Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2

Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2
0.0 0

Treba obrátiť korupčníctvo naruby a rozbehnúť akciu FOAF (po známosti) na dobrú vec. Kdekto má známych, ktorým už dnes nie je všetko jedno.
Možno

• poznáme na príslušnom úrade niekoho, koho dieťa hrá futbal v Slovane, Eláne, NMŠK alebo inom klube, ktorý tieto športoviská využíva
  • tam športujú deti priamo zainteresovaných či inak vplyvných ľudí
  • má dokonca manželka developera tiež už po krk toho jeho večného naháňania sa za peniazmi, alebo toho že po nej krivo pozerajú susedia (a možno nie), alebo má iný dôvod, pre ktorý by nám rada pomohla

Určite je veľa ľudí, ktorým to nie je jedno. Ak nepoznáme nikoho my, určite budú poznať oni, alebo ich známi. Nebolo by toto progresívne?

Do 11.7.2017 by sme mali mať pomenované možné riešenie, jeho základný plán realzácie a zoznam ludí, ktorí ho budú mať chuť realizovať. V prípade potreby vieme tento termín posunúť, zatiaľ je ešte dosť času.

@m_malis Napísal si zoznam potrebných ludí. Čo s týmto zoznamom vieme ďalej urobiť?

Ako ďalej na to? Čo by si / sme potrebovali?

Peter, myslíš tú Yossariu? Strácam sa vo vlákne…

Rozprávala som sa s niektorými architektmi a developermi…je to umrtvené nie kvôli Liškovi (pôvodný majiteľ Yosaria), ale kvôli Doprastavu, ten blokuje všetky rokovania, lebo vstúpil do majetkovej účasti Yosarie a je vlastne spoluvlastník…zo strategického hľadiska by ma zaujímalo, ak odmietajú rokovať s hocikým, so samosprávou aspoň o nejakom upravení, slušnom modernom zakonzervovaní lokality…tak by Doprastav už nemal nič nielen v Ružinove, ale ani v Bratislave, postaviť…ani 1 meter cesty, ani 1 meter parkoviska, nič! Kým sa posúdia, odsúdia (20 rokov odhad) mohlo by sa to aspoň takto zakonzervovať…si teda myslím.

Možno bude lepšie skúsiť to rozdeliť na MČ.
Máme už aj človeka, ktorý to chce riešiť za BA-Staré mesto (zatiaľ ho nebudem menovať, ale vie o tejto diskusii), takže aj Staré Mesto máme už pokryté :slight_smile:

teraz sa citim ze velky brat ta sleduje - niekto chce vie ale my o nom nic :smiley: robim si srandu s malou nadsadzkou.

ano cim mensi celok tym je to uchopitelnejsie:
ja urcite pojdem postupom - urbanisticke principy.
dobre by bolo keby minimalne aj MC BRatislavy medzi sebou kooperovali - aby to davalo zmysel. cim mensie mesto a cim viac osadene v krajine tym jednoduchsi problem. BRATISLAVA JE VYZVA.

Samozrejme, zabezpečíme aj kooperáciu medzi mestskými časťami, to tam určite musí byť.

Po 4.7. máme sedenie u nás v PEZINKU - datum sa este upresni.
Ak by teda niekto mal zaujem prist vypocut, zapojit sa, oponovat co kolvek budem rad.
Urcite budeme vysvetlovat scenar ako to urobit na Pezinok - jasne ze kazde mesto je specificke a ineho vyznamu aj v ramci SR, takze urcite nebude jedno platne pravidlo pre vsetko.

a zacne sa formovat prvy ramec - kostry zelene, ktory sa budeme snazit presadit do zastupitelstva, ked to bude v zastupku schvalene cez uznesenie alebo vzn… ako zmeny a doplnky k UPN to nevidim… (dlhy proces) urcite pojdeme aj do realizacie na vybrane miesta - to bude jesen - cize super cas na sadenie zelene.

1. leto - tvorba
  2. leto/jesen - politika (proces v MsZ)
  3. jesen - realizacia (vybranych detailov.)

ci sa vysadi:
- soliter (ale potom naozaj uz velky strom - nie male prditko:)

• linia - alej
  • skupina (malý hajik na sidlisku)
  • enklava
    a. krajinná (vo vztahu ku krajine) cize kontaktne uzemie mesto/krajina
    b. mestská (park)

ukaze cas a vyvoj situacie :slight_smile:
vyhra uz bude ked sa presadi bod č. 2 (hlavne v PK) ze zrazu bude aj platny dokument, ktory riesi zelen v meste - kompoziciu zelene (vertikalna, horizontalna a indiferentna) a hlavnu napln zelene a potom ako ceresnica aspon nacrt starostlivosti.

bod 3 bude klucovi vo vztahu k ludom - ci ich prebudime - aktivujeme atd. (tiez to bude dobry prieskum…)

Ak budem môcť, prídem, aby som sa poučila, nejaké to know how :slight_smile: deciduous_tree:

Igor, vidim, ze skupina zaujemcov sa ti rozrasta:)

Čo konkretnejšie by táto skupina ďalej robila? Vieš trochu podrebnejšie popísať tvoju predstavu fungovania do bližšej i vzdialenejšej budúcnosti? Možno sa skupina záujmecov bude rozrastať ešte rýchlejšie:)

JA SA CHCEM OSOBNE ZAMERAT NA STROMY (aj kry maju velky vyznam) ale uchopit sa vsetko naraz neda…

spisem taky kratky dokument v bodoch a dam ho aj sem:

• ciele
  • casovy scenar
  • co to ma pomoct
  • co to ma aktivovat

ale jeden z bodov je ta APPKA do smartfonu - to by sa vyuzilo hlavne na PASPORT STROMOV - toto chyba v kazdom meste (skoro), a aj ked to je - nie je to verejne dostupne atd.
to je cast ktora by zacala uz v lete a prelinala by sa do jesene:
pasport drevin - stromov - passport by robili ludia ktori v danych oblastiach byvaju - osveta by sla cez deti - skolky a ich rodicia. spolu by chodili po meste a merali obvod kmena, urobili fotku stromu, napisali jeho druh - odfotili list atd… plus kratky opis… (mozno aj pribeh ludsky - nieco emocne nie len technicke - kazdy strom ma svoj pribeh - NIE?)

ciel je teda pomoct dobre veci a zacat robit osvetu v teme ZELEN V MESTE
dalej je ciel dat dokopy ludi - komunitu v roznych oblastiach mesta - komunikacia s nimi
dalej osveta a vytvaranie vztahu k prirode malym detom - kludne si mozu robit herbare… a vymalovavat…
atd. atd… :slight_smile:

Potrebujeme tých ľudí nájsť a jednoznačne identifikovať, aby sme si boli istí, že ich máme a že oni tiež súhlasia.
Zo skupiny - odborník na výsadbu a “projektant” (ten čo to spíše) nám stačí po jednom človeku, to sa dá zovšeobecniť.

Do ostatných rolí potrebujeme v každom meste iných ľudí, ktorí sú tam “po ruke”.

Na propagáciu treba sieť. Tvorcov myšlienky, grafikov, podporu v médiách, na sociálnych sieťach a pod. V tomto určite pomôže lokálna komunita.
Keď budem mať chvíľu času, urobím vám stručný PMP, aj s rizikami. :slight_smile:

Igor, totok sa mi bars ľúbi :blush:
Ja som u nás už fotila stromy, aj tie popílené… aj tie, čo nám vyschli z minúty na minútu aj s plodmi a listkami na konároch, mám v merku veľký smrek, ktorému prestalo ihličie voňať a začína odchádzať, tečie z neho živica, aj moju morušu, ktorú chodím v tomto horku každý večer polievať, aj peň, ktorý zostal po spílenej vrbe, možno nejaké konáre vyženie ešte, bo korene má zdravé…príbehy stromov. Tá vrba, ktorú spílili, bola čarovná…v lete, keď boli horúčavy, sme večer (keď zašlo slnko) postriekali hadicou a k stekajúcim kvapkám sa zbiehali ježkovia, vtáky, netopiere…žilo to tam, ani som nevedela, akú faunu máme na sídlisku. Chýbajú nám stromy, veľmi…

Taktok sa mi to páči :slight_smile:

vzdy treba aj emociu - to je to co ludi chyti - a nie je nic krajsie a jednoduchsie ako pribeh stromu, a verim ze jeden strom ich ma niekolko :slight_smile: lebo sa viazu na ludi.

Toto fórum mi pripomenulo otázku dažďovej vody, za čo som vďačný.
Bývam na vidieku v dome a viem si predstaviť, že si urobím dažďovú záhradu možno skombinovanú s jazierkom na vlastnom pozemku. To je však súkromná aktivita a nie dobrovoľnícka akcia vo veľkolepejšom štýle v meste.

Pri realizácii na verejnom priestranstve v meste by to už chcelo seriózny výber a projekt. Také miesto mi teraz nenapadá.

Výsadba stromov sa mi javí priechodnejšia. Aj keď, ak by sa našlo miesto, dala by sa pekne kombinovať mokrinka s druhmi stromov, ktoré znášajú alebo dokonca majú radi zamokrenie. (vŕby)

neviem ci to uplne suvisi s touto temou ale verim, ze ano.
Mohli by vznikat v mestach komunalne kompostoviska vo vacsej miere ako teraz (samozrejme to suvisi aj s osvetou, ze co do nich patri a co nie), ktore by sa mohli vyuzit prave ako ziviny pre stromy a aj ine zelene (ci inak farebne) rastliny.

U nás v Karlovke (určite aj v niektorých ďalších samosprávach) mestská časť poskytuje záujemcom zo sídliska na jar kvetiny na výsadbu, ktoré sa potom vysádzajú pred panelákmi…je to pekný projekt, a je o to veľký záujem…a určite to prispelo k skrášleniu sídliska, resp. lepšej starostlivosti “o zeleň”…prvotná idea bola prísť s opatreniami na podporu včelstiev v MČ Karlova Ves, načo to má dozaista tiež efekt…čiže dá sa to, určite aj s drevinami by to fungovalo, podporuje to navyše aj vzťah ľudí ku svojmu mestu.-…keď to sami vysadia, viac im na tom záleží atď…

P.S. a nemyslím si, že by to bolo finančne “nezvládnuteľné” aspoň v istej miere realizovať takéto projektíky pre väčšinu samospráv…nehovoriac o tom, že už sú aj firmy, ktoré…maju rôzne dobrovoľnícke akcie tohto (a iného) druhu.

súvisí, to, samozrejme…lebo aj pôdy v mestách sú degradované, a viac organickej hmoty by im prospelo…nielen kvôli úrodnosti, ale aj z hľadiska ich fyzikálnych vlastností, a teda aj vodnej retenčnej kapacity…

a samozrejme, to má aj vedľajšie efekty potom, z hľadiska riešenia tohto druhu odpadu, atď…