Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2

Pribúdanie malých zelených plôch v mestách – fáza 2
0.0 0

Ahojte,

cas diskusie na hladanie moznych rieseni nam aj s malym predlzenim vyprsal:) Dakujem vsetkym za iniciativne navrhy, velmi prijemne sa to tu citalo.

Cielom diskusie bolo najst konkrétne riešenie, ktoré môžeme realizovať.

@m_malis, @Michal_Toldy, @PeterKocvar, @Frantisek_Rudik, @olesko, @Richard_Paksi, @Juraj_Prochazka

Je niečo, do čoho by ste sa chceli pustiť a vieme s tým pomôcť?
Dôležité je, aby ste aktivitu mali chuť organizačne zastrešiť. K ďalšiemu procesu plánovania / realizácie konkrétnej aktivity by tu na komunite mohla vzniknúť už samostatná diskusia, resp. môžeme pokračovať ako vám bude vyhovovať.

@Jana_Polacikova, Jani, platí návrh možnej výsadby a starostlivosti o zeleň v Ružinove? Vedela by si to organizačne zastrešiť? Tento plán by mohol, ako spomínaš, začať socializingom zúčastnených a stretnutim so zastupcami miestneho úradu. Ja sa určite rád pridám.

@IgorHianik, zachytil som tvoj návrh zosieťovať ludí z viacerých miest na Slovensku. Máš ešte chuť sa do ešte toho pustiť?

@Pet45 Peťo, inicioval si diskusiu. Našiel si tu riešenie, ktoré ťa zaujalo? Máš chuť sa do niečoho organizačne pustiť?

Co sa tyka zelene, tak v Pezinku sa to pomaly rozbieha - je cas dovoleniek tak je tazsie dat dokopy ludi, ale cez tel. maily a podobne sa uz komunikacia sputila bud. tyzden bude asi aj fyzicke stretnutie este nemam ale termin.
Takze v Pezinku by sa to malo zacat formovat - kedze je to na domacej pode kde teren dokladne poznam aj par ludi, vieme urobit isty optimlany postup od idey az k realizacii.

Od septembra ale chystame snuru po slovenskych ale aj ceskych mestach - ide o temu SMART CITY - kde by mala vyrazne zazniet tema zelene vo vztahu k novym technologiam…
Toto je zlozitejsie, ale uz jedname aj s partnermi o sponzoringu atd… Trnava uz suhlasila - primator odsuhlasil aj zastitu…
Teraz maju prebehnut rokovania o akcii.
Toto je vsak aktivita nasej firmy (je to uz dlhsi zamer a projekt) ale vieme to spojit ak bude chut, tym ze potrebujeme pribrat roznych parnerov (firmy co sa zaoberaju SMART systemami) hlavne kvoli narocnosti na financie.

Na tychto akciach maju vzniknut verejne debaty o mestach ich formovaniu atd.
HLAVNE HESLO JE ALE ZELENE - aleje, solitery, parky (stromy), pretoze citime iste ataky aj od ludi, ze stromy su nebezpecne (vietor a udrzba), listie spina, tien - preslnenie, viditelnost atd…
Chceme predist tomu, aby bol zrazu spolocensky tlak na vyruby - hlavne ak sa ukaze stromy tienia kameram ci cidlam alebo korene narusaju technicku ifrastrukturu atd… parkovanie versus stromy, opad versus stromy, lampy versus stromy, atd atd… pritom STROM je neoddelitelnou sucastou a sam pomaha mestam v ich kvalite, ktoru ponukaju obyvatelom.

Takze na otazku ci sa mam chut do toho pustit:

• urcite sa chystame v priebehu roka a pol prejst rozne mesta s temou SMART a ZELEN ked to tak strucne poviem, aktivity budu prebiehat na pode mesta, bude to verejna diskusia takze si myslim, ze by to bol dobry bod kde aj diskutovat. a hlavne pokial by sa tak podarilo v kazdom meste dat dokopy par ludi, co by sa pozerali na temu zelene bolo by to super.

Z nasej strany vieme dat odborny support v oblasti urbanizmu (stavby miest) vo vztahu k zeleni aby sa eliminovali akekolvek vyssie spominane mozne defekty.
Plus teda v roznych mestach vytvorime priestor na diskusiu atd.

Z nasej strany tak do septembra je priprava od oktobra by sa to malo spustit.

mozem sa pridat iba ako pozorovatel? :slight_smile:

Jasné Igor, budem rada :slight_smile:

Ahojte,
za Ružinov platí stretnutie so zástupcami miestneho úradu (ešte upresním presne deň aj hodinu, okolo 20.8.) , dúfam, že sa nás stretne viac, urobíme taký manuál, benchmark aj pre ostatných, ktorí nad takýmto niečim len rozmýšľajú, ako by mala vyzerať takáto spolupráca :slight_smile:
Jana

Ja by som sa pridal za Trnávku.

Super Peťo, som rada, že tam prídeme v takej zostave. :slight_smile:
Rozmýšľam, či by sme nezapojili aj deti - žiakov ZŠ Ostredková na Ostredkoch (cez riaditeľku a zástupkyňu - to sú správne baby) :ok_hand:
Na Ostredkoch totiž funguje aj konkláva poslancov, ktorá sa aktivizuje (posledné 3 mesiace), čo je chvályhodné, ale keďže viem, aký je motivačný faktor pre ich konanie…po voľbách skapal pes, ako nakoniec vždy, tak nerada by som, aby si mysleli, že im lezieme do kapusty…my len dobrovoľne robíme to, čo oni iba pred voľbami :slight_smile:
Ak Ti niečo napadne, daj vedieť …

@Jana_Polacikova
Jani, so mňou teda môžeš počítať ako zástupcom za staré mesto:)

Zapojenie škôl do starostlivosti o lokálnu zeleň je podľa mňa skvelý nápad, najmä ak to zastrešia správne baby:)

Ako teda budeme ďalej pokračovať? Dáš nám vedieť ďalšie info?

Super Peťo (Petrovia majú v rukách zeleň Bratislavy :wink:) ja sa stretnem s riaditeľkou Drgoňovou a jej zástupkyňou Mičjanovou na zázvorvej limonáde, vysvetlím, čo by sa dalo, čo nie a budem informovať …

Ahojte, bol som 5 dni mimo, takže až teraz som sa dostal k tomu pozrieť si, čo sa tu za tie dni udialo.

@Jana_Polacikova, @Strapak, @Peter_Faltus, rozumiem tomu teda správne, že nastala dohoda, že ideme riešiť výsadbu zelene?

V rámci Ružinova má ísť o zeleň na plochách prevažne pred obytnými domami, kde by sa o ňu následne starali obyvatelia a vyvstal nápad, že by sa mohli zapojiť aj žiaci zo ZŠ? Potrebujem si najskôr ujasniť, či som tomu správne porozumel. :slight_smile:

Áno Peťo, dobre si porozumel, na tomto sme sa zatiaľ dohodli :v: …s tým, že na Ostredkoch urobíme pilot - zapojenie detí cez školu - tie zapoja rodičov, pekne si to zasieťujeme :wink: … a to všetko z prozaického dôvodu - tam to urobíme inak, s inou motiváciou ako poslanci, ktorí sa chystajú na voľby.

Skúsil som teda spísať narýchlo pár bodov, ktoré by mali byť postupne riešené podľa postupnosti krokov.
Vyjadrite sa prosím k tomu, či vám to takto dáva zmysel, či sa má nejaký bod pridať, prípadne vyškrtnúť a takisto k časovej postupnosti.
Zároveň som k niektorým bodom pridal napísal aj kto by mal konkrétny bod zabezpečovať. Je to iba prvotný návrh, takže samozrejme komentujte a meňte, čo treba zmeniť. :slight_smile:

1. Stretnutie na miestnom úrade Ružinov – referát životného prostredia a verejnoprospešných prác.
    Kto všetko by sa mal tohto stretnutia zúčastniť? Janka, alebo všetci?
  2. Dohodnutie konkrétnych lokalít – všetci (Navrhujem tak, ako Janka navrhovala, urobiť zatiaľ pilot na Ostredkoch a po úspešnej realizácii pokračovať ďalšími mestskými časťami :slight_smile: )
  3. Dohodnutie možnej spolupráce so ZŠ - Janka
  4. Dohodnutie následnej spolupráce na starostlivosti o zeleň
  5. Dohoda na konkrétnom finálnom vzhľade daného miesta po vykonaní výsadby, vrátane druhov rastlín - všetci
  6. Vyriešiť, kde vieme zohnať konkrétne rastliny - všetci
  7. Pribrať ďalších dobrovoľníkov v rámci PS na spoluprácu pri tomto projekte - Ja
  8. Dohodnúť spôsob a formu zastrešenia projektu správnu radou PS - Ja

Súhlasím, takto by sme to mohli spustiť …
Ináč pre Peter_Faltus, v Starom meste by si mohol pilotovať v ZŠ Matky Alexie - tam poznám p. riaditeľku, skvelá žena, osvietená, aj Radu oteckov majú - skvelá partia …máme veľa v Bratislave takýchto pokladov :wink:

Keď budeme potrebovať nejaký architektonický návrh, ako by malo konkrétne miesto vyzerať, chceš teda pomôcť s návrhom? Vedel by si potom prípadne urobiť aj nejakú vizualizáciu? Nech už to teda aj nejako vyzerá, keď to budeme robiť. :slight_smile:

Jasne ved preto som napisal :wink: len mi treba skor dat vediet lebo je dost roboty ale urcite rad pomozem staci tyzden dopredu aby som vedel zadelit cas v ateliery…ale myslel som aj nejaky plan mesta a povyberat miesta urbanisticky kde by sa co hodilo aby to bolo na frekventovanych miestach mozem poslat navrh nejaky co som este v BA na skole kedysi riesil…

Super, ďakujem. Samozrejme, najskôr budeme musieť vedieť presné miesto, aby si si mohol urobiť predstavu, ako by to mohlo vyzerať a čo by sa tam hodilo.

Totok ma tiež veľmi zaujalo :star_struck:
http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/viden-podporuje-vznik-parkletu-neboli-zelenych-oaz-v-ulicich
V Starom meste potrebujeme ako soľ…

Velmi rad! Kiezby sme mali v Starom meste rovnako osvietenych uradnikov, ktori rozhoduju o zeleni. Momentalne velmi obciansku iniciativu nepodporuju, mam s tym vo svojom okoli viac skusenosti. Citim za tym zastarene odborne nazory a politicky strach a nedoveru, i ked v casoch globalnej klimatickej zmeny by podla mna mala byt starostlivost o zelen priorita nezavisla na konkretnych politickych ambiciach.

Kazdopadne, nie je vsetkym dnom koniec, nazory ludi sa vedia menit a ani tito konkretni uradnici tam nebudu vecne. Verim, ze pozitivne konkretne priklady maju velku silu, kdekolvek v meste ich realizujeme. Kazda dalsia cinnost sa potom uz verim bude presadzovat lahsie.

Velmi sa tesim na prvu spolocnu realizaciu:)

Problémom Slovenska je, že sme ešte poriadne nevybudovali občiansku spoločnosť a už ju partokratické štruktúry demontovali… Demokracia je vláda ľudu - občanov - prostredníctvom svojich volených zástupcov, pričom volení zástupcovia nemusia byť iba politické strany, vládnuť nemajú politické strany, aspoň nie také, ktoré sme si tu naklonovali. Zúfalstvo. A tak si musíme vybudovať občiansku spoločnosť zdola, odznova, lebo je jedinou alternatívou voči extrémizmu, fašizmu, korupcii, nefungujúcemu štátu. Aby sme furt nepindali a svojmu synovi nemusela vysvetľovať, kde sme urobili chybu a prečo musí ísť študovať do zahraničia a aby mal dôvod sa vrátiť…tá moruša, čo som vysadila pred domom ho počká :slight_smile:

Viem, ze tu mozno budem za negativistu, ale Slovensko je viac ako mesta a Ruzinov.

Casto sa tu bavite o Bratislave, Ruzinove, ale o obciach nic.

Napriklad vacsina obci sa potyka so zakladnymi problemami, ako je pasportizacia, ako su vyvlastnene pozemky, nezamerane cest, chodniky, site atd.

Preto mate vela podporovatelov z Bratislavy, riesite veci, ktore sa vacsiny obyvatelov ani nedotyka. Ale verim, ze to pride ked pochopite, ze je ovela ovela viac problemov mimo BA