PS predstavilo riešenia pre Hornú Nitru a baníctvo - 3.5.2018

PS predstavilo riešenia pre Hornú Nitru a baníctvo - 3.5.2018
0

Venoval by som sa svojim konickom, lebo cesta do prace, odlucenie od rodiny, ubytovna su vsetko naklady.

Navyse sa da pekne vycestovat do cudziny a pekne si privyrabat na cierno aj montazou kameroveho systemu na urade prace.

Na Slovensku je najvacsi problem s dlhodobo nezamestnanymi, t.j. rok a viac? Aku sancu budu mat ti ludia o tri roky? Strata pracovnych navykov a zvyk na nicnerobenie sa dostavy velmi rychlo.

Co je solidarne na tom, ze cloveku, ktory tvori hodnoty beriem a dam tomu, co je motivovany hodnoty netvorit?

Miso Truban na priamo otazku o zavedeni UBI odpovedal, ze je to nerealne skrz financnu narocnost. Nie je aj toto ten pripad?

Co je nestandartne, ked sukromna firma strati odberatela?

Je rozdiel zabezpecit zakladne potreby a podmienky, aby clovek bol vobec prijaty do zamestnania a motivovat niekoho aby nepracoval. Nezda sa Vam toto trosku zavadzanie?

Ono, zamestnanci Samsungu dostanu k vypovedi iba to, co im garantuje zakonnik prace a nic viac? Ono pre to, ake podmienky dopriat banikom z Hornej Nitry by sme sa mali pozriet na to, ake su standardy v priemysle a priklady zo sukromnej sfery.
Potom by sme sa mohli zamysliet kolko by mala prispiet samotna firma na tento ucel. Tu mali politici vyvijat dlhodobo tlak, aby namiesto vsimneho v alobale vytvarala firma rezervy na ucel zatvorenia tazby a odstupneho pre zamestnancov, tzv. zakonny socialny fond na toto nestaci. Kedze firma dostava masivne dotacie na krytie dokonca prevadzkovych nakladov je otazka ci by teda ta dotacia nemala byt dlhodobo vyssie aby firma bola schopna taketo rezervy na odstupne tvorit, co robili odborari v tejto veci a aka ekonomika firmy v tomto bola.
Cize pravicovy pohlad je hovorit o zakonnych narokoch a vyjednanych s podnikatelom. Lavicovy predsa len zohladnuje fakt, ze ide o nepriamych zamestnancov statu v pripade banictva a islo o akesi statne zaujmy v zmysle energetickej bezpcenosti. Ono co si o tom myslime my a co mali politici dlhodobo v zaujme banikov robit je druha vec. Kazdopadne ti banici su ludia so svojimi osudmi a rodinami, mozno by sme sa kazdy z nas co presadzujeme pravicovejsi pristup mali ist pozriet na miesto cinu a prehodit s tymi ludmi rec. To by sme mozno boli objektivnejsi a menej technokraticki v hladanych riesieniach…teda ak tu diskutujem s ludmi co empatiu maju.

Objektivne si so statnym rozpoctom v ktorom takto vytvoris nebezpecny precedens na cas krizy tazko pohovoris.

Lebo v tom obdobi pri takychto blbostiach stratime aj empatiu s hore spominanymi bezdomovcami.
(nehovoriac o hypotekarnej krize ktora skor ci neskor pride).

Potrebujeme od zakladu prebudovat priemysel, ak sa chceme mat lepsie. Hranica výrobných možností a ich ceny nepustí. Máme nízke platy a nedokážeme ich zvýšiť, lebo by sa naše produkty prestali predávať, takže aj pri 300 000 ľudí v zahraničí sme odkázaný na dovoz pracovnej sily. A prebudovanie s EU montážnej haly aút nebude lacné, bude si vyžadovať diferencovanie výroby (v tom nás predbehli Česi), budovanie učilíšť s dobrým technickým zázemím a špecializáciou (odkiaľ na to vziať, aby zostalo na výplaty učňom)?

Ocakavam, ze vo vlade budu rozumny politici, ktory vedia zvazit nasledky a nie rovnaki ak nie vacsi populisti.

Odskodnia sa aj ludia z kablikarne pri RS, co sa stiahla na Ukrainu? Podla Kazimira su nam predsa automobiky sudene. Kolko je na Slovensku pracovnych miest, ktore vznikli len vdaka stymulom?

Milan, čiže ty by si sa flákal a prípadne chodil robiť načierno? (ak teda nepočítam s tým, že napríklad z tých koníčkov by si si spravil funkčný biznis) a čo po tých troch rokoch?

Hladal by som si robotu. Otazka je, aku by som mal šancu?
Podobné sa mi stalo pri kríze v stavebníctve, keď som bol prepustený v rámci hromadného prepúšťania. Keďže som robil na personálnom poznal som zákony a mal možnosti dosiahnuť príjem dokonca o niečo vyšší ako som mal pred tým presne tak ako by dosiahli baníci.

Prvé tri mesiace som sa snažil nájsť prácu v rámci oboru, behal som po pohovoroch. Po troch mesiacoch neúspechov som sa na to vykašlal a nejako som prežíval cca 6 mesiacov a bol som už v stave, že som by mi nevadilo, keby som dostával aj podporu.

Keby neprišla vtedajšia rodina, vďaka ktorej ma vykopli z domu a behom týždňa som si našiel robotu v Lučenci úplne mimo oboru tak by som bol nezamestnaný asi doteraz ( a to som odvtedy už asi v 5 robote). A to bolo len 9 mesiacov a mal som 30rokov. Ako bude ten človek reagovať po 3 rokoch po 40tke?

Tiež som mal veľa šťastia, že bol nábeh Small Family a brali každého. Vieme, čo bude po troch rokoch? Titul pred menom mi zabezpečil ľahkú robotu (lebo legenda vraví, kto má titul nevie nič robiť rukami).

Obavam sa ale, ze mam trosku ine zmyslanie a sance ako banici.

len k tej poslednej vete - nehovoril by som dopredu o tom inom zmýšľaní a šanciach, ja by som napríklad tiež neobsedel, najmä pri vedomí toho, že si môžem “užívať” len “na dobu určitú”… medzi baníkmi sú určite zodpovední ľudia (zodpovední k svojej rodine a aj okoliu), ak sú tam nezodpovední, treba im venovať väčšiu pozornosť, inak sa z nich nestane trojročná investícia a následný prínos, ale trojročný mínus a následne trvalý mínus

povedal by som, že v tejto situácii si držme všetci palce, nepodceňujme ľudí, ktorí o tú prácu, bohužiaľ, nevyhnutne musia prísť, ale usilujme sa preklenúť s nimi to obdobie, kým sa preučia a začnú pracovať inde

ak ich necháme padnúť, tak sa ťažko budú zviechať - tebe, ako vravíš, pomohla v tomto rodina, možno pomôže aj podobným prípadom spomedzi baníkov, ak nie, pomôžme im my, lebo čím viac ľudí sa má lepšie, tým viac sa budeme mať lepšie všetci

už som to tu vyššie písal s tým lesom, tak proste buďme les (lebo všakveď určite my sme les, že? :smiley: ) a nie iba náhodný zhluk stromov

Lenže tu sa nejedná o zodpovednosť alebo nezodpovednosť, ale prístup k životu tu a teraz a zajtra aj potopa. Nedívajú sa na život a svoju prácu skrz personalistu.

Ty by si to nerobil, ja som mal vždy dve roboty, alebo brigádu a školu, keď už mi tiahne na 40, tak prácu a svoj projekt, ale vždy som mal zadné vrátka. Nechcem zas nakopávať tvoju sociálnu bublinu, ale koľko ľudí z tejto skupiny, tak dobre poznáš, aby si rozhodol, čo je pre nich dobré? Ani ja si nedovolím tvrdiť, že ich poznám do hĺbky a to s nimi robím denno denne.

Tak mňa moja rodina motivovala dosť silno, keď som zostal bez strechy nad hlavou a druhú rodinu som musel živiť a nakoniec sa aj tá rozpadla a na Vianoce som bol rád, že mám kľúče od služobného bytu=8 ľudia v 3 izbovom byte.

Súhlasím s tým, aby sme ich nenechali padnúť na dno, ale nesúhlasím s tou formou, ktorá ich z dlhodobého hľadiska privedie do ešte väčšej krízy a motivuje k nezdravým návykom.

Prečo tie peniaze nepoužiť na tvorbu vzdelávacích centier na spôsob coworkingov, kde sa budú napríklad chovať včely, využívať pôdu na biohospodárstvo, pestovaniu húb v podzemí? Bude to prístupné pre každého nebude to diskriminačné. Koľko je takýchto centier nielen v Prievidzi, ale globálne na Slovensku? Napríklad takých FabLabov?

Chápem, že nie každý môže pracovať v IT alebo nadnárodnom korporáte, ale naučme tých ľudí:

1. Život nekončí zatvorením baní
  2. Zodpovednosti samých za seba.
  3. Lásku k vzdelávaniu.

veď presne s tým, čo píšeš, súhlasím, lenže to ich nenaučíme za deň, plus to, čo píšeš v predposlednom odseku, sú super príležitosti, ktoré by aj v tom regióne v rámci jeho transformácie mali vzniknúť… lenže tu je na jednej strane Smer, ktorý povie, že bude liať do tej bane peniaze až do súdneho dňa, na druhej strane ten príliš pravicový prístup, že vyhoďme ich na dlažbu, nech sa o seba postarajú

všetko uprostred je komplexnejšie a žiada si čas a prostriedky navyše, ale v konečnom dôsledku je to zodpovednejšie riešenie, ktorého efekt sa prejaví v dlhodobejšom horizonte… proste verím tej filozofii za tým, lebo analogicky podobný prístup funguje v rôznych problémoch od bezdomovectva až k dekriminalizácii koncových užívateľov drog…

len je to na prvý pohľad možno kontraintuitívne - tak, ako to je vidieť aj v tomto fóre -, takže sa zdá, že tí ľudia potom budú do jedného sedieť tri roky doma s vyloženými nohami… ibaže podľa mňa (a ďalších osvedčených modelov, ktoré sú otestované a postavené na podobnom princípe) tí ľudia budú vďační spoločnosti, že ich nenechala padnúť na dno a keď budú môcť, tak sa jej odvďačia

vďačnosť ľudí, ktorým - zjednodušene povedané - ľavicová politika pomôže, by som vôbec nepodceňoval :slight_smile: plus verím tomu, že Hojso ako líder kampane to má premyslené a aj sa rozprával s ľuďmi, ktorí v tých baniach pracujú

Sorry, nechcel som to dat ako odpoved na teba, ale na povodny prispevok od Sakina.

Keby sa dnes rozhodlo o zavretí baní, tak samotný proces bude trvať minimálne rok nakoľko pochybujem, že bane majú na túto situáciu krízový scénar.

Tí ľudia, dostanú odstupné, odchodné, podporu počas pol roka v čase dostatku práce. O vyhodení na dlažbu a staraní o seba nemôže byť ani reči.

Lenže vytvára to precedens do budúcnosti. Stále nemáme vyrovnaný rozpočet, SR vydala dlhopis, ktorý zaťaží dve generácie, výška štátneho dlhu tvorí 50,9 HDP a to sme v dobrých časoch.

Stále sa pýtam, z čoho budeme financovať (sanovať) sociálnu poisťovňu, vyplácať dôchodky a podporu v nezamestnanosti v prípade, keď dôjde ku kríze? Budeme taký štedrí ku každému? Automobilový priemysel je na krízu extrémne citlivý.

Politika je o zodpovednosti a vysvetlovaní, nie o tom, kto čo chce.

Hojsovi verím ako odborníkovi na ekológiu, ale sorry s sociálnej oblasti ťažko uverím človeku, ktorí sa spája s Pracujúcou Chudobou (t.j. nezodpovedný ITčkár, ktorého populistická politika síce vynáša na výslnie, ale na rozdiel od ľudí, ktorých zneužíva nebude niesť za ne následky).

Podľa mňa by nemalo byť a osobne nevidím situáciu rovnako vo vymenovaných prípadoch.

A v com je teda rozdiel?

že padol verejný záväzok dotovať konkrétnu firmu. Zaväzok (Ficov) nikdy nemal padnúť a teraz riešime ako zo šlamastiky bez toho aby sa to dotklo najviac postihnutých.

Bohužiaľ nez dát nevieme o akej veľkej skupine hovodíme. Nevieme geografické členenie (záhorie, vs horná nitra), vek či dátum nástupu, štátnu príslišlosť a ani pracovné zaradenie.

I

Cize navrhujes pouzivanie verejnych prostriedkov na podporu vystavby infrastruktury na Slovensku?

A ako by si si to predstavoval financovat?

Ja navrhujem obmedzit dovoz lacnej pracovnej silynz tretich krajin, co je hned oficialne volnych 4 000 miest pre banikov a ako bonus zlepsenie pracovnych podmienok a rast platov.

Tých 4000 baníkov je nič oproti tomu, koľko je ľudí potrebných v priemysle. Ak sa bude obmedzovať dovoz ľudí pocítime to na nižšom raste investícií a tým aj HDP. Na druhej strane nie je problém, aby si našli prácu a 3 roky im dávať peniaze za nič je nezmysel.

Lenze ten dovoz sa zneuziva na udrziavanie nezakonnych praktik v zmysle nepaci sa ti? Vies kolko cudzincov caka v rade?

Preto aj pisem divoz lacnej pracovnej (nie potrebnej) sily.

Nemoze sa stat, ze vo firme, kde bolo konstatovane 3x porusenie Zakonnika Prace, sa stazovatel nezamestna aj ked robil nadcasy, ma 3,5 roka praxe a namiesto neho zoberu cudzinca.

Vybavenia pre povolenie zamestnávať cudzinca nie je jednoduché, cudzinci väčšinou pracujú v Ba a TT kraji, kde je veľmi nízka nezamestnanosť. Zamestnanec si môže vyberať zamestnávateľa v súčasnosti nie naopak. Ešte ak by sa mi vyhrážal, tak by som ho vysmial.

Moje skusenosti su ako pisem a vyberat si nemoze, kedze Slovensko je male a tie podmienky su +/- rovnake.