"Reforma" odvodov

"Reforma" odvodov
0

Dnes som zachytil príspevok PS, kde Štefunko na FB oznamoval ako chce PS riešiť medziregionálne rozdiely pomocou toho, že v 18 najmenej rozvinutejších regiónoch nebudú platiť malé a stredné podniky sociálne a zdravotné odvody “nejaký” čas (nebol konkretizovaný).
Ja sa pýtam:

1. Ako sa určí, ktoré sú najmenej rozvinuté regióny v SR, na základe HDP/obyvateľa, na základe nezamestnanosti alebo na inom základe?
  2. Bude sa zoznam regiónov meniť každý rok?
  3. Keď ľudia nebudú platiť odvody, budú mať nárok na ochranu v prípade vzniku poistenej udalosti, bude sa im to počítať do obdobia dôchodkového poistenia, čo s druhým pilierom?
  4. Ak áno, nie je protiústavné, aby bola výška odvodov rozdielna v rámci 1 krajiny pre 2 rovnaké podnikateľské subjekty len na základe regiónu?
  5. Ak áno nie je protiústavné, že 2 ľudia s rovnakou mzdou majú 2 rozdielne podmienky, že jeden platí odvody a má nárok na rovnaké poistné plnenie ako ten čo tie odvody neplatí a ešte mu ostane oveľa viac zo mzdy?
  6. Ako sa určí, ktorí zamestnanci pracujú v tom regióne? Stačí, ak má tam firma hlavné sídlo?
  7. Tie 3 stíhačky vychádzajú na cca 400 miliónov Eur, musel by som vidieť vaše výpočty a ktoré regióny máte medzi tými 18timi, ale 400 miliónov eur by prinajlepšom vychádzali náklady na rok, nie na celkové opatrenie.
  8. Môžem vidieť výpočty, z ktorých vychádzate? Možno vám dám kvalitnú spätní väzbu.

Za mňa dopĺňam k 6. ROzhoduje sídlo spoločnosti, adresa výrobného závodu, alebo reálne miesto výkonu práce (Sám robím v spoločnosti s viacerými výr. závodmi v SR a s obch. zástupcami po celom Slovensku)

Takto zľahka predstavená vízia vyvoláva priveľa otázok. Určite si rád prečítam/vypočujem k tomu viac. Dovolím si k bodu 1 a 2: Nie som veľmi fanúšikom toho, že by sa pri takýchto opatreniach hneď jednoducho siahlo po už existujúcom zozname najmenej rozvinutých okresov. Ten vedie Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a aktualizuje ho každý štvrťrok. Kritériom na zaradenie okresu do zoznamu najmenej rozvinutých je podľa Zákona č. 336/2015 Z.z. o podpore najmenej rozvinutých okresov miera evidovanej nezamestnanosti v okrese, ktorá predchádzajúcich 12 po sebe nasledujúcich štvrťrokov bola na úrovni minimálne 1,5 násobku priemernej miery evidovanej nezamestnanosti na Slovensku.
Som presvedčený, že spomínané zásahy si vyžadujú prinajmenšom osobitné prehodnotenie cieľových regiónov vrátane posúdenia ich špecifík. Súčasných 20 najmenej rozvinutých okresov je veľmi rôznorodých a možno sú regióny, ktorým by pomohlo takéto nakopnutie viac ako niektorým v tom zozname. Spomínané jedno kritérium považujem za nepostačujúce.
Každopádne zatiaľ toho zaznelo veľmi málo. Som zvedavý aj na opatrenia, ktoré zamedzia tomu, aby sa v prípade realizácie nespustila vlna sťahovania firiem (či už reálneho alebo fiktívneho) a iných špekulácií.

Typujem ze uz nad tym niekto rozmyslal, ale aj tak sa chcem spytat.

Neprislo by Vam to ferovejsie ak by sa nerobila taka cista hranica ze tychto 20 regionov 0 a zvysne 100%. Preco nespravit odstupnovanu skalu. Proste najchudobnejsi 0, bohatci 1/4 dalsi, 1/2 a dalsie 3/4 a bohati 100%. Alebo urobit to zvyhodnenie rovno kontiunalne, Lebo inak

• v regionoch v ktorych to zacne fungovat a bude im hrozity ze budu preradene spat do ovodoveho zatazenia, bude tlak na to aby sa manipulovalo statistikami.

• v regionoch kde skocia z 0 na 100 pretoze si polepsili a uz nie su v spodnych 20, to zas sposobi kolaps.