Príspevok pre štát

Príspevok pre štát
0

Chýba možnosť poslať príspevok do štátneho rozpočtu anonymne.
Niektoré organizácie majú možnosť vyberať anonymné príspevky, ale štát si to neumožnil.

Mohla by byť napríklad pokladnička pri vrátnici toho, ktorého ministerstva ( ako je to v kostole) , alebo by mohol akceptovať bitcoin.

Aké zákony treba zmeniť, aby sa to dalo?
Môžu sa používateľia štátnych služieb domáhať, aby boli takto podporení?

Prispievateľ by mohol určiť, na aký účel presne prispieva.
Mohli by sa takto realizovať aj projekty, na ktoré nebolo vyčlenených dosť peňazí z bežného rozpočtu.

Prispievateľ by sa prípadne mohol prihlásiť neskôr ( ak použil nejaký špeciálny pseudonym).

Podobalo by sa to štátnemu kickstarteru.

Štát si svoje príspevky povyberá aj sám…

A čo Ti bráni v tom ísť na poštu a poslať príspevok s fiktívnou identitou?
Nedávno som (výnimočne) posielal väčšiu sumu poštovou poukážkou a teta poštárka ma veru nelegitimovala.
S adresnosťou bude trochu problém, ale keď máš takú potrebu, skús to napísať do správy pre prijímateľa… :wink:

Ja som na tým uvažoval trochu z inej strany. Tak ako je možné poslať 2% pre vybrane NGO, čo tak umožniť poslať ďalšie 3 na konkrétny účel/region.

Zmyslom by nebolo ani tak navýšiť rozpočet ako získať spätnú väzbu od občana ohľadom cieľom míňania rozpočtu a zároveň vytvoriť u občana pocit toho, že je klientom štátu, mám vplyv na jeho chod a má právo požadovať aby sa riešil to čo on/a vníma ako konkrétny problém.

A keby bolo tých príspevkov dosť, tak by sa zrušili dane :grinning:

Nehnevaj sa ak to poviem tak priamo - ten tvoj vynález, ktorý nikde vo svete neexistuje je riadna blbosť. Už len preto, že ľudia, ktorí majú napriek poctivému podnikaniu viac peňazí ako potrebujú pre bežný život a rodinu musia mať aj niečo za ušami aby takto nerozmýšľali.
Oni sa totiž aj na úkor vlastného zdravia všemožne snažili tento cieľ dosiahnuť a borili sa s kladenými polenami pod nohy, napr. v podobe byrokracie a často nezmyselných zákonov, ktoré im z možného zisku odčerpávali peniaze pre štát.
Prečo to robili? Každý má svoj dôvod. Avšak je to jedným zo základných princípov podnikania.

A následne sa tieto ťažko nastrádané peniaze štátu často stanú nástrojom na ich zneužívanie pomocou rôznych aj idiotskych nápadov a chúťok politikov, ktorí rozhodujú o ich prerozdelení. Vzorom môže byť aj súčasný premiér a predseda parlamentu, ktorí bezdôvodne rozdávajú peniaze v rámci tzv. vlastných balíčkov a iných nezmyslov. Vysnívajú si vlastnú leteckú spoločnosť, olympiádu … a to všetko iba pre to aby ich sláva nikdy nezanikla. Naše peniaze, ktoré rozdávajú si vôbec nevážia. Ich súpútnici na nižších postoch sú skromnejší, tým stačí, ak si niečo zo spoločného ulejú pre spríbuznené firmy, rodinných príslušníkov alebo do vlastného skorumpovaného vrecka.

A čo by sa stalo keď by ľudia začali prispievať na konkrétne veci? Napr. na diaľnice?
Jedine to, že peniaze štátu by na budúci rok boli nižšie - veď nech si to zaplatia darcovia.
My radšej budeme nakupovať z ušetrených peňazí v rozpočte potajme drahšie lietadlá, či tanky pre armádu, tam sa nikomu nemusíme spovedať prečo, začo, či za koľko.

Samozrejme , kickstartovať má zmysel tie projekty , ktoré sa z bežného rozpočtu nemožu začať.

A co tak Participativny rozpocet? Existuje na komunalnej urovni v niektorych mestach/obciach a touto formou maju obcania moznost si zvolit na co sa vyhradena cast mestskeho rozpoctu pouzije. V BA to funguje v mestskej casti Nove Mesto (napriklad).

To sú ktoré?
Daj príklad.

To je niečo iné.
Rozdeľujú časť spoločného.

Žiadne nové zdroje tým nevzniknú.

Zahŕňam aj projekty , ktoré sú schválené , ale ich začatie sa ( donekonečna ) odkladá z dôvodov typu:

• v tomto rozpočtovom období neboli vyčlenené finančné . . .
  • máme iné priority
  • po voľbách sa niečo zmenilo a vyčlenené peniaze sú viac potrebné na . . .

Som si istý, že sa nenájde jediný človek (retard), ktorý by chcel suplovať výdavky štátu do projektov na ktoré štát nemá, hoci by sa zdali byť super a s menšou pravdepodobnosťou korupcie ako je teraz, teda že si z nich niekto uleje aj do vlastného vrecka.
Nikdy nebude až taká dôvera v politikov a štátnych úradníkov. Opodstatnene.
Ak sa bude jednať o rizikové projekty (startupy, vynálezy a pod.) tak môže ponúknuť peniaze priamo zhotoviteľovi a pýtať si podiel. Ak sa to týka zveľaďovania okolia, charity, neziskových organizácií …
Tak má možnosť poslať peniaze priamo tam.
Ak chcem pomôcť strane, tak dám peniaze jej (trebárs aj v alobale).
Ak by som chcel naliať viac peňazí do rozpočtu (tak stačí ak odvediem vyššie dane ako mám).
Ale prečo by som to preboha ak mám všetkých 5 pokope robil? Okrádal vlastnú rodinu?
Ak podporíš rozpočet - podporíš celú vládnu koalíciu, ktorá je pri moci.
Chceš podporiť týchto smradov, čo sú tam teraz? Skús - možno vytiahnú 2. milión, aby za nich niekto vyriešil vraždu za ktorú sú spoluzodpovední.

Odporcovia vlády by skôr využili možnosť podporiť konkrétnu oblasť, alebo projekt.

Ak sa niečo podarí s výraznou podporou takéhoto typu, vláda by ťahala za kratší koniec, keby sa pokúsila privlastniť si zásluhy.

Akurát to skúša spôsobom všetko, alebo nič.

Tí, čo konajú v šedej ekonomike, nemôžu prispieť nič, lebo by na seba upozornili daňovú kobru.

Takto by mohli prispieť aspoň toľko, aby ich nehrýzlo svedomie.

Z daní sa platia aj také veci nevyhnutné pre chod štátu, ktoré budú nepopulárne medzi tými, ktorí by boli ochotní prispieť ( libertariáni, ktorí niesu filantropi?) .