Rast vidieka

Rast vidieka
0

Tomuto všetkému ja dobre rozumiem, ale na zasadnutiach zastupiteľstva je spravidla 1:200 až 1:500 občanov. Takmer všetkých ich už poznám. Ostatní sa idú roztrhnúť, aby sa na FB alebo inde “vykričali”, ale o tom, čo sa dojednalo na zastupiteľstve, sa dozvedia tak maximálne z novín.
Takže ešte raz - samo sa to neurobí. A občania (drvivá väčšina) vôbec nie sú uvedomelí.

No veď v tomto súhlasím. Preto píšem, že by sme si ako občania mali uvedomiť… Na zastupiteľstve síce občania slovo nemajú, ale v takých veciach ako zmena územného plánu slovo a silu máme. Takže ak sa udeje niečo s čím potom nesúhlasíme, tak k tomu prispela často aj naša pasivita.

Otázka - Ako prebudiť ľudí z pasivity bez toho, aby sme ich nahnali do košiara populistom alebo extrémistom?

Tak toto je ťažká otázka a nielen na túto nočnú hodinu.

Ale ja som optimista. Ako vo vyššej politike, tak aj tu platí, že nastupuje nová generácia. Možno sa na prvý pohľad zdá, že práve ona nemá záujem, ale je to kopec ľudí, ktorí nedostali majetky za to, že boli straníci a neživí ich len politika, ale vyrobili si podnikaním, vlastnou robotou a chcú mať slovo. Takže na nejakej dedine s 2000 obyv. nech je takých 10,15 a chcú do veci hovoriť. Nechcú sa len prizerať, že oni hodnoty tvoria a nejaký politik (komunálny) s nimi bude šafáriť.

Pre nás neznalých je PHSR - Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja.

A keďže to pre mňa bol “nový” pojem a dokument, tak so požiadal google o pomoc.

Výsledok krátkej činnosti: Aktuálny PHSR pre Bardevov: http://www.banovce.sk/download_file_f.php?id=682209 138 strán
Predchádzajúci PHSR pre Bardejov http://www.banovce.sk/download_file_f.php?id=682213 171 strán.

A dokonca aj moje mesto má PHSR: http://www.mikulas.sk/filesII/mesto/phsr_dokument_0211.pdf 158 strán.

A len vďaka tomto fóru som zistil, že také dačo máme. Za čo na jednej strane vďaka, ale na druhej strane: koľkí obyvatelia jednotlivých miest toto čítali?

Áno, z právneho hľadiska je územný plán jednoznačne kľúčový. Na rozdiel od PHSR má síce záväzný charakter, no životnosť nariadení spravidla vyprchá najbližšou zmenou UP alebo vedenia obce.
Istotne by som ale PHSR nechádzal na smetisko dejín. Je to skvelý dokument na vytvorenie vízie smerovania obce. A bez vize je krize! To, ako sa tento dokument spravidla spracováva a v praxi dodržiava je vec druhá a je fakt, že na tom asi momentálne nič nezmeníme. Územný plán však nerieši (aj pretože nemusí) soft-faktory rozvoja. A ak obce nemajú jasno v tom, akým typom obce vlastne chcú byť, tak sú v podstate ponechané napospas diktátu developerov, všakovakých “investorov” a v neposlednom rade aj neusmernených domorodcov.
Kde inde má obec riešiť rozvoj turistického ruchu, keď ani len nepozná potenciál jeho rozvoja? Aký typ miestneho podnikania je prijateľný pre zachovanie charakteru obce? Genius loci, kultúra, tradície… O takého a podobné záležitosti územný plán sotva zakopne. Nečudo, že potom nie je problém areál družstva premeniť na autoservis-vrakovisko, panorámu vinohradníckej krajiny Sv. Jura podkuť logistickými krabicami, amfiteáter premeniť na made-in-china trhovisko…
A keď už územný plán, tak s presahom na okolitú krajinu. Kto sa kedy v územnom pláne seriózne zaoberal krajinným rázom, vizuálnym smogom…?

Súhlasím s @Dusan a pre upresnenie ešte doplním aj to čo sme riešili včera:

Rozpočet: finančný a plánovací nástroj, o.i.
Územný plán: rieši funkčné a priestorové využitie územia
PHSR: nástroj integrálneho plánovania a rozvoja obce

Ak sa bavíme o rozvoji, musíme sa baviť o PHSR. Ja uznávam, že to môže zlákať a dáme tomu nálepku, že veď je to len taká kopa paierov a starostovia s tým nevedia robiť a občania ani netušia čo to je. Ale ono to tak úplne nie je. Napríklad ten územný plán, ktorý je mimochodom v hierarchii nižší dokument ako PHSR, vychádza aj z PHSR.

Prikladám jedno PDFko, to sú poznámky ešte zo školy o integr. plánovaní. Niektoré veci už nemusia presne sedieť lebo to už sú nejaké roky, napr. programový rozpočet sa na obciach už nemusí používať. Ale pre ilustráciu nám to pomôže. KP.pdf (292,6 KB)

Ak chcete niečo o vidieku vo Švajčarsku, tak tu je zaujímavý pohľad a poučenie:

Aj ja si myslím, že žiaľ veľa obcí ma tie PHSRka schvaľované hocijako, ako im pasuje a len preto, aby sa v ňom nachádzalo práve to, čo idú žiadať z fondov. PHSR by mal byť strednodobí plánovací dokument a OcÚ a poslanci by mali postupovať podľa neho. Mal by vzísť od ľudí z obce a poslancov, ktorí nastavia smerovanie obce. No teraz je to len papier na ďalší papier. Starosta by mal byť v prvom rade schopným manažérom a viesť obec k dosiahnutiu vízie z toho PHSR. Problém je v tom, že ľudia nemajú záujem o veci verejné a zasadnutí zastupiteľstiev sa zúčastnia len vtedy, keď sa rieši výsostne ich osoba.

Ale poznám obce, kde si PHSR nastavili v roku 2004 a držia sa vízie, ktorú si stanovili doteraz. Plnia si opatrenia a aktivity a odškrtávajú. Na konci PHSR majú riaaadne dlhy zoznam splnených opatrení od roku 2004.

Ešte k vidieku. Podľa mňa by mal ostať vidiek vidiekom a mestá mestami. Nikto sa nevzdá bytu v meste ani za nič a niekto si nevie predstaviť žiť v tom hluku mesta. Človek dokáže žiť spokojne tak v meste ako na vidieku, len musí mať podmienky. Tým myslím to, že ľudia húfne odchádzali z dedín do miest, lebo v dedinách nebola práca, teraz si pre zmenu ľudia z mesta zmysleli, že robotu máju v meste, ale v pohode by zvládali dochádzať autom, tak chcú bývať na “vidieku” vedľa mesta.

Podľa mňa by mal ostať vidiek vidiekom a mestá mestami. Ak chce niekto žiť na vidieku, mohol by pracovať v poľnohospodárstve, cestovnom ruchu, remeslách… ak chcem žiť v meste, môžem pracovať v priemysle, službách… ale nepáči sa mi, ako je to teraz, že ľudia a hlavne mladí ľudia, sú nútení z vidieka odisť. “cestovať za prácou”.

Nevyznám sa v situácii, zaujímalo by ma či také dokumenty ako PHSR alebo územný plán majú aj obce napríklad v Alpách alebo v Nórsku … a či majú porovnateľný obsah tomu, čo majú tie dokumenty v rozsahu 160 str. (ktoré spomína Pavel Simon) …

niekedy sa mi zdá, že tým, že niekto povie čo sa má rozvíjať napríklad aký druh aktivity sa má rozvíjať, iní ľudia stratia motiváciu robiť čo ich baví lebo to nie je v PHSR…

proste či tieto dokumenty by nemali mať rozsah 20-30 strán s jednoduchými pravidlami rozvoja regiónu…

Priznam sa, ze neviem ako su na to s PHSR ine europske krajiny. Asi pred 10 rokmi sme sa boli cudovat v jednej rakuskej obci ako sa im podarilo vybudovat bioplynovu stanicu. On to bol vlastne projekt viacerych obci a viem ze sa tam mavalo nejakym strategickym dokumentom, kde si to (a kadeco ine) zanalyzovali a vytycili ako jeden z cielov.
Viac ma zaujimalo krajinne planovanie. To ma kazda krajina EU a dokonca a niekedy aj jednotlive regiony v ramci nich (nemecko, spanielsko) osetrene velmi specificky. Nie su ziadne spolocne pravidla, aj napriek dohovorom. Ale nechcem odbiehat od temy.
20-30 stran je na poctivu analyzu asi primalo, i ked zalezi… 200 stranove bezobsazne traktaty su zas opacny extrem. Pocet stran by istotne nemala hrat rolu. Kvalitne analyzy, ich vecne vyhodnotenia, realne ciele a pravidelny monitoring.