Problémy bežného života - hluk, psy, billboardy

Problémy bežného života - hluk, psy, billboardy
0.0 0

v tejto teme sa to aj trocha rozobera:

Samozrejme, myslim ze je to vseobecny suhlas, ze by sa mali vysadzat stromy ktore su povodne (medzi ktore patria aj ovocne)

Ak by rotvajler a ine podobne psy boli postavene mimozakon, tato pani by mozno este zila, zazil som debatu s chovatelom psov co mi tvrdil aky je jeho rotvajler skvely mierumilovny pes. Zazil som ako ma volne pusteny rotvajler nanahal po lese. Videl som a pocul ako jedneho hlupeho chlapca riadili dvaja rotvajleri ked preskocil podpriemerne vysoky plot na parkovisko ktore strazili. Kamarata pohryzol rotvajler v areali pneuservisu ked pozabudli, ze tam maju este klienta. Vazne musime byt taka liberalna krajina a povolit ludom chov takychto psov? Nestacil by psickarom pre ich potreby trebars bradac?

Teraz sa síce prijal zákon o tom, že pes už nie je vec, ale bytosť, ale tým je poriešená len jedna časť problémov súvisiacich s držbou a chovom psov.

Druhou a nemej podstatnou časťou je to, aby väčšina obyvateľov, ktorí psíčkari nie sú, neboli obťažovaní a ani ohrozovaní psami a ich nezodpovednými majiteľmi.

Pravidelne opakujúce sa tragédie spôsobené psami na Slovensku dokazujú, že treba zakázať určité plemená. Tak ako to majú podchytené v zákonoch mnohé vyspelé krajiny:

• Kde sú prísne zákony ohľadne držby psov - t.j. kto a ako môže držať psa ako aj sú stanovené veľmi prísne tresty pre majiteľov psov v prípade, ak ich pes napadne človeka (v UK napr. pri usmrtení až 13 rokov nepodmienečne)
  • V mnohých krajinách je množstvo plemien zakázaných a považujem to za úplne legitímne a normálne. Ja sama som psíčkar, ale nechápem načo sú komu 2 rotvajlery, keď aj jedného zvládnuť je namáhavé. A vraj ten dotyčný mal ďalšie 3 psy zavreté v klietke…
  • V niektorých krajinách zákon špeciálne určuje, ako sa má správať majiteľ, ak má mať psa na stráženie objektu. Jednou z podmienok je napr.to, že taký pes nemôže byť vypustený v priestore, ktorý stráži, ak tam nie je prítomný majiteľ .
  • Vo vyspelých krajinách majú prísne zákony, ako sa majú psy chovať na verejnosti, napr. nie je možné, aby pes vybrechával spoza bránky na okoloidúcich chodcov, ktorí sa pohybujú na verejnom chodníku. Čo je u nás bežný jav. Prejsť okolo rodinných domov alebo všelijakých záhradiek je život ohrozujúca aktivita. Nedávno takto ohrozil pitbull, ktorý preskočil plot rodinného domu, mojej známej 13-ročného syna. Duchaplne mu chlapec pohodil tašku a podarilo sa mu utiecť. Ale je to absurdné, aby boli takto ohrozovaní nevinní ľudia a deti na verejnosti.

Pre ilustráciu uvádzam zoznam 13 zakázaných plemien a ich mixov v Dánsku: Boerboel, Kangal, Stredoazijsky ovčiak, Kaukazský ovčiak, Juhoruský ovčiak, Tornjak, Sarlapinec, Pitbull terier, Americký staffordsirský terier, Fila brazilska, Argeantínska doga, Americký buldog, Tosa inu.

Ja osobne by som k tomu pridala Nemeckého ovčiaka (ten by mohol by držaný a chovaný len policajnými zložkami - vzhľadom na to, že väčšinu napadnutí spôsobujú NO) a Rotvajlery.

Ako sme to už tu rozoberali, adekvátna právna úprava je k tomu nevyhnutná. A myslím si, keďže väčšina obyvateľov je nepsíčkarov, takúto právnu úpravu by určite podporila a ocenila.

Najmä billboardy sú problém. Riešenie je pomerne jednoduché. Umiestnenie vizuálov v komerčných zónach a nikde inde. Zòny sa logicky dajú určiť podľa územného plánu a členenia obce alebo mesta.
Vybavené.

Psy. V panelových domoch zakázať. Rodinný dom nesmie mať prístup k plotu od verejnej komunikácie, inak je to v poriadku.

V hluku by som upravil najmä možnosť minimálne obce VZNkom upraviť používanie motorových strojov na súkromných pozemkoch najmä počas víkendov a sviatkov. Je mi jasné, že veľa občanov má práve v tieto dni čas na záhrady, ale nie je to dôvod ničiť funkciu dní určených na odpočinok takýmto hlukom. Vždy sa to dá pokosiť aj cez týždeň.

Dá sa to riešiť aj tak, že billboardy by mohli byť umiestnené najbližšie 250 m od akéjkoľvek cestnej komunikácie. Odstrániť nevyhovujúce pravidlu by museli majitelia na vlastné náklad do 3 mesiacov. A bolo by po probléme…

Ten zákon ešte neprijali. Dokonca ho ešte ani nepredložili do pripomienkového konania, aj keď už pred nejakým mesiacom k tomu dávali tlačové správy a bola aj diskusia na TA3.
https://www.slov-lex.sk/vyhladavanie-legislativneho-procesu?filter=1

Vďaka za upresnenie.

Zákon už prebehol pripomienkovým konaním. Bohužiaľ som to nezachytil, keď to tam dávali. Z mne neznámeho dôvodu robili mediálnu kampaň k tomuto zákonu tri mesiace predtým, ako ho dali von na pripomienkovanie.

Materiál aj vznesené pripomienky sú tu:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2017/684

Vzhľadom na rozsah pripomienok som zvedavý, či to stihnú ešte v tomto volebnom období.

k zákazu motorových strojov: Skús to povedať ročným obdobiam a počasiu. Sloboda j v uvedomelosti a nie v tom, že ľudí tak zošňurujeme zákonmi a nariadeniami tak, že sa vlastne už nič nedá :wink: Aktívna práca na dobrých susedských vzťahoch je niečo čoho vedľajším produktom je aj ohľaduplnosť.

Skus to povedat tym co cez tyzden robia od rana do vecera. Ono je to trochu aj o tolerancii a ta dost chyba v dnesnej dobe. Zial.

Viem, že je v pripomienkovom konaní. Aj keď je to hlavne zákon o ochrane zvierat a aj psov. Je to potrebné, ale nie je to presne to, čo som ja myslela, keďže mne ide hlavne o ochranu nemajiteľov psov… :slight_smile:

Súhlas, neriešia tam problémy občianskeho spolužitia psíčkarov a nepsíčkarov, ale len právny status zvierat a súvisiace veci. To spolužitie sa rieši len v otázke trestnoprávnej zodpovednosti za útok zvieraťa, ale to by mala byť skôr okrajová, mimoriadna vec.

Inak, veľmi som si nevšimol verejnú diskusiu o tom, že sa opätovne navrhuje celoplošné povinné čipovanie. Prípadne, ak tomu správne rozumiem, sa má zverolekárom zakázať ošetriť neočipované zviera.

Tú diskusiu o čipovaní som si nevšimla ani ja.

Inak, neviem si predstaviť schvaľovať zákon v takomto galiamatiáši pripomienok…:roll_eyes:

Istý čas premýšľam vzhľadom k tomu čo ste povedali na margo psov a ich legislatívnej definície o vytvorení školiaceho porogramu pre budúcich majiteľov psov, ktoré bude musieť absolvovať každý, kto si bude chcieť toto zviera zadovážiť. Program by bol ukončený praktickou skúškou a vedomostným testom o spôsobilosti chovať a starať sa o psa. Minimálne vo forme VZNka na úuemí miest si to viem predstaviť.

Mňa už to tiež napadlo, ale nie som si istá, či je to najlepšie riešenie. Malo by to za následok vytvorenie “školiacich organizácií”, pre majiteľov psov ďalšie výdavky a neviem, či by to viedlo k želanému efektu. Treba sa možno pozrieť, akú právnu úpravu v tomto ohľade majú iné štáty.

Napr. cez leto som bola bicyklovať v Rakúsku a jazdili sme cez obce, okolo domov a nikde na nás žiadny pes spoza bránky nebrechal. Čo u nás je úplne bežný jav. Ako to dosiahli? To by ma zaujímalo…

Maira ahoj :slight_smile:

Otázka je či je želateľný stav, aby niekde pri bránke nebrechal pes. Mám informácie z Belgicka, že tam zašli tak ďaleko, že psy tam nesmú brechať v čase nočného kľudu ale kohútom to nikto nezakazuje. Nemám overené či všade, alebo je to lokálna “norma”.

Mali by sme uvažovať ako zdraví ľudia a nesnažiť sa svet okolo zošnurovať nariadeniami, ktoré z neho urobia umelé laboratórne prostredie. To aby boli zvieratá pod kontrolou je želateľný stav, ale aby boli extrahované zo života a obmedzené vo svojej bytostnej jedinečnosti je už prepálené. Nemali by sme vylievať z vaničky s vodou aj to bábo :wink:

detto stroje cez víkend. treba nájsť nástroje na to, aby sa systémovo vyriešili hučiace repráky a celodenné operné árie, ale občasný zvuk…? Myslím, že táto krajina má dosť dôležitejších problémov ako zväzovať ľudí stále širším súborom pravidiel. A čo považujem za krajne neoptimálne je nechať takéto “šnurovačky” v kompetencii obcí - ak sa nejaké spoločenstvo rozhodne, že zakáže to alebo ono - môže to vyvrcholiť sektárskym prostredím. Zákon má byť jednoduchý a zrozumiteľný a mal by podporovať v ľuďoch to dobré - lenže tony pravidiel neurobia to, že ľudia budú lepší - len niektoré veci nebudú robiť, lebo sa budú báť sankcie. Čím vyššia miera normo-sankcií (ako v niektorých náboženských systémoch) tým vyššia miera vnútornej frustrácie človeka a s tým spojených nie zriedka násilných excesov. Toto si asi nikto pod progresivizmnom nepredstavuje.

Ahoj Štefan :slight_smile:

To súhlasím, je všetko potrebné robiť s mierou a zdravým rozumom.

Avšak, to, že u nás nie sú v tomto smere žiadne pravidlá, nie je dobré tiež. Otázkou v tejto súvislosti je, kde sú ľudia šťastnejší a spokojnejší v bežnom živote - v Holandsku alebo na Slovensku? Kde sa im žije lepšie?

Ja sama som psíčkar, dokonca robím so psom kynologickú záchranarčinu, ale zase som aj občan, matka a tak viem, že riziká, ktoré súvisia s nekontrolovaným alebo nezodpovedným pohybom a držbou psov sú už na Slovensku neúnosné. Všetci chceme mať dobré a príjemné prostredie na život. A na to musí každý niečo vynaložiť, trochu úsilia, slušnosti, tolerancie. Ako to dosiahnuť - podľa mňa jednak určitými zákonnými pravidlami a jednak vzdelávaním a zvyšovaním spoločenskej zodpovednosti.

Btw, pri tom bicyklovaní v Rakúsku sme si taktiež vôbec nevšimli, že by v sobotu či nedeľu niekto kosil. Bolo tam také ticho, že sa to zdalo až na neuverenie… No, či je to tam zakázané, to neviem.

Kľud, ticho, pekne upravené okolie a materiálny blahobyt ešte nie je rovný šťastiu - podľa toho čo viem sú ľudia v krajinách o kotrých hovorím viac frustrovaní ako my.

PS: každému ako relax príde niečo iné. Mne - čo sedím celý deň pri počítači príde ako relax klasický víkendový ruch doma u susedov. Je iný ako cez týždeň aj keď nie je hrobové ticho :wink: Mne by ako frustrujúci nátlak pripadal skôr opak.

S ochranou ľudí - 100% súhlas. Ale systémovejšie mi príde, zamerať sa na skutočné riziká - jazvečíky štatistikám vedú - ALE koľko máme prípadov ťažkého ublíženia na zdraví alebo smrti zapríčinenej jazvečíkom? Chápeme sa ;?)