PS predstavilo riešenia pre Hornú Nitru a baníctvo - 3.5.2018

PS predstavilo riešenia pre Hornú Nitru a baníctvo - 3.5.2018
0

web: nebanujme.sk

tak napokon az tri roky “odstupne”. Okrem toho co je v clanku o transformacii a podpore regionu sa mysli presne co? rekvalifikacia prevazne vyse 50 rocnych ludi je asi zvlastna uloha.

Tak je otázne koľko z tým 3000+ ľudí sú občania SR nad 50 rokov. Do baní priebežne prijímajú nových ľudí a fárajú aj baníci z Rumunska.

Primitívne a skôr populistické riešenie.
Bane zatvoriť treba - to je bez debat ale 3 roky platiť nezamestnaných baníkov ako keby denno denne sfárali do bane je fakt iba návrh hodný Potemkina. To aj tých Rumunov, čo tam pracujú?
Že ste vynašli spravodlivé riešenie to vysvetľujte ľuďom prepusteným napr. z dôvodu rušenia fabrík po slovensku, ktorých asi nik nebude živiť z daní pracujúcich za čas strávený na 3-oj ročnej platenej dovolenke. Alebo takéto riešenie navrhujete zaviesť plošne? Určite % porastú.

Veľmi, veľmi pekne spravené… Výborný obsah, koncept, prevedenie a stále väzba na PS

Nezvyknem s tebou často súhlasiť, ale je to brutálny populizmus platiť 3 roky nezamestnaným baníkom dávky. Prečo áno baníkom a ostatným nie? Peniaze na rekvalifikáciu OK, ale toto je blbosť alá Smer.

Odborne sa to vola outplacement. Tri roky su celkom dost, osobne by som to videl tak na rok az dva. Taketo kroky robia aj sukromne spolocnosti, teda velkoryse odstupne, jeden az dva rocne platy. Mozme diskutovat, ci by to stat mal robit pre sukromnu firmu, kazdopadne nie je to nic co by neexistovalo. Ti ludia si inu pracu nenajdu tak lahko a hold, ze sa to doteraz nerobilo neznamena, ze sa to doteraz robilo dobre.
Ono je to politicke rozhodnutie, teda PS sa demaskovala ako skor lavicovo orientovana strana ale tusim som takyto navrh pocul aj od niekoho z SaS akurat neviem ako vazne to myslel a hlavne to bol nazor individualneho clena a asi nie kolektivny nazor.

Téma: 100/100 bodov.
Som veľmi rád, že tejto téme má niekto vôľu venovať. Ak chceme byť moderná krajina, nemôžeme na neurčito subvencovať neefektívne odvetvia len preto, lebo je to dedičstvo minulosti.
Možno to vyznieva banálne, ale ani pre baníkov samotných nie je radosť žiť a pracovať s vedomím, že svoju námahu a jednu z najnáročnejších prác súčasnosti robia len preto, lebo sa na to skladajú daňoví poplatníci.

Riešenia: 20/100 bodov (a to som zvažoval 0 bodov).
Neviem, či mám pred očami hmlu alebo som úplne osprostel, ale ja som v tom texte žiadne riešenia nenašiel. Za riešenie nepovažujem, ak niekto prehlási, že chce garantovať príjem a riešiť rekvalifikácie, ak nepovie, z čoho a ako to bude financované. Toto nie je riešenie, to je populizmus v štýle vlaky zadarmo.
Bohužiaľ, súhlasím s @Daniel1… Ako volič som z takýchto vyhlásení hlboko sklamaný z troch dôvodov: po prvé preto, lebo ste ešte nič nevymysleli/neušetrili/nezlepšili a už sľubujete rozdávať štátne prachy. Po druhé preto, lebo nemáte v rukách rozumnú kalkuláciu (…len niekde matne zaznelo, že zo 100miliónov by asi mala stačiť polovica) a po tretie preto, lebo neuvažujete vôbec variantne (pri takomto zásahu by som od kvalifikovaného prísutpu uvítal trochu viac analytiky - nielen povedať my ich rekvalifikujeme, síce nevieme, na čo, ale všetkých budeme určite živiť 3 roky a ešte sľúbime aj nadštandardnú zdravotnú starostlivosť).

A propos, tzv. nadštandardná zdravotná starostlivosť… Fakt by ma zaujímalo, ktorý génius prišiel s touto geniálnou myšlienkou v dobe, kedy nie je definované, čo vlastne je štandardná zdravotná starostlivosť (na tom práve pracujú ministerské tímy… …už asi dva roky…). A keď nemáme definovaný štandard, je asi logické, že aspoň trochu lucídny a zodpovedný človek nebude sľubovať nadštandard, lebo de facto neexistuje báza… Opäť prázdne sľuby v štýle nezodpovedných a iracionálnych ľavicových politikov (tým samozrejme nechcem povedať, že PS je ľavica, ale tento prísľub do tej kategórie podľa mňa patrí).

Nevidel by som to tak čierno (=rozumej ľavicovo)… Tak ako jedna lastovička leto nerobí, nemusíme hneď na základe jedného nevydareného a nedomysleného plánu škatuľkovať celú stranu.

Popravde, viac ako tento (podľa mňa) paškvil, ma mrzí iná vec. PS sa profiluje ako demokratická strana, ktorá stavia na sofistikovaných prístupoch, dôsledných analýzach a otvorených diskusiách… Teda aspoň ja som to tak vnímal a stále mám vôľu vnímať.
Preto by som očakával, že niekde v tejto komunite najskôr vznikne verejné fórum, na ktorom sa budú diskutovať rôzne prístupy, prípadne robiť kalkulačné modely.
Určite by tam vznikla idea (ak by nevznikla, tak ja by som ju určite dal), že namiesto garantovaného príjmu by mohol vzniknúť vhodný dotačný model pre podnikateľov zamestnávajúcich ex-baníkov. Ten by mohol kombinovať priame subvencie s daňovými a odvodovými úľavami a týmto spôsobom podporiť podnikateľskú infraštruktúru. Veď keď si prepočítame, koľko sme ako štát podporili automobilky, či iné investície, tak minimálne rovnaké sumy (respektíve vyššie) vieme nasmerovať aj do regíonu, kde vznikne potenciálne veľa nezamestnaných s nízkou mierou kvalifikácie pracovnej sily…
Ale veď mudrci hádam vedia, čo robia…

Ok, kludne beriem spat svoju skatulkovaciu unahlenu hlasku o lavicovom smere a menim to na progresivne orientovanu stranu, lebo s outplacementom tu este nikto doteraz takto otvorene neprisiel (asi).

Chcelo by to spravit cost benefit analyzu, teda kolko stoji znecistenie zivotneho prostredia a zatazenie zdravotneho systemu, vyroba drahsej elektrickej energie vs. onen outplacement, teda povedzme tie tri rocne platy a vydavky na rekvalifikaciu.

Mimochodom, elektricka energia by vo finale mala klesnut, lebo myslim, tato dotacia zvysuje cenu elektriny ako priemernu cenu…ale toto je taka slabo podlozena skoro intuitivna teza, na energetiku expert nie som.

Inak ked tak rozmyslam nad tymi rumunskymi pracovnikmi, kedze su to zamestnanci EU asi to v plnej miere zastiahne aj ich, teda s tym odstupnym.

Presne takýto prístup by som (naivne?) očakával od PS, akože progresívneho hnutia so sofistikovaným prístupom a množstvom spolupracovníkov s invenčným, analytickým a racionálnym prístupom k riešeniu výziev politicko-hospodárskeho systému našej milovanej krajiny… :wink:

Vie niekto strukturu zamestnancov tych bani? Kolko je manazerskych pozicii, kolko ludi nad 40 rokov, pre kolkych je banictvo prve povolanie, v akom obore su vyuceny?

Bez toho sa tazko pohnut.

Ano, na prvy pohlad to vyzera presne tak, ale…Je potrebne sa na danu vec, resp. problematiku pozriet z trochu ineho uhla a chapat to v sirsich suvislostiach a globalne.

@Ivan_Sakin chcel som podporit danu peticiu svojim podpisom, pri odoslani mi vsak vzdy vyskoci tato hlaska.

@Mirko technicke veci kludne pis priamo do spravy, skusal som a vsetko funguje, mozeme doriesit mimo vlakno

ekonomicke udaje dostupne na internete a webstranka taketo udaje neuvadzaju. Teda okrem toho, ze z cca. 3300 zamestnancov je 10 riadiacich.

Len bez tych udajov tazko hladat nejake riesenia aj ked je pravda, ze nieco robit treba.

Ja sa pokladám za totálneho laika ale ako plan/iniciativa aj so správnou dávkou populizmu sa mi to páči

Hoci tusime viaceri, co by mohlo byt vysledkom takejto cost benefit analyzy ale skutocne progresivne by bolo postavit svoje navrhy/syntezu prave na zaklade nejakej analyzy CBA atd. teda mozno by PS malo svoje stanovisko preformulovat na zamer uskutocnist analyzu vyhodnosti a udrzatelnosti, dopadovej studie atd. ohladom zastavenia banictva…ked sa PS dostane do vlady ako sucast koalicneho programu resp. bude mat rezort MHSR.

a možno na to idú len Róbertovou filozofiou…
Kedysi sa tiež hovorilo, že pre jeho voličov nie je podstatné, že je technicky nemožné postaviť diaľnicu do Košíc v termíne, ktorý sľuboval… Im totiž stačilo, že to chce urobiť. :slight_smile: (respektíve aspoň to tvrdí…)

Ale veď tu to más napísané: https://nebanujme.sk/. Či si si to nečítal?
“Veď ak by štát bane hoci aj okamžite zavrel, pri výške súčasnej podpory môže vyplácať baníkom mzdu v plnej výške až do roku 2030. A zo sumy súčasnej dotácie by ešte stále zostalo viac ako 600 miliónov eur – a tie by mohli byť rozumne použité na rozvoj Hornej Nitry.”
"Cena uhlia je však privysoká, a tak elektráreň produkuje stratu: štát ju dorovnáva dotáciou okolo 100 miliónov eur ročne. Mesačná podpora na jedného baníka je teda približne 2 400 eur. Lenže za svoju prácu baník dostane len 940 eur v hrubom - a na ruku dokonca iba 720 eur. Dohromady teda bane na výplaty baníkom dajú okolo 50 miliónov eur. Kam sa podeje zvyšných 50 miliónov? Nevedno. "