PS predstavilo riešenia pre Hornú Nitru a baníctvo - 3.5.2018

PS predstavilo riešenia pre Hornú Nitru a baníctvo - 3.5.2018
0

ja sa pýtam, či by ste vy tri roky nerobili nič, keby ste mali garantovaný plat

Záleží, či by som ho dostával aj potom, ak by som mal aj iný príjem. Teraz odpovedzte Vy.

ešte to rozveďte do tých dvoch možností, ktoré ste načrtli, inak sa to nedá veľmi považovať za odpoveď

Nehnevaj sa ale ta otázka nemá najmä pri baníkoch žiadny racionálny základ.
Iba blbec by si našiel zamestnanie a za menej peňazí ako mu ponúka štát za ničnerobenie začal z nudy chodiť do roboty (pravdepodobne aj na nočné smeny - prevážna manuálna dostupná práca) z ktorej by ho mohli kedykoľvek vyraziť a ostal by na 0. Veď bude mať zabezpečenú zdravotnú opateru - odvody zaplatí štát, dôchodok - štát mu bude platiť odvody na starobný dôchodok, prípadne sporenie v II. pilieri, atď.

Intelektuál by si v danom prípade ľahko našiel náhradnú činnosť, napr. s pomocou využitia internetu, či iných IT. Baník by pravdepodobne veľa času trávil najmä v krčme. To by samozrejme dopomohlo aj k rozvratu rodinného života. Aj to by bol dôsledok štedrej ponuky PS.

A už keď sme pri tom nezmysle, ktorý tu rozoberáme.
Prečo nie 2 roky prázdnin, prečo nepreplatiť 4, 5, 6 rokov?
3. ročný veget nemá žiadne relevantné základy.
Kto to navrhol, prečo? práve 3 roky, z akých ekonomických rozborov a analýz vychádzal, kto urobil psychologický rozbor dopadov takéhoto riešenia na človeka, kto riešil sociálne dopady - rodina, atď.
Odpoveď asi poznáme - nikto.
Skrátka iba nieto trepol do ľuftu číslo, ktoré ho práve napadlo.
A myslí si že všetko je v politike obhájiteľné a to je cesta do záhuby.
Začiatočnícka chyba, ešte stále napraviteľná.
Malo by to byť tvrdé memento pre ďalšie návrhy z dielne PS.

1. Ak by som dostával plat aj popri tom, ak by som mal iný príjem, tak by som si samozrejme chcel zabezpečiť aj iný príjem, ale to je už UBI, s čím krajne nesúhlasím.
  2. Ak by som nedostával alebo dostával krátený plat o to čo zarobím, tak by som si ako baník inú manuálnu prácu nehľadal.
    Your turn.

z rozhovoru s Martinom Hojsíkom pre Denník N:

"Vláda Smeru dlhodobo dotuje baníctvo, lebo sa bojí následkov jeho zrušenia pre región. Vy by ste ho chceli zrušiť čo najskôr.

Podpora ťažby musí byť ukončená do konca roka 2020. Zamestnanci by potom ďalšie tri roky, teda do roku 2023, dostávali plný plat. Ich príjem by sa teda nijako neznížil. Samozrejme, kto by si v tom období našiel prácu, toho by štát neplatil.

Problém je, že pri garancii trojročného príjmu sa nikomu neoplatí hľadať prácu.

To však nie je o tom, že tí ľudia a ich rodiny by túžili pracovať v bani. Kto chce dobrovoľne fárať pod zemou?

S koľkými baníkmi odtiaľ ste hovorili?

S desiatkami z nich. Túžia len po tom, aby mali prácu. Mnohí sú blízko dôchodku a boja sa, že by už nenašli uplatnenie. Aj preto, že majú pomerne hrubé zdravotné karty, čo súvisí práve s tým, akú prácu robia doteraz.

Prečo ste termíny nastavili na roky 2020 a 2023?

Má to veľkú súvislosť s projektom transformácie, ktorý v regióne musí prebehnúť. Koniec programovacieho obdobia je Európskou komisiou nastavaný na rok 2023. Dovtedy sa v spolupráci s inštitúciami na európskej aj domácej úrovni dá pracovať na tom, aby sa z hornej Nitry stal región so zdravou budúcnosťou.

Nezabúdajme, že aj keby sme plný plat baníkom platili až do roku 2030, ešte stále by ostalo 600 miliónov eur, ktoré by štát mohol použiť na rozvoj hornej Nitry."

čiže ak predpokladáme, že platná by mala byť druhá možnosť, tak sa dá tá odpoveď preformulovať takto:

áno, ak by to bolo nastavené takto, tak by som tri roky nič nerobil

správne?

ale, aby som aj odpovedal: ide o podporu pri prechode z jedného zamestnania do iného, nie o “poberanie platu za ničnerobenie”; áno, je to podpora nad rámec toho, ako k takýmto prípadom pristupuje zákon, idea za tým je taká, že to považujeme za investíciu, ktorá je na jednej strane solidárna a na strane druhej sa u nej predpokladá vyššia návratnosť (to súvisí aj s konceptom UBI a transformáciou celého pracovného trhu, Mišo Truban o tom písal blog: http://www.truban.sk/nesmrtelni/ )

je to nový prístup k neštandardnej situácii, s výhľadom do budúcnosti (minimálne sa na tom bude dať vidieť, ako ľudia v takýchto prípadoch reagujú)

ja s tým problém nemám, ani s tým, že sa to platí aj z mojich daní, akurát včera som čítal, že návrat bezdomovcov do “štandardnej prevádzky” je účinný vtedy, keď im najprv poskytneme bývanie (a okrem toho je to lacnejšie, ako ich nechať na ulici) - znie to možno kontraintuitívne, ale vo viacerých oblastiach sa tento pozitívny model už osvedčil

Ale veď tento rozhovor iba potvrdzuje môj postoj.
Jediný problém sú 3 roky plnej mzdy - nie zlatý ale platinový, či briliantový padák pri súčasnom zákonom stanovenom 2 - 3 mesačnom odstupnom pri výpovedi.
Ďalší blud je ušetrených 600 mil. €.
To sú iba dotácie štátu na chod bane.
Finančný prínos z ťažby uhlia pre štát je aj z výroby elektriny.
Teda znova čísla vytiahnuté z päty a nie na základe serióznej analýzy dopadov.
A likvidácia bane bude stáť niekoľkonásobne viac.
Samozrejme ekologický prínos je hlavným dôvodom potreby zrušenia ťažby.

2020 sa zavrie baňa a začne sa s transformáciou regiónu, do 2023 sa vybuduje aspoň nejaká infraštruktúra, ktorá poskytne nové pracovné príležitosti, najneskôr v 2023 časť z týchto nových pracovných miest obsadia prepustení baníci a ďalší zamestnanci bane

čo nedáva zmysel?

Ja by som určite nesedel nečinne doma, keďže mám odbornú pozíciu a 3 roky ničnerobenia by mi zničili životopis. Ale ak by som bol manuálne pracujúci človek a mal by som si vybrať či budem pracovať alebo nepracovať a budem dostávať to isté tak si vyberiem tú druhú možnosť. Prípadne si nájdem prácu načierno.
Môžte to nazvať ako chcete, či podpora za ničnerobenie alebo pri prechode do iného zamestnania. Ak tie peniaze sa budú krátiť vo výške príjmu z nového zamestnania, ten človek nemá absolútne žiadnu motiváciu si to zamestnanie hľadať.
UBI je šialenstvo, k tomu sa už viac vyjadrovať nebudem, dosť som to tom popísal v téme pri UBI. Michal niečo naznačoval o UBI, ale nič konrétne, okrem toho Michal nie je ekonóm.
A dávať byty bezďákom, k tomu sa vyjadrovať ani nebudem radšej.

Ťažko sa baviť s niekym kto odmieta racionálne postupy a vsadil na obhajobu science-fiction, či startupov na úkor štátu.

Tu nikto nebrojí proti zatvoreniu bane.
Padlo tu už niekoľko návrhov ako riešiť baníkov tak, aby aj im sa vyšlo v ústrety a zároveň si z PS nik nerobil posmešky. Buď si istý, že 3 ročný plat nikdy v parlamente schvaľovacou procedúrou neprejde.

No tak to si vobec nemyslim. Kazdy uspesny podnikatel je v prvom rade ekonomom a Misovi sa ten uspech urcite popriet neda.

Ekonómia a podnikanie je rozdiel. Či si myslíš, že podnikateľ má rovnaké znalosti o ekonomike ako študovaný ekonóm?

Peto nehnevaj sa na mna,ale bez dobreho ekonomickeho myslenia sa uspesnym podnikatelom ako Michal urcite nestanes. K podnikaniu jednoducho ekonomiu potrebujes a nemusis mat z nej ani statnice. Existuje aj samostudium. Ono stale pleti to stare zname" kto chce hlada sposoby, kto nechce hlada dovody".

Akurát som čítal tento článok, nie som SAS fanúšik, ale SAS má na túto problematiku oveľa triezvejší pohľad a je oveľa bližšie k môjmu ekonomickému pohľadu. Žiadne peniaze zadarmo. Myslím si, že pol roka podpory je dostatočný čas, aby si zamestnanci baní našli prácu pri ekonomickej konjunktúre. Možno sú nejaké výnimky s ťažším zdravotným stavom, tí nech dostanú od zamestnávateľa nejaké odškodnenie, ale to je asi tak všetko.

No pravda, je to je asi 50% hrubej mzdy. Tych 75% je materska. Nedavno som riesil vysku materkej, tak mi to cislo nejako ostalo v hlave. Nic to vsak nemeni na mojom postoji, ze platit niekomu tri roky davku vo vyske mzdy je populiticky nezmysel, najma ak sa tyka iba par vybranych ludi a nie vsetkych, kt. by prisli o pracu napr. hormadnym prepustanim.

Banici nechu pracovat v baniach, ale nechcu, aby sa bane zavreli, lebo sa boja, ze pridu o pracu a dalsiu si nenajdu, lebo maju hrube zdravotne karty.

Riesenim PS je davat tymto ludom (podla vsetkeho iba banikom, administrativnych pracovnikov bani sa to asi tykat nebude) pocas troch rokov socialnu davku vo vyske platu.

Pocas tohto obdobia im budu poskytnute rekvalifikacne kurzy, aby si potom lahsie nasli novu pracu.

1. Budu rekvalifikacne kurzy standardne kurzy, kt. poskytuje urad prace pre vsetkych nezamestnanych alebo to budu kurzy specialne iba pre banikov? Ak plati druha moznost, kto tieto kurzy zaplati?

2. Ak sa boja, ze nenajdu pracu aj kvoli hrubym zdravotnym kartam (ich zdravotny stav tu bol spomenuty viackrat), ako sa zabezpeci, aby si tu pracu nasli aj po absolvovani rekvalifikacneho kurzu a po poberani trojrocnej davky vo vyske mzdy? Dojde po absolvovani rekvalifikacneho kurzu a vybrati trojrocnej soc. davky k stenseniu zdravotnej karty a ta uz tak nebude postrachom pre potencionalneho noveho zamestnavatela? Co ak si banik ani po troch rokoch nenajde pracu?

3. Specialne zdravotne programy a kupelna liecba. Ake specialne zdravotne programy? Kto ich zaplati? Kuplen liecba v akej dlzke a kolkokrat do roka? Kt. zamestnavatel zamestna byvaleho banika, kt. sice absolvoval rekvalifikacny kurz, ale stale ma hrubu zdravotnu kartu a okrem zakonom danej dovolenky bude musiet ratat s tym, ze pocas roka, mozno aj viackrat, pojde na kupelnu liecbu?

4. Co ak si banik najde pracu, ale za ovela nizsiu mzdu, ako by dostaval v ramci davky. Bude ho to motivovat ist cim skor pracovat alebo radsej ostane sediet doma a bude cakat na lepsiu ponuku? Ako sa PS vysporiada s tym, ak sa presne toto stane a teda banici zozenu len pracu za nizsiu mzdu?

ospravedlňujem sa, ale nebudem odpovedať na tieto otázky, výkonne sa totiž na kampani nepodieľam

išlo mi o to, že sa dá na celú túto tému pozrieť aj z iného uhla, než je ten (nazvime ho) pravičiarsky

PS podporuje myšlienku otvorenej a súdržnej spoločnosti, tá stojí na princípe solidarity a solidarita stojí na vzájomnosti (vzájomnosť má pritom rôzne podoby), na ktorej sa podieľame aj prostredníctvom platenia daní - tie totiž nejdú nejakej inej entite, ktorú voláme štát, ale redistribuujú sa naspäť medzi nás (áno, súčasná realita je iná, ale aj preto PS vzniklo, aby to bolo férovejšie rozdelenie a aby sa tie peniaze nestrácali v rôznych schránkach); takže naše spoločné peniaze sa majú využívať na naše spoločné dobro a rozdeľujú sa tak, pomohli tým slabším

totiž, spoločnosť je - ak použijem okrídlenú metaforu - tá reťaz, ktorá je iba taká pevná, ako jej najslabší článok; preto idea otvorenej a súdržnej spoločnosti stojí aj na podpore slabších, na tom, že ich nenecháme padnúť až na dno, že sa nestaráme iba o seba, ale aj o tých, ktorí sú na tom horšie

tento tvrdo pravicový prístup vo mne evokuje obraz zhluku stromov, ktoré jednoducho len sú na tom istom mieste, to sa však samo o sebe nedá volať les; práve spoločnosť je totiž lesom, ekosystémom, v ktorom bežia viditeľné i neviditeľné procesy, ekosystémom, kde fungujú veľké i malé mechanizmy, ekosystémom, ktorý disponuje tvrdými (merateľnými, kvantitatívnymi) faktormi, ale je vystužený aj množstvom mäkkých (kvalitatívnych) faktorov, bez ktorých by ten les bol vlastne iba zhlukom stromov

ak teraz chce niekto odpovedať v zmysle “to sú žvásty, nie reálne riešenia”, nech sa pokojne odreaguje, ale na odpovede v zmysle riešení sa treba pýtať skôr @mhojsik, ja som totiž naozaj iba chcel trochu rozvinúť filozofiu a myšlienky, z ktorých toto naše uchopenie témy vychádza; ukázať uhol pohľadu, z ktorého takéto riešenie má zmysel

Vystavba zeleznic dotovany biznis.
Vystavba dialnic dotovany biznis.
Investicne stimuly tiez dotacie.

Ku kazdemu bude PS take stedre?