Rodová a sexuálna identita (LGBTI)

Rodová a sexuálna identita (LGBTI)
0.0 0

Zrejme si to vystihol.

Všetci obcania by si mali byt rovnými a mať rovnake práva.

Jedna novinka k slovenskej homofóbii:

Možno si niektorí pamätáte, že pred necelým rokom vyhodila Evanjelická cirkev kaplána Jakuba Pavlúsa, lebo bol “príliš tolerantný” k LGBTI ľuďom. Popri tom na neho útočili (a útočia) v cirkevných médiách - a keď žiadal o odpoveď podľa tlačového zákona, tak miesto zverejnenia publikovali len časti jeho odpovede - so stupídnym komentárom tých cirkevných hodnostárov, ktorí stoja za jeho vyhodením z práce.

Zarážajúce je, že ani minulé leto, a ani teraz, sa predstavitelia evanjelikov netaja tým, že kaplánovi skutočne nepredĺžili zmluvu len pre jeho tolerantný názor.

Otázkou podľa mňa teda nie je len to, ako chceme chrániť pred diskrimináciou samotných diskriminovaných, ale aj to, ako chceme chrániť tých, ktorí sú vystavení šikane a svojvôli len za to, že sa diskriminovaných ľudí odvážne zastanú.

Pre mňa je masochizmus to že si platíme z vlastného vrecka všetko toto. Aliancia za rodinu by nemala peniaze na nenávisť keby je odluka štátu od cirkvy , toho času si vybavili aj parádne predražené a zbytočné referendum.

Aby som ale nebol jednostranný , v cirkvy je veľa osvietených kňazov,prislúšníkov ktorý ukazujú čo to znamená tolerancia . Pár ich poznám , vedia moderne predstaviť svoje učenie aj svoje názory bez toho aby sa ho niekomu snažili nanútiť . Toto treba podporovať a umožniť im platformu pre prejavenie , čo tak niekoho takého nájsť pre PS? Aby konzervatívnejší volič mal tiež alternatívu a tento človek mal platformu kde môže prezentovať svoje názory bez diskriminácie .

Občianske zväzky/manželstvá pre LGBTQI

“Tolerancia” v symbióze s otvoreným antisionizmom a skrytým antisemitizmom :smiley: Varovanie pre Slovensko pred nebezpečnými myšlienkami, ktoré sa na západe infliltrovali hlavne do ľavicových kruhov.

Ja ale neviem, či reálne môžeme hovoriť o antisemitizme. V ľavicovom prostredí je kritika Izraela (=politík vlády štátu Izrael na jeho vlastných i cudzích okupovaných územiach) pomerne rozšírená, to je samozrejme pravda. No nie každá kritika Izraela je automaticky spojená s antisemitizmom.
O tomto by sme potrebovali vedieť ďaleko viac.

Ja som človek v tejto otázke konzervatívny.Nakoľko niektoré práva týchto osôb by som aj zrušil, nesúhlaím za žiadnu ceny s tzv. “zrovnoprávnením”. Je to len skupina pomätených ľudí, ktorí nevedia, čo od dobroty.Sú súčasťou politiky elitárskych skupín, ktoré sa snažia rozložiť morálny kódex každého národa.Ide im o “ochranu”, zatiaľčo nám (normálnym) začnú práva uberať.Obzvlášť tu na Slovensku, kde sú ľudia verní odkazu svojich veriacich predkov. Nesmieme za žiadnu cenu dovoliť rozklad zdravého rozumu na takej úrovni.

Co je pre Vas normalny? Vy, ktori nerespektujete ziadne prava, len tie Vase a iba tie Vase nazory su tie spravne? Toto je komunita o progresivite a nie o navrate do stredoveku, kde zeny upalovali za to, ze ich niekto obvinil, ze su carodejnice.

Homofobia je jedna z pliag spolocnosti ako takej

Nikto Vas neokradne o nic pan Kuruc ! Navyse, Vas komentar je urazajuci, kedze podla neho ja by som nemala byt “normalna”.

Toto je verejné OSPRAVEDLNENIEvšetkým, ktorých som nazval nenormálnymi pomätencami. Bolo to písané v zlej nálade a zhone.Celkovo som prehnal svoj odpor voči tejto skupine ľudí .Hanbím sa a ľutujem, čo som napísal. Svoj postoj koriguje na neutrajitu k tejto komunite.

Ach Slovensko! :frowning:

Ako tu uz bolo povedane, je velmi smutne, ze zase vacsina ludi tu len prisla hovorit ako dobre by bolo mat dalsiu SaS ci OLaNO. Keby toto chceli naozaj vsetci ludia tak tie dve strany toho Fica a Danka uz davno odstavili.

Asi je chyba inde. :slight_smile:

A vobec, ked niekto ani na pat minut sa nezastavi a nezamysli sa nad tym, co su ludske prava, a bude tu stale ospravedlnovat nejake silno katolicke babky a dedkov. Tak uz to ozaj nema zmysel. Rad diskutujem, ale ked niekto stale bude tvrdo presadzovat fundamentalizmus/kreacionizmus tak to uz je fakt silna kava aj na mna.

(1) Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na
nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Uz mam dost tych trapnosti, kde sa stale niekto pride vyhovarat, ze konzervativni ludia co neziju v hipsterskej Blave pojdu radsej volit Kotlebu ci Kollara. Takze konzervativni ludia namiesto toho aby KONECNE mal kazdy narok na slusny, pekny a bezpecny zivot, podporia nasilie, primitivizmus najhrubsieho zrna ci dokonca verejnu, glorifikovanu prostituciu, ktora ale brani zaujmy tradicnej rodiny. Je v pohode mat nechraneny sex so stovkami zien a ked sa 15 z nich narodi dieta tak je to okay, lebo mam dost penazi (zo zaujimavych historickych cinnosti) aby som tie deti “zabezpecil”.

Tak teda dobre :slight_smile: ale tak potom rovno povedzme, ze nie konzervativne, ale zakomplexovane, ubohe Slovensko. Kde namiesto normalneho zivota, tuzime po neviazanom sexe, nasili a peniazoch. A radsej budem volit taketo “idoly” nez ludske prava :slight_smile: lebo, kurna… tak im to zavidim… ale aspon si o nich precitam v plus jeden den ci v novom case a budem mat o com klabosit :slight_smile: a mozno raz, ked konecne SMER prestane kradnut vo velkom :slight_smile: uvolni sa aj malym hracom priestor a budem si moct aspon trosku uliat aj ja a konecne si kupim ten bavoracik :slight_smile: a mozno aj ten sex bude (ale hadam bez tych deti).

Gratulujem.

Som rad, ze to takto vidite. Ja som (chvalabohu :slight_smile:) neni pravnik, ale imho to nie je jedine naozaj ferove a spravodlive riesenie, ale aj jedine pravne mozne riesenie - ak chceme respektovat principy obcianskej spolocnosti a pravneho statu - totizto, ze zakony musia platit pre kazdeho rovnako. A ak v nasom prave exituje pravne definovany vztah, do ktoreho mozu vstupit Fero s Ancou, tak - ak maju zakony platit pre kazdeho rovnako - musi mat do uplne rovnakeho vztahu moznost vstupit aj Fero s Misom. Pokial to tak nebude, tak Miso je (na rozdiel od Anci) v tomto state diskriminovany na zaklade ohlavia.(a analogicky pre Ancu s Ferom a Ancu s Katou, kde je dnes diskriminovana Kata na rozdiel od Fera) Bodka. Mne osobne nie je jasne, ako to pravnikom nemoze vadit. Ako to nemoze vadit ustavnemu sudu.
Viem ze z hladiska dosledkov ani vo sne nemozem porovnavat, ale principialne to vidim analogicky k Norimberskym zakonom. Je tu proste kategoria druhotriednych obcanov a zda sa ze to nikoho netankuje. Preto - este raz vravim - som rad, ze to vidite ako to vidite.

Pokial ide o “dolezitejsie problemy” tak plne suhlasim s argumentaciou - akurat v CZ “to” nefunguje uz roky - maju institute registrovaneho partnerstva a stale nemaju zrovnopravnenu homosexualnu mensinu, lebo pre vascinovu populaciu plati aj zakon o manzelstve, ktory sa na mensinu nevztahuje - zakony stale neplatia pre vsetkych rovnako. S tymto bojuju nadalej a zostava len dufat, ze na SK - aj ket to cele pride neskor, tak to pride ako naozajstne riesenie, kde zakony budu platit pre vsetkych rovnako a nie ako nejaky mackopes v podobe registrovaneho partnerstva, pri ktorom nadalej bude platit, ze vacsina moze vsetko, ale mensina len nieco.

A nestacilo by aby kazda dvojica dospelych a svojpravnych ludi mala k dispozicii manzelstvo ? Kludne mozu mat vsetci k dispozicii aj nejaku jeho okresanu cast v podobe akehosi registrovaneho partnerstva - nech si kazdy vyberie co mu viac vyhovuje - viac ci menej vzajomnych prav a povinnosti voci sebe - ale vzdy musia mat vsetci obcania republiky rovnake prava. A pokial existuje manzelstvo musi byt k dispozicii kazdym dvom sposobílim obcanom bez ohladu na ich pohlavie. Registrovane partnerstvo vsetkych a manzelstvo len pre niektorych je proti principom obcianskej spolocnosti a pravneho statu uplne rovnako ako sucasny stav bez reg. partnerstva.

Ak si pod liberalizmom predstavujete len bezbrehy liberalizmus elonomicky bezvstipky socialneho citenia, tak ste u. Sulika na spravnej adrese. Ale to pojem liberalnosti zdaleka nevycerpava. A ja osobne poznam v mojom najblizsom okoli desiatky liberalne zmyslajucich ludi ktorym uz je zo sulika na vracanie.

Ak si deti pri vychove v homosexualnom partnerstve presli niecim negativnym, tak principialne nie preto, ze boli vychovane v homosexualnom partnerstve, ale pre ludi (ako mozno asi aj Vy), ktory sa na to cele pozeraju tak ako sa na to pozeraju.
Jediny negativny vplyv na take dieta ma jeho okolie - nie sexualna orientacia ludi, ktori ho vychovavaju.

Idealista.

Slováci naozaj radšej zvolia SMER, SNS, Kotlebu, Kollára, než by podporili registrované partnerstvá.

O manželstvách homosexuálov ani nehovorme, tie sme ústavou vyslovene znemožnili.

Jedinou šancou, že sa kedy na SK podarí presadiť registrované partnerstvá, je rozhodnutie súdneho dvora EÚ (CJEU), ktorý prikáže všetkým členským štátom EÚ rešpektovať partnerstvá a manželstvá homosexuálnych osôb uzavreté v cudzine, na svojom území.

A to teprve bude na Slovensku vreskotu. To možno aj z Únie vystúpime.:joy::joy::joy:

Zaujímavý pohľad:

Zástancovia exkluzívnej formy registrovaných partnerstiev by mali byť schopní presvedčivo odpovedať na rovnakú otázku, akú Browning položil zástancom inkluzívnejšej formy manželstva: „…či udelenie manželských benefitov pre páry rovnakého pohlavia spôsobuje nespravodlivosť pre iné ľudské usporiadania, v ktorých sa ľudia starajú jeden o druhého: brat opatrujúci chorého brata, mladšia dcéra starajúca sa o starnúcu matku, dve staršie ženy zdieľajúce spoločné zdroje bez toho, aby mali sex. Prečo privilegovať partnerov vo vzťahoch sexuálnych, a nie tých, ktorí sú v skutočnosti jeden od druhého závislí?“

Ak sa Slovensko rozhodne takýto inštitút vytvoriť, práva a benefity s ním spojené by nemali byť limitované na partnerstvá dvoch osôb rovnakého pohlavia v sexuálnom vzťahu, ale by mali byť prístupné aj pre iné typy zväzkov dvoch osôb, ktoré spája záväzok, láska a vzájomnosť.

Pohľad z druhej strany:

Prosím, prijmite sarkastickú, ale dobre mienenú poznámku: Skúste sa (ak heterosexuáli majú empatiu - prepáčte, som heterofób, je to môj “názor”, vysvetlím) vcítiť do mojej kože. Som teplý, od narodenia, viem že od Evolúcie od Prírody alebo od Boha, nie som chorý ani zločinec, poznám celý svoj ľudský životný príbeh, svoje “zlovoľné” úmysly, skúsenosti s coming outom (osobným, rodinným, verejným), homofóbiou, každodenné starosti. A teraz mi niekto ide “udeliť” voľajaké práva. Necítili by ste sa absurdne. Že mám pokorne a trpezlivo prosiť a čakať, či/kedy/koľko mi ich dáte - alebo nie? Práva ktoré odjakživa mali byť moje, sú moje - ale tradície a zákony mi ich nepriznávajú? Mala by to byť automatická samozrejmosť - je pre mňa surreálne prosiť o ne - a robiť z hetero väčšiny vrtošivého, nevypočítateľného a možno milosrdného sudcu, teda niečo čím nie je a nemá právo byť. Chápem citlivú taktiku LGBT aktivistov, ale pride mi zároveň apologetická a neúčinná.

Chyba sa stala už na začiatku, od čoho Slovenská Republika odvodila sama seba: nesmierna vážnosť konštitúcie, inštitúcií a symbolov tejto spoločnosti ako aj samoudelená zvrchovanosť hokejového národa sa zakladajú na mýtoch a zvykoch (my národ Slovenský, … cyrilometodské tradície, … predkovia) viac než na faktoch, fyzike, biológii, sociológii a aktuálnom poznaní ľudstva vôbec.

Najpopulárnejší názor medzi intelektuálnou elitou sú frázy ako “máme dôležitejšie problémy než LGBT agendu” “riešme reálne problémy väčšiny ľudí”- ktoré ja nazývam “maskovaná homofóbia”. Pretože “dôležitejšie problémy” sme vždy mali a mať aj budeme, hoci aj o sto rokov - a nikdy ich neprestaneme riešiť. Pomôcť menšine na politickej úrovni je otázka pár hlasovaní a zaangažovaním správnych odborníkov, ktorí už sami budú robiť to, čo vedia najlepšie. Potom sa ďalej môžeme venovať “dôležitejším problémom”. Tento falošný argument, že “nemáme čas” - počúvam už štvrť storočia modernej slovenskej histórie. Obávam sa, že nikdy nebudeme tak bohatí (ako niekto iný), aby nadišiel ten “správny čas” normalizovať vzťahy väčšiny a LGBT menšiny.

S podobnou prekážkou sa pasovali aj politické strany a elity na západe - a raz sa nad to jednoducho museli povzniesť, ináč by sa nedostali tam kde sú. Podobne som počul argumentovať naše pravicové vlády: “zachraňujeme ekonomiku” “nie je na to politická atmosféra” “musíme udržať koalíciu s KDH”, podobne argumentovali aj ideológovia Smeru: “ľavica je strana chudobných ľudí, táto sociálna vrstva je prirodzene xenofóbnejšia. Musíme získať ich hlasy, takže nemôžeme byť príliš LGBT-friendly, inak nás nebudú voliť. Najprv musíme odpovedať na ich bezprostredné problémy a ako sa budú mať lepšie, pomaly ich kultivovať.” Slovensku sa darí mizerne, ale stále nie zle vo svetovom meradle… HDP rastie, už aj babky majú smartóny, ale ku žiadnej kultivácii zatiaľ nedošlo. Naopak. Polepšujúca si stredná trieda je moralistickejšia, fantatickejšia a bigótnejšia a tiež homofóbnejšia. Lajkujeme križiakov a protofašistov.

Falošný argument “dôležitejších problémov” (len maskujúci starodávnu homofóbiu z krčiem, štadiónov, šatní, fajčiarní a pánskych klubov) možno aj obrátiť: Čo ma po vymoženostiach prvého sveta, ktoré sa nedostávajú úbohým tradičným rodinám - ak sú mne nepriznané ani základné ľudské práva (cítiť sa bezpečne sám sebou, bez urážania v spoločenskom povedomí, nájsť si partnera podľa môjho výberu, mať právo prístupu k človeku ktorého mám rád v čase núdze, právo získať spoločne vytvorené hodnoty v prípad tragédie). Najprv musíte zaobchádzať so všetkými členmi spoločnosti ako s rovnocennými ľudskými bytosťami - až potom sa môžete nazývať spoločnosťou - až potom idú prídavky, benefity, sociálne programy. Je to prvokokujúce, drzé, ale stojí za to vidieť problém aj takto.

Demokracia má rôzne podoby. Ak si odmyslíme rôzne republiky “demokratické” v názve (NDR, KĽDR), ale totalitné v praxi - existuje buď inkluzívna demokracia aspoň ašpirujúca na ideály konsenzu, alebo na druhej strane lúzovláda (tyrania väčšiny). Aj nacistická Tretia ríša sa tešila popularite - sfanatizovanej a propagandou pomýlenej väčšiny. Aj putinové Rusko sa teší popularite väčšiny, keďže iné názory boli umelo potlačené. Dúfam, že chceme ísť opačným smerom. Väčšinu ochraňovať ani zachraňovať netreba - tá sa vždy postará sama o seba, pretože je väčšinou. Moderný (demokratický) štát má chrániť menšiny. Vytvárať rozmanitú (= všetkých obohacujúcu) a pritom kohéznu (= všetkým prospievajúcu) spoločnosť.

Menšiny sú lakmusový papierik zdravia spoločnosti. Teplí boli historicky vždy jednou z najcitlivejších menšín. Nemali ich radi teokracie, komunisti, fašisti, nacionalisti, autoritatívne vlády, náboženskí fanatici, … Už len z toho titulu by sa na nich každá progresívna spoločnosť mala pravidelne pozrieť a spýtať sa ako sa im darí.

Sme skoro ako roztrúsený celosvetový národ, sympatizujúci a prepojený viac identitou než pokrvne. Kým rasové, národné, či náboženské menšiny sa môžu v priaznivej atmosfére izolovať na vlastné územia a štáty (kde sa stanú väčšinou a určia svoj spôsob života, kde sa množia vo svojej pravde) - my LGBT budeme zaručene naveky menšinou. Pretože nás na svet budete privádzať vy - heterosexuáli - všade na svete. A tým indikátorom tolerancie (prijímania rozmanitosti) teda budeme vždy.

Naš prínos však nespočíva len v púhom bytí “ukazovateľom”. Menšiny sú zdrojom inšpirácie, obohacujú krajinu. Zatiaľ sa o tom na Divokom Východe nerozpráva, ale LGBT ľudia nie sú len “normálni” “ako všetci ostatní” “ľudia ako vy” (to je len východzím bodom tolerancie) - majú aj špecifické talenty, ktoré zatiaľ nemohli predstaviť, alebo plne uplatniť - keďže márnia čas prežívaním, vysvetľovaním, sebaobhajovaním.

Porovnajte si mapu ekonomicky a sociálne vyspelých krajín sveta - a krajín s pokročilou alebo aspoň nejakou pozitívnou politikou voči LGBT ľuďom. Korelujú. Spoločnosti ktoré plnohodnotne prijali LGBT ľudí medzi seba - prosperujú ekonomicky, kultúrne, spoločensky. Ak sa vám to zdá smiešne prirovnanie - je to preto, že o LGBT ľuďoch zatiaľ skoro nič neviete - a to nemôžete poprieť. Máme svoje dejiny, kultúru, osobnosti, prepojenia - nakoľko sú vám známe … keď od nepamäti (dlhšie než napríklad Rómovia či Židia) žijeme medzi vami?

Zdravie demokratickej spoločnosti určujú tri fázy: Ignorancia (je mi jedno aký si, nezaujíma ma to), tolerancia (nepáči sa mi aký si, ale budem ťa trpieť), akceptácia (si iný ako ja, ale beriem ťa, lebo nás to obohatí). Spoločnosti, ktoré prijímajú rôzne typy “nenormálnych” (nepriemerných) typov ľudí - zvláštnych, svojráznych - tak neprehliadnu rôzne zabudnuté talenty. Dokonca sa dá povedať že talent je práve tam, kde je schopnosť mať iný (inovatívny) pohľad na vec. Kto iný než “iní” majú na to najlepšie predispozície?

Ako ľudstvo obohatili “normálni” ľudia?

Ako spoločnosť zachraňujú tí, ktorí vždy za každého režimu zapadnú a prispôsobia sa?

Na Divokom Východe chápeme často LGBT agendu ako posledný bizarný výstrelok zazobanej (bohatej, vyspelej) spoločnosti. Čo tak skúsiť opačné uchopenie veci: Spoločnosti LGBT-friendly sú vďaka zapojeniu kapitálu diverzity do ekonomiky aj technologicky vyspelé. Nepozerajte sa na pozlátené diktatúry ako arabské kráľovstvá a emiráty - s drakonickými sociálnymi usporiadaniami - či mrakodrapy v ekologicky zdevastovanej a neľudskej Číne. Oni len nakupujú pokrok, technické hračky, kopírujú, oni ich nevymýšľajú. Na to treba istý spôsob myslenia, rozpoznanie talentu, ktorý priamo korešponduje s prijímaním diverzity “iných”, inak žijúcich a rozmýšľajúcich ľudí.

Hádať či pokrok umožňuje ľudské práva, alebo ľudské práva podmieňujú pokrok - je ako otázka vajca a sliepky. Skrátka idú ruka v ruke!

Otázka zostáva, ako “iným” - aj LGBT ľuďom - pomôcť. Pre niekoho sú to registrované partnerstvá, manželstvá, adopcie. Pre iného je to však len snaha pritakať väčšine - “sme ako vy, chceme to čo vy” - zapáčiť sa, zapadnúť, byť “normálny”. Heteronormativita - alebo “vy to viete najlepšie”. Nie všetci na to skočia a nie všetkým LGBT ľuďom bude toto životnou métou. Tým ktorí to chcú to pomôže - ak ich vzťahy budú mať rovnaký právny status.

Mňa - dobrovoľne single - viac než partnerstvo a adopcia trápi spoločenská nálada. Latentná homofóbia v spoločnosti a kultúre. Politická korektnosť verzus prax z krčiem, športovísk, šatní, fačiarní či iných pánskych klubov. Úškrnky, poznámky, posmešky. Kult normality. Internalizovaná homofóbia medzi mnohými teplými. Pózovitý odpor LGBT ľudí k zdieľaniu, súnaležitosti, komunite. Nedostatok kvalitných LGBT priestorov – kultúrne a socializačné eventy. To je to, prečo sa mi tu žije zle - a chcem odísť preč (aj so svojim talentom, ktorý tí čo so mnou pracujú - oceňujú). To nevyrieši bohužiaľ žiaden zákon ani politik ani strana. Možno.

Politici, tak ako kňazi, aj rôzne rýchlovarné celebrity - sa na tejto atmosfére podieľajú. Ako autority určujú, aký diskurz a aká paleta názorov je prípustná. Prirovnávanie homosexuálov k pedofilom (ktorých väčšina je heterosexuálna), nezmyselné spájanie LGBT ľudí s eutanáziou, hovorenie o LGBT-lobby, “kultúre smrti” (Katolíci, ktorí uctievajú relikty svätých, ukrižovanie a zmŕtvychstanie), “perverzite”, “úchyloch”, “správaní proti prírode”, “západnej móde”. To všetko médiá ochotne prepúšťajú ako “jeden z názorov”, bez toho aby sa do takto sa prezentujúcich sociopatov obuli. Tieto absurdnosti sú už niekoľko desaťročí nadobro vyvrátené. U nás sa stále vedie o tom debata, ako keby to stále boli platné diskurzy. Už chýba len aby prišiel niekto kto má “názor”, že gravitácia neexistuje. Podebatujme o tom v “O päť minút dvanásť”?

Tieto “pohľady na vec” sa nezakladajú na realite - nemajú prečo existovať - ale médiá sa z ich kontroverznosti tešia. Umelo udržujú krajinu v mentálnej nedospelosti, mimo vedecké aj laické poznanie dneška. Takto deregulovaný až vykoľajený mediálny diskurz - je nielen symptómom, ale aj príčinou prečo Slovensko nie je progresívne. Politici ktorí tento trend chcú zvrátiť a nedostať slovensko kamsi do Ruska, musia LGBT debatu tak ako iné témy dostať na adekvátnu úroveň.