_smile: a samozrejme mobilizácia, faces, podpora - to všetko je veľmi dôležité, aby ľudia vedeli, že nie sú v tom sami. Vyjadrenie solidarity chýba…


#20

Ďakujem za Pezinčanov, no v súčasnosti sa tú striedajú nálady od apatie - zlosti - bezmocnosti až depresie či chvíľkové pocity šťastia. :slight_smile: