Rodová a sexuálna identita (LGBTI)

Rodová a sexuálna identita (LGBTI)
0.0 0

Ak má konečne vzniknúť proeurópska progresívna (sociálnoliberálna) platforma na politickej úrovni, bolo by vhodné jednoznačne vyjadriť svoj postoj k LGBTI komunite, napríklad k rovnakopohlavným manželstvám a adopciám detí.

Som presvedčený o tom, že postoj k LGBTI ľuďom tu nebude bodom sporu. Otázkou skôr zostáva pragmatický prístup - či ísť cestou podpory iniciatívy “Životné partnerstvo”, alebo od začiatku jasne hovoriť o kompletnom prepísaní legislatívy, za účelom zavedenia rovnocenných manželstiev pre páry osôb rovnakého pohlavia - a snažiacich sa o zrovnoprávnenie transrodových a intersexuálnych ľudí.

Oba prístupy majú výhody i nevýhody - zvlášť vtedy, ak sa táto iniciatíva transformuje na politickú stranu, a jej cieľom nebude len deklarovať svoje postoje, ale hľadať politickú podporu pre návrhy na zlepšenie života LGBT ľudí.

V prípade chodenia okolo horúcej kaše sa treba otvorene opýtať, či pôjde o progresívny prístup. :wink:

Dobrá otázka

ja osobne som hlbko presvedčený, že plná rovnosť je jediné naoazj férové a spravodlivé riešenie.

Vieme však, že politická realita je v tomto veľmi komplikovaná. (ako pri x ďalších témach) Myslím si však že progresívne v tejto téme je pracovať na posúvaní sa k ideálu najviac ako sa dá.

Vy si myslíte čo?

moj nazor:
rovnost je fajn, ale rovnost skutocna. T.j. nie “pozitivna diskriminacia”, ale normalna rovnost pre vsetkych.

Progresívny a pragmatický nie sú slová, ktoré by sa vzájomne vylučovali. Progres predsa môže priniesť tak evolúcia, ako i revolúcia - no prvý menovaný prístup býva nezriedka spoľahlivejší a najmä udržateľnejší.

Keby som mal 90 poslancov v NRSR, tak neváham ani sekundu. No takú silu nemal ani vagabundský Smer v najlepších rokoch, nie slušná a progresívna politická sila.

Osobne som presvedčený o tom, že do 20 rokov budú na Slovensku aj manželstvá osôb rovnakého pohlavia, aj adopcie takýmito pármi, aj zákony, ktoré zlepšia život transrodovým a intersexuálnym spoluobčanom. A verím, že Progresívne Slovensko bude pri všetkých rokovaniach o tolerantnejšej legislatíve nielen prítomné, ale bude jasným lídrom.

V prvom rade si myslím, že by to nemalo ísť cestou SaS-ky, ktorá de facto pre LGBTI komunitu neurobila nič a bola schopná vzdať sa sľubov a taktiež by to nemali byť nemastné-neslané pragmatické úpravy ako lekár, dedenie a iné bla-bla-bla. Za niektoré veci sa treba zásadne postaviť.

Boj za rovnost sa zdaleka nekonci pri vyhlaseniach postojov jedneho politickeho subjektu.

Vieme ako je nasa spolocnost nastavena, vieme, ze to bohuzial boli samotni obcania, ktori iniciovali (podla mna protiustavne) referendum. Skoly nemaju absolutne ziaden program na vzdelavanie a diskusiu v oblasti tolerancie k inakosti.

Treba pokracovat v diskusii o pravach jednotlivca a to nie len v oblastiach jeho sexualnej orientacie, ale aj nabozenstva a hlavne etnicity. Kazdy ma pravo na to byt konzervativny ak chce, ale ako ludia musime dat jasne najavo, ze Slovensko je krajina a spolocnost, v ktorej sa sloboda jedneho jednotlivca konci tam, kde zacina ta jeho spoluobcana.

S tým naplno súhlasím. Zlepšenie pozície LGBTI ľudí musí byť pre skutočne progresívnu iniciatívu jasným imperatívom. Na základnej úrovni (životné partnerstvo) bez kompromisov.

Každý ma právo na to byť aj blbec, ale odhliadnuc od toho považujem postoj štátu/vlády k menšinám za relevantný indikátor demokracie.

Určite by bolo vhodné, aby sa prvýkrát postavila nejaká strana otvorene za LGBTIQ komunitu a skutočne pre nich aj niečo spravila (nie len deklarovala nejaké parciálne snahy a potom oportunisticky zahodila akékoľvek posunutie vpred). Ja osobne vidím cestu v postupnom zrovnoprávňovaní. Naša spoločnosť ešte ani zďaleka nie je ako celok pripravená sa posunúť míľovým krokom (manželstvá) v tejto téme. Navyše, na manželstvo medzi rovnakým pohlavím by sme museli zmeniť článok Ústavy. Je škoda, že ľudia na Slovensku nemajú zmýšľanie ako doterajší diskutéri pod touto témou.

V každom prípade, ideálne by bolo ísť cestou zrovnoprávňovania vo forme uzákonenia registrovaného partnerstva pre všetkých. Prieskumy z krajín, kde je takýto zákon účinný už dlhé roky ukazujú, že tento inštitút radi využívajú aj páry opačného pohlavia, nakoľko je finančne menej nákladný a je to skôr vecou “zmluvnej zábezpeky”. Závisí samozrejme aj od konkrétneho nastavenia. Toto nastavenie ale treba systematicky prepracovať, vysvetliť, uviesť všetky argumenty, ktoré sú potrebné zdôrazniť a predostrieť verejnosti. Primäť ich myslieť a ukázať skutočnosť, že za to, že nie niekto si ešte nemôže niekoho zobrať, to ešte neznamená, že spolu prestanú žiť. Registrované partnerstvo by bolo možné už teraz určitým spôsobom na základe zmluvnej slobody zabezpečiť, ale právne úkony by boli tak nákladné, aby to pár robil parciálne, že si to nemôže dovoliť každý. Ale to tiež neznamená, že sa to nedeje (darovacie zmluvy, splnomocnenia, testamenty atď. atď.)

V tomto vidím potrebu otvorenia celospoločenskej diskusie so zástupcami konkrétnych záujmových skupín a debatu na úrovni vo verejnoprávnom médiu. Bez obviňovania, bez excentrických výkrikov a demagogických vyjadrení. Preto možno bude potrebné hľadať lídrov schopných prezentovať relevantné argumenty na oboch stranách na inom mieste, než sme zvyknutí doteraz.

Plus, možno by pomohlo, keby sa konečne nejaká strana inšpirovala aj poslancom Poliačikom a podporila LGBTIQ akcie aj priamo na mieste :).

Rád by som sa takejto spoločenskej diskusie zúčastnil.

Ja si myslim, ze takato platforma by sa nemala nechat zatiahnut do jednoznacnych vyjadreni a v tomto suhlasim s komentarom Rada Cholevu, ktory sice bol o imigrantoch avsak plati aj pre temu LGBT. Su tu dolezitejsie problemy na riesienie, ktorych cakaju predpokladam aj clenovia LGBT komunity a tie nesmu byt zatienene temami v druhom rade.

“Ak nemá byť PS navždy iba think-tankom, ale úspešnou politickou stranou, nesmie sa hneď na začiatku vymedziť voči niektorým citlivým témam úplne otvorene. Ak dá napríklad niektorý z jeho predstaviteľov rozhovor, ktorý bude mať zjednodušujúci titulok, že “Slovensko by malo prijať viac utečencov”, tak nech je to akokoľvek bohumilý humanistický prístup, PS skončí hneď na začiatku. Politickí konkurenti sa už o to postarajú. PS sa skrátka musí zbaviť aj označenia “kaviareň”, ktorá vraj nevie, ako premýšľajú a čo chcú bežní ľudia.”

Ono čakať na to kúzelné obdobie, keď už budú všetky “dôležitejšie” problémy vyriešené je smiešny argument. V CZ to funguje už roky a tiež tam nemajú všetky problémy vyriešené.

Nenapisal som, ze vsetky problemy musia byt vyriesene. Taktiez nemyslim, ze je vhodne sa porovnavat s Cechmi pretoze ti su v predu vo vela veciach, ak je vobec nutne sa porovnavat. Vyrieseny musi byt hlavne tento marazmus a absolutny rozklad spolocnosti a jej dovery v politiku.

Ked stojis proti takym demagogom ako je Fico, Kotleba, Kollar, tak je velmi nebezpecne sa zahravat s takymito temami, lebo hned dostanes nalepku a skoncil si. Zijeme v konzervativnej spolocnosti aj ked sa to tebe aj mne nemusi pacit. A LGBT musi pochopit, ze teraz su ine priority. Alternativa voci Ficovi si nemoze dovolit stracat hlasy konzervativnych volicov.

Preto trvam na tom, ze ziadne jednoznacne vyjadrenia a od tejto temy ruky prec.

Ok, chápem kam s tým mierite, ale nesúhlasím s Vami. Dôležité je hneď od začiatku stavať na hodnotách a princípoch. Vzdať sa otázky ľudských práv len s vidinou porazenia Fica je cestou aj súčasnej opozície a funguje to?

Nie je vhodné porovnávať sa s Čechmi?! A potom s kým sa má Slovensko porovnávať?! S Ugandou?!

Neviem ako konkretne to myslis, ze opozicia sa vzdava otazky ludskych prav. Cokolvek by si mi vsak na to odpovedal, aj tak som presvedceny, ze to nie je hlavny dovod preco je opozia tam kde je.

Este dodam, ze porazeniu Fica musi byt podriadene uplne vsetko lebo oni spravia uplne vsetko aby pri moci zostali.

@jilekonline.eu
Porovnaval by som sa skor s Polskom v tomto pripade, kedze su podobne krestanski zalozeni. Aj ked Uganda, preco nie? Vo vela smeroch od krajin 3. sveta daleko nemame.
Referendum o rodine ukazalo v akom stave sa mentalne nachadza cela spolocnost. Ist preto v tejto otazke po takom kratkom case opat hlavou proti muru sa mi zda zbytocne. Ak som napisal su dolezitejsie problemy a dufam, ze to tak vidi aj PS.

K tejto teme nemam dalej co povedat. Dakujem vam za diskusiu.

Ďakujem aj ja. LGBT je menšina, to je fakt. Táto téma u nás nikdy nebude presadena z dola, ukázalo to referendum. Všeobecná podpora spoločnosti tu nie je, bohužiaľ, preto je podľa môjho názoru potrebné aby legislatíva “predbehla” spoločnosť a usmernila tak jej smerovanie.

Ahojte,
Ak by ste chceli presadit registrovane partnerstvo staci ak ho budu moct mat aj heterosexualne pary. Ak nieco chcete presadit musi to byt predsa pre kazdeho, jedna sa o rovnost. Ludia by to potom nevnimali tak tragicky.

Bolo by vhodné o tejto otázke mlčať a nevyjadrovať sa k nej. Ak teda nechcete, aby nová liberálna sociálno demokratická platforma nevzala za své ešte prv než vznikne.