Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2

Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2
0.0 0

Pisal som si so znamou, ktora je na zivotnom v petrzalke ohladne vysadenia ovocnych stromov a mi dala zatial taku odpoved, ze s ovocnymi stromami je problem prave kvoli ovociu… viac info neviem, uvidim, pojdem sa s nou osobne porozpravat a zistim ci je len problem, alebo sa neda na to dat ani povolenie.

Ja o tom nic neviem, len som nasiel ten prispevok a vyzeralo to byt ako velmi pekny projekt… Tak dufam, ze to nebude len kampan a aj sa to aspon v nejakej miere uskutocni.

To by bolo super, ak by si to vedel zistiť.

Prípadne @Jana_Polacikova aj ty si spomínala, že máš zoznam schválených druhov, ak som to správne pochopil?

Áno, je zoznam, ktorý updatujú…niektoré stromy chytili údajne choroby, plesne, tak ich dočasne vyradili z výsadby, nahradili ich inými, aby bola rozmanitosť, atď…môžem zohnať actual. Kombinácia stromy, kríky a bylinky sa teraz preferuje aj vzhľadom k nasadzovaniu mestských včiel :slight_smile:
Ináč, čo sa týka toho multifunkčného parku…začali to robiť dobre, stretnutia s obyvateľmi, čo by tam chceli mať, aké činnosti, atď…apropo, veľká časť tohto pozemku patrí cirkvi a niekoľkokrát ho chceli predať…preto mám obavy, čo sa z toho nakoniec vykľuje…Napíšem babám na životné prostredie, ohľadne toho zoznamu…

Vieme teda zároveň aj vytypovať miesta v jednotlivých lokalitách, kde by sa takáto výsadba dala urobiť? Prípadne sa najskôr dohodnúť iba na jednom mieste a potom pokračovať s ďalšími?
Niekto vo svojom okolí, alebo pred svojim domom, kto by povedal: “Áno, presne tu to poďme urobiť!”?

Po dohode s babmi zo životného by sme na Pošni vedeli 1-2 miesta nájsť…Jašíkova, Exnárova, A. Mráza…tam poznám ľudí, ktorí by si to zasadili aj sa o to starali, polievali…

Možné problémy s ovocím v meste čo som si všimol: hromadný opad na chodníky, kde sa hromadí vo vrstvách a láka osy (slivky, čerešne), prípadne dokáže aj intenzívne pofarbiť lavičky, chodníky, autá a oblečenie chodcom (tmavé moruše). Pri väčšom ovocí (jablká, hrušky) riziko poškodenia karosérií áut, prípadne pošmyknutie sa chodcov na plodoch na chodníku. Okrem toho poskytuje výživu nielen žiadúcim živočíchom (veverice, vtáky), ale aj nežiadúcim (myši, potkany, muchy). A takisto je problém s tým, že súčasné ovocinárske odrody sú šľachtené na silnú produkciu ovocia, ktorá si ale zároveň vyžaduje aj pravidelnú údržbu koruny. Inak tie stromy ani nevyzerajú dobre.

A len preto mestské deti nemajú šance poznať v reálnom čase a priestore ovocné stromy? Vyliezť na čerešňu a ochutnať takú tu svoju vlastnoručne odtrhnutú? Ružinov - Pošeň bol vybudovaný na obrovských ovocných záhradách (hlavne marhule, čerešne)…prichodí mi to také sterilné, len aby sme to, čo patrí do prírody a k prírode náhodou neoživili…

Len pre ilustráciu, aj niečo takéto sa mne osobne páči. Je to pred jedným z panelákov v Petržalke. Tie stromy sú už aktuálne o niečo väčšie. Neviem identifikovať všetky druhy, ale to s tými veľkými ružovými kvetmi na druhej fotke je lieska :slight_smile:
Ovocné stromy tam asi nie sú.

V podstate súhlasím, ale chcelo by to nejaké pravidlá, kto sa o strom bude starať, aby sa týmto problémom predišlo. Alebo sadiť tie stromy tak a tam, kde tie problémy prirodzene nebudú. Aspoň ďalej od chodníkov a parkovacích miest.

V Prešove, kde som vyrastal, sme mali na kopci za Sídliskom III (teda nie priamo medzi panelákmi) veľký ovocný sad, vysadený len tak, pre verejnosť. Ako decká sme mali presný prehľad o tom, čo kde práve kvitne a dozrieva a starali sme sa o pravidelnú likvidáciu ovocia. Bohužiaľ, chcelo to aj trochu inú starostlivosť, takže to postupne celé dosť spustlo a zarástlo.

Súhlasím s tým, že by to malo byť ďalej od chodníkov a parkovacích miest, ak sa jedná o ovocný strom.

Čo sa týka starostlivosti, tak k tomu sa neviem odborne vyjadriť. Mne napríklad na balkóne najlepšie rastie to, čo som nezasadil a o čo sa nestarám. :slight_smile: Ale netvrdím, že to je práve prípad ovocných stromov.

Veď som hovorila, že Petržka urobila progres vo výsadbe zelene…je to tam pekné.
Určite nepovolia vysádzať golden delície, ktoré treba postrekovať proti múčnatke, alebo šľachtené marhule a broskyne proti chrastavitosti …skôr pôjde o plánkovité, nenáročné stromy jablone, hrušky, sliviek…moruše sú absolútne nenáročné, rastú samé, potrebujú len orez. Hojne sa rozmnožili na Pošni figovníky (dokonca aj figy sme zbierali) a olivovníky - klimatická zmena…orez, polievanie zabezpečujú ľudia,ktorí ich vysadili a ktorí sa o stromy starajú…u nás správca bytového domu…

Super, čo by sme k tomu ešte potrebovali? Koľko ľudí, aké nástroje, aké druhy zelene, aké prípadné dodatočné povolenia?

Aké sú približné rozmery tých miest?

Vyzistím a urobím taký reálnejší odhad …

Veľmi sa teším z tejto diskusie:)

Pripomínam že výsledkom tohto kola diskusie má byt:

• konkrétny plán možných riešení
  • zoznam osôb, ktoré majú záujem riešenie realizovať

Dosiahnutie cieľa do: 11.07.2017

Ako to zatiaľ vidíte? Ako ďalej?

Je ešte niekto, kto si vie vo svojej bezprostrednej blízkosti predstaviť plochu, kde by sa oplatilo vysadiť zeleň?

Aké sú ešte ďalšie návrhy do tejto témy, ktoré si viete predstaviť jednoducho zrealizovať?

@JakubKuruc máš aj ty k tejto téme nejaké realizovateľné návrhy?

Ahoj Peťo, prepáč, že tak neskoro odpisujem, ale večer mi po robote mi to vypadne sa prihlásiť sem :slight_smile:

Úprimne si vo svojom okolí neviem predstaviť moc vysadiť zeleň, ale skôr budovať tzv. pred záhradky a skrášľovať vnútrobloky.

Ako príklad milého parčíku posielam príklad z Mamateyovej ulici v Petržalke:

ano spravny nazor ale jeden z problemom pri takej praci su aj rovnosaty ktore nesu dostojne a to dost psychologicky vplyva na cloveka ci pracu zoberie alebo nie… iba nazor osobny… taky maly vyleosovak… mozno zle

este otazka mozno mimo ale som tez architekt tak ci uz to mate konkretne vyrysovane? myslim ze ci je nejaky plan ak nie vedel by som v tom pomoct.

Ahoj Peťo,
bola som mimo SR s obmedzeným prístupom na net.
Písala som Ing. Lenke Šušorovej zo životného v Ružinove, aby nám vytipovala lokality (pred obytnými domami a v ich blízkosti) Pošeň, Ostredky, Trnávka…druhy stromov a kríkov, kde by sme mohli vysadiť a starať sa.
Hovorila som zatiaľ s ľuďmi na Jašíkovej ulici, A. Mráza, Exnárova ul. …tí sa spýtajú ďalej, ktorí by sa starali…
Akonáhle mi odpovie, dám vedieť…

Peťo, tu mám odpoveď od Lenky Šušorovej…

Dobrý deň p. Poláčiková,

som rada, že ste sa ozvala v takejto veci. Spoluprácu s Vami a ostatnými si viem predstaviť v rámci výsadby a starostlivosti o dreviny. Najlepšie by bolo, keby sme sa dohodli na stretnutí a povedali by sme si, čo všetko je potrebné k výsadbe drevín do verejného priestoru. /napr. súhlas vlastníka, lokalizácia inž. sieti a podobne/.
Momentálne mám plný harmonogram, ale okolo 20. 8. by sme mohli niečo dohodnúť. Prosím kontaktujte ma okolo tohto termínu a budem sa snažiť to naplánovať.

s pozdravom

Ing. Lenka Šušorová
Referát životného prostredia a verejnoprospešných prác

Miestny úrad Bratislava - Ružinov
Mierová 21
827 05 Bratislava

+421 2 4828 4343
lenka.susorova@ruzinov.sk

Takže by bolo dobré urobiť socializing :grinning:

Takže, budem rada, ak niekto za Trnávku, Štrkovec, Trávniky tam išiel so mnou, či?