PS predstavilo riešenia pre Hornú Nitru a baníctvo - 3.5.2018

PS predstavilo riešenia pre Hornú Nitru a baníctvo - 3.5.2018
0

ta kompenzacia je lavicovejsi/ludskejsi pristup. Prepustanie, resp. zastavenie tazby je tak jasna zalezitost ze ani pravica ani lavica nie je proti. pravica, taka ta miklosovska z dzurindovskych cias by z toho spravila lajtmovym raznych reforiem aka “reformy musia boliet”. Tusim si tuto vetu osvojil aj Sulik.
Snad je to teraz jasnejsie.

Prepustanie mozno nie, ale platit im 3 roky socialnu davku vo vyske mzdy je uz take extremne lavicove.

Lenze o tom zatvarani sa hovori niekolko rokov, rovnako ako o dotaciach. Keby sme mali kazdemu cloveku, co zostava pracovat v rizikovych podmienkach ponukli taketo benefity, tak rozpocet to nevydrzi.

@MichalS7

Lenze zatial vidim od clenov predsednictva PS len same lavicove prispevky.

Ono, tato dotacia bola vo verejnom zaujme na akusi energeticku sebestacnost, teda klient je stat, ide o regulovane odvetvie. teda ide o nieco podobne ako keby sme mali prepustit 3tisic zelezniciarov ale z jedneho okresu, nuz a to potom zavysi od politickeho postoja danej vlady co a ako to zrealizuje, resp. koalicneho programu.
ak su dve moznosti:
i) zrusit a dat odstupne
ii) pokracovat i nadalej v nezmenenom rezime
tak si vyberiem moznost i)
moznost
iii) vyhodit bez milosti a odstupneho
je taka, ze nuz chodte to oznamit tym ludom vy, specialne ak su z jedneho okresu tak je to tragedia pre region. vznikne zvysena ponuka prace pri rovnakom dopyte.
PS by som ako pravicovu stranu rozhodne nevnimal.

To s tymi zelezniciarmi sa to naozaj stalo ak si pamatas strajk, lebo sa na to islo ako s bubnom na zajace, rovnako ako sa oznamuje zavretie bani a nakoniec prirodzene ta racionalizacia nastala.

Odstupne je 2-3 mesiace a je zo zakona, podpora v nezamestnanosti je 6 mesiacov 50% z hrubej mzdy (ak zamestnavatel platil a mal v poriadku vykazy co PS neriesi) a je zo sociaoneho poistenia.

Je rozdiel odstupne a dotacia.

Toto je ciste vyhadzovanie penazi od ludmi, co sa kazdodenne v ramci moznosti staraju, aby ich stat nedototoval smerom k ludom, ktori dobrovolne riskuju uz niekolko rokov stratu zamestnania.

Ako k tomu pride clovek, co robi vo firme, kde zo dna na den povedia sorry, nie su zakazky koncime?

Daju sa rovnake kompenzacie stavbarom po dostavbe dialnic ( s cim uz mame skusenusti pri Figelovi)

a) áno je to ľavicovejšie než čisté prepustenie
b) áno je to nesystémové riešenie, ale ani situácie na Hornej Nitre nie je štandardná. Bane držia baníkov ako rukojemníkov s požehnaním štátu ktorý ešte dotuje spaľovanie lignitu a celé je to vec sentimentu nie čísel.

Otázka podľa mňa nie je o tom, či je navrhované opatrenie pravicové/ľavicové či systémové alebo šité na konkrétnu situáciu.

Bez toho, aby sme vedeli čísla (počet zamestnaných občanov SR v baniach, vekové zloženie daných zamestnancov, x Ďalších ) nedá sa urobiť CBA ktorá by vecne reagovala na výhrady.

Záver pre mňa je, že ťažba nemá pokračovať. Nielen pre dôvody uvedené v petícii ale aj pre priamu hrozbu pre kúpele. A na oslabenie emotívnych výhrad podnecovaných baňami je potrebné poskytnúť jednorázové opatrenie pre dotknutých v regióne aj za cenu, že sa jedná o nesystémové a z pohľadu nákladov a prístupu štátu o ľavicové riešenie.

Dzurindovske casy su uz prec, tie casy a sposoby priniesli akurat populizmus roberta fica, ale na robertovi bolo vtedy dobre to, ze ukazoval empatiu, si predstieranu, ale skratka robit veci na hulvata za cenu vyssieho dobra…margaret thatherova vyhodila banikov tiez na ulicu v 80tych rokoch riesili to iste, margaret si ziskala povest psychopatky a robotnicka trieda ju nenavidela hoci z dlhodobeho hladiska robila rozumne riesenia pre krajinu. nuz, to co navrhuje PS je taky kompromis s empatickym postojom voci banikom, predsa len su to castokrat ludia po 50tke…
Nuz a ci dzurinda s miklosom sa nespravali neprimerane v casoch reforiem je otazka, predsa len sme v inych, lepsich casoch. kazdopadne ak ti to vadi, tak PS volit nemusis, toto je prave o tej ideologii a pristupe k rieseniu veci. Progresivne to je, minimalizuju sa kratkodobe negativne dopady pricom prinosy z dlhodobeho hlasika su jasne.
co sa tyka odstupneho, treba sa pozriet na zakonniky a odstupne ake sa vyplacaju v sukromnej sfere a v zahranici a zamysliet sa ci nejde o specialny pripad.

V mene koho si osobuješ právo súdiť ľudí s iným názorom a stanoviť podmienky za ktorých by mali zvážiť voľbu Progresívneho hnutia?

Keby si čítal predchádzajúce príspevky, tak sa dozvieš aký je štandardný postup na Slovensku.
Zahraničie do toho nepleť, každý štát ma iné podmienky a inú životnú úroveň - ktoré štáty by si asi tak ten dotyčný, ktorí v tom ako chce postupovať ma vopred jasno vybral ako vzorové?
Že je to špeciálny prípad sa tu asi každý zhodne.
Že je potrebné aby štát pomohol nad rámec bežných noriem niet sporu.
Sporíme sa iba na tom v akom rozsahu a ako čo najefektívnejšie treba baníkom a regiónu pomôcť aby sa PS nezaradilo medzi nechcené vládne - populistické strany.

Neviem, co su pre teba lepsie casy, ale ked nasi ludia musia cestovat do zahranicia za pracou a mame brutalny nedostatok prac s pridanou hodnotou, vdaka ktorej by sa zvysovali mzdy coho vysledok je dovoz pracovnikov uz nie z chudobnejsich, ale tretich krajin, tak niekde je chyba a nastupom priemyslu 2.0 sa dostavame do uzkych.

Firmy nam utekaju do zahranicia.

To uz nehovorim o zdravotnictve, socialnych sluzbach, ktore sme nuteny zakonom znizovat a vznika nam tak casovana bomba.

Tieto oblasti by sa mali ani nie dotovat, ale zjednodusit. Inak nielen banici, ale velka cast populacie bude na dlazbe.

realne, ake sance ma 50+ rocny banik zamestnat sa v regione kde pribudne 3 tisic nezamestnanych?
ak su tie sance velmi vysoke tak zmenim nazor, tak ma o tom presvedci…tito konkretni ludia do zdravotnictva ci socialnych veci robit nepojdu, iba ak tak za sanitarov lebo na kvalifikovane prace nemaju vzdelanie…

V automobilkách chýba dosť ľudí, keď môže za prácou cestovať celé východné a juh stredného Slovenska, môžu aj oni.

Vyššie sa spomína, že vekové zloženie je obchodným tajomstvom HBP.

Aj keby to tak bolo tak má podstatne väčšiu ako mali baníci z Bane Dolina vo Veľkom Krtíši. V Prievidzi je nezamestnanosť cca 5,06 %, vo Veľkom Krtíši 8,69%.

Prečo nedotujeme baníkov z Bane Dolina (naposledy ich bolo až 13) a musia cestovať za prácou alebo robiť na čierno?

A v krajoch je situácia ešte horšia. Trenčiansky kraj 3,34%, BanskoBystrický 8,12%

Bohužiaľ väčšina prác na Slovensku pri tejto cieľovej skupine nepotrebuje vzdelanie.

Ináč kam pôjdu títo ľudia po tých troch rokoch, keď skončia dotácie a budú ešte starší?

Dufam, ze si vies precitat tento clanok v anglictine. myslim, ze ludia z PS nechcu zanechat v ludoch taky dojem a traumy ako v UK 80tych rokoch dodnes. Resp. navrhni sposob aby sa to nezopakovalo u nas.

Skus si precitat toto a mysli na to, kedy to bolo pisane. Je tam Brexit, Rusko, Cina.

Ano, ludia z mojej socialnej skupiny su vzhladom na svoju vytazenost lenivy urobit nieco pre svoju buducnost a maju malo casu na rozhladenost.

Ale to neznamena, ze teraz budeme ako oni. Nesieme zodpovednost do buducnosti. Predsa ten progress je pre mna vidiet za roh a isto sa nespravat ako populista a v dobrych casoch minat aj z cudzieho.

Mimochodom preco tych 100 000 Slovakov pracuje v tej zlej Britanii a nie na Hornej Nitre, pripadne v Slovenskych automobilkach?

Bude to platit pre kazdeho koho prepustia alebo len pre banikov? Ini ludia nemaju traumu ked po dlhych rokoch pridu o pracu a su odkazani na davky od statu? Este raz, laviciarska populisticka hlupost v case, ked Pelle hovori, ze bude potrebna riadena imigracia, lebo firmy maju problem najst ludi.

@mikit a @Milan_Majtan, suhlasím s tym, aby sa brala do uvahy sucasna situacia na trhu prace a urcite sa takyto krok urobil v aktualne super casoch z hladiska zamestnanosti pretoze ekonomika je cyklicka a kriza/recesia su len otazkou casu a ti ludia do dochodku maju este v priemere asi dost rokov, povedzme 10-15 rokov. Preto sa aj vy vo svojich uvahach pozerajte na tychto ludi z takehoto casoveho horizontu.
Ake dlhe ma byt to “odstupne” je podla mna vec diskusie. Osobne ma tri roky od PS prekvapili. Jedna velka slovenska firma so zahranicou majetkovou ucastou v case krizy redukovala pocty pracovnikov tusim s 12 alebo 24 mesacnym odstupnym a prosim pekne bola to sukromna firma a sektor, ktory je momentalne uplne bez ludi.

Znova tu bola obhajoba myšlienky dávať baníkom 3 roky plat za nič. Prečo to robíte?

1. Nebude žiadna motivácia, nájsť si prácu, prečo by niekto pracoval, ak dostane peniaze zadarmo?
  2. Kto by dostával tie 3 roky zadarmo plat? Boli by to robotníci alebo každý zamestnanec baní?
    Lebo ako sa tam uvádza, pracujú tam ľudia aj v administratíve, napríklad účtovníčky a tie by v súčasnosti nemali žiadny problém zamestnať sa, ale načo by to robili ak by dostali peniaze zadarmo?
    Dostal by 3 roky peniaze zadarmo aj človek, čo tam robí pol roka?
    Jedinú nejakú reálnu finančnú podporu by som videl pre osoby, ktoré sú tam dlhodobo zamestnané a ktorých zdravotný stav a vek by bol veľkou prekážkou pri hľadaní nového zamestnania. To by bolo spravodlivé a aj sociálne a to by nevadilo ako pravičiarovi ani mne, ale dávať každému 3 roky peniaze zadarmo, len kvôli tomu, že bol zamestnanec baní je šialenstvo.
  3. Ak by boli peňažné podpory adresné naozaj len pre ľudí, čo to potrebujú, tak by sa ušetrilo oveľa viac finančných prostriedkov, ktoré by sa mohli investovať do regiónu. Nehovoriac o tom, že tí ostatní, ktorí by si nemali problém nájsť prácu, čo by bola väčšina, by ešte prispievali do štátneho rozpočtu.

áno, musia byť upresné podmienky ako vek a prac pozícia + výška dodácii zo štátu a podmienka rekvalifikácie aby bola motimácia nájsť si skô rprácu ako za tri roky. Plus ja by som ešte urpesnil dátum nástupu do zamestnania. Nik, ktor nastúpil do baní za posledné 2-3 orky nemôže čakať že tam bude robiť do dôchodku.

Pokiaľ nestanovíme dátum nástupu ako pdomienku, tak ad absurdum aj niekto kto nastúpi zajtra nastupuje s tým že bude dostávať dotovanú dávky ešte tri roky.

A to je to dolezite, SUKROMNA firma. Sukromna firma dala zo svojho. Robil to napr. aj US Steel, ked ludom, kt. mali rok dva do dochodku ponukli moznost odist s tym, ze im za tie chybajuce roky vyplatili celu mzdu. Ale je to sukromna firma. Hornonitrianske bane su tiez sukromnou spolocnostou. Preco by mal prave tymto banikom platit odstupne stat? V com su oni vynimovcni voci ostatnym zamestnancom v sukromnom sektore? Ako som spominal vyssie, v Michalovciach prepustila sukmrona fimra v priebehu par mesiacov 700 ludi a je mozne, ze skonci uplne, co bude znamenat dalsich takmer 2000 ludi bez prace. Ake navrhy na riesenie tejto situacie ponukne PS? Tu proste nie je ziadna diskusia, kolko im ma stat platit. Stat im bude platit, tak ako kazdemu kto pride o zamestnanie, 75% z ich priemernej hrubej mzdy pocas 6 mesiacov, maximalne vsak ±900e. To je myslim viac nez dostatocne odstupne a pol rok je vzhladom na vseobecny nedostatok zamestnancov viac nez dostatocna doba, aby si vacsina z tych ludi nasla pracu.

Toto je ubohy laviciarsky populizmus v snahe zviditelnit sa. Rocne je tu prepustanych mnozstvo ludi, ale otot nei je tak medializovane, ako situacia okolo bani. O baniach sa hovori, tak rychlo rychlo, vymyslime nieco populisticke, nezymselne a hlavne diskriminacne, aby sa o nas hovorilo. Ubohe a trapne.

Samsung, kt. priamo zamestnava 1500 ludi a cez agentury dalsich 1000, uvazuje o odchode zo Slovenska. Ak odide, navrhne PS aj tymto ludom platit 3 roky davku vo vyske ich mzdy?