Riešenie utečeneckej krízy - zaujímavá kniha

Riešenie utečeneckej krízy - zaujímavá kniha
0

_Čítal som teraz jednu zaujímavú knihu o riešení utečeneckej krízy. Dávam sem krátky review pre tých, ktorých téma zaujíma. _

Betts a Collier, dvaja celebritní vedci z Oxfordu, spísali knihu o tom, ako vyriešiť nefungujúci systém pomoci utečencom. Tldr/v skratke: Namiesto vylučovania na okraj spoločnosti integrovať cez ekonomickú aktivitu. V ekonomických zónach a krajinách, blízko ohnísk konfliktu.

Teraz celý príbeh okolo. Kríza v lete 2015 ukázala slabosť spôsobu, akým riešime utečencov. No riešienie je silné slovo. Bol to chaos. Teraz sa treba poučiť.

Tak ako už asi každý, kto kúsok pričuchol k tomuto problému pripomenú, že jednotný priestor voľného pohybu (Schengen), nedokáže fungovať bez jednotných pravidiel udelovania azylu. Tých čo začínajú drať klávesinicu, vyklepávaním “kvóty” v kapitálkach, poteším, že relokácie sú pre nich okrajová téma.

Gro našej odpovede na utečencov, by sa malo sústrediť na 90% z 21 miliónov utečencov, ktorí ostavajú v krajinách susediacich so svojimi domovmi. Narobilo sa u nás veľa kriku, no zabúdame, že najväčšími hosťovskými krajinami utečencov sú krajiny ako Turecko, Pakistan, Libanon či Jordánsko.

Druhý problém je, že žijeme v dobe dlho sa tiahnucich občianskych vojen. Aj preto, milióny ľudí žijú v dlhodobých utečeneckých situáciách. Bez jasného výhľadu na riešenie.

Pritom sada nástrojov, ktoré dnes v týchto situáciách používame sa podobá viac na krátkodobú, núdzovú, humanitárnu pomoc. Postaviť tábor, rozdať prídel jedla. So životom v tábore sa však spája aj ďalšia vec - obmedzenie pohybu, oddelnie od populácie a zákaz akejkoľvek ekonomickej aktivty. Miesta bez akejkoľvek perspektívy. Mimochodom, skvelý terč na radikalizáciu. Niet divu, že aj preto vyše 80% utečencov žije mimo tábory. Roztratení v mestských centrách, bez oficiálnej pomoci hocikoho. V lepšom prípade, prežívajúci v neformálnej ekonomike. Jedno však je isté, tábory ako riešenie, už dnes vidí málokto.

Namiesto sústredenia sa na zraniteľnosť utečencov navrhujú, aby sme odpoveď postavili na ich potenciále.
Celá téza knihy, podpora integrácie prostredníctvom ekonomických zón v susedných krajinách vychádza z návštevy autorov v Jordnánsku, kde vedľa 90-tisícového tábora stála prázdna ekonomická zóna, ktorá sa kvôli nedostatku pracovnej sily nevedela rozbehnúť. Napísali o tom článok do Foreign Affairs, v Davose boli za hviezdy a teraz k tomu dali aj knihu.

Znie to dobre. Nakoľko je reálne rozbehnutie fungujúcich ekonimických zón je neznáma. Koľko firiem im uverí, koľko vlád ich podporí. Bez vykorisťovania, podliezania štandarodov, ktoré je častým neduhom podobných nápadov. Zároveň ostáva aj otázka, či liepaním následkov, nestratíme zo zreteľa to podstatné, riešenie konfliktov ktoré utečencov generujú. (Krátka kritka knihy z Nature tu - https://goo.gl/vI7DJS)

Nápady ako tieto, vyvolajú ešte veľa diskusie. V každom prípade však aspoň naznačujú cestu a rámce, ako by sme mohli nad touto otázkou rozmýšlať. V smutnom kontraste k našej domácej debate, postavenej na halucinogénnych nápadoch o obrých záchytných táboroch a rozťahovacích múroch pri Komárne. Mimo akúkoľvek skúsenosť a realitu posledných mesiacov a rokov.

(Alexander Betts a Paul Collier: Refuge - Transforming a Broken Refugee System, 2017.)

Znie to ako docela rozumna kniha.
Ekonomicke zony v susednych krajinach znie ako logicke a samozrejme riesenie - az si uvedomime rozmer negramotnosti syrskych utecencov

Stredny vychod

Absolutne, ale suhlasim, ze zapadne krajiny maju prestat posielat zbrane a akokolvek sa angazovat v tej casti sveta.

Možno trochu facka z inej strany:

Ak som správne pochopil pána Mikloša, varuje pred demografiou a vidí riešenie v dovoze gastarbeiterov, ak chceme ochrániť ekonomický rast.

Pritom máme doma celú kopu nezamestnaných ľudí. Zaujímalo by ma, čo by odborníci do peňazí povedali na prístup, ktorý sa navrhuje pri utečencoch.

• nie kecy, ale rovno budovanie fabrík (súkromných i štátnych podnikov) na miestach kde spádovo pomôžu stiahnuť nezamestnanosť a dotiahnuť do ekonomickej aktivity vylúčené skupiny (starší ľudia, ľudia s nižším alebo minimálnym vzdelaním, rómovia a pod.) Dôležité je samozrejme veľmi striehnuť, aby to nebola čierna diera pre eurofondy, ale aby to celé zastrešovali ľudia, čo tým vylúčeným skupinám chcú naozaj pomôcť - a to platí aj o ekonomických zónach pre utečencov - nie získať lacnú otrockú pracovnú silu, ale pomôcť im, aby sa postavili na vlastné nohy. Odmenou bude nielen ľudsky dobrý pocit, ale aj bezpečnosť a stabilita v susedstve.

Zaujímavý projekt pre tieto skupiny obyvateľstva. Týmto ľudom je potrebné umožniť sa vzdelať v odbore, ktorý je v ponuke na trhu. Aby mohli začať pracovať a teda byť aj ekonomicky aktívni. Následne umožniť ich deťom systematické vzdelávanie a títo potomkovia už budú mentálne niekde inde ako ich samotní rodičia. Proste, budú chcieť tvoriť budúcnosť a nie sa vracať do minulosti…

AMEN :smiley: absolútny súhlas

• tu by mohlo byť riešením žiadne eurofondy ale sústredenie sa a hodnotenie cez na životaschopnosť a reálnu ziskovosť takého podniku - také niečo žiadny privatizér a finančný žralok nepotrebuje mať na krku :slight_smile:

Tento “fakt” píšu v príručke ĽSNS? Ale toto nie je fórum kot-lebiek, toto je fórum ľudí, ktorí s vlastným mozgom, názorom, slušnosťou a empatiou.

Takáto hláška je u mňa už hodne za hranou prijateľnosti…

Rovnaky fakt je aj, ze Cinania, Japonci maju v priemere IQ vyssie ako Europania. Aj toto je kotlebovina? Zidia maju tiez vyssie IQ ako Europania, ale predpokladam, ze to Kotleba nehlasi.

Ale v poriadku. Ak sa toto zda take priserne - je aj miera gramotnosti zla statistika?

Dalsia (zla) statistika: Marriages among close relatives are the main cause of genetic diseases and are linked to high incidences of congenital malformations, mental retardation and disability.

Nie vsetci maju cas alebo chut si tieto data a fakty vyhladat a to je v poriadku. Co v poriadku ale celkom iste nie je, ze hned sa diskredituje vyskum, lebo rasizmus. Ten vyskum robia arabski vedci, to iba tak pre argument.

A toto vsetko vchadza do pestreho obrazu velmi komplikovanej situacie na strednom vychode. Otvorit fabriku tam je nieco uplne ine ako otvorit fabriku v EU, ci v Cine.

Mozno som velmi naivny, ale nestalo by za pokus (predtym nez sa tie priemyselne parky a pod. postavia) aby EU vyhlasila zbrojne emargo na Britaniu, Francuzko a Nemecko?!
Ale to sa samozrejme nestane, lebo war is good for business!

Prepáč, ale žiadnou pozitívnou štatistikou o inteligentnejších sa toto nedá vyargumentovať.

Z nedávnej histórie poznáme jednu “árijskú rasu”, ktorá na základe “vedeckých” dôkazov najskôr odvodila, že sú inteligentnejší a potom teda lepší a potom teda majú právo vládnuť všetkým. Aj vďaka nim zomreli neludsky desiatky miliónov ľudí. Druhú veľkú časť mali na zodpovednosti zasa tí druhí - pre nich to nebola otázka rasy ale svetonázoru. Červený alebo hnedý izmus je nebezpečný. A o akejkoľvej skupine povedať, že sú menej inteligentní, lebo patria k tej skupine je začiatok alebo pokračovanie foho -izmu, tu fašizmu.

V diskusii je možné aj niekedy “uletieť” a povedať vec, tak ako nie je správne. Ale sú hranice, kde sa nepatrí svoje výroky obhajovať štatistikou a vedou. Iba sa oplatí povedať “prepáčte” a tú odbočku v diskusii skončiť… Toto je ten moment.

To je ako s atomovou energiou. Da sa pouzit pre dobro alebo pre zlo. Ja sa isto nebudem ospravedlnovat, lebo niekto nejakym sposobom nieco vypocital, nameral. Kto nechce toto pocut a brat do uvahy nech to nerobi.
Mna by zaujimalo ci je teraz vsetko to ostatne tym diskreditovane. Rad uvidim ak sa vyjadris k tym dalsim bodom.

Teda, ze 1. medzirodinne manzelstva gramotnosti neprospievaju. A ak je zgramotnenie populacie pozitivny ciel ako to dosiahnut.

2. zbrojne embargo pre US, GB, FR a D

Vyjadrím sa, tak, že sa nevyjadrím. Nie je to téma, kde si myslím, že viem diskusiu obohatiť. Proste som tu prijímateľ názorov a sám pre seba si ich vyhodnocujem.

Ja neznehodnocujem diskusiu samu. Ja som sa ohradil proti tvojmu konkrétnemu výroku o skupinách a inteligencii. Lebo ten v zásade ani nemá nič spoločného s tvojim ďalším pokračovaním a textom. A nechcem aby si sa na silu ospravedlňoval, ži si s tým ďalej. A už nemám potrebu diskutovať o štatistikách inteligencie ettník, rás, lokalít… Lebo to opäť nemá nič spoločného s témou utečeneckej krízy. Pre mňa je to koniec diskusie k textu o inteligencii, už sa nebudem ďalej vyjadrovať a nechám na každom nech si úrobí názor sám.

Tému utečencov a podporu migrácie riešili v USA už dávno pred utečeneckou krízou s dopadom na Európu. Ušľachtilé myšlienky s využitím potenciálu sú fajn, ale obávam sa, že nie sú skutočným riešením.
Ak vnímame celkový rozsah svetovej chudoby, náš pohľad to trochu môže zmeniť a imigrácia (hoci aj akokoľvek riadená) nie je skutočnou pomocou pre krajiny, kde krízové podmienky vznikajú.

V rámci úvah a voľnej diskusie k tejto téme odporúčam trochu iný pohľad s názorným vysvetlením…

2All

1. je fakt, že v moslimskom svete sú manželstvá medzi blízkymi príbuznými bežné a je fakt, že to neprospieva inteligencii (porovnajte len počet Nobeloviek za vedu; mier dajme bokom; pre Izrael a pre zvyšok moslimského sveta)
  2. je fakt, že stavať fabriku na pokročilé robotické systémy v Jordánsku je nezmysel a rovnako na Spiši, ale je fúra vecí, ktoré by tamojší ľudia zvládli (nábytok, potraviny a pod.)
  3. je fakt, že ekonomicky integrovaný človek má menšiu afinitu k radikalizácii, násiliu a kriminalite ako naopak
  4. je fakt, že je lacnejšie pomáhať ľuďom v ich regiónoch ako u nás doma
  5. je fakt, že máme historicky tiež krv na rukách (len napríklad 1948-lietadlá pre Izrael a pár rokov na to 1973 tanky pre ich oponentov)
  6. je fakt, že gastarbeiteri položili základ pre súčasnú demografiu v Nemecku ako aj modely rodiny - bezdetné páry sa viac zaoberajú dovolenkou a užívaním si života ako potomstvom a rodinou, a nie je to nasledovania hodný model, aj keď by po istý čas mohli potiahnuť našu “montážnu” ekonomiku

Suma somárum :slight_smile: Veci nie sú čierno-biele, a je tam viac ako šesťdesiat odtieňov šedej :smiley:

túto prednášku som tiež videl a sstojí nad zamyslením sa.

Problemom tak trochu je Islam.

Ten clovek vo videu je americka verzia Jiriho Grygara. Nasledovnik legendarneho Carla Sagana, ktory zas bol inspiraciou pre Grygara

K bodu c.2. Treba povedat, ze zatial. Cim viac sa systemy zjednodusia bude jednoduchsie narabat s akoukolvek technologiou, hoci aj ludom na Spisi.
K bodu c.3. Ano je to mozne v istych mantineloch. Ale plati aj, ze “chudobny” clovek nie je chudobny iba lebo je malo integrovany, ale je chudobny lebo traumi a potom sa lahsie dostavia zavislosti a nasilie. Stale viac sa ukazuje, ze

K bodu c.6. Z viac ako miliona utecencov doposial nasli pracu v Nemecku 34 tisic. https://www.thelocal.de/20161219/so-far-only-34000-refugees-have-found-jobs
Stale pocuvat, ze treba na udrzanie systemu (penzijneho, financneho, celkoveho) viac deti. No a ja zas tvrdim, ze system nefunguje napr. lebo fiat. Sucasny system je neudrzatelny a nemoralny az nechutny. Ludia nie su dobytok. Ked sa reprodukovat nechcu tak nech nie. V mnohych pripadoch sa ale nemozu, z financnych dovodov vid. nezamestnanost mladych ludi

To video je jednostranná propaganda a vedel by som mu vyvrátiť alebo spochybniť v podstate všetko, ale keďže to nebude čítať, tak si nebudem dávať námahu.

A ja zas by som vedel lietat keby som chcel. Sorry, nevedel som si to odpustit. Iba pre pripad, ze sa niekto nahodou zacne ohanat rasizmom najprv ak mozno

Ty napíšeš jednu jednoduchú vetu a linkneš video a ja budem robiť kompletnú analýzu toho videa. Uhádol si, hneď to bude. Ak chceš aby som to vyvrátil alebo spochybnil, daj si aj tú námahu, vypíš jeho konkrétne body a ja budem na to následne reagovať.

co keby sme ostali vo vecnej rovine hladani rieseni? nemusime hned vsade robit flamy s pochybnymi zakladami.

Tym chcete povedat, ze pochybny zaklad je, ze fyzicke trestanie (bitie) a sexualne zneuzivanie deti ma negativny dosledok na mozog dietata?
A ze sa vyskutuje v radovo vyssiom pocte na strednom vychode

A ake take riesenie. Prestat spolupracovat so statmi, ktore tyraju zeny a deti dokym nedojde k meratelnemu zlepseniu. A samozrejme prestat tam vyvazat zbrane