Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2

Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2
0.0 0

V Ružinove sme to do 2010 tiež mali a už to zrušili … Každý rok si Ružinovčania mohli vyzdvihnúť muškáty a zasadiť do balkónov…už ani to. Ale sadiť stromky a kríky by mohli nakopnúť intenzifikáciu vzťahu k verejnému priestoru…ale za Pekára asi ťažko, ale možno bude šťastná konšteláciu hviezd…

Zisťoval som možné kroky z právneho hľadiska a z legislatívneho pohľadu spadá táta aktivita do nasledujúcej roviny. Možno to pre Vás nebude žiadna novinka ale podelím sa o to s komunitou :slight_smile:

Zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, v znení neskorších predpisov, (ďalej len „zákon o ochrane prírody“) všeobecne neupravuje povinnosti týkajúce sa výsadby rastlín a drevín.

Výnimkou je sadenie a pestovanie nepôvodných druhov rastlín (obmedzenie ich výsadby platí pre extravilán) a inváznych druhov rastlín (obmedzenie ich výsadby platí pre intravilán a aj pre extravilán). Tieto obmedzenia sú bližšie upravené v § 7b zákona o ochrane prírody.

Zákon o ochrane prírody taktiež reguluje výsadbu drevín v extraviláne, no to až od druhého stupňa územnej ochrany (na takúto výsadbu sa v zmysle § 13 ods. 2 písm. a) zákona o ochrane prírody vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, ktorým je obec, resp. okresný úrad, ak si vyhradil pôsobnosť obce).

Náš zámer je preto z pohľadu zákona o ochrane prírody, pri dodržaní vyššie uvedených obmedzení, legálny.

Nakoľko v zmysle § 69 ods. 2 zákona o ochrane prírody môže obec vydať všeobecne záväzné nariadenie, ktorým ustanoví podrobnosti o ochrane drevín, ktoré sú súčasťou verejnej zelene, odporúčame Vám konzultovať Váš zámer individuálne s konkrétnou obcou, na území ktorej budete zamýšľať uskutočniť výsadbu, aby nedošlo k prípadnému porušeniu takéhoto všeobecne záväzného nariadenia.

Návrh projektového plánu, draft.pdf (258,5 KB)
Naozaj nemám čas, ale nechcem zdržiavať, tak sem dávam prvý nástrel. Nejde mi sem dať vo formáte doc, ten môžem poslať do mailu niekomu, kto sa prihlási k pokračovaniu.

Michal, čo si vieš predstaviť v teme kompostovanie v mestách, že by sme vedeli v tejto komunite realizovať?

Toto je čisto urbanistická téma a vyzaduje aj adekvátne riešenie. Hlavne pochopenie celku.

Budovať chodník tam kde vyslapana tráva a transformovať chodník lebo sa momentálne nepoužíva na zeleň nie je sní progresívne ani správne a rozhodne nie odborne.
Príčina týchto “problémov” je niekde úplne inde.

Ak sa to bude riešiť len na úrovni popísanej vyššie (teda stale sa preferujú odborníci na výsadbu - arboristi, ochrana prírody, ci krajinari) uz teraz hovorím ze to nie je správne a aj ked to môže mat z počiatku pozityvny efekt a bude to vnímané aj pre ľudí pozitívne v budúcnosti to s veľkou mierou pravdepodobnosti bude pre organizmus mesta skôr negatívne ako pozitívne - to hovorím na zaklade skúsenosti (dnes mame vela zelených plôch vysadených s dobrým úmyslom v minulosti, v súčasnosti sú veľkým problémom a este sa o ne skoro nik nestará…)

Prave neviem, kedze jedna sa o oblast, v ktorej nemam vela skusenosti. Som len nadsenec k tejto teme a asi pred rokom som sa zacal venovat viacej ekologickemu spracovaniu odpadu a pod.

Ale napr. v Bratislave v casti nove mesto je mozne cez participacny rozpocet si zaobstarat pre komunitu (susedov vo vchode, na ulici, ktori chcu kompostovat) komposter - http://pr.banm.sk/liferay/article/-/journal_content/56_INSTANCE_wrx2GwJwJ4Pk/282511/4213223

Mozno prave tato komunita by mohla skusit zacat presadzovat podobne projekty aj v inych castiach mesta (ak este to inde nie je) alebo aj v inych mestach… V dedinach prevazne s rodinnymi domami je to lahsie, kedze si to skor na zahrade zariadia sami.
Problemom je, ze pri takomto kompostovani to musite mat aj zatvorene (aby tam nehadzali odpadky, ktore tam nepatria a aby to zvierata neroznasali von) a aj zabezpecene proti hlodavcom (napr. sietkami). Preto sa pouzivaju zakupene kompostery, ktore tomu vyhovuju a to uz aj nieco stoji. Povodne som rozmyslal, ci by sa to nedalo urobit z paliet (nieco ako brigada), len sa bojim hlavne tej zivotnosti…

Michal, čo ťa zaujíma a čo si vieš predstaviť, že by sme tu v komunite vedeli realizovať? Presadenie podobného projektu ako v Ružinove aj v iných častiach?
Alebo skôr realizácia nejakého konkrétneho kompostoviska?

Mna zaujima viacero veci, jedna z nich je urcita cast enviromentalnej stranky ako je vytvaranie zelenych ploch (predsa o tom je ta tema :wink: ) Ale nie som odbornik ale cisty laik. Neviem presne co by sa dalo vramci komunity realizovat, asi najlahsie je zasadit niekolko stromov (v sucinnosti s miestnymi uradmi aby to nebolo zbytocne ysadene ak je prave pripravovana ina realizacia danej plochy), mozno byt aktivny v okoli svojho bydliska a skusit tam presadit kompostovisko (ak je o nho zaujem).
Osobne ale ja som ten clovek, ktory rad pomoze ak je s cim ale nie som kreativec, ktory vymysla a pripravuje realizaciu.

Neviem ale ani ako komunikovat s uradmi, v tom zmysle aby sa tam prezentovalo PS, alebo iba komunita, alebo ? Toto by sa mohlo niekde vysvetlit aby zase to neposkodzovalo meno PS. Uvediem aj priklad: Stahujem sa do petrzalky a zistil som, ze na urade pre zivotne prostredie je moja znama (kamaratova priatelka). Rad by som s nou prediskutoval moznosti ohladne vytvarania zelenych ploch, vysadzanie stromov v petrzalke (hlavne teda v mojom okoli, aby som vedel aj to kontrolovat, pripadne starat). Ale mam to s nou komunikovat ako, ze je to aktivita komunity PS alebo iba ako osobna iniciativa (to skor asi nie)?

Ako by ti to vyhovovalo?

@Pet45
Peťo čo ty ako navrhovateľ diskusie hovoriš na to? Čo ostatní?

Ak budeme mať jasné, čo konkrétne ideme robiť, ako to ideme robiť, s kým to ideme robiť a čo k tomu potrebujeme, tak sa vieme dohodnúť so správnou radou, že by to mohla zastrešiť a mohli by sme to robiť pod OZ Progresívne Slovensko, ak by s tým boli OK.
Zatiaľ však nemám jasno, na čom konkrétnom sa vieme dohodnúť, padalo tu viac návrhov, vznikla dobrá široká diskusia, ale aktuálne opäť nemám celkom jasno v tom, kto je čo ochotný robiť…

Ahojte,
z diskusie mi vyplýva, že konkrétna činnosť, ktorú si vedia viacerí predstaviť, je výsadba stromov a inej zelene.

Je to tak?

V takom prípade, ak chceme do toho ísť, je potrebné vyjasniť si:

• aké druhy by sa mali vysádzať
• kde by sa malo vysádzať
• aké povolenia a od koho by sme potrebovali
• aké nástroje a zdroje potrebujeme
• rozdeliť si činnosti na drobné
• rozdeliť činnosti podľa lokalít, prípadne zručností
• ako by mala prebiehať následná starostlivosť o stormy
• určiť ľudí/koordinátorov za jednotlivé locality
• určiť “project managera” za celý projekt (ak tu nie je niekto, kto by to veľmi chcel, môžem to byť pokojne ja) :blush:

Dajte mi vedieť, na čo som zabudol.
Napísal som to možno trochu zjednodušene, celkom dobre to opísal @m_malis v návrhu projektového plánu tu: Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2

Zároveň mi k tejto téme napadá ešte jedna činnosť.

V meste sú stromy, ktoré sú vysadené, majú nejakú starostlivosť (aj keď skôr neodbornú), ale ich korene sú obmedzované betónom, alebo dlažbou, čo nie je dobré pre ich stav.

V tomto sa dá urobiť celkom jednoduchá činnosť a to:

1. Rozbiť betón/dlažbu a nechať väčší priestor pre korene (väčšinou tam ten betón a dlažba nie sú aj tak v požadovanom stave)
  2. Vzniknutý väčší priestor ohradiť a pridať ďalšiu zeminu (dá sa použiť nejaké staršie nevyužité drevo, ktoré by sa adekvátne ošetrilo)
  3. Týmto by sa vytvoril praktický veľký kvetináč, ktorý by zároveň mohol slúžiť ako lavička/posedenie pod stromom

K tomuto by sme si taktiež museli vyjasniť činnosti uvedené vyššie, prípadne v projektovom pláne.

Čo na to hovoríte? Dáva vám zmysel to, čo píšem? Vieme to naštartovať?

@Pet45 Mne to dáva zmysel. Zároveň si myslím, že diskusia ukázala, že takto sa to dá pod hlavičkou PS robiť potom, keď vznikne nejaká regionálna bunka. Tú potrebuješ, ak chceš nejako komunikovať s miestnym úradom. Alebo sa musí zatiaľ nájsť konkrétny človek (koordinátor), ktorý to rozbehne čisto vo svojom mene a neskôr sa to začlení pod činnosť miestnej bunky. Takže by sa asi mali nájsť konkrétni ľudia pre konkrétne lokality, ktorí vedia, že v budúcnosti chcú pôsobiť v rámci lokálnych buniek, a chcú to rozbiehať najprv pod svojím menom. A jeden centrálny manager, ktorý by mal prehľad o tom celom a koordinoval know-how.

Súhlas Peter, budeš skvele zastrešovať našu bunku v Ružinove …:slight_smile:

:slight_smile: No ja som skôr myslel, že by som to mohol koordinovať celé, ak by bol záujem. Ak by som mal zastrešovať konkrétnu lokalitu, tak by to nebol Ružinov, ale skôr Petržalka :slight_smile:

Za Ružinov si neviem predstaviť nikoho lepšieho, ako teba :slight_smile:

OK…Koordinovať nás budeš v rámci Bratislavskej bunky Ty a v Ružinove kooperáciu s miestnym úradom (Ing. Šušorová je vynikajúca, empatická, ochotná a aj odborníčka)…aj projekty za jednotlivé priedomky môžem projektovo zastrešiť ja v Ružinove…ešte ostatné časti BA by bolo načim :slight_smile: . Ináč v Petržalke sú niektoré lokality ošetrené zeleňou lepšie ako v Ružinove, napr. Ovsište, palec hore. Bývala som v Petržke pred 20 rokmi a nastal tam podstatný progres…u nás v Ružinove regres, al e to súvisí so zahuťovaním na úkor zelene.

@Richard_Paksi
Miestne VZN je veľmi dôležité, inak hrozí aj pokuta:

Áno, túto kauzu poznám…naše baby zo životného nám presne schválili, v projekte, ktorý druh a na akom mieste môžeme zasadiť, práve kvôli inžinierskym sieťam :slight_smile:
Ja to skutočne o relationships a komunikácii .

Nasiel som jeden clanok :

Vie niekto, ci a v akom stave je realizacia?

Keby som nevedela, kto za týmto projektom reálne stojí, lebo župné voľby, tak som náchylná aj uveriť, že ten nákres sa aj raz zrealizuje, lebo papier znesie všetko…a preto sa obávam, že v konečnej realizačnej fáze tam bude stáť aj apartmánová bytovka, ako sme u p. Drozda zvyknutí. Áno, v tomto projekte sa angažuje p, Drozd a kde je tento pán, tam je v prvom rade výstavba polyfunkčných domov…ale už vysadili 1 čerešňu a jeden pajazmín a len dúfam, že prežijú,lebo nemám pocit, že by ich niekto polieval…pokiaľ mám správne info, tak Chren, Kaliský, Drozd, Pätoprstý stoja za týmto projektom…

Keď sa toto uskutoční, tak to bude asi prvá vec, ktorú budem Ružinovu závidieť. :slight_smile:

Mimochodom, pri vysádzaní zelene by som sa tiež určite zameral na úžitkové druhy, čiže niečo, čo by mohol ktokoľvek využiť: čerešňa, marhuľa, baza, gaštan, lieska a podobne…