Progresívna politická filozofia

Progresívna politická filozofia
0

#1

Ahojte!

Pred pár dñami som bol na prezentácii novej knihy výrazného politickáho filozofa Daniela Innerarity a jeho zmýšľanie mi pripadalo tak “progresívne” že sa o to s vami chcem podeliť. Nižšie nechám link na celú konferenciu (v španielčine).

Tu je zopár záverov formulovaných pánom Inneraritym nad ktorými sa, podľa môjho skromného názoru, stojí za to zamyslieť.

 1. Spoločnosť sa v súčasnosti rozvíja čoraz rýchlejšie, aj vďaka rozvoju technológií.
  Pollitika dramaticky zaostáva vo svojej kapacite inovovať, zamýšľať sa atď. v porovnaní s ostatnými sférami (kultúra, finančný sektor, technológie…). Nesnaží sa uvažovať nad tým, čo by jej umožnilo vládnuť novej (aktuálnej) realite. Dokonca je možné, že aktuálnu realitu vôbec nie je schopná dokonca ani len vnímať. Politické systémy sa menia len veľmi málo a zároveň všetko ostatné sa mení, vyvýja. Všetky progresívnejšie iniciatívy vyzývajúce na zmenu sú mimo tradičnej politiky.

 2. Sme príliš zameraný na ľudí, ako najdôležitejší prvok riadenia organizácií (ich prestíž, príkladnosť, intelektuálna kapacita) a podceňujeme to, čo by mohlo byť oveľa dôležitejšie, a to sú systémy (postupy, normy, pravidlá, zákony…). Ako príklad tu uvádza Trumpa a demokratický systém v USA, ktorý s týmto prezidentom “bojuje” aby Trump nenarobil príliš veľké škody. -“Demokracia nám umožňuje prežiť časy zlých vládcov”.

 3. Musíme sa chrániť pred nami samotnými.
  “Dnešné spoločnosti už nemajú ohrozenia zvonka. Keď sa vám to niekto snaží nahovoriť, buďte podozrievavý. Toto zvykne byť mechanizmus ako zakryť vnútorný problém.” Napríklad nie je namieste povedať, že problém drog sú díleri. Základným problémom je dopyt. V dnešnej dobe je možné, že sme oveľa viac ohrozený technológiami, ktoré použivame a ich deštruktívny potenciál ešte ani nepoznáme/nevieme ho mať pod kontrolou, ako nejakými vonkajšími technológiami ktoré by na nás “zaútočili”.
  Žijeme v potenciálne katastrofických spoločnostiach, ktoré majú rôzne technológie (finančná = ekonomická kríza, mobilita a energie = ničenie životného prostredia, atď.). Sme to my samotní čo si vytvárame katastrofu našim vlastným správaním.

 4. Čo nás čaká a ako sa postaviť k našej budúcnosti?
  Žijeme v takom rýchlom vývoji, že nám neostáva nič iné, len predvídať budúcnosť ak sa nechceme dopustiť ohromných chýb.Toto predvídanie budúcnosti je síce prakticky nemožné, ale ak sa o to ani len nepousilujeme, následky budú oveľa horšie.

 5. Ako spoločnosti musíme upriamiť pzoornosť na latentné veci (pod povrchom, kontext, príčiny, dlhodobý horizont, a podobne) a nenechať si odviesť pozornosť hektickými udalosťami každodennosti. Síce sú emočne silne nabité, ale sú úplne nepodstatné.

Celú konferenciu si môžete v španielčine pozrieť tu: (španielčina začína v čase 3min. 15s.)
http://www.cccb.org/en/multimedia/videos/politics-in-times-of-perplexity/229085

Kniha z prezentácie sa volá Daniel Innerarity - Política para perplejos (Galaxia Gutenberg, 2018)
Má aj zopár starších kníh v angličtine.