Referendum - ako sfunkčniť inštitút referenda?

Referendum - ako sfunkčniť inštitút referenda?
0

Jednine referendum, ktore o chlp preslo, bolo ohladom vstupu SR do EU. Vsetky ostatne (7 ks) boli iba trapasy, vopred odsudene na neuspech, ktore mrhali peniazmi zo statnej kasy. Chceme funkcne referendum? Ak ano, treba s tym nieco robit, napr. vytvorit databazu zaregistrovanych obcanov, ktori sa chcu aktivne podielat na referendach. Kazdy zaujemca by dostal svoj jedinecny kod (referendovy preukaz) a v pripade referenda, by sa za 100%, povazovali iba zaregistrovani obcania. Elektronicke referendum, by bolo samozrejmou podmienkou. Starsim ludom a ludom bez PC (internetu), by bola napomocna obec - mesto. Pokial by nebolo zaregistrovanych minimalne 50% opravnenych volicov, parlament by ziadne referenda ani nemusel vyhlasovat. Vase navrhy na to, ako docielit funkcne referenda?

Moja odpoved sa bude tykat aj tvojej dalsej temy, kde riesis, kto vsetko by mal mat pravo volit, resp. ci by mal mat kazdy hlas rovnaku vahu. Ide totiz o velmi podobne temy. Podla mna by sa mali spojit do jedneho vlanka, co myslis, @Ivan_Sakin?

Jedina ustavna a demokraticka cesta, ako docielit “sfunkcnenie referenda” je presvedcit dostatok obcanov, aby prisli k urnam a hlasovali.

Aj neucast na referende je totizto forma volby, ktoru ma kazdy zarucenu a ktora by sa nemala dehonestovat tym, ze vytvorime privilegovanu skupinu volicov, ktorych hlas bude hodnotnejsi alebo tym, ze len ich hlas sa bude pocitat. Navyse “uzka skupina registrovanych aktivnych volicov” neskutocne zvysuje moznost manipulacie volieb/volicov tymi, co su v danej chvilu pri moci resp. maju pristup k takejto databaze.

Ak proste pride na nejake referendum iba 30% opravnenych volicov, chyba nebude v tych co neprisli volit. Chyba moze byt napriklad aj v nezmyselnosti/perifernosti referendovej otazky. A tomu zabranime napriklad tak, ze sprisnime podmienky, za akych je mozne referendum vypisat. Toto riesi problem zbytocnych a predrazenych referendovych trapasov.

Neriesi to vsak posilnenie demokracie v spolocnosti a participacie. Demokraciu urcite neposilnime tym, ze vytvorime uzku privilegovanu skupinu volicov, ktori budu rozhodovat, akym smerom sa ma uberat krajina. Ako uz naznacil @truban v tvojom druhom vlakne, posilnime ju tym, ze systematicky (zodpovednym vladnutim, kvalitnejsim skolstvom, lepsou komunikaciou uradov, atd.) prinavratime obcanom doveru v statne institucie a budeme ich motivovat k participacii na moci. Je to tazsia a dlhsia cesta, ale podla mna spravnejsia.

PS: Netreba zabudat ani na to, ako tazko vznikalo vseobecne volebne pravo. Sprvoti mohli volit len privilegovani bieli muzi. Nasledne sa, niekedy aj za cenu krviprelievania, toto pravo rozsirovalo aj medzi ine socialne a rasove skupiny ci zeny. Robit krok spat, privilegovat alebo davat niekomu hodnotnejsi hlas, by bolo popretie tohto dlhorocneho boja za demokraciu. Navyse, strasne by sme sa pri tom zacyklili do problemu, ze kto by vyberal tych, co rozhoduju o sile toho a toho hlasu. A urcovat to na zaklade vzdelania a odpracovanych rokov, ako navrhujes v susednom vlakne je nespravodlive. Nie kazdy ma totizto rovnaku startovaciu ciaru a teda rovnake moznosti vzdelavat sa ci pracovat.

Ak by sa tato debata nerozvijala inym smerom, tak ju mozeme zlucit, alebo len text ohladne referend doplnit do tej druhej a postom na to upozornit. Co moze urobit autor.

Velmi spravny nazor. Presne toto som sa snazil vysvetlit citaciou z clankov nasej Ustavy.

30% za A, 70% za B. Referenda sa zucastni vsetkych 30% co boli za A a 20% z tych, co boli za B. Vysledok referenda 60% pre A. Nastava ten volebny paradox, co spominal p. Poliacik. Inak zaujimavy clanok. Sikovnou manipulaciou moze pri tomto systeme prejst v referende hoci co a pre to, sa podla mna jedna o samostatnu temu.