PS predstavilo riešenia pre Hornú Nitru a baníctvo - 3.5.2018

PS predstavilo riešenia pre Hornú Nitru a baníctvo - 3.5.2018
0

Nie, prečo vo výške ich mzdy?
Veď tak isto budú 3 roky vegetiť a užívať si platenú dovolenku ako baníci.
Tak prečo im nedať aspoň priemerný plat baníkov? Majú azda iné žalúdky?
PS predsa nebude podporovať nezamestnaneckú diskrimináciu.

Čím viac a dlhšie sa bude písať o hlúpych a ničím nepodložených no predsa propagovaných nápadoch akými sú 3 ročné plne hradené prázdniny prepustených zamestnancov v štáte, ktorý každoročne žobre o nadštandardnú európsku finančnú podporu z dôvodu zaostávania, tým viac stratí PS prívržencov a možných sympatizantov.
Aspoň to by si zodpovední už konečne mohli uvedomiť skôr ako sa začnú ich návrhom zaoberať aj iné strany, ktoré nejednajú v rukavičkách - bohužiaľ budú mať pravdu a ľahkú možnosť získať pre seba plusové body.

Nazdavam sa, ze v pripade hornonitranskych bani nejde len o zamestnancov. Skus si tten vysledok riesenia PS premietnut napriklad do zivotneho prostrecdia. Mmozno aj pochopis o com to je. Myslim si, ze @mhojsik to uz velmi dobre a dotatocne vysvetlil. V kazdom pripade dalsie fungovanie a nebodaj rozsirova nie tazby je aj z hladiska buducnosti velmi vazny problem a ten treba riesit. Cim skor tym lepsie.

Aha, cize na zlepsienie zivotneho prostredia nestaci len zavriet bane, ale sa aj musi banikom 3 roky platit socialna davka vo vyske platu, lebo ked sa im platit nebude, tak ani po zavreti bani sa zivotne prostredie nezlepsi. To som nevedel.

Tak to si pochopil ozaj zle. Ono vsetko so vsetkym aj so zivotnym prostredim suvisi. Treba to ozaj chapat v sirsom kontexte a nie mat klapky na ociach a vnimat len to, ze banici budu dostavat financne prostriedky za nic nerobenie. Zial ako sa mi vidi po precitani tohto vlakna, ludi s takymto videnim a vnimanim daneho problemu je tu viacero. Dufam ze som sa nikoho nedotkol ale je to tak.

Ja som navrhol max nejakú finančnú podporu baníkom, ktorí v dôsledku toho, že štát podporoval baníctvo prišli o zdravie a na základe toho by si mali problém nájsť zamestnanie. Niečo ako odškodnenie. Ale dávať zamestnancom baní 3 roky ich mzdu je blbosť na ntú a nechápem ako s niečim takým tu ľudia môžu súhlasiť. Pravičiari a rozumní ľudia v PS kde ste?

V diskusii preco je PS lavicova strana :blush:

Súkromná firma v regulovanom/dotovanom odvetví. Neriešime či dotovať zamestnancov alebo nie. Riešime ako ukončiť štátnu pomoc ktorú štát deklaruje minimálne do 2033 bez toho aby si to odniesla najzraniteľnejšia skupina zamestnancov.

Nie, pretože v prípade Samsungu nevytvára štát umelý dopyt výkupom lignitu v Novákoch. Plne chápem nechuť k deformovaniu trhu. Ale v prípade baní ide o riešenie k už existujúcej deformácii kde štát už šarapatu narobil.

Ináč, napadla ma taká hriešna myšlienka - čo s banou Čáry? Tá spadá pod HNB ale je na Záhorí. Dotovať/Nedotovať? Argumenty ktoré sedia na Hornú Nitru nemusia sedieť na Čáry (kvalita lignitu, zamestnanosť v regione, ohrozenie tur ruchu ako hrozí pri vode do Bojnickych kupelov…). V Čárach fára cca 150 chlapov (údaj tuším z 2015). Čo s nimi aj ďalšou stovkou čo robí nad zemou? Nesledujem potrebne, viem že končil Cígeľ a Dolina a Nováky pokračujú, Handlová útlm… Nevie niekto viac?

Stále mi z toho vychádzajú tri závery 1. pomôcť najviac ohrozeným áno, keď sme sa ako štát raz k tomu zaviazali vytvorením deformovaného prostredia 2. ale musia byť podmienky komu, koľko a dokedy ako písal vyššie @Peter_Michalik 3.DATA - bez dát sa obe strany tejto diskusie len nahaname s nazormi. Nevieme koľko baníkov fára v Hornej Nitre a koľko na Záhorí, koľko je zamestnancov pod a nad zemou a v akej vekovej štruktúre.

Ako platenie socialnej davkyvo vyske platu prispeje k zlepseniu zivotneho prostredia???

A aky je v tom rozdiel??? Firma ako firma. Aj spominany Samsung dostal pod hrozbou odchodu dalsie dotacie, takze opat len umelo drzane pracovne miesta. Je uplne jedno ci to je alebo nie je regulovane/dotovane/deformovane. V com je banik lepsi ako zamestnanec Samsungu? Na toto chcem pocut odpoved a nie vyhovorky, ze toto je taka firma a tamto onaka firma.

Este raz. Tazba sa postupne ultmi, banici budu postupne prepustani. Kazdy z nich bude 6 mesiacov dostavat 75% zo svojej priemernej hrubej mzdy, co nebude ovela menej, ak vobec, ako je ich aktualna cista mzda. Pol rok je dostatocna doba na to, aby si dnes clovek nasiel pracu, navyse v regione kde s pracou nie je problem.

Co so zamestnancami firiem, kt. funguju len vdaka baniam? Tito su tiez “produktom” deformovaneho prostredia. Oni nemaju narok na podporu? Oni nie su ti zranitelni?

Ako som uz napisal, treba to cele chapat v sirsom kontexte a samozrejme zmenit pohlad na dany problem. To je odo mna vsetko.

Takze okrem vseobacnych reci sa konkretnej odpovede nedockam. Bude z teba fakt dobry politik.

Baník nie je lepší či horší ako zamestnanec Samsungu. Baníkovi ale táto spoločnosť/štát verejne sľúbila, že podmienky v ktorých pracuje budú zachované pretože štát bude cez výkup do Novákov dotovať jeho zamestnanie. Chceme tento prísľub zrušiť.

Naviazané spoločnosti by, podľa mňa, nemali pod podporu spadať rovnako ako by sa podpora nemala týkať časti zamestnancov baní. Ale to je len môj osobný názor.

Vazne nemam k tomu co dodat. Asi len tolko, pozri a poriadne si precitaj https://www.nebanujme.sk/ tam mozno pochopis o co ide.

inak, otázočka: vy keby ste mali tri roky dostávať plat za ničnerobenie, tak by ste sedeli doma s vyloženými nohami celý čas (aj s vedomím toho, že po tých troch rokoch ste v keli)?

Prečo v kely?
Stačí si počkať 2 a pol roka, niečo si ešte privyrobiť na čierno kedy by sa mi chcelo a koľko by som si ja stanovil - nie zamestnávateľ (to nemôže ani lekárom vypísaný simulant lebo mu môže prísť kontrola). Okrem rodinnej dovolenky by som každý rok mesiac strávil štátom platenou rehabilitáciou v kúpeľoch (tiež ponuka PS, keďže som údajne v bani pracujúci poloinvalid). Potom ku koncu asi najkrajšieho obdobia v živote by som sa zapísal na rekvalifikáciu končiacu 36 zaplateným mesiacom a takto zotavený nastúpil do zamestnania, ktoré mi zabezpečil štedrý - pardon - súcitný štát preplatením nákladov zamestnávateľovi, ktorý ma takto úspešne rekvalifikoval za účelom obsadenia ním ponúkaného miesta.

Ale mám iný nápad.
Čo tak zaplatiť 3 ročný plat vopred?
To by sme sa divili ako rýchlo by takto odmenených chudákov vyhnali ženy na druhý deň do roboty.
A je to. Problém vyriešený.
Štát by prišiel len o 30 000 € x 1 000 ? baníkov, teda len o 30 miliónov €.
Veď čo je to oproti množstvu životov, ktoré zachránime od ďalšieho smogu.

Zároveň by som navrhol aby každá slovenská rodina mohla vlastniť iba jedno auto - podobný exhalátový efekt, až na ten 100? miliónový výpadok vyrobenej elektriny z toho smradľavého uhlia.
Každý člen rodiny by dostal permanentku na vlak, autobus a MHD. Lietadlo len 2x? ročne?
Ďalší podobný - osožný bod pre zviditeľnenie PS za navrhnutú super ekologickú reformu.

Hojsík z Progresívneho Slovenska: Keby baníci sedeli doma a dostávali plný plat, vyšlo by nás to lacnejšie

čiže hej, dva a pol roka by si sa s prepáčením zadrbával a navštevoval všetky “atrakcie” len preto, lebo by si to mal “zadarmo”

nie je skôr problém v takejto mentalite?

Odkiaľ máš, že budú pol roka dostávať 75 percent hrubej mzdy?

Ešte raz, prečo by mali dostávať 3 roky plat za ničnerobenie?