Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2

Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2
0.0 0

Ako všade. Aj ja mám chuť s tým praštiť, ale my užitoční blbci xi-xi-xi, no čo Ti poviem…“neprojdou”!

ak môžem, navrhol by som veľmi zjednodušene:

1. z každého mesta vybrať hlavnú osobu (teraz nemyslím celé SR - postupne sa to môže nabaľovať, ale aspoň tí čo sme tú plus mínus)
  2. príprava cez mail komunikáciu
  3. stretnutie týchto ľudí a určenie stratégie - postupov
    rád poskytnem celú metodiku ako to máme pripravené my
  • stretnutie veľmi efektívne aj pre krátkosť času (a asi vyťaženosť ľudí)
  1. každý takýto človek si vytvorí tím

a ideme na to - rád bojuje s veternými mlynmi či ako sa to hovori :smiley: :slight_smile:

Mňa si môžeš dať do listu …

Počkáme do konca týždňa na ďalších?
Ružinov (môžeme to dať akože za BA ci pojdeme po MČ?) - @Jana_Polacikova
Pezinok - @IgorHianik
kto ešte a kde??
@Richard_Paksi?

@Pet45 - ako iniciátor témy - je to OK takto? ako nám vieš pomôcť s označením (navrhnutím) ďalších ľudí?

Kludne si ma mozte zapisat do listiny pre pripadnych clenov timu, ktori budu sa podielat na sadeni pripadne starani sa v zaciatkoch o stromy. :wink:

Pokiaľ chceme budovať PS ako dlhodobú značku, musíme odviesť dobrú robotu. V tomto prípade nejde o kvantitu, 10.000 stromčekov “zapichnutých” do zeme, ale o to, aby sme ukázali, že to má trvácnosť. Chceme sa predsa etablovať ako hnutie, ktoré to robí inak, dobré, udržateľne, teda progresívne.
Ja by som proste nechcel ísť do hŕŕŕŕ akcie tu a teraz, ale postupne svojimi skutkami presviedčať rozumných ľudí, ktorí potom presvedčia i tých menej rozumných. Či?

Viem presne o čom hovoríš…ak tie stromy zasadia ľudia, ktorí tam aj bývajú tak, sa o ne aj postarajú. Neverím, že by ich nechali vykapať. Pozrite sa na stromy, ktoré boli vynútenou investíciou developera. Zaviazal sa, že ich vysadí, ale že by sa prvé 3 roky, kým sa rozrastie koreňový systém o ne aj staral, tak to už v zmluve nebolo…tie stromy sú nikoho, odcudzené. A takmer žiaden z nich sa ďalšieho roka ani nedožije…vzťah k verejnému priestoru ideme nanovo budovať.

Zatiaľ by som počkal na príspevky viacerých ľudí, možno vzniknú aj nejaké ďalšie zaujímavé návrhy.
Termín 11.07.2017 znamená deň, kedy budeme mať jasne dohodnuté, čo ideme robiť, kto všetko to ide robiť a ako to ideme robiť, takže máme ešte nejaký ten čas. :slight_smile:

Akých ľudí myslíš? Ľudí, ktorí by tie aktivity v daných mestách viedli a dobrovoľníkov, ktorí by na tom fyzicky pracovali?
Takých ľudí bude dosť, neboj sa, dodáme :wink:

Mimochodom, ešte chcem všetkým, ktorí sa za taký krátky čas pripojili do tejto témy vyjadriť obrovský obdiv, ako rýchlo ste priniesli možné návrhy, spôsoby realizácie, aj ochotu sa na tom podieľať. Ste super :+1: :clap:

Na otázku - kde by bolo dobré takéto “ostrovy zelene” vhodné vybudovať - by nám zrejme vedeli najlepšie odpovedať odborníci z odborov životného prostredia, ktorí majú prístup k podkladovým mapám miest. Z nich by malo byť vidieť

• kde sú existujúce, veľké a najmä prirodzené zelené plochy (väčšinou za hranicami mesta)
  • kde sú nejaké mestské parky
  • kde sú priemyselné parky
  • kde sú koncentrované miesta, kde ľudia bývajú, alebo sa často stretávajú (nie pracujú)

Na základe toho by sme mali vytipovať oblasti, kde by to bolo vhodné (len tak odo oka prikladám 5 sekundový návrh) a potom už v rámci nich treba nájsť vhodné konkrétne miesta, kde by sa stretlo najviac dôvodov, prečo to vytvárať práve tam. Jedným z najväčších plusov by malo byť, že maličký ostrovček bude mať kam rásť. Nesmieme však trafiť záujmové miesto developera, lebo sme práve skončili, čo vôbec nie je progresívne.

Súhlasím, akurát mám s jediným detailom problém…či nájdeme napr. v Ružinove také miesto, ktoré nie je v konflikte so záujmovým miestom developera. Lebo tu je už všetko v konflikte s developermi,. Pre začiatok sa zamerajme na malé zelene pred obytnými domami, pozemky, ktoré sú klasifikované v územnom pláne aj v územnom pláne zóny ako zeleň a stabilizované územia…prípadne parky (ak je mestský alebo zverený mestskej časti…) a aj ihriská, verejné ihriská…

Ja som CP-čkár, to si už budete musieť vybaviť vy, Blaváci. :wink:

Lenze tu nejde o to z akeho potoka (https://sk.wikipedia.org/wiki/Blava) alebo miesta sme…
Rozvoj takychto miest treba robit vsade a vo vacsine miest (a hlavne centier) je velky zaujem zo strany developerov o kazdy centimeter… cize napad zacat pri obytnych domoch, alebo uz zelenych plochach (v tomto pripade hlavne rozvoj zelene) je celkom rozumny

Čudoval by si sa, koľko poznám v Ružinove CPčkárov, ktorí majú lepší vzťah k verejnému priestoru a zeleni, ako rodení “Blaváci”…a je tu aj plno naturalizovaných Bratislavčanov, teiž ma prekvapujú svojím angažovaným záujmom …Prešpuráci boli vždy multi-kulti :slight_smile:

Ja som z dedinky, od vás len krížom cez letiska a snažím sa aj tu u nás bojovať, aby nám kvôli rôznym záujmom nevysekali ešte aj ten kúsok lesíka, čo tu máme. Aby to nebolo tak, že najskôr okolo jazera všetko vysekajú, postavia domy a potom budeme nariekať, kde zasadíme nejaké stromy.

A keď už hovorím o prevencii, bolo by vhodné zabojovať, ak sa ešte dá, za tú zeleň, ktorú tvoria športoviská medzi Bajkalskou a Tomášičkou. Lebo sa mi zdá, že to tam hlava nehlava idú zastavať.

Len na ukážku - 2 mapy zobrazujúce to isté, a predsa nie to isté

Bojujeme…petícia, tlak verejnej mienky na urýchlené vypracovanie územných plán zón …a s tým stavebnú uzáveru…je už aj harmonogram obstarávania zonácie…ale aj samotní architekti, ktorí robia zonáciu v pohode meškajú rok, žiadne sankcie, nič!!! asi vieme prečo…ak bude územný plán zóny, aj my občania, aj developer bude vedieť čo bude môcť postaviť v rozvojovom území, v stabilizovanej zóne…lebo územný plán hl. mesta SR je tak všeobecný, nejednoznačný, že si ho developeri vysvetľujú po svojom a magistrát im dá vždy za pravdu…napr. v stabilizovanom území nemožno postaviť bytovú ani inú výstavbu…ale nad 8 poschodí áno!!! To im územný plán nezakazuje! Viď Retro! To je už tu už na prášky…

Na Kuchajde sa už realizuje masívna developerská výstavba - bytových domov - rovno na spádovej križovatke, akýkoľvek kúsok zelene voľného miesta je predmetom developerských projektov, aj keby sme sa mali podusiť…a nikto nevie, kde všade v priebehu 1 roka čo kde môže vyrásť…preto potrebujeme územné plány zón…tzn. ak mám aj pozemok v súkromnom vlastníctve, to ešte neznamená, že si tam môžem postaviť čo len chcem, aj jadrovú elektráreň, ak budem chcieť, lebo mám na to ústavné právo! (mi povedal jeden developer) …Bratislava už konečne potrebuje regulovať výstavbu, potrebuje víziu ako chce vyzerať…nie ju nechávať znásilňovať developerom.

Vieš si predstaviť niekde takú realizovať?

Rišo, aké konkrétne kroky by bolo potrebné vykonať? Vieš si predstaviť tento nápad nejak manažérsky zastrešiť? Čo by si k tomu potreboval?

Takú veľkú si viem predstaviť: aspoň na čas cca 20 rokov - kým sa majitelia dosúdia, podľa vyjadrenia odborníkov - kráter Yosaria Plaza - Hirošima v Ružinove. Možno by sme ani nemuseli stavať fontánky, ale takéto niečo ako moderná ekoalternatíva.